درباره «راز»

درباره «راز»

نویسنده : پیک

مطلبم کمی طولانی است ولی خیلی جدی است! می‌توانید رد بشوید از کنارش ولی دانستنش بهتر از ندانستنش است.

«راز» می‌گوید بخواهید، پس می‌شود. می‌گوید شکرگزار باشید و تجسم کنید. این‌ها همه‌اش به ظاهر و در ابتدای امر زیبا، عرفانی و انسانی است. من نه مذهبی‌ام، نه سیاسی، نه فیلسوف، نه منتقد. فقط به چند تا چیز درباره راز توجه کنید. ببینید دو تا فرض می‌شود درباره راز کرد.

* اول این‌که راز یک حقیقت است و واقعا عمل می‌کند، یک سری انسان خیّر آن را درک کردند و چون خیّر هستند این آگاهی را فرضا رایگان و بدون سودآوری در اختیار سایر انسان‌ها قرار می‌دهند. خب از آن‌جایی که راز حقیقت است و عمل می‌کند، پس برای کسانی هم که آن را معرفی کردند همینطور است و بیشتر و بهتر عمل می‌کند (چرا؟) چون من اگر بار اول باشد می‌شنومش، آن‌ها بارها و بارها نتیجه‌اش رو دیدند.

نمی‌خواهم بگویم راز اگر حقیقت باشد تابع تمرین است ولی این واقعیت را نمی‌شود رد کرد هر کسی نمی‌تواند مثل آن شخص که جلوی دوربین می‌آید و می‌گوید یک چک میلیون دلاری گرفته از تاثیر راز بگوید چون نگرفته است!

و به قول همان افراد هنوز ایمان پیدا نکرده یا ایمانش قوی نیست نسبت به راز. خب اشکالش چیست؟! اشکال نمی‌شود گفت، این یک شکاف است که رازی وجود دارد، که برای آن‌ها عمل می‌کند. بیشتر از من و شما و طبق طبع انسانی آن‌ها هم مثل من و شما دنبال بیشتر و بیشترند.

چه قدرتی توی دنیا از همه بیشتر است؟! سلاح، منابع طبیعی، زمین بیشتر، طلا یا .... ؟ شما چی فکر می‌کنید؟ من فکر می‌کنم قدرتمندترین قدرت دنیا در اختیار داشتن ذهن انسان‌هاست. در مورد چرایش بحث زیاد است ولی واضح است

اما این‌طورکه از حرف‌های من برمی‌آید آن‌ها دنبال تسخیر ذهن ما هستند و شاید به آن رسیدند. تا حدودی این واقعه اتفاق افتاده. اما چطور؟ ببینید راز برای آن اشخاص عمل می‌کند و از ما بیشتر. پس آن‌ها توسط راز به خواسته‌شان می‌رسند و حتی ما هم.

خواسته ماچیست؟! پول، ماشین،همسر مناسب و... غیر از این است؟ خب حالا فرض کنید هدف آن‌ها قدرت باشد. یعنی در اختیار داشتن ذهن آدم‌ها! اگر قرار به کار کردن راز باشد، پس باید در این زمینه هم کار کند. می‌گویند در راه‌های بد راز مورد اطمینان نیست؟ حرفشان را هم می‌شود با راز رد کرد، هم با این استدلال که: اگر آن‌ها به راهی که می‌روند معتقد باشند هر چند از نظر ما بد و غلط، اما از نظر خودشان درست، پس برای آن‌ها می‌شود یک هدف درست!

و دیگر این‌که فرضا هدف آن‌ها از این کنترل ذهن‌ها که بیشتر درباره‌اش صحبت خواهم کرد، خوب باشد؛ آیا دادن اختیار خود به غیر خود کار عقلانی‌ای ست؟!

* اما فرضیه دوم. بیایید تصور کنیم راز کار نمی‌کند و فقط یک ابزار باشد. یک ابزار از پیش طراحی شده. خیلی سخت نیست فهمیدنش. ببینید اگر راز یک وسیله باشد که شما را به آنچه که در ذهن شما شایسته است درگیر کند و همان‌طور که می‌دانید هر چیزی که ما به آن فکر می‌کنیم شایسته نیست که اگر این‌طور باشد در واقع آنارشیست خواهیم بود یا همون «هرج و مرج گرا». یعنی ناخواسته خواستیم هیچ قانونی جز خواسته شخص خودمان وجود نداشته باشهد و فکر کنید همه این تفکر را داشته باشند!

جدا از آن می‌دانیم از هر ده خواسته محتمل ما به دو یا سه تا از آن‌ها حتما، به شش تا احتمالا و به نه تا با شانس زیاد می‌رسیم.

خب پس راز کار خارق العاده‌ای انجام نمی‌دهد. از طرفی باور شما را نسبت به خودش ساخته و پرداخته، حالا اگر این باور قوی بشود و به آن‌جا برسیم که تفکر ما به راز باور داشته باشد،زندگی ما و درست‌تر بگویم ذهن ما دست راز و افرادی خواهد بود که تئوریسین آن هستند.

راز یک وسیله قوی است که از قبل می‌داند شما چه جوابی به او خواهید داد، پس آن را به شما خواهد داد و از شما در ازاش چیز ارزشمندتری را ناخواسته می‌گیرد. بگذارید بهتر بگویم راز یک نظام است. نظامی که با دقت فراوان طراحی شده. یک هدفی را دنبال می‌کند. در بهترین حالت آن آنارشیسم و در حالت بد آن.... نمیشه تصور کرد.

نمی‌شود به راحتی با آن مقابله کرد. راهی هست اما آگاه کردن انسان‌ها که عده‌ای از آن‌ها مظلمانه جبهه می‌گیرند و حاضر نیستن درباره‌اش فکر کنند یا افرادی که بی‌توجه از کنار این مسئله می‌گذرند کار ساده‌ای نیست.

 راستش درباره راهش خیلی فکر کردم. راهی هست برای کسانی که مشتاق باشند لااقل بدانند!

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
محمد عبداللهی
محمد عبداللهی
٩٤/٠٦/٠٩
٠
٠
من کتاب راز رو خوندم و به شدن به قانون جاذبه معتقدم. مرسی که نوشتید.
شهاب
شهاب
٩٤/٠٦/٠٩
٠
٠
ممنون .....نمیدونم چی بگم
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٦/٠٩
٠
٠
متشکرم اما دوست عزیز واقعا فکر میکنید کائنات برای شما کاری انجام میدهند ؟یعنی خاک و آب شعور دارند پس میتوانند .... به فرض قبول ...آیا برای خود اشخاصی که راز رومطرح کردند این نیست؟فکر کنید باشد .....نمیتونن باهاش کارای عجیب انجام بدن؟! قبول کردنش اول یکم سخته ولی بیاییم یکم دربارش فکر کنیم. بازم بسیار ممنون
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٦/٠٩
١
٠
سلام متشکرم ازمطلب.ایزدرحمان نگهدارتان
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٦/٠٩
٠
٠
بسیار متشکرم و دو صد درود
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٦/٠٩
٠
٠
سلام:زنده باشید
meshkat
meshkat
٩٤/٠٦/٠٩
١
٠
من هشت سال پیش مستندشو دیدم و بعد کتابشو خوندم، جزییات یادم نیس. تاثیر مثبت اندیشی انکار ناپذیره، ولی به فرض که این قانون کاملا درست باشه، نقش قسمت و تقدیر و خواست خدا چی میشه پس؟ گاهی ما به چیزای خوبی فک میکنیم ولی به نفع مون نیس و برعکس! پس نمیتونه کامل باشه. در مورد به خدمت گرفتن ذهن ما توسط مطرح کنندگانش نمیدونم چی بگم، واقعا به فکر فرو رفتم‎:)‎
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
ممنون از نظرتون.یکم فکر کردن دربارش اولش اذیت کنندست شاید
هادی_قنبری
هادی_قنبری
٩٤/٠٦/١٠
١
٠
من کتاب راز رو نخوندم؛ برای همین ابتدای متن رو کامل متوجه نشدم و بعد که به اواسط متن رسیدم از تحلیل ها فهمیدم؛ متن شما رو نگه میدارم؛ اول کتاب رو می خونم و بعد دوباره متن شما؛ متن سطح بالا بود؛ مطمئنم که متن رو چند بار خوندید؛ ولی جمله بندی ها منو گیج کرد؛ توجه کنید، گفتم جمله بندی ها و نه مفهوم ها و واژگان؛
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
متوجهم برادر :) ممنون
elnazi
elnazi
٩٤/٠٦/١٠
٢
٠
سلام...ممنون بابت مطلب خوبتون...من راز روخوندم ولی موافق نیستم باش تومدرسه هم کلی بادبیرمون بحث کردم راجبش..اخرم جوابمونگرفتم...اینکه...مگه راز نمیگه بهر چی فک کنی همون میشه؟؟پس کساییکه اینهمه ناراحتی دارن تو زندگیشون بهش فک کردن؟؟اخه کی غمو غصه خودشو میخواد؟؟؟ ممنون میشم...
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
واقعیت هم همینه.یه بعدش اینه که هرگز طرفدارای این نظریه و تئوریسین هاش براش جوابی ندارن
ali-y
ali-y
٩٤/٠٦/١١
١
٠
سلام. بنده سالهای قبل مستند راز رو دیدم بارها و بارها و بارها، حتی یک کلیپ 10 دقیقه ای ازش استخراج کردم که بعضی وقتها بهش گوش میدم، یک چیزهاییش درسته و یک چیزهایی نه، اونجاهایی که میگه گرسنگی، قحطی و تروریسم بخاطر تفکر خود ملتهاست تاثیر کشورهای قلدر رو در ترویج اونها نادیده میگیره درست نیست. ولی اینکه شکر گزار باشیو خوبیها رو بخوای برای همه موثره
sh_shahalami
sh_shahalami
٩٤/٠٦/١٢
٠
٠
شکرگزاری عالیه ولی این با این نظریه راز منافات داره.اونا میگن تمام حرف های ما درسته و بعد طبعاتش ....
پربازدیدتریـــن ها
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
زندگی مان را در اختیار دیگران قرار ندهیم

مرو فاش کن رازِ در خانه را

٩٧/٠٢/٠٣
سربازی یا دانشگاه غیرانتفاعی

دو سال جوانی

٩٧/٠٢/٠٣
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
برای فریاد بدبختی وقت زیاد است بی صدا خوشبخت باشید

یک ماه دیگر از عمر گذشت

٩٧/٠٢/٠٤
بزرگ ترین آرزویم رانندگی بود

مه لقا بانو / قسمت آخر

٩٧/٠٢/٠٥
رسالت ما در این دنیا

به نبیره ای که شاید هرگز زاده نشود

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

من شاعری دیوانه‌ام

٩٧/٠٢/٠٥
دلم یک عاشقانه به سبک فیلم دل‌شکسته می‌خواهد

یک عاشقانه متفاوت

٩٧/٠٢/٠٥
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
قسمت اول

کتاب های ممنوعه که پرفروش شدند

٩٧/٠٢/٠٤
شعری سروده خودم

آشفته‌ی تو با غم و دلتنگی

٩٧/٠٢/٠٤
شعری سروده خودم

شاه رویایی

٩٧/٠٢/٠١
صحبت های من و ماهی کوچولو

پدیده ی قرن: نفهمی

٩٧/٠٢/٠٦
شما هم از دست هایتان خجالت می کشید

داستان مردان دست پنبه ای

٩٧/٠٢/٠٦