توریست‌پرانی در سه‌سوت!
وقتی مهمان نوازی زیاد ما بلای گردشگری می‌شود!

توریست‌پرانی در سه‌سوت!

نویسنده : نیلوفر نیک بنیاد

«به طور میانگین در سال گذشته سه میلیون و نیم گردشگر خارجی وارد کشور شدند که درآمد حاصل از سفر این گردشگران به ایران چیزی در حدود یک میلیارد دلار آمریکا بوده است. البته این رقم در برابر ده میلیون ایرانی که به خارج از کشور سفر کرده و حدود هفت میلیارد دلار هزینه کرده‌اند، بسیار ناچیز است.» 

این عبارت را یکی از شبکه‌های تلویزیون خودمان پخش کرد (صحت و دروغش پای خودشان) و پشت‌بندش مجری چنان با تعجب از آمار پایین توریست‌ها صحبت کرد که انگار تا سال قبل توریست مثل ملخ از سر و کولمان بالا می‌رفته و تازه اینطوری شده! در حالی که این موضوع نه تنها تعجب لازم ندارد، بلکه برای فهمیدن دلایلش حتی تفکر هم لازم نیست و به سادگی می‌شود علتش را فهمید.

-گردشگر خارجی از لحظه نشستن در هواپیما باید پاسخگوی «hello» های مردم مهمان‌نواز کشورمان باشد. او در ابتدا پیش خودش فکر می‌کند «عجب ملت مهربانی! چقدر خوب که انگلیسی بلدند» اما هر چه پیش می‌رود بیشتر به این موضوع پی می‌برد که hello در واقع یک واکنش ناخودآگاه در برابر عوامل بیگانه غربی است که به‌صورت خودجوش از دهان مردم خارج شده و نیتی پشت آن نیست. وی کم‌کم در اثر پاسخ هزار hello در ثانیه به امراض عصبی مبتلا گشته و با چپاندن هدفون در گوش و جلو انداختن بلیت برگشت، به این وضع خاتمه می‌دهد!

-گردشگر خارجی وقتی در جلوی گیشه بلیت‌فروشی اماکن تاریخی می‌ایستد، از این‌که مسئول گیشه با آرنج به بغل‌دستی‌اش می‌کوبد و می‌گوید «خارجی، خارجی!» خوشحال شده و باز همان تئوری «عجب ملت مهربانی!» در ذهنش نقش می‌بندد، غافل از این‌که باید برای دیدن هر مکان تاریخی بلیتی به قیمت 5 برابر گردشگران داخلی پرداخت کند و جور کمبود سایر هموطنانش را در کشور ما به دوش بکشد!

-گردشگر خارجی از لحظه‌ خروج از هتل باید انواع قد و نیم قد بچه‌های کار (و گاهی بزرگان کار!) را که به محکم‌ترین حالت ممکن به او چسبیده و رها نمی‌شوند، تحمل کرده و چون از آداب و رسوم و جملاتی مثل «برو کنار بچه!» مطلع نیست، پس از رد تئوری «عجب ملت مهربانی!» به اندازه مصرف خودش، خواهر و مادرش و همه آبا و اجدادش دستمال‌کاغذی جیبی و فال حافظ بخرد!

-گردشگر خارجی هنگام خرید سوغاتی و بعد از دیدن لبخندها و «قابل نداره، شما مهمون ما هستین، your welecome!» و مجددا بعد از تقویت نظریه سابق «عجب ملت مهربانی!»، پول اجناسی که دولا و پهنا با او حساب شده را پرداخت کرده و آشغال‌جاتی را که معمولا به مسافرین گذری و خارجی انداخته می‌شود، همراه خود به وطن می‌برد!

-گردشگر خارجی باید از این‌که ما قوانینی در مورد ارشاد توریست‌ها داریم و همواره کسانی هستند که او را به راه راست هدایت کرده و در مورد وضعیت آرایش و پوشش و رابطه‌اش با سایر همسفرهای محرم یا نامحرمش به او متذکر شوند، خدا را شکر کرده و در دل بگود «عجب ملت مهربانی!».

-گردشگر خارجی باید بداند که باوجود استقبال بیش از حد ما از گردشگران خارجی، هنگام ورود به برخی اماکن مذهبی ممکن است با جملاتی از قبیل «شما نجس هستین، you are not clean و...» مواجه شود. او باید حواسش را جمع کند که این جملات چیزی از «مهربان بودن ملت ما!» کم نمی‌کند و مشکل قطعا از خود اوست!

این‌ها تعداد اندکی از دلایل انگشت‌ شمار بودن گردشگران خارجی در کشور ماست که می‌شود فهرستش را تا صبح و حتی تا صبح روز بعد ادامه داد! در واقع تلاشی که ما برای پراندن گردشگران خارجی کرده‌ایم ستودنی است و آدم را به این فکر فرو می‌برد که کاش یک‌صدم این تلاش را برای جذب توریست‌ها انجام می‌دادیم.

 

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٦/٠٣
٦
٥
توهم بافرهنگ بودن داریم اما دریغ از رعایت کوچک ترین آداب شهروندی! ادعای فرهنگ چندین هزار ساله مان گوش فلک را کر کرده است اما هنوز بلد نیستیم در لاین خودمان رانندگی کنیم اشغال هایمان را توی سطل زباله بریزیم توی مکان عمومی که هیچ لااقل در تاکسی سیگار نکشیم. یاد نگرفته ایم موظفیم پشت خط عابر پیاده بایستیم نه جلوی آن و هزار تا دلیل دیگه. توقع داریم توریست ها هم از سر و کول کشورمون بالا برن!!!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٦/٠٤
١
٢
درسته. منم دقیقا می خواستم هم ایرادات رفتارهای شخصی و هم ایرادات قوانین عمومی مون رو در مورد توریست ها بیان کنم. تا وقتی این مشکلات شخصی و احتماعی هست، وضع توریستیمون همینه احتمالا.
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٤/٠٦/٠٤
٣
٤
سلام... جدی اینهایی که نوشته اید کجا اتفاق افتاده
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٦/٠٤
١
٢
سلام. مصداق دونه دونه بیارم؟! مورد اول که همه جا کن تاریخی رو شامل میشه. مورد دوم هم تمام اماکن تاریخی رو شامل میشه. مورد سوم رو به شخصه توی حافظیه و کنار تئاتر شهر دیدم. مورد چهارم برای یکی از اقواممون اتفاق افتاده و چیز غریبی هم نیست چون برای خیلیا اتفاق میفته. مورد پنجم یه قانون کلیه که سال قبل تصویب شده اگه اشتباه نکنم و مورد آخر رو هم به شخه توی اماکن مذهبی بعضی شهرها مثل قم و استان فارس دیدم. اینم مصداق :)
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٤/٠٦/٠٧
٢
٤
سلام... اینکه برای یک متن 8 خطی 5 خط توضیح دهیم که مصداق داشته باشد نشانه ضعف در جلب مخاطب است
na3er
na3er
٩٤/٠٦/٠٤
٢
١
متن جالبی بود.به شخصه خیلی از این مواردی که ذکر کردین رو از نزدیک دیده ام....هرچند در شهر مشهد بیشتر به چشم زائران امام رئوف با این افراد برخورد میشود تا توریست و گردشگر(- که همیشه نقطه قوتی بوده برای اقتصاد شهر مشهد-)نه تنها نحوه برخورد با این افراد در حد شهری که سالانه چند میلیون زائر و توریست و مسافر داخلی و خارجی دارد نیست -بلکه در شان یک جامعه اسلامی ومهمان نواز هم نیست{نمونه بارز اون همین متکدیان که شما هم به ان اشاره کردید}
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٦/٠٤
١
١
درسته. منم معتقدم از این سه میلیون و نیم توریست در سال حداقل دو میلیونشون زائر هستن. و معتقدم با کسایی که حتی به قصد زیارت نیومدن ولی انقدر شعور و ارزش برای ما و جامعه و دینمون قائل بودن که از اماکن مذهبیمون هم بازدید کنن، باید درست رفتار کنیم. نه اینکه با توهین ردشون کنیم که برن و پشت سرشون رو هم نگاه نکنن. مطمئنم که مذهبمون هم اینو نخواسته :)
حمید
حمید
٩٤/٠٦/٠٤
١٣
١٠
سلام :) من فکر کنم شما این متن رو یه مقدار مقرضانه نوشتین... توی هر کشوری این خیلی عادی و روتین هست که امکاناتی که یه توریست ازشون استفاده می کنه هزینه اش نسبت به همون امکاناتی که مردم اون کشور استفاده می کنن بیشتره و دلیلش هم اینه که یه سری از درآمد های هر کشوری مربوط به توریست هایی هست که وارد اون کشور میشن پس این اصلا چیز عجیبی نیست که شما اینهمه پررنگش کردین... دوم اینکه من خودم توی یه شهر توریستی زندگی می کنم و اصلا هم ندیدم که بچه ها از یه توریست آویزون بشن :/ شاید بچه های شهر شما اینجوری باشن :/ شما به چشم خودتون دیدین یا فقط نقل قول می کنین؟ چرا همیشه می زنیم توی سر ملت و مردممون؟ ملتی که فرهنگ و تمدن چندهزار ساله داره؟ شما از کجا می دونی توی خارج اینجوری نیست؟ ما فال حافظ می فروشیم و شاید اونا چیزای دیگه... اخیرا یکی از اقوام ما به یکی از همین کشورهای پیشرفته و به اصطلاح متمدن سفر کردن... ایشون استخون بندی درشت و قده بلندی دارن... تعریف میکردن که توی اون کشور همه موقع راه رفتن توی خیابون بهشون نگاه میکردن و حتی با دست به هم دیگه نشون میدادن... حتی چندین نفر هم اومدن و باهاشون عکس انداختن به خاطر همین ظاهر درشت و قوی هیکل :) پس توی خارج هم این شکلی هست و ما چون توی ایرانیم خبرهای ایران زودتر به دستمون می رسه و هی عیب روی ملتمون می زاریم... ممکنه اگه فارسی زبان بین المللی بود، توی خیلی از کشورها به محض دیدن یه ایرانی مردم اون کشور بهش سلام می کردن...
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٦/٠٤
٦
٥
ما از فرهنگ چند هزار ساله فقط اسمش رو یدک میکشیم خیلی وقته خیلی وقته. فرهنگ مون توی سایت های مختلف، توی طرفداری از تیم های ورزشی، توی تخریب شخصیت بازیگرا تو اینیستا توی رانندگی توی حفاظت از محیط زیست همه جا نمود پیدا کرده. بهتره به جای تفاخر به فرهنگ از دست رفته فکری برای حال مون کنیم تا بلکه بچه های آینده هم چیزی برای تفاخر داشته باشن!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٦/٠٤
٣
٢
قضیه اصلا توی سر ملت خودمون زدن نیست. خوب نشون دادن سایر ملت ها هم نیست. بحث اینه که چرا جذب توریست کشور ما نسبت به بقیه کمتره. مسلما نمیتونیم بگیم چون ما بهتریم و اونا بدن! من صرفا از دیدگاه شخصی خودم و با توجه به دیده ها و تجربیات و دانسته های خودم چند تا مصداق آوردم که دلایلی برای کم جذب کردن توریست گفته باشم. فکر هم نمیکنم مصداق هایی که آوردم مربوط به شهر خودم باشه چون اکثر دوستان در شهرهای مختلف توریستی تجربه کردنش. هیچ کشوری بی مشکل نیست از این نظر. مساله اینه که چرا با وجود همه این مشکلات بعضیا از ما موفق ترن توی جذب توریست. ما (به طور فردی و اجتماعی) چه ایراداتی داریم که موفقیت کمتری کسب می کنیم؟! همین :)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٦/٠٤
٢
١
نسرین جان، منم با اینکه علاقه شدیدددد به تاریخ و تمدنمون دارم ولی معتقدم اون چیزی که واقعیت ما رو نشون میده بیشتر از گذشته و آیندمون، همون چیزیه که الان هستیم. همین چیزی که بعد ها تبدیل به گذشته مون میشه و شاید زیاد مایه افتخار نباشه...
نیره
نیره
٩٤/٠٦/٠٤
٢
٥
مسئله حجاب رو هم باید پررنگ تر از بقیه در نظر گرفت و منع سرو مشروبات الکلی
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٦/٠٤
٠
٠
الانم پررنگ گرفته میشه این ها. همه مسائل در کنار هم باید در نظر گرفته شه که موفق شیم. مثبت و منفی با هم...
حمید
حمید
٩٤/٠٦/٠٤
٥
٥
اینکه چند نفر اینجوری ان دلیل بر بد بودن همه نمیشه... قبول دارم یه عده دارن این وسط موش می دوونن ولی قرار نیست به همه نسبت بدیم... طبق یه ضرب المثل قدیمی هر مسجدی یه دونه توالت هم داره... و اینکه اصلا بحث توریست بودن نه فرهنگ ایرانی.... نمن هنوزم میگم متن شما خیلی خیلی مغرضانه اس
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٦/٠٤
١
١
من هم مثل شما ایرانی ام و دلیلی نداره متنی رو مغرضانه بنویسم. اگر هم صرفا نکات منفی رو ذکر کردم برای اینه که خواستم از یه جمله منفی دلایل منفی اون رو استخراج کنم که طبیعتا مثبت نخواهد بود! بعد هم هر متنی اگر قرار باشه طوری نوشته بشه که نه سیخ بسوزه نه کباب، و همه اقشار رو راضی کنه، تاثیر گذاری لازم رو نداره، ضمن اینکه مطمئنا بیانگر حقیقت کامل هم نمیتونه باشه. چون خیلی کم پیش میاد که توی حقیقت دو تا کفه ترازو کاملا یکسان باشن :)
سین
سین
٩٤/٠٦/٠٥
٢
١
نیکولای عزیز کلن سعی کن طنز ننویسی. خواهش میکنم! باور کن جدی نوشتنات خیلی خوبه! وارد طنز نشو! این یه نصیحت دوستانه اس که امیدوارم جدی بگیریش!!
na3er
na3er
٩٤/٠٦/٠٦
٠
٠
جناب سین!اونوقت فکر میکنی الان نصیحت کردین؟؟این از امر و دستور هم فراتر بود که...
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٦/٠٦
٠
٠
والا طنز نبود ها این متن! ولی خب روی نصیحتتون فکر میکنم حتما. مرسی :)
na3er
na3er
٩٤/٠٦/٠٦
٠
٠
در کل متن خوبی بود و جای تامل داشت...
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٦/٠٦
٠
٠
تشکر:)
zaHrA
zaHrA
٩٤/٠٦/٠٦
٠
٠
مورد دوم تو خیلی از کشورها انجام میشه. به عنوان مثال هند و به نظرم قانون اصلا بدی نیست حتی فک میکنم این تفاوت هزینه باید جاهای دیگه هم اعمال بشه. مثلا نزدیک حرم عرب ها - ک ارزش پولشون خیلی با پول ما تفاوت داره - میان داروخونه باکس باکس دارو میخرن. داروهایی ک خودمون ورق ورق میخریم. اگه هم دارو رو بعدا استفاده نکردن میریزن دور چون ب پول اونا واسشون مفته. دارویی ک کلی هزینه کردیم روش .. مثالم خیلی ربطی ب موضوع نداشت ولی چون هر روز دارم حرص میخورم واسش هرجا میرسم میگم D:
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٦/٠٦
٠
٠
خب راستش من از کشورهای دیگه خبر ندارم. ولی اگر اینطوریه قطعا یه دلایلی پشتش هست که امیدوارم باشه و الکی گرونتر نفروشن به خارجیا :)
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠٦/٠٦
٠
٠
:)مرسی..خو بدبختا توریستا خخخ
شکوه
شکوه
٩٤/٠٦/٠٧
٠
٠
نیکولا جان از اول تا اخر متنت رو که میخوندم همش هراس داشتم که قصه ی اون توریست خانومی که پارسال توی شهر ما دزدینش رو هم بخوای بگی. مرسی که نگفتی :-)
میم.الف
میم.الف
٩٤/٠٦/٠٧
٢
٠
کلا نوشته هات خوبن. مثه وبلاگت ;)
آووکادو
آووکادو
٩٤/٠٧/٠٢
٠
٠
اگه ایرانی ها رفتار با توریست رو میدونستند که الان 35 میلیون نفر توریست در سال داشتیم! +جاذبه های توریستی ایران کم نیست...
پربازدیدتریـــن ها
ولی اگر نباشند...

نمک های زندگی

٩٧/٠٣/٢٣
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
تنها آیدا نیست

در آرزوی پسر بودن

٩٧/٠٣/٢٣
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
شرمندگی اش ماند برای دیگران

شهريار يا شهرزاد؟

٩٧/٠٣/٢٢
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
غرق شده ام

به رویا

٩٧/٠٣/٢٣
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
درباره هزار و یک شب شهرزاد

با «شهرزاد» در تهران قدیم قدم زدیم

٩٧/٠٣/٢٣
صبرم کم است

من دلم بهشت مي خواهد

٩٧/٠٣/٢٢
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩