باربی شدن به قیمت جان
مصاحبه‌ای درمورد بدن سازی بانوان و خطراتی که آن‌ها را تهدید می‌کند

باربی شدن به قیمت جان

نویسنده : زهرا خنداندل

این روزها تناسب اندام، لاغری و اضافه وزن تبدیل به موضوعی شده است که محال است یک جمع زنانه برپا باشد و از آن‌ها خبری نباشد! پیش روی به این سمت و کاهش اعتماد به نفس خانم‌ها از این قضیه به بحرانی خصوصا برای نسل جوان تبدیل شده است و در بعضی از باشگاه‌های تربیت بدنی به خاطر توصیه‌های نادرست مربی یا همکلاسی‌ها در استفاده از قرص‌ها، عمل‌های زیبایی و شوکرهای الکتریکی، افراد جان خود را نیز از دست داده‌اند. برای این‌که بفهمیم برای لاغر شدن باید تا کجا ادامه داد به صحبت نشستیم با مستوره هویدافرد مدرس دانشگاه و دکترای تربیت بدنی و علوم ورزشی، که خودش صاحب یک باشگاه تربیت بدنی نیز هست.

+ بهترین روش لاغر شدن چیست؟

- بهترین روش ترکیب رژیم غذایی و فعالیت بدنی است در ابتدا بهتر است سهم رژیم غذایی از فعالیت بدنی بیشتر باشد، هر چه جلوتر برویم سهم فعالیت بدنی بیشتر شود. به طور کلی لقمه کوچک، جویدن، حذف مواد دارای شکر، تمرکز و ورزش تنها روش لاغر شدن و لاغر ماندن است. به طور کل ورزش هم تاثیرات فیزیولوژیکی و هم تاثیرات ذهنی و روانی دارد و به دنبال آن تاثیرات اجتماعی. کسی که ورزش می‌کند جسم سالم و تندرستی دارد. چنین فردی دارای سلامت روان هم هست.

+ پس کار این داروهای لاغری چیست؟ 

- معمولا دارویی صرفا جهت لاغری نداریم، داروها جهت درمان بیماری‌ها هستند و لاغری از عوارض جانبی آن‌هاست. هرگز نباید این داروها را خودسرانه و ناآگاهانه مصرف کرد وحتما باید تحت نظر متخصص تغذیه یا پزشک مصرف شوند چون عوارض جانبی آن‌ها زیاد است، بعضی از آن‌ها حتی خطر مرگ به دنبال دارند. مثلا بعضی از آن‌ها که از طریق تاثیر روی غده تیروئید سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند در افرادی که مشکلات قلبی عروقی دارند موجب مرگ می‌شوند. مصرف این داروها معمولا کلی عوارض کوچک و بزرگ دیگر مثل افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، تعرق زیاد، یبوست، کم خوابی، تشنگی زیاد، گیجی، سردرد، اضطراب، خشکی دهان و... هم به همراه دارند.

+ روش حلقه انداختن  و جراحی‌های زیبایی که امروزه برای لاغری در میان خانم‌ها بسیار باب شده است را درست می‌دانید؟ 

- باید تاکید کنم این روش برای افراد بسیار چاق توصیه می‌شود و در باشگاه‌ها به هیچ عنوان نباید پیشنهاد شود و فقط باید توسط متخصص این کار تجویز شود. بیمارانی که شاخص توده بدنی آن‌ها بالای 40 باشد و یکی از بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت، چربی خون و از این قبیل را داشته باشند، کاندید جراحی‌های لاغری روی معده و روده هستند. این روش به دلیل کاهش جذب ویتامین‌ها و املاح ضروری بدن خالی از خطر نیست و ممکن است فرد را با عوارضی مثل بروز کم خونی، اسهال، سوء تغذیه، سنگ کیسه صفرا، تپش قلب و... درگیر کند.

+ به نظر شما بانوان ایرانی دچار وسواس لاغری  نشده‌اند؟ 

- قبل از آن لازم است توضیح بدهم که یک نوع بیماری داریم به نام بیماری لاغر نمایی که متاسفانه در بین خانم‌های جامعه ما هم شیوع پیدا کرده. در این نوع بیماری فرد لاغر تمایل دارد لاغرتر شود. و در این قضیه وسایل ارتباط جمعی از قبیل ماهواره و شبکه‌های اجتماعی مجازی بی‌تاثیر نیستند. خانم‌ها با دیدن مدل‌های لاغری در این وسایل و شوهای لباس دچار وسواس لاغری می‌شوند و احساس نارضایتی از اندام خود پیدا می‌کنند و حتی افراد دارای وزن طبیعی از سر وسواس بیش از حد رژیم لاغری می‌گیرند. باید دانست که لاغری بیش از حد هم عوارضی به دنبال دارد، از جمله ضعیف شدن سیستم ایمنی و سایر سیستم‌های بدن، نامنظمی ضربان قلب، پوکی استخوان، افسردگی و...

+ شوکر الکتریکی که در بعضی از باشگاه‌ها رواج دارد چیست و چه تاثیری بر لاغری دارد؟

- این شوکرها به اشکال مختلفی هستند مانند کت و شلوار، تی شرت، کمربند و... وقتی فرد از آن استفاده می‌کند مانند زمانی که ورزش می‌کند عضلاتش در گیر می‌شوند. در این شوکرها الکترودهایی تعبیه شده‌اند که عضلات را منقبض می‌کنند و در نهایت باعث شکسته شدن مولکول‌های چربی می‌شوند. این روش چون حالت برق گرفتگی به فرد دست می‌دهد آزار دهنده است ولی از همه مهم‌تر این است که بدانید شوکر فقط باعث جابجایی چربی‌ها می‌شود و سبب چربی سوزی نمی‌شود! مرگ و میر در این روش بسیار کم گزارش شده است ولی مهم‌ترین نگرانی از دست دادن حافظه است. 

+ این طوری که خیلی کار برای لاغری سخت شد! چاقی به صرفه‌تر نیست؟

- هیچ وقت؛ تلاش و پشتکار که صرف لاغری می‌کنید ارزشش را دارد. باید بدانید که هر چه وزن شما بیشتر شود، بافت چربی شما نیز بیشتر می‌شود. این بافت برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن و سایر مواد غذایی دارد که باید توسط جریان خون تامین شود. 

هر چه نیاز به اکسیژن و مواد مغذی بیشتر شود حجم خون و مقدار فشاری که روی سیستم گردش خون وارد می‌شود افزایش می‌یابد و هر چه حرکت خون در سیستم گردش خون بیشتر شود فشار بیشتری بر دیواره سرخرگ‌های شما وارد می شود.

علاوه بر این چاقی باعث افزایش سطح هورمون انسولین در خون، افزایش ضربان قلب، سایش مفاصل، چربی خون، مشکلات تنفسی، سنگ کیسه صفرا، کبد چرب، بیماری قلبی، افزایش اوره خون و ... می‌شود.

در خانم‌ها علاوه بر مشکلات فوق سبب نازایی، اختلال در قاعدگی می‌شود و در دوران بارداری چاقی خطر جدی برای مادر و جنین محسوب می‌شود. 

+ حرف آخر

درست است که چاقی ضررهای زیادی دارد، اما رسیدن سریع به وزن ایده آل با هر روشی به احتمال زیاد خطرناک‌تر از خود چاقی است. تاکید می‌کنم که بهترین روش برای لاغری ترکیب رژیم غذایی و فعالیت بدنی به اضافه صبر است.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٧
٠
٠
هوووم شوکرو ندیده بودم دیگه...
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٥/١٨
٠
٠
توی حوادث خوندم همین شوکر باعث مرگ یک نفر شده بود
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٤/٠٥/١٧
٠
٠
میخام‌چاق شم...باید چیکار کنم...
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٥/١٨
٠
٠
باید بری دکتر تغذیه... :)))
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٥/١٨
٠
٠
دوستان خانم دکتر فامیلشون هویدا فرد، من اشتباه زدم هویدافر
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٥/١٨
٠
٠
اونلی ورزش
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
یس:)
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٥/١٨
٠
٠
ما که خداداد باربی آفریده شدیم :دی
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
ای خوش به حال شما خداییش
h-looshi
h-looshi
٩٤/٠٥/١٨
٠
٠
شما الگوی منی:)
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
من یا خانم هویدافرد اون وقت؟:)
looshi
looshi
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
خانم هویدا فرد چون دکترای رشتمه :دی
هاچ
هاچ
٩٤/٠٥/١٨
٠
٠
اینا همه از سادگیِ مردمه! البته از حق نگذریم که یه سری هاشم به خاطر چشم و هم چشمی و در اومدن چشمِ افرادِ خاصی از نزدیکانمونه که باعث میشه چشممون رو به روی عوارض دارو ها و این حرکاتِ لاغری ببندیم و همینجوری د برو که رفتی!
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
درست میگی، اما تاثیرات ماهواره ها هم هست....
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
این چاقی لاغری که همه جا هست....مثلا خونه ی ما یکی از داداشام هی میخوره که چاق شه...اونیکی کمتر میخوره که لاغر شه(البته لاغر که نه رو فرم بمونه) گزارش قشنگی بود...کارشناستون کاملا درست میگه...رژیم غذایی وفعالیت بدنی موثر ترین حالته والبته بدون عوارض ...دست مشا مرسی....مصاحبه هاتون مستدآم (^_^)
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
واقعا یک جور بحث فرسایشی همه جا و همه مکانی همین چاقی و لاغری شده، دست شما درد نکنه که وقت میذارین و مطالعه می کنید.
sjalal
sjalal
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
...و دیگر هیچ
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
:/
sjalal
sjalal
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
هر چقدر فکر کردم هیچ حرفی به ذهنم نرسید
sjalal
sjalal
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
در مورد سوژه مطلب شما چند نکته به ذهنم رسید: -اول اینکه متاسفانه هیچ معیار و پارامتر واحدی برای ارزیابی وزن مناسب ارائه نشده -بسیاری از افرادی که قصد کاهش وزن دارند به نخوردن یا کم خوردن روی می آورند که قطعا موثر نیست چون عوارض دیگری دارد -در مورد باربی شدن: در شهر افراد زیادی می بینم که به دنبال این شرایط هستند و عموما توجیهاتی مثل:زیبایی ظاهر یا جلوه نمایی دارند که منطقی به نظر نمی رسد.من فکر می کنم سلامتی و تندرستی جسمی باید در اولویت باشد نه صرفا زیبایی ظاهری -مراکز و متخصصین مشاوره تغذیه اندک هستند و همان تعداد اندک غالبا روش های درمانی غیراصولی و خطرناکی را پیشنهاد می کنند -در سایت سازمان سلامت اتحادیه اروپا و آمریکا علاوه بر توصیه های رایج کلیپ هایی درباره تغذیه صحیح و ورزش های موثر قرار داده شده که متاسفانه در ایران نه در رسانه ها و نه در وب سایت ها چنین شیوه ای استفاده نمی شود
z_khandandel
z_khandandel
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
اطلاعات خیلی جالبی بود ممنونم
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣