این ماه آب زیر کاه!
نگاهی به تاثیرات ماه بر زندگی مردم روی زمین

این ماه آب زیر کاه!

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

ماه همان عزیز دردانه ای است که قدمش روی چشم زمین جا دارد  و اگر نباشد حسابی اوضاع زمین قاراشمیش می‌شود و زمین روز و شب و تابستان و زمستانش را گم می‌کند. اگر ماه نباشد زمین آرام و سر به راه نخواهد ماند و احتمالا دچار یاس فلسفی می‌شود و مدار به مدار می‌گردد تا ماهش را پیدا کند. همین ماهی که حسابی جایش را میان زمین و زمینی‌ها و شاعر‌ها و فیلسوف‌ها و عاشق‌ها باز کرده؛ به صورت اسرارآمیزی همه را تحت تاثیر حضور خودش قرار می‌دهد . ماه جزو آن آسمانی‌های  آب زیر کاهی است که تا به حال حسابی ماهیت خودش را مخفی نگه داشته و خیلی‌ها هنوز نمی‌دانند چقدر ممکن است روی آن‌ها و زندگی‌شان اثر داشته باشد.

 

ماهی که همیشه ماه نیست!

پشت سر ماه که  خیلی وقت‌ها زیبایی‌اش را به شعرها می‌دهد تا عاشقان بتوانند معشوقشان را توصیف کنند، حرف زیاد است. اثر بدر کامل «ترانسیلوانیا» نامیده و از مدت‌ها پیش منبع شیفتگی و جذب قلمداد می‌شود! برای این‌که اثرات ماه را بر رفتار و شخصیت انسان‌ها مشخص کنند پژوهش‌های زیادی انجام گرفته است. طبق دو پژوهش جداگانه در اروپا، نيمی از دانشجویان دانشگاه و 80 درصد از متخصصان بهداشت روانی معتقدند که در زمان بدر کامل ماه رفتارشان تحت تاثير قرار می‌گيرد. بعضی تحقیقات می‌گویند که وقوع جنایاتی با محرک قوی روانی آرسون (جنون آتش زدن) ٬ کلپتومانیا ( جنون دزدی )، رانندگی وحشیانه٬ و الکولیسم منجر به آدم کشی٬ همگی در شب‌هایی که ماه کامل است به بیشترین حد خود می‌رسند. تحقیقات نشان داده که مدت زمان خواب انسان‌ا در شب با چرخه ماه متناسب و از 6‌ ساعت و 41 دقیقه در قرص كامل ماه تا 7 ساعت در هلال نازك ماه متغییر است. محققان دانشگاه میشیگان قیمت سهام را در 48 كشور جهان مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند كه در شب‌‌های ماه كامل 3 تا 5 درصد قیمت سهام نسبت به شب‌‌های دیگر پایین‌‌تر خواهد بود! یك دیدگاه این امر را به تغییر حالات روحی مرتبط با كم‌خوابی و افسردگی در این شب‌ها مرتبط می‌داند. 87  درصد بيماران که در زمان اوج جزر و مد مشكل پارگي شديد پوستي داشته‌اند دچار مشكل مي‌شوند و خون‌شان ديرتر از روزهاي مشابه بند مي‌آيد. گاه داستان‌هایی که در مورد ماه می‌گویند شبیه افسانه می‌ماند! که به سه مورد اشاره می‌کنیم :

 

 ماه، قابله بزرگ

بعضی تحقیقات میان میزان تولدها و ماه ارتباط معنا داری پیدا کرده‌اند! و تعداد تولدهایی را که در زمان ماه کامل اتفاق می‌افتد، بهانه‌ای می‌دانند تا ماه را قابله بزرگ بنامند. در یك تحقیق، بیش از نیم میلیون تولدی كه در بیمارستان‌‌های نیویورك در سال 1948 میلادی رخ داده بود مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد كه بیشتر تولدها در روزهایی رخ می‌دهد كه قرص كامل ماه در حال نازك شدن است یعنی اوج میزان تولدها درست بعد از كامل شدن ماه و كمترین میزان آن در هنگام هلال ماه جدید است!

 

ماه زدگی!

در زبان انگلیسی و فرانسه به دیوانه «لوناتیک» به معنای ماه زده می‌گویند. این به خاطر اعتقادی است که ماه کامل را مسبب دیوانگی افراد می‌دانستند. چند قرن پیش قانونی در انگلیس وجود داشت که دیوانگان را از ماه‌زدگان متمایز می‌کرد و مجازات جرایمی که توسط ماه‌زدگان در زمان قرص کامل ماه اتفاق می‌افتاد را تخفیف می‌داد! تیمارستان‌ها از ترس اثر ماه کامل در شب‌های بدر ماه وضعیت اضطراری اعلام می‌کردند و در بعضی موارد روز قبل از چهاردهم ماه برای جلوگیری از خشونت آن‌ها را کتک می‌زدند. این افسانه شاید خیلی هم دور از واقعیت نباشد چون لئونارد راویتز ٬ عصب شناس و پزشک مشاور امراض روانی٬ ارتباط فیزیولوژیک مستقیمی میان انسان و ماه کشف کرده است که می‌تواند این وابستگی‌ها و ارتباطات را توضیح دهد. او کشف کرد که همه مردم دارای طرحی دوره‌ای هستند که هر روز تغییر می‌کند و بزرگترین مقدار اختلاف پتانسیل میان سر و سینه زمانی به وجود می‌آید که ماه کامل است٬ و بخصوص در مورد بیماران روانی این اختلاف عمیق‌تر مشاهده می‌شود. راویتز عقیده دارد که چون ماه میدان مغناطیسی زمین را دگرگون می‌کند٬ این تغییرات بحران‌های روانی را در اشخاصی که تعادل روانی‌شان از قبل تا حدودی متزلزل بوده است تشدید می‌کند!

 

افسانه انسان گرگ نما

انسان‌هایی که شب‌های مهتابی تحت تاثیر نور مهتاب در زمان کامل شدن قرص ماه تغییر شکل می‌دهند و تبدیل به موجودی نیمه انسان و نیمه گرگ می‌شوند. خاستگاه افسانه انسان گرگ نما به سال 1591 میلادی در روستاهای اطراف شهرهای آلمانی کلانگن و بدبرگ برمی‌گردد. بر اساس سندی قدیمی یک روز چند نفر گرفتار یک گرگ وحشی شدند و با سگ‌های شکاری به جنگ او رفتند. اما این گرگ به طرز شگفت آوری نه فرار کرد نه به دفاع پرداخت فقط ایستاد و پس از دقایقی تبدیل به یک مرد میانسال شد. آن‌ها مرد را شناختند. او پیتر استابل از اهالی دهکده خودشان بود. مردم به کسانی که صورت‌شان پوشیده از مو باشد گرگ می‌گویند. انسان‌های گرگ نما در جهان انگشت شمارند!

 

 تفاوت میان ماه من و ماه گردون!

بر اساس روایاتی که در دین اسلام وجود دارد همه روزهای یک ماه دارای یک ارزش نیست. گاهی بعضی روزها برای انجام کارمناسب‌ترند و بعضی کارها در روزهای خاصی توصیه می‌شوند. از قدیم هم مردم زندگی خود را بر اساس قواعد  خاصی تنظیم می‌کردند و برای کارهای مهم زندگی‌شان از بچه‌دار شدن و شروع سفر و درس و کار و ازدواج بر اساس سعادت یا نحوست ایام برنامه می‌ریختند! البته علوم تجربی و رفتارشناسی هنوز توجه دقیقی به این مسئله نکرده‌اند!

 

ماه و حجامت!

طبق حدیثی از امام رضا بهترین زمان برای حجامت کردن 12 تا 15 ماه است، چون خون در افزایش هلال افزایش و در نقصان هلال کاهش می‌یابد! بدن انسان از 60 الی 80 درصد آب تشکیل شده است و امروزه محققان و دانشمندان زیادی به این نتیجه رسیده‌اند که سلول‌های بدن با پدیده‌ی «میکرو جزر و مدهای درونی» مواجه‌اند که بر اثر قدرت جاذبه ماه رخ می‌دهد و این جزر و مدها در زمانی که قرص ماه کامل است با قدرت بیشتری اتفاق می‌افتد . شاید به همین دلیل است که این زمان را بهترین وقت برای حجامت است!

 

قمری که در عقرب است!

قمر در عقرب به این معنا است که برای ساکنین زمین، کره ماه برابر صورت فلکى عقرب‌‌ واقع شده که حدود 4 روز و نیم در ماه  است. خواندن عقد ازدواج، مسافرت، اقدام برای بچه دار شدن (انعقاد نطفه)، افتتاح کار و کسب و تجارت، حجامت، تعیین و تغییر نام، گذاشتن سنگ بنای کارهای مهم و بطور کلی انجام هر یک از کارهای اساسی طبق روایات در این مدت توصیه نمی‌شود!

 

آخرش که چی!

همان قدر که تحقیقات زیادی هستند که روابط  میان ما و ماه را تایید می‌کنند، تحقیقات دیگری نیز هستند که این ارتباط را نفی می‌کنند و اتفاقاتی را که می‌افتد به عواملی غیر از ماه ارتباط می‌دهند! هر چند حرکات و صور فلکی و اجرام آسمانی بر زندگی بشر تاثیرات فراوانی دارد لکن از آموزه‌های اسلامی این طور استفاده می‌شود که نباید به این امور بیش از حدّ مجاز اعتنا کرده و کل برنامه‌های زندگی خود را بر اساس آن تنظیم نمود! بنابراین شما پس از این هم می‌توانید عاشق ماه باشید و برایش شعر بسرایید!

==================

پ.ن1: زمانهای قمر در عقرب سال94

http://www.firouzi.org/wp-content/uploads/2015/02/www.firouzi.org_.png

پ.ن2: کلیپ در مورد اسرار ماه

 http://film.tebyan.net/film/90758

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
sarah_n
sarah_n
٩٤/٠٥/١٧
٢
٠
منم شبایی ک ماه کامله باهاش حرف می زنم! مربون تر می شه.
saiideh70
saiideh70
٩٤/٠٥/١٨
٠
٠
ماه مهربون...
هاچ
هاچ
٩٤/٠٥/١٨
٠
٠
یعنی شبایی که ماه کامل نیست عددی حساب نمیشه؟!
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
منم ماه کامل خیلی دوست دارم :))
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
هاچ جان منم زیاد هلال ماه رو جدی نمی گیرم :)) اون وقت ها هم خوبه ولی وقتی کامله عالیه :))
sarah_n
sarah_n
٩٤/٠٥/٢٣
٠
٠
نه شبایی که کامل نیست من عددی براش حساب نمی شم.
نگارا
نگارا
٩٤/٠٥/١٨
٠
٠
چقدر جاااالب..
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
ممنونم بانو نگارا :)
فاطيما
فاطيما
٩٤/٠٥/١٨
٠
٠
من اون ماه زدگيو قبول دارم :///
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
برای شخص خاصی پیش اومده ؟:)
فاطيما
فاطيما
٩٤/٠٦/٠٨
٠
٠
بلي...خودم :دي
هاچ
هاچ
٩٤/٠٥/١٨
٠
٠
ولی من فکر می کنم اینا همه تقصیره خورشیده!
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
خورشیدم بی تقصیر نیست ولی گناه ماه رو پای خورشید ننداز:))
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
منم که عاشق ماهم...فارغ از تمام این صحبت ها وراس ودرست بودنش من خودم هروقت به ماه نگاه میکنم هم آرامش میگیرم هم انرژی....میدونی برا ما که روزمینیم ماه یک رو بیشتر نداره و همین باعث میشه برام نماد راستی وصداقت باشه....عاشق بازی ماه با ابرها توی شبای نیمه ابریم...صفحه دستکتاپم همیشه عکسه ماهه...هر موقعیتی که پیش بیاد وبتونم یه عکس خوب وبا کیفیت وصدالبته هنری از ماه بگیرم تا مدتها شارژم...خلاصه که خیلی خیلی ماهو دوس دارم...مطلبت منو سرحال آورد...دستت درست :) قلمت مستدآم..اوقاتت همیشه به شادی (^_^)
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
منم جدا از همه این توضیحات ماه رو خیلی دوست دارم . خصوصا ماه کامل رو. ... ممنونم بانوی نازنین به خاطر نظر مبسوطت..
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٥/٢١
٠
٠
:)
maede
maede
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
نمیدونم این ماه واقعا تا چه حد تاثیرگذاره!به نظرم بخش زیادیش به اعتقاد خود فرد برمی گرده!
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
اون که البته ماه هر چه قدر هم تاثیر گذار باشه ولی خود آدم در زندگیش نقش مهم تری میتونه ایفا کنه !:)
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
خیلی به ماه اعتقاد ندارم ولی گزارش عالی ای بود :)
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
ممنونم سحر بانو:) لطف داری عزیزم:)
sjalal
sjalal
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
قدما اعتقاد داشتند هر کس به ماه بنگرد دچار جنون خواهد شد
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
اره این افسانه ماه زدگیه :) توی متن بهش اشاره شده بود.
پیام
پیام
٩٥/٠٩/٢٨
٠
٠
بسیار زیبا می نویسید، برای مطالعه ی « جنون و ماه» گذرم به اینجا افتاد، چند «ماه» دیگر مابینِ باقیِ نوشته هایتان جُستم و دیدم و حظ بردم، نویسا بمانید. «ماه» هایتان به فصل ها، فصل هایتان به سال ها و سال هایتان به «همیشه» چنین نوشتن برگزار باد. در پناه خدا.
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٥/١٠/٠٣
٠
٠
سلام . ممنونم از حضورتون در این مطلب و گردش بین مطالب دیگم. خوشحال ام که مطلب رو خوندید و راضی بودید. پایدار و برقرار باشید.
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

گرگان و سگان دست به دستند...

٩٧/٠٣/٣١
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠
شده‌ام یک شهر از بوی تو

حتی دستم به خیالت هم نمی‌رسد

٩٧/٠٤/٠٢
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩