Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - پیامک‌های جیب بُر! www.jeem.ir
پیامک‌های جیب بُر!
با پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم چه کنیم؟!

پیامک‌های جیب بُر!

نویسنده : مریم شیعه زاده

مریم شیعه زاده – مائده کاشیان

مشغول قدم زدن در خیابان هستید و یا سوار بر اتوبوس به دانشگاه و محل کار می‌روید، یا اصلا در خانه هستید و به تماشای سریال مورد علاقه‌تان نشسته‌اید و یا حین آشپزی به رادیو گوش می‌دهید، شاید هم لا به لای صفحات روزنامه اخبار را دنبال می‌کنید؛ اصلا مهم نیست این روزها کجا هستید و مشغول چه کاری هستید. این روزها تا چشم کار می‌کند با تبلیغ‌های رنگارنگ رو به رو هستید. تبلیغ‌هایی که حتی هنگام استراحت و موقع خواب هم دست از سرتان بر نمی‌دارند و تلفن همراه‌تان را به صدا در می‌آورند! پیامک‌های تبلیغاتی، مهمانان ناخوانده تلفن همراه که غالبا بدون تقاضای مشترکین ارسال می‌شوند و اخیرا نارضایتی‌های فراوانی به دنبال داشته‌اند. 

 

وقتی محتوای پیام با متن آن جور در نمی‌آید

پای صحبت‌های مردم که می‌نشینی و به درد و دلشان که گوش می‌دهی، سهم زیادی از نارضایتی‌ها مربوط به پیامک‌هایی ست که دو اپراتور تلفن همراه ارسال می‌کنند. پیامک‌هایی که اخیرا با محتوای گمراه کننده به سراغ مشترکین می‌آیند. برای مثال «برنده 1000 تومن شارژ شدی! همین آلان 1 رو ... ارسال کن» و پس از ارسال عدد مورد نظر، ناخواسته وارد یک مسابقه می‌شوید و در ازا هر پیامک مبلغی از موجودی شما کسر می‌شود. با شماره پشتیبانی یکی از این پیامک‌ها تماس می‌گیریم و وقتی از متن گمراه کننده پیام و هدف آن شکایت می‌کنیم، با بی‌تفاوتی تمام می‌گویند «باشد! رسیدگی می‌کنیم!» و حاضر نمی‌شوند بیش از این توضیح دهند. 

به سراغ آرش کریم بیگی مدیر روابط عمومی شرکت ایرانسل می‌رویم که در کمال تعجب اظهار می‌کند تا کنون چنین موردی را ندیده است!  

+ تمام پیامک‌های تبلیغاتی که برای مشترکین فرستاده می‌شود، از طرف شماست؟ 

- پیام‌های تبلیغاتی دو نوع هستند: یک گروه از آن‌ها پیامک‌هایی هستند که مربوط به خدمات و محصولات جدید ایرانسل است و گروه بعدی پیامک‌هایی که هستند که در مورد خدمات ارزش افزوده است.

+ کمی بیشتر درمورد دسته دوم توضیح می‌دهید؟

 یعنی مسابقه، سرفصل اخبار، قیمت ارز، محتوای آموزشی و... است که درواقع ایرانسل صرفا تامین کننده زیرساخت فنی ارسال این خدمات ارزش افزوده هست و تمامی این‌ها از طریق شرکت‌های خصوصی تامین کننده محتوا برای مشترکین ارسال می‌شوند.

+ شرکت ایرانسل بر قرعه کشی مسابقات پیامکی نظارتی هم دارد؟ 

- بله کاملا. مدیران ایرانسل، هیئت ناظر بر قرعه کشی و خبرنگارها؛ همه و همه در مراسم‌های قرعه کشی حضور دارند. ضمن این‌که بر روی سایت ایرانسل لیست تمام مسابقات، فرآیند، سوالات و هزینه مسابقات وجود دارد.

+ یک پیامک با این مضمون که برنده شارژ هزاری شده‌ام برایم فرستاده شد و وقتی برای دریافتش عددی را که گفته بود ارسال کردم وارد مسابقه شدم و شارژی درکار نبود! در این موارد چه پاسخی دارید؟

- مطمئن هستید؟! متن پیام‌ها و شماره‌اش را برای من بفرستید تا پیگیری کنم!

+ بسیاری از افراد دوست ندارند پیام‌های تبلیغاتی برای‌شان فرستاده شود، چطور می‌شود آن‌ها را غیرفعال کرد؟

طبق قوانینی که ایرانسل دارد باید در متن پیامک دعوت به سرویس‌ها هزینه‌ای که مشترک بابت سرویس بپردازد و همچنین کد لغو و غیرفعال‌سازی آن‌ها از طریق ارسال پیامک به اطلاع مشترک برسد. علاوه بر این اگر مشترکی می‌خواهد از لیست خدمات ارزش افزوده پیامکی که عضو هست و نحوه غیر فعال‌سازی آن‌ها مطلع شود می‌تواند عبارتSTOP را به شماره 8282 ارسال کند.

مشترکی هم که مایل است شماره‌اش از فهرست دریافت کنندگان پیامک‌های اطلاع رسانی مربوط به خدمات و محصولات جدید ایرانسل حذف شود و پیام‌ها را دریافت نکند می‌تواند عدد 2 را به 5005 ارسال کند. 

 

راه حل مدیرعامل مخابرات استان خراسان رضوی برای مردم:

مردم پیامک‌ها را نخوانده حذف کنند! 

هجمه پیامک‌های تبلیغاتی به اپراتورهای تلفن همراه ختم نمی‌شود و تعدادی از آن‌ها مربوط به سیستم‌های ارسال پیامک انبوه و دفترهای خدمات امور مشترکین هستند. دفاتری که قوانین خاصی برای ارسال این نوع پیامک‌ها ندارند و به راحتی می‌شود تعداد انبوهی از آن‌ها را ارسال کرد.

به سراغ یکی از این دفاتر می‌رویم و شرایط ارسال پیامک تبلیغاتی برای یک واحد صنفی را جویا می‌شویم. 

+ برای این کار چه مدارکی نیاز است؟ 

- فقط یک روز که دفتر خلوت است، مراجعه کنید تا به کارتان رسیدگی کنم! 

+ پیامک‌ها به چه صورت ارسال می‌شوند؟ 

- برای هر منطقه حدود 7000 شماره موجود است. از این تعداد هر چقدر که بخواهید پیامک ارسال می‌شود. 

+ هزینه پیامک‌ها چقدر می‌شود؟ 

- 13 تومان. 

+ نیازی به مدارک واحد صنفی من نیست؟ شاید من به صورت غیرقانونی در منزل و بدون مجوز اقدام به فروش کالا کنم. 

- ما فقط پیامک تبلیغاتی ارسال می‌کنیم! باقی‌اش به ما مرتبط نمی‌شود. 

پس از آن با مدیر عامل مخابرات استان خراسان رضوی، سید علی ملک جعفریان تماس می‌گیرم. صحبت‌هایم را با گلایه از اوضاع نابسامان پیام‌های تبلیغاتی و محتوای غیرقابل اعتماد برخی از آن‌ها شروع می‌کنم که ایشان به یک جمله بسنده می‌کنند «پیامک‌هایی که ارسال می‌شوند را نخوانده حذف کنید!».

+ این پیام‌ها آسایش مردم را سلب کرده‌اند؛ چرا رسیدگی نمی‌کنید؟ 

- به هرحال تکنولوژی همان قدر که آسایش را برای مردم به ارمغان می‌آورد، می‌تواند آسایش‌شان را هم از بین ببرد. 

+ شاید مشترکان مایل به دیدن این پیام‌ها نباشند...

- می‌توان پیام‌های حاوی تبلیغات را نخواند و بلافاصله آن‌ها را از روی تلفن همراه پاک کرد. من خودم پیام‌های تبلیغاتی‌ای که برایم فرستاده می‌شود را هیچوقت نمی‌خوانم! 

+ چطور می‌شود غیر فعالشان کرد؟ 

- دو نوع تبلیغات داریم. پیام‌هایی که صرفا برای تبلیغات فرستاده می‌شوند و یک طرفه هستند که می‌توان برای غیرفعال سازی‌شان عدد1لاتین را به شماره8999 ارسال کرد و برای فعالسازی عدد 2 را به همین شماره فرستاد. دسته دیگر هم پیام‌های ارزش افزوده است که می‌توان کلمه خاموش یا OFF را به همان شماره ارسال کرد. 

 

روزانه 20 میلیون پیامک تبلیغاتی رد و بدل می‌شود 

در کشور ما روزانه چیزی حدود 20 میلیون پیامک تبلیغاتی ارسال می‌شود. عددی که غالبا به پیامک‌هایی تعلق دارد که مورد نیاز مخاطب نیست. به همین جهت مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد، سامانه 10001314 را در اختیار مردم قرار داده‌است تا اگر مردم از دریافت پیامک‌ها شکایت دارند، به این سامانه پیامک بزنند و اگر از ارسال کننده خاصی شاکی هستند، متن پیامک و شماره آن را به این سامانه ارسال کنند. همچنین شما می‌توانید برای شکایت از این پیامک‌های ناخواسته به آدرس زیر مراجعه کنید و فرم را پر کنید و یا با سامانه تلفنی 195 تماس بگیرید. 

http://complaint.cra.ir/Portal/View/Viewer.aspx?DashboardId=8dab6b28-fdfa-4ece-82eb-117bcaaa241c

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
E_KHOSRAVANI
E_KHOSRAVANI
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
برای من که خیلی آزاردهنده هستند. اکثراوقات آرامش آدم رو بهم میریزن . فک کنم این یه جور حق الناسه.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
عجیبه که با وجود این همه نارضایتی، تعداد شکایت های ثبت شده از سامانه های پیامکی، به 500 هزار تا هم نمی رسه :| قسمت آخر گزارش رو می تونین دریابین!
S_khandandel
S_khandandel
٩٤/٠٥/٢٩
٠
٠
اخ اخ دقیقا روانیم کرده این ایرانسل بازم دم رایتل گرم اپراطور با کلاسیه:-))
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
صبر کن ... بعد یه مدت رایتل هم اینجوری میشه ;)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
بخشی از این پیامک ها هم مربوط به سامانه های ارسال پیامک انبوهه ک ممکنه خیلی با کلاس نباشن! خخخ
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/٢٩
١
٠
مصداق بارز مردم آزاری... علاوه بر اعصاب، با احساس بعضیام بازی میکنن، اینایی که نامزد و مخاطب خاص و اینا دارن‎;)‎
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
ایرانسل مخاطب خاص یکی از دوستای منه مشکات جان :))
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
‎;)‎ چه زمونه ای شده!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
خخخخ طفلی ها مجبورن روزی شونصد بار شیرجه بزنن روی گوشیاشون :دی
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
راه های دلبری از جنس مخالف :| من که انداختمش تو لیست سیاه، با خیال راحت :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
از n تا سامانه باهم پیامک میاد، لیست سیاه دونی گوشیت پر نشه! خخخ
هاچ
هاچ
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
یعنی وقتی پیام میدن از ما شارژ کسر میشه؟ 0_0
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
بعضی از پیامک های تبلیغاتی؛ بله!
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
آقاجان ما هر وقت میاد خونه صد تا بیشتر از این پیاما اومده براش! اونم که هیچ کدوم رو باز نمیکنه حتی حذف کردنشون هم کلی وقت میگیره!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
احتمالا همراه اول دارن! :|
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
دقیقا!
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
حالا چقدرم که به شکایتا رسیدگی میشه:| مسائلی مهم تر اینا هست که بهش رسیدگی بشه توسط مسئولین ونمیشه!!!هرچیزی ولی اوایلش برات خیلی سوژه میشه وپیگیری میکنی واسه غیرفعال شدنش واعصابتو خورد میکنه؛بعد یه مدت یه خورده طبیعی تر میشه وعادت میکنی دیگه:/ولی ممنونم از پیگیری وگزارش خوبت سحرجان:)))
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
تعداد شکایت ها اگر بالا بره قطعا برخورد میشه. به هر حال نمیشه گفت این شکایت ها هیچ تاثیری نخاهد داشت :) /// من سحر نیسم ولی سحر ها رو دوس می دارم خخخ خاهش میشه :)
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
شکر خدا ایرانسل کد غیرفال کردن داده و همراه اول هم داره ، برام جالب بود ه تو خراسان همچین کدی ارائه نکردن :/ و از همه جوابتر پاسخ رییس بوده همونطور که تکنولوژی آسایش میاره سلبشم میکنه ، یعنی رسما پیچونده :/ عالی بود مریم جان ، خسته نباشی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
والا کدی که برای همراه اول دادن، گویا فقط برای 24 ساعت مانع دریافت پیامک های تبلیغاتی میشه :| :| :| /// بعله متاسفانه هیچ مسئولی جواب درست و حسابی به ما نداد :) ... // همه زحمت ها رو مائده کشید؛ من کار خاصی نکردم :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
:) !من یه دفه از حسابم 20 تومن کم شد سر این پیامک ،بعد زنگ زدم همراه اول گفتم به رئیستون بگین من راضی نیستم ! با این پولا نمیشه یک شرکت رو چرخوند ! جالب این بود که من هیچ نقشی هم تو فعال سازی پیامک نداشتم و خودشون هم قبول کردن ! :) فقط یکدونه .......دادم و بعد طرف قطع کرد ! خلاصه اگه به مردم رحم نمکنین به عمه هاتون رحم کنید !
n_dahji
n_dahji
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
اقا به عمه های بد بخت چکار دارین شما؟ پسره سر جلسه امتحان نشسته هیچی بلد نیست/رفیقش میگه سوال 6 /پسره میگه من هیچی رو نمی بینم بجز عمه استاد رو. ای بابا هر کی عمه خودش.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
عمه هاشونو دوس ندارن خخخ
z-dadras
z-dadras
٩٤/٠٥/٣٠
٠
٠
صد رحمت به ایرانسل،همراه اول که ادمو دیوانه میکنه
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
ممم مبافقم!
حسین مداحی
حسین مداحی
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
اینا میگن ولی رسیدگی نمیکنن.پول مفت میخورن و میخوابن و به ریش ماها میخندن.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
قصاص قبل جنایت؟! خخخ
t.m
t.m
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
دو روز بود گوشیمو گم کرده بودم, اونروز پیدا کردم؛ 23تا پیام بود؛ هر23تاش تبلیغاتی:| اشکم دراومد خو :(
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
ببین چه به یادت بودن خخخ
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
خب میخوان به شعارشون عمل کنن طفلی ها! هیچکس تنها نیست، همراه اول!
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
روزی n بار از تنهایی در ت میارن خخخ
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
ګوشی خودم اوایل خیلی پیام تبلیغاتی می اومد خطمو عوض کردم ایرانسل ګرفتم. الانم میاد ولی کم.یک دفعه اومدم به یکی از همین شماره ها که تبیلغاته جواب دادم :یک دفعه دیګه به این شماره پیام بدی میام اون شرکتو روی سرتون خراب میکنم =)) فکر کنم ترسید خخخ این تبلیغات بیشتر واسه شماره های ثابت میره
مریم نیک پور
مریم نیک پور
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
خوبه دیگه آدمو از تنهایی در میارن خخخ
F_yazdi
F_yazdi
٩٤/٠٦/٠١
٠
٠
واییییییییی که از این پیامهای تبلیغاتی متنفرم ، اعصابمو به هم میریزه .......... همیشه نخونده دیلیتشون می کنم .......