من وستاره‌های همه چی‌دان!
طالع‌بینی چقدر می‌تواند درست باشد؟

من وستاره‌های همه چی‌دان!

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

نزدیک تولدم بود. دوستم هر روز یک صفحه را  در اینستا برایم منشن می‌کرد که خصوصیات تیری‌ها را در آن نوشته بود. مهربان، حساس،باهوش، متنفر از انتقاد، خیالاتی، خود خواه و مغرور، انتقام‌جو، وسواسی، صبور و آرام و کلی خصوصیات دیگر را به وسیله ماه تولدم به من سنجاق کرده بود. جزئی‌ترین خصوصیات اخلاقی من را پیش‌بینی و حتی این‌که قرار است من در ارتباط با همسر یا فرزندم چه رویکردی داشته باشم را هم بیان کرده بود! برایم واقعا جای سوال بود که چقدر این طالع‌بینی می‌تواند حقیقت داشته باشد؟ اگر قرار است تمام خصوصیات من را ماه تولدم تعیین کند پس نقش من این وسط چه می‌شود؟

 

|| طالع بینی چیست؟

طالع‌بینی آگاهی از چگونگی قرار گرفتن ستارگان آسمانی در موقع تولد فرد است. طالع‌بین‌ها می‌گویند که هر انسانی در موقع تولد یک ارتعاش یا انرژی کیهانی دریافت می‌کند که در طول زندگی تکرار و تداوم خواهد داشت و در فرآیند رفتاری و شخصیتی فرد اثر محسوس می‌گذارد! به این مجموعه دوازده‌گانه ستارگان، برج گفته می‌شود که از مجموعه ستارگان و اجرام آسمانی تشکیل شده و به شکل حیوانات یا اشیا تصور و صورت فلکی نامیده می‌شود. در طالع‌بینی اثر مجاورت و قرار گرفتن منظومه شمسی، به خصوص خورشید و ماه و سیارات در جوار این مجموعه‌ها در زمان تولد، بسیار مهم تلقی می‌شود .

 

|| از کجا طالع‌مان را بدانیم؟

این روزها طالع‌بینی این قدر باب شده است که دیگر نیاز نیست در‌به‌در دنبال منجم و طالع‌بین باشی. کافی است عبارت طالع‌بینی را در اینترنت جستجو کنی تا یک صفحه پر از انواع طالع بینی و خصوصیات ریز و درشت جلویت ردیف کند! یا با مراجعه به کتاب فروشی انواع و اقسام طالع‌بینی‌ها را ببینی که از اخلاقیات و ویژگی‌هایت کتاب ساخته‌اند! یا حتی می‌توانی با خرید ماهانه مجلات و مراجعه به صفحه طالع‌بینی‌اش از اتفاقاتی که می‌خواهد برایت بیفتد مطلع شوی. این طالع‌بینی‌ها مشتری‌های خودش را هم دارد. کسانی که از ریزترین خصوصیات خودشان تا بزرگترین اتفاق زندگی‌شان راتحت تاثیر ماه تولدشان می‌دانند.

 

|| طالعم را قبول دارم!

از سمیه که روی تیری بودن من تاکید زیادی دارد و هر روز صفحات مربوط به من را برایم می‌فرستد می‌پرسم چقدر به این طالع‌بینی‌ها معتقد است؟ او آبانی است و خیلی از خصوصیاتی که در طالعش قید شده را در خودش می‌بیند به خاطر همین طالع‌بینی‌ها را قبول دارد. خودش می‌گوید طالع‌بینی باعث شده بیشتر به رفتارهایش توجه کند و گاهی بعضی رفتارهای منفی‌اش را به طالع تولدش ربط می‌دهد و توجیه‌شان می‌کند. یکی از سوالات جلسه اول خواستگاری‌هایش این است که طرف مقابل متولد چه ماهی است؟ سعی می‌کند از این مورد برای شناخت بیشتر استفاده کند و حتما طالع مربوط به آن ماه را می‌خواند و به خصوصیات منفی طالع خواستگارش توجه بیشتری می‌کند تا ببیند برایش قابل تحمل است یا نه. اگر طالعش با خواستگارش جور در نیاید روی نظرش اثر منفی دارد و احتمال این‌که جواب منفی بدهد بیشتر می‌شود!

 

|| طالع دو قلوها؟

در یک جمع دوستانه موضوع را مطرح می‌کنم. مریم معتقد است طالع‌بینی وجود دارد ولی باز هم مسائلی مثل خانواده، محیط، اجتماع، آب و هوا و فرهنگ جامعه خیلی بیشتر از طالع روی افراد اثر می‌گذارد. دوست دیگری این قضیه را کاملا خرافات می‌داند  ولی کسی را می‌شناسد که اگر خواستگارش ماه تولدش با او جور در نیاید حتما او را رد می‌کند. یکی از دوستان حرف جالبی می‌زند و می‌گوید: من و خواهرم دوقلو هستیم پس طبیعتا باید خیلی به هم شبیه باشیم در حالی که من وخواهرم خیلی با هم تفاوت داریم.  در ادامه حرفش مریم هم می‌گوید : دوستان دوقلویی دارد که همین طور هستند و خیلی با هم فرق دارند  و اصلا شبیه به هم نیستند. این میان من هم یاد زینب و زهره دوقلوهای فامیل می‌افتم. دو قلوهای یکسانی که فقط ظاهرشان شبیه به هم است ولی خصوصیات رفتاری و اخلاقی‌شان از زمین تا آسمان با هم فرق دارد.

این مسئله از این جهت برایم تازگی دارد که دوقلوها طالع کاملا یکسانی دارند پس چطور این همه تفاوت می‌تواند بین‌شان باشد؟

 

|| طالع‌بینی واقعیت یا خرافات؟

تحقیقات زیادی برای رد یا اثبات طالع‌بینی انجام شده و حاصل  آن ها بر بی‌ارتباط بودن ادعاهای طالع‌‌بینی با سرنوشت افراد تاکید می‌کند . آنچه علم امروز ثابت کرده است ارتباط میان فصل‌ها و بعضی خصوصیات در افراد است. مثلا کسانی که تابستان دنیا می‌آیند نسبت به زمستانی‌ها با احتمال بیشتری دمدمی مزاج هستند. یا افرادی با رفتار‌های هیجان‌زده (که عمدتاً تمایل به بیش‌ازاندازه مثبت بودن دارند) به‌طور قابل‌توجهی در متولدین فصل‌های تابستان و بهار بیشتر یافت می‌شوند. پاییزی‌ها کمتر افسرده‌اند و زمستانی‌ها زودرنجی کمتری دارند. اگر حتی تاثیر فصل تولد را بر فرد بپذیریم این مسلما نمی‌تواند به هیچ عنوان تأیید کننده انبوه صفات و خصوصیات محتومی باشد که طالع‌بین‌ها برای ما بر اساس ماه تولد ردیف می‌کنند! خصوصا این که این روزها افرادی در مجلات و اینترنت ستون‌نویس طالع‌ بینی هستند و خیلی به سیارات و ستاره‌ها هم برای نوشتن فال روزانه افراد کار ندارند.

در بهترین حالت اگر بپذیریم که ممکن است اجرام سماوی روی انسان‌ها اثر بگذارند، این را هم باید قبول کنیم که طالع فرد بخش کوچکی از زندگی او خواهد بود و عوامل مهمتری مانند ژنتیک و محیط وجود دارد و از آن مهمتر اراده انسان بر همه این ها برتری دارد و می‌تواند همه چیز را تغییر دهد.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٤/٠٥/٣١
٣
١
اصولا خیلی زیآد به طالع بینی و اینا اهمیت نمیدم چون به نظرم بی فایده اس...هیچ وقت نمیشه میلیون ها آدم که تو آبان به دنیا اومدن تو یه هفته مثلا مشکل کاری براشون بوجود بیاد یا میلیون ها آبانی مغرور باشن!
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
منم با شما موافقم. شباهت ها یی که بین این ادم ها هست این قدر جزئی هست که قابل این دسته بندی نیست . ممنونم دختر مشرقی جان :)
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
منکه خیلی اعتقاد دارم/یادمه کتاب طالع بینی هندی رو حدودا 20 سال پیش خریدم و از اولین کتابهای بود که خوندم/خودم اردیبهشتی هستم و همه خصوصیاتی که مربوط به ماه اردیبهشت و سال خوک (سالی که توش به دنیا امدم) هست درشته و به من کاملا همخونی داره/منم از اون دسته از ادمها هستم که اگه دختری که میخوام بگیرم طالع بینیش با من نخونه نمیگیرمش!
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
چرا این قدر به این قضیه اهمیت می دین ؟
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
چون بهش خیلی کاملا اعتقاد دارم و میدونم درسته.در مورد من تمام خصوصیاتی که در مورد ماه تولدم یعنی اردیبهشت در طالع بینی چینی گفته شده یا در مورد سال تولدم "سال خوک" باید بگم بیشتر از 100 در 100 گفته هاش درسته و حتی یک کلمه اش هم اشتباه نیست/پس من کاملا به طالع بینی معتقدم.مخطوطا طالع بینی هندی و چینی.که در مورد ماه تولد و سال تولد هستن
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
توی طالع بینی ها میان کل صفت ها رو می نویسن؛ بعد هرکسی حداقل نصف اینا رو داره و میگه به به چه طالع بین راستگویی:|. برای تیرماهی ها اون گزینه های مثبت ذکر شده دقیقا درسته.
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
تیری ها کلا یکم آدم های خوبین :). با نظر شما هم موافقم.. همین بلا رو سرمون در میارن جالبه خیلی هامون هم باور می کنیم ..
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
منم خیلی به طالع بینی اعتقادی ندارم ، بیشتر به ویژگی های کلی می پردازه که اونم برای همه یکسان نیست. به خصوص این فالهای روزانه ! آخی منم تیرماهیم نعیمه جان ... مرسی از مقاله ت :)
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
منم با شما هم نظرم. چه خوشبختی :) منم اعتقاد ندارم که اینا درسته . ولی تیرماهی ها کلا باحالن :))
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠٦/٠٣
٠
٠
بعله دیگه ... ما خیییییییییییلیییییییییییییییی با حالیمم :))
sarah_n
sarah_n
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
ذره ای اعتقاد ندارم و خرافات محض میبینمش.:| خسته نباشید!:دی
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
نمی تونم بگم صد در صد خرافاته . ولی به این شکلش خیلی برام قابل پذیرش نیست..
عاطفه مزرعی
عاطفه مزرعی
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
من هم اعتقاد دارم هم اعتقاد ندارم! :) یه جاهایی درباره مهرماهیا درست گفته یه جاهایی غلط! خب همه مهرماهیا که شبیه هم نیستن :/ شاید این حرفارو قبول کنم تا حدودی، اما زندگیم متکی بر طالع بینی و خرافات نیست خداروشکر! خسته نباشید :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٦/٠٢
٠
٠
آنچه خوبان همه دارند تیر ماهی ها یک جا دارند :) .اگه ریا نباشه باید این رو هم بگم خصوصا بنده! که در هفت تیر دنیا رو منور کردم! بسیار مطلب جالبی بود و حسابی هم زحمت کشیده بودین که بینهایت ممنونم. در این باب سخن بسیار است اما بعضیا اینقدر این مقوله رو جدی میگیرن که تبدیل به نوعی وسواس میشه و دیدگاه شخصی بنده اینه که گاهی بعضی افراد چنان وسواس نشون میدن در این زمینه که ناخودآگاه و بدون قصد بعضی مسائل اسلام هم زیر پا گذاشته میشه. به عنوان مثال اصل «اختیار» که در اسلام تاکد بسیار بر اون شده رو از خودشون سلب میکنن و منتظر میشن تا اتفاقی که تو فلان مجله تو فالشون نوشته شده واسشون بیفته. یا گاهی چنان با ایمان با این مقوله برخورد میشه که ایمان به خداوند بزرگ فراموش میشه. فراموش میشه که اوست قادر مطلق و رقم زننده ی سرنوشت نه «گاهی» توهمات یک انسان در صفحه ی آخر مجلات. میدونم کلی گفتم و شاید هم خوب منظورم رو بیان نکردم اما به خاطر اینکه بیش از حد طولانی نشه همینجا صحبتام رو قیچی میکنم و آرزو دارم در امان خدا موفق و سعادتمند باشید. :) متشکر :)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٦/٠٢
٠
٠
همه ی خصوصیت ها توی همه ی افراد مطمئنا نیست ولی هر ماهی یه چند تا خصوصیت بارز داره مثلا اردیبهشتی ها خیلی احساساتی و رمانتیک هستن معمولا و آذر ماهی ها خیل یمغرورن مخصوصا توی روابط عاطفی یا خردادی ها خیلی دیر ناراحت میشن ولی وقتی شدن دیگه وامصیبتا....
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠