فاتحه‌ای برای «تو»

فاتحه‌ای برای «تو»

نویسنده : meshkat

بیایید همه عاشقانه‌های حسرت بار دنیا را به آتش بکشیم، همه عاشقانه‌هایی که نقش اولشان یک «تو» بوده که دیگر نیست. یک «تو» که پیراهن‌های چهارخانه می‌پوشیده و شانه‌های مردانه‌اش تصویر تکیه گاه دخترکی بوده، همان که سر به زیری‌اش جلوتر از خودش راه می‌رفته و اجازه نمی‌داده عشق دخترک را ببیند یا بفهمد!

بیایید آتش بزنیم خاطره همه این سر به زیری‌ها و شانه‌های مردانه را، خاطره ته ریش‌هایی که برای ایام محرم گذاشته بود و عجیب با پیراهن مشکی‌اش ست بوده! به آتش بکشیم تصویر تمام چهارخانه‌هایی را که معنای واقعی‌شان را از دست داده‌اند و تنها نشانه‌ای شده‌اند برای یادآوری روزهایی که «تو» از در کلاس وارد می‌شده یا روی نیمکت‌های حیاط دانشکده، حافظ می‌خوانده! بسوزانیم نیمکت‌هایی که دلمان را به بازی می‌گیرند! بسوزانیم دفترچه خاطراتی را که تمام صفحاتش سندی شده‌اند برای اثبات غمبار بودن روزهای بدون «تو» و برای نقش بستن تخیلات‌مان از آینده بدون «تو»! بسوزانیم تصویر آینده‌ای که در آن، یک روز دخترک‌مان را به پارک برده‌ایم و «تو» را تصادفی می‌بینیم که با دخترکش تاب بازی می‌کند و هر رفت و برگشت تاب، نوسان دل ماست که نفس کشیدن‌مان را دردناک می‌کند! به شراره‌های آتش بسپاریم تصویر تمام پارک‌ها و تاب‌ها و «تو» ها را.

حالا بعد از این آتش بازی، خاکستر خاطرات و احساساتی را که مخاطب خاص‌شان «تو» بوده به باد فراموشی بدهیم؛ یک نفس عمیق بکشیم و یک «به درک» حواله‌اش کنیم که مرد ره عشق نبود، که خطر نکرد، یک «به درک» غلیظ‌تر هم نثار «تو»هایی کنیم که عشق را ندیدند حتی!

و مرثیه‌ای بخوانیم برای همه عشق‌های یک طرفه، قطره اشکی بریزیم برای سادگی‌های دخترانه، حسرتی بخوریم برای احساسات به فنا رفته و تمام! تمام کنیم این روضه خوانی برای گذشته و آینده را! برویم دنبال زندگی‌مان، زندگی واقعی‌مان، بیخیال همه چهارخانه‌ها و ته ریش‌ها و شانه‌های مردانه!

=================

پی نوشت: عشق محترم است ولی مرثیه سرایی برای عشق‌های یک طرفه و شکست خورده، محکوم!

پی نوشت۲: معترفم که احساسی نوشتن‌ام چیزی فراتر از افتضاح است و این البته بدان معنی نیست که بقیه موارد را خوب می‌نویسم.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
z_fakoor
z_fakoor
٩٤/٠٦/١١
٠
٠
به تارو پود جورابم که "تو" عشقم را ندید :)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٦/١١
٠
٠
‎:)‎ خیلی با جمله ت حال کردم.
z_fakoor
z_fakoor
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
قابلتو نداشت :)
هادی_قنبری
هادی_قنبری
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
واقعا دخترا عجب زوایای دیدی نسبته جنس مذکر دارند؛ شگفتا .. اتفاقا احساس رو خوب منتقل کردید؛ حس ناکامی، حس یک طرفه بودن و ترس از پوچ شدن این دلبستگی..
meshkat
meshkat
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
البته من همچین تجربه ای نداشتم و این زاویه دید رو از نوشته های حزن آلود بعضی خانوما برداشت کردم و خواستم اعتراض کنم، خدا رو شکر چون اولین تجربه احساسی نوشتنم بود. مرسی.
راتا
راتا
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
ویک طرفه همیشه بی معناست......زیبابوددوستم.....خیلی هم خوب شده بود:)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
دقیقا همیشه، قربون لطفت عزیز‎:)‎
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
خیلی خوب گفتی مشکات ، اتفاقا میشد همه ی احساست ِ این نوشته رو درک کرد :)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
لطف داری زهرا جونم، خوشحالم ‎:)‎
n_nika
n_nika
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
آخی......خیلی زیبا احساساتت رو بیان کردی.... باعث شد با متن ات یاد کسی بیافتم.....
meshkat
meshkat
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
مرسی عزیز، جالبه که فک میکردم اصلا نتونم احساسی بنویسم‎;)‎ ولی همذات پنداری شده‎:)‎
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠٦/١٣
٠
٠
واقعا زیبا بود دوستم .آفرین :) این درسته .......... عاشقانه های ساده را دوست دارم ، عاشقانه هایی که بوی دوست داشتن می دهد فقط ...
meshkat
meshkat
٩٤/٠٦/١٣
٠
٠
واقعا ممنونم عزیزم‎:)‎ لطف داری. بله عاشقانه های ساده اما درست.
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٤/٠٦/١٥
٠
٠
سلام...احسنت...شعر شما هم تقریبا آمادست...هر وقت تموم شد...اطلاع می دهم...
meshkat
meshkat
٩٤/٠٦/١٥
٠
٠
سلام، وای ممنون، مرسی واقعا.
میرزا
میرزا
٩٤/٠٦/١٦
٠
٠
باز هم سلام؛ اولا خصلت اعتراف و پی نوشت دوم، اینه که هر چقدر هم نویسنده خوب نوشته باشه، باز هم زیبایی مطلبش رو می گیره و ایضا حس خوانش مطلب رو از خواننده، چرا؟ چون آماتورترین خواننده هم که شروع می کنه به خوندن این متن، وقتی به پی نوشت دوم میرسه، خواه ناخواه میره سراغ گرفتن ایرادهای بنی اسرائیلی، یا اگر ایراد هم نگیره، دیدش نسبت به نویسنده تغییر می کنه. پس اولا خواهش می کنم که قبل از وقوع حادثه، خودتون حادثه رو ایجاد نکنید/ محتوای نوشته خب مشخصه و اینکه بسیار در این زمینه مطلب نوشته شده، در هر قالبی که وجود داره، منتها چیزی که هنر نوشتن در این سبک رو متغیر می کنه، خلق مفهوم، به واسطۀ واژه های احساسی در متن هست که خوشبختانه شما نه از واژه های قلمبه استفاده کردید که مخاطب سر در گم بشه که حالا این یعنی چی، و نه از واژه های خیلی ساده که ریخت و قالب نوشته رو به هم بزنه. می تونم دقیق بگم که روی مرز حرکت کردین و این هنره/ جملۀ اول کامله، و با یک نقطه ختم می کردین./ «خاطره ته ریش هایی که... بوده» یا «خاطره ته ریش هایی که برای ایام محرم گذاشته و عجیب... بوده.»/ از نظر من ساختار نوشته هم خوب جا افتاده، یعنی بدون توضیح اضافه، ساختار رو بنا کردین. مهم در هر نوشته پایان بندی اون هست که باز از نظر من نتیجه گیریتون هم به جا بود./ نکتۀ دیگه ای نمی بینم که بگم. خصلت خوب شما اینه که به نظرم واژه ها رو می شناسین و ایضا ساختار رو و این بزرگترین نعمته. همین که چگونگی شروع و چگونگی پایان رو در این نوع نوشته ها بدونین، تنها چیزی که می مونه خلق یک تصویر زیبا در ذهن خواننده هست با واژه های کار درست که در این مورد به نظرم واردِ واردین. عرضی نیست و اینکه خودتون رو دست کم نگیرین. از خدا موفقیت شما رو خواهانم! :-)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٦/١٦
٠
٠
سلام و سپاس بیکرانه منو پذیرا باشین بابت قبول زحمت و کامنت جامع تون. در مورد پی نوشت دوم، باید بگم با اینکه قبلا همچین موردی رو میدونستم ولی باز هم در مورد خودم بکار بردم، چون فکر میکردم به دلیل دوری از مسائل و نوشته های عاطفی، بهتره شخصاً اعتراف کنم که مثلا جسارتی به این ژانر نکرده باشم ولی حق با شماست واقعا نوشتنش اشتباه و غیرحرفه ای بوده. من باب ایرادات نگارشی هم باید مطالعه و دقتمو بیشتر کنم. و اما در مورد نقاط مثبت و تعریف شما، بسیار متشکرم و خوشحال شدم جناب میرزا.
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠