این تست‌های بی‌شخصیت!
آیا تست‌های روانشناسی که در مجلات و اینترنت وجود دارد علمی و واقعی ست؟!

این تست‌های بی‌شخصیت!

نویسنده : مائده کاشیان

یکی از پرطرفدارترین موضوعات روانشناسی بین مردم آزمون‌های روانشناسی ست که تعدادشان هم، در اینترنت و مجلات کم نیست. این آزمون‌ها از موضوعاتی مثل این‌که فضول هستید یا کنجکاو گرفته تا سبک عروسی برازنده شما چیست را در افراد شناسایی می‌کنند. اگر می‌خواهید بدانید آیا می‌شود به نتایج این نوع تست‌ها اطمینان کرد یا خیر گفت و گوی ما با دکتر محسن اصغری نکاح، روانشناس، مشاور و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد را از دست ندهید.

 

+ نظرتان درباره استاندارد بودن این نوع تست‌های روانشناسی چیست؟ همین تست‌های روانشناسی اینترنتی مثلا یک مدلش چندتا سوال دارد و بر اساس جواب‌ها به ما نمره می‌دهد و از روی نمره شخصیت‌مان را می‌گوید.

- این‌که جامعه ما و افراد دنبال خودشناسی هستند و به مسائل روانشناسی اهمیت می‌دهند مایه خوشحالی ست اما متاسفانه آزمون‌های موجود در اینترنت و بعضی مجلات یا حتی برخی آزمون‌هایی که در کلینیک‌ها انجام می‌شوند، هدف خودشناسی را برای افراد محقق نمی‌کنند. در علم روان شناسی و علوم رفتاری، آزمون و آزمون گرفتن از لحاظ  علمی جایگاه مشخصی دارند. در کارهای علمی آزمون وسیله‌ای ست که به شیوه فنی و تخصصی ساخته شده و دارای محتوا، ساختار علمی و هنجار است. آزمون‌های روانشناسی تخصصی و معتبر پروسه ساختش هزینه بر است و اجرا کردنش نیاز به تخصص دارد و مطمئنا به صورت عمومی در کتاب یا سایت‌ها منتشر نمی‌شوند، به یک سازمان، نهاد و فردی که دارای پروانه تخصصی کار است داده می‌شوند و او در برابر استفاده از این آزمون‌ها مسئول است و باید گزارش نتایج آزمون را بدهد و اصلا برای افراد ویژه‌ای که نیاز دارند اجرا می‌شود نه همه.

+ گفتید افراد ویژه، یعنی همه افراد به آزمون روانشناسی احتیاج ندارند؟

- خیر. حداکثر افراد به آزمون نیاز ندارند و تشخیص این موضوع با متخصص است. ضمن این‌که در کار تخصصی ما آزمون اولویت ندارد و برای شناخت افراد، مسئله و مشکل‌شان ابتدا باید شرح حال بالینی بگیریم، مصاحبه‌هایی ویژه و گزارشی از وضعیت زندگی، تحصیل و خانواده افراد داشته باشیم. مثلا وقتی می‌خواهیم استعداد، توانایی‌ها، نقاط ضعف و قوت فرد را بشناسیم، کلی کار  انجام می‌دهیم و یکی از کارهای‌مان آزمون است نه تنها کار. حالا شما این‌ها را با تست‌هایی که با اسم آزمون روانشناسی در سایت‌ها و مجلات آمده و اعتباری ندارد و گاهی ممکن است حتی آسیب هم داشته باشد مقایسه کنید.

+ این تست‌ها ممکن است چه آسیبی برای افراد داشته باشند؟

- مثلا به فرد پیش داوری، تصورات و اطلاعات اشتباه در مورد افرادی که با آن‌ها در ارتباطند بدهند. یا فرد در مورد استعدادهای خودش دچار خطا بشود. اعتماد به نفس کاذب به او بدهد یا انگیزه‌اش را از بین ببرد.

+ یعنی شما هیچ کدام از این نوع تست‌ها را تایید نمی‌کنید؟

- هیچ کدام را تایید نمی‌کنم؛ من با نگرش علمی که به این موضوع دارم هر نوع آزمونی که در خارج از فضای تخصصی ترویج داده شود را آزمون روانشناسی واقعی نمی‌دانم. اگر کسی نیاز به خودشناسی دارد و می‌خواهد تصمیمی در مورد زندگی، شغل و تحصیلش بگیرد باید به متخصص مراجعه کند و اگر اولین کاری که متخصص انجام بدهد، گرفتن آزمون باشد شک بکند و فکر نکند کار درستی است. بنابراین بهتر است افراد با تست‌های نامعتبر خود را درگیر یک مسیر غیر علمی نکنند. شخصیت انسان بسیار پیچیده است، مگر می‌شود تنها با گفتن میوه مورد علاقه به آن پی برد؟ وقتی می‌خواهیم قدمان را اندازه بگیریم متر و ابزار دقیق می‌خواهیم، چطور برای شناخت ویژگی‌ها، استعدادها و... که تازه عینی هم نیستند به چند سوال اعتماد می‌کنیم؟

+ پس چه اتفاقی می‌افتد که بعضی افراد احساس می‌کنند نتیجه آزمون بسیار واقعی و دقیق است؟

- پاسخ‌ها آن‌قدر کلی و مبهم هستند که همه به نوعی با آن‌ها مواجه شده‌اند. مثلا وقتی می‌گوید: یک خاطره آزاد دهنده در ذهن شماست! این اتفاقات عمومی هستند و بسیاری از افراد تجربه کرده‌اند و قسمتی از سوالات و اطلاعات آزمون برای همه افراد صادق است به همین دلیل افراد دچار سوءتفاهم می‌شوند و مشکل دیگری که وجود دارد این است که اطلاعات آزمون کاربردی نیستند که بتوانند در فرد تغییر ایجاد کنند و تاثیر بگذارند. درحالی که در یک آزمون روانشناسی معتبر وقتی متخصص از فرد آزمون می‌گیرد خروجی تست یک نمره است و این نمره باید با مجموع اطلاعات دیگری که از فرد گرفته شده تعبیر و تفسیر شود و برای فرد برنامه ریزی کنند. راه چاره برای این موضوع افزایش آگاهی و حساسیت مردم نسبت به مسائل علمی است و همین که شما برای افراد اطلاعات درست و تخصصی فراهم می‌کنید مسیر بسیار خوبی است.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
aassak13
aassak13
٩٤/٠٦/٠٣
٠
٠
از اول می دونستم تستهای صفحه خانواده و مشاوره ی خراسان بیخوده:-)
maede
maede
٩٤/٠٦/٠٥
٠
٠
این جور تست ها تخصصی نیستن و بیشتر جنبه سرگرمی دارن.
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٦/٠٤
١
٠
من خعلی این تستا رو دوس داشتم پاک ناامیدم کردن:(
maede
maede
٩٤/٠٦/٠٥
٠
٠
چقدر به نتیجه تست ها اعتماد میکردی؟:)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
اصولا خیلی دنبالش رو نمیگیرم ولی در لحظه خیلی اعتماد میکنم
آوین
آوین
٩٤/٠٦/٠٤
٠
٠
درست ترین تست هارو فقط روانشناسا و روانپزشکا دارن و این تست ها هم هرگز در اختیار افراد غیر مطلع قرار داده نمیشه. چون از ابزار بسیار مهم تشخیص محسوب میشن و تفسیرهای تخصصی نیاز دارن که روانشناسا و روانپزشکا در این زمینه آموزشای ویژه میبینن. پس هرگز به تست های موجود در مجله ها و صفحات مجازی و از این دست اعتماد نکنین.
maede
maede
٩٤/٠٦/٠٥
٠
٠
بله،نظر اقای دکتر هم دقیقا همین بود:)
هاچ
هاچ
٩٤/٠٦/٠٦
٠
٠
از این تست ها(البته همین تست های درست و استاندارد و افراد متخصص که فرمودین) باید توی مهدهای کودک انجام بشه. واقعا لازمه. البته تست های درست نه الکی پلکی ها :دی
پربازدیدتریـــن ها
عوضی شده بود

من او را کشتم

٩٧/٠٢/٢٣
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٣
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
همیشه به آدم های احساسی می گویند

کمی منطقی باش

٩٧/٠٢/٢٣
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
این حجم ندانستن

خدایا تا کی؟

٩٧/٠٢/٢٣
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠