Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - هیلاری به دنبال پیروزی در بازی تاج و تخت کاخ سفید www.jeem.ir
هیلاری به دنبال پیروزی در بازی تاج و تخت کاخ سفید
هم اکنون برای نوامبر 2016

هیلاری به دنبال پیروزی در بازی تاج و تخت کاخ سفید

نویسنده : صالح یعقوبی زابل

نوامبر 2016  انتخابات ریاست جمهوری «شیطان بزرگ» انجام خواهد شد که چه دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم مهمترین انتخابات دنیا محسوب می‌شود، به این علت تفکرات فرد پیروز و این‌که از کدام حزب سیاسی آمریکا باشد تاثیر مستقیم و غیر مستقیم بر اوضاع جهان خواهد گذاشت. همانطور که می‌دانید فرد پیروز یا از حزب دموکرات است یا جمهوری خواه. البته در ادوار اخیر پیروزی این 2حزب نوبتی بوده و این بار نوبت جمهوری خواهان است اما به دلیل مواضع تندشان باید امیدوار باشیم که بین بد و بدتر، بد (یعنی دموکرات‌ها) پیروز میدان باشند. از آن‌جا که در حزب دموکرات تقریبا اجماع بر سر معرفی کاندیدا بیشتر است نگاهی اجمالی به عملکرد پیروز احتمالی در انتخابات درون حزبیِ این حزب می‌اندازیم تا بیشتر با بانوی اول سابق آمریکا که این بار سوادی بازگشت به کاخ سفید به عنوان رئیس جمهور را دارد آشنا شویم.

 

|| هیلاری کیست؟ الان میگم!

هیلاری رودهام کلینتون 67 ساله در شهر شیکاگو در ایالت ایلینوی با خشمی بی‌سابقه! به دنیا آمده است. پدرش هیوالسورث رودهام ریشه‌ای ولزی و انگلیسی دارد و در صنعت نساجی فعالیت می‌کرد، مادرش دوروتی اماهاول زنی خانه‌دار بود که ریشه‌ای انگلیسی، اسکاتلندی، فرانسوی و ولزی داشت (واقعا عجب موجودی‌هآ!) او در خانواده‌ای از لحاظ سیاسی محافظه کار و از لحاظ مذهبی متدیست بزرگ شده است.

 

|| زندگی سیاسی و تحصیلات

مواضع سیاسی اولیه او تحت تاثیر معلم تاریخ دبیرستانش و پدرش که هر دو به شدت ضد کمونیست بودند شکل گرفت،تا 21سالگی جمهوری خواه بود،در انتخابات ریاست جمهوری سال1964 در کمپین بری گلد واتر کاندیدای جمهوری خواه فعالیت می‌کرد. تحصیلاتش در رشته‌ی علوم سیاسی در کالج ولسلی در سال 1969 به پایان رسید و مدرک دکترای حقوقش را در سال 1973 از دانشگاه بیل دریافت کرد. جایی که در آن‌جا با بیل کلینتون آشنا شد، این دو در سال 1975 با هم ازدواج کردند و به آرکانزاس نقل مکان کردند. اون به فعالیت‌های حقوقی مشغول بود و در سال‌های 1979 تا 1981 و 1983 تا 1992 که بیل فرماندار آرکانزاس بود او هم بانوی اول این ایالت محسوب می‌شد. با پیروزی بیل در انتخابات ریاست جمهوری سال 1992 و شروع دوره ریاست جمهوری از سال 1993، این دو به کاخ سفید آمدند و هیلاری تا سال 2001 بانوی اول آمریکا بود. اما این پایان فعالیت سیاسی او نبود و در سال 2000 در انتخابات سنا از نیویورک شرکت کرد و توانست رقیب جمهوری خواه و قدرتمندش اریک لازیو را شکست دهد و به عنوان اولین سناتور زن در این ایالت وارد سنا شود و کارش را از 3ژانویه 2001 آغاز کند و در سال 2006 باز هم توانست در انتخابات سنا پیروز شود. از اقدامات جنجالی او در سنا می‌توان به حمایت از جنگ افغانستان و عراق اشاره کرد که البته هزینه‌ای سیاسی فراوانی برای این تصمیماتش در آینده پرداخت.

 

|| کمپین 2008

مهمترین اقدام سیاسی کلینتون مربوط به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2008 بود. او در حالی که در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها شرکت کرد که فضای حاکم بر حزب و اکثر نظر سنجی‌ها او را به عنوان فرد پیروز معرفی می‌کردند اما ناگهان یک سناتورِ سیاهپوستِ جوان که اهل ایلینوی بود با عملکرد خیره کننده و کاریزمایی بی‌نظیر از راه رسید و در اولین انتخابات درون حزبی که در آیووا برگزار شد امیدهایش را بر باد داد. او در آن‌جا پس از اوباما و جان ادواردز سوم شد. از همانجا شکست‌هایش شروع شد و در نهایت در یک ماراتن طولانی و حساس، رقابت مقدماتی را به اوباما واگذار کرد. با توجه به شکست دولت بوش در جنگ عراق یکی از مهمترین علل شکستش همان حمایت از جنگ بود.

 

|| کمپین2016

او در حالی کمپین جدیدش را آغاز کرده که از سال 2008 درس گرفته و سعی دارد چهره‌ای مردمی‌تر به خود بگیرد، به عنوان مثال در سال 2008 فیلم تبلیغاتیش با این جمله آغاز شد «من این‌جا هستم و برای پیروزی این‌جا هستم» اما فیلم 2016 با این جمله آغاز می‌شود: «مردم آمریکا هر روز به یک قهرمان نیاز دارند و من می‌خواهم آن قهرمان باشم» و در این فیلم از زنان، مادران، سیاهپوستان، آسیایی تبارها و... استفاده شده. درس دیگر هیلاری از 2008 انتخاب مشاورانش است که خیلی کوتاه به مشاورانش اشاره می‌کنم

جان پودستا: او از مشاوران مورد اعتماد بیل کلینتون و باراک اوباماست که رئیس کمپین خواهد بود، او از 2014 تا 2015 مشاور حقوقی اوباما بوده و در سال 1998تا2001 هم رئیس دفتر بیل بوده است.

جوئل بننسون: او مسئول بخش نظر سنجی کمپین اوباما بوده و استراتژیست ارشد و مسئول نظر سنجی هیلاری هم خواهد بود.

جیم مارگولیز: او هم مشاور ارشد اوباما در کمپین 2012 بود و هم اکنون هم مشاور رسانه‌ای هیلاری خواهد بود.

هما عابدین: برجسته‌ترین مشاور هیلاری اوست که مشاور ارشد است و نفوذ زیادی در حلقه کلینتون‌ها دارد.

جیک سالیوان: معاون بخش سیاست گذاری هیلاری در سال 2008 و جزو بازیگران اصلی او در وزارت خارجه که در مذاکرات هسته‌ای ایران هم نقش مهمی ایفا کرد.

بیل کلینتون: مطمئنا همسرش بیل، نقشی حیاتی در کمپین هیلاری دارد و این سرمایه بزرگی برای کمپین اوست.

 

|| مواضع سیاست خارجی

کلینتون در مسائل داخلی و اقتصادی اشتراکاتی با اوباما دارد اما در سیاست خارجی متفاوت هستند. در حالی که اوباما متعلق به شاخه لیبرال حزب دموکرات است، هیلاری جزو شاخه محافظه کار حزب دموکرات محسوب می‌شود. صحبت در این زمینه زیاد است، از درگیری لفظی او با ولادیمر پوتین تا مسائل دیگر، اما آن چیز که برای ما مهم است موضع او در رابطه با توافق است که گفته از هرگونه توافق نهایی با ایران حمایت می‌کند، البته خود او در مذاکرات اولیه میان 2 کشور نقش اساس ایفا کرد.

 

|| نقاط ضعف

همان گونه که در سال 2008 نشان داد، استعداد عجیبی در گاف دادن دارد؛ به همین دلیل با وجود محبوبیتش جمهوری خواهان به اشتباهات احتمالی‌اش چشم دوخته‌اند. مهمترین ضعف کلینتون، در دوران وزارتش و حمله به سفارت آمریکا در بنغازی و داستان جنجالی ایمیل‌هایش است.

در اکثر نظر سنجی‌ها او از رقبای جمهوری خواه احتمالی‌اش همچون جب بوش، اسکات واکر، رندپال، تد کروز، مارکو روبیو، کریس کریستی، بن کارسون و مایک هاکابی پیش است. اما باید تحولات دوران انتخابات، عملکردها، مواضع، سخنرانی‌ها و مناظره‌های انتخاباتی را هم در نظر داشت و باید تا نوامبر 2016 منتظر ماند و دید آیا هیلاری کلینتون به آرزویش «اولین رئیس جمهور زن ایالات متحده شدن» می‌رسد یا خیر!؟

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
میرزا
میرزا
٩٤/٠٦/٠٧
٠
٠
سلام صالح جان؛ رفیق! با اینکه علاقه ای به سیاست و به قول خودتون این شیطان بزرگ ندارم، اما این متن با عنوانی که براش نوشتی، علی الخصوص اسمی که بالای عنوان اومده، منو کشوند به سمت خودش. به نظر من یک گزارش کامل بود و شما که ماشالا توانایی در امر نوشتن دارید، امیدوارم بیشتر ازتون بخونم. ارادتمندم :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٦/٠٧
٠
٠
سلام میرزای عزیز. ممنون که وقت گذاشتید و مطالعه کردین.انشاءلله اگه عمری باشه بیشتر مینویسم این ایام. تو تابستون اصلا دستم به قلم نمیره. اینم به خاطر هوای شبه پاییزیه اینروزای مشهد هستش. سروری استاد :)
میرزا
میرزا
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
تاجِ سری صالح جان :-)
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠٦/٠٧
٠
٠
:(((((((((((:)))))))))))))))من الان :(باشم یا:)؟؟؟؟؟؟مرسی:دی..خدابخیر کنه
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٦/٠٧
٠
٠
راحت باشید :)
Cold
Cold
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
ازش خوشم میاد...اگه رئیس جمهور بشه باید منتظر یه جنجال مشتی تو سطح بین المللی باشیم :))...چون عادت نداره به همه روی خوش نشون بده...ولی همونطور که گفتی واسه ما مهمترین بخش آینده توافقه که کلینتون گفته حمایت میکنه...عجب گزارش مشتی کاملی بود صالح :) دمت گرم دادا
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
اتفاقا منم ازش خوشم میاد و امیدوارم ایندفعه برسه به کاخ سفید . نوکرم محمد حسین جان. لطف داری عزیزم :)
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
نمیدونم چرا حس میکنم باز کسی به پروفایل من ناخونک زده خخ انقدر متنهای منو با اسم خودتون منتشر نکنین بلاخره که همه متوجه میشن خخخ بی شوخی خیلی خوب نوشته بودین :))
fatemeh _t
fatemeh _t
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
دقیقا میخواستم بگم این متنو من نوشتم :| من شکایت میکنم مطلب دزدی تو روز روشن :دیییی
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
حالا هر 3.4ماه یک ناخونک جای دوری نمیره! میره؟ مچکر از شما که خوندین :) (مهرناز بانو مطلب بعدیم رو از شما کش رفتم واسه اون شکایت کنید :)خخخخ
i.forouzan
i.forouzan
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
مطلب جالبی بود، ولی چرا برای جمهوری خواها شانسی قائل نیستی؟!
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
ممنون :) . اتفاقا واسشون شانس زیادی قائل هستم. اما چون بین خودشون به اجماع نرسیدن و ایرانیا هم ته دلشون دوست دارن یه دموکرات بره کاخ سفید این مطلب کاملا در مورد هیلاری بود. امیدوارم همین اجماع نداشتنشون باعث بشه شکست بخورن.
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
این دوره نوبت جمهوری خواه ها نیست آقای فروزان. حداقل تجربه که در مورد انتخابات ایالات متحده اینجوری نشون میده.
fatemeh _t
fatemeh _t
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
گزارش خوبی بود، یکم کلینتون رو شناختم ... به سبک گزارش نویسیتون غبطه میخورم :| ممنون.
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
خدایی غبطه! نداره :) . چون خیلی ساده مینویسم و هیچ چیز خاصی نداره نوشتنم.اتفاقا قسمت سخت کارم تحقیقات از منابع درست هستش. ممنون که خوندین :)
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
من عاشق این زنم. یکی هیلاری و یکی میشل اوباما. فوق العاده ان و هیلاری زیرک ترین زنیه که تو عمرم دیدم. اخبار زندگی و فعالیت هاشو همیشه دنبال میکنم و باید بگم بی نظیره. به نظرم اگه رئیس جمهور ایالات متحده بشه یه تحول اساسی برای کل دنیا تو راهه. ممنون آقا صالح. جیگرم حال اومد این مطلبو خوندم تو جیم :)
saleh
saleh
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
دقیقا درسته. واقعا انسان زیرک و کاربلدی هستش. شخصا امیدوارم پیروز بشه . خیلی زیاد خوشحالم خوشتون اومده. این دوره که نه اما فکر کنم دوره ی بعدی میتونید بهش رای بدید :)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
رئیس جمهور در نهایت باید دَم لابی صهیونیست رو ببینه، چهارچوب تقریبا ثابته و بنظر من تفاوت محسوسی بین جمهوری خواه و دموکرات نیس. لااقل در مورد سیاست شون در قبال ایران! "جامع" کلمه مناسبی برای توصیف این مقاله خوب هستش.
saleh
saleh
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
اتفاقا به نظر من خیلی تفاوت هست.تو یه دوره که یه جمهوری خواه قدرت داشت 2جنگ خیلی بد راه افتاد که هنوز هم داریم پس لرزه هاشو میبینیم و به ایران همخ گفتن محور شرارت اما در زمان دموکراتا ابدا این اتفاق نیفتاد. اما در رابطه با لابی صهیونیست کاملا درست گفتین. موافقم. ممنون که وقت گذاشتین و خوندین :)
r_riahi
r_riahi
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
سلام صالح جان، خیلی عالی بود /// خواستم ماجرای کتاب و افتتاحیه رو یادآوری کنم خخخخ
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٦/٠٩
٠
٠
سلام. چاکرم. خدا بگم چیکارت کنه. اول تو ! خخخخخخخخخخخخخ
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٦/٠٩
٠
٠
سلام دوست گرامیم:خوشحال شدم دوباره حضورتان رسیدم.زنده باشید
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٦/٠٩
٠
٠
سلام استاد. لطف دارید. باعث سعادتم هست حضورتون. سلامت باشید
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٦/٠٩
٠
٠
سلام آقائید.ممنونم
علی شرقی
علی شرقی
٩٤/٠٦/١٠
٠
٠
بسیار عالی به به سریال بازی تخت و تاج نیز بسیار زیباست....
payam_khan
payam_khan
٩٤/٠٦/٢٨
٠
٠
سلام داش از این مطلبی که نوشتی واقعا خوشم آمد این فرد اگه رئیس جمهور بشه واقعا جنجال بزرگی ایجاد میکنه
payam_khan
payam_khan
٩٤/٠٦/٢٨
٠
٠
سلام داش از این مطلبی که نوشتی واقعا خوشم آمد این فرد اگه رئیس جمهور بشه واقعا جنجال بزرگی ایجاد میکنه