Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - مارکو چه برای‌تان آورده؟! www.jeem.ir
مارکو چه برای‌تان آورده؟!

مارکو چه برای‌تان آورده؟!

نویسنده : __Mahdie__Fa__

بعد از مدت‌ها مسافرت و این‌ها گفتم بد نیست یکم درباره جاهایی که سفر کردم و دیدم برای بقیه هم تعریف کنم و آن‌ها را مشتاق کنم که بروند!

تابستان امسال هم بعد از مسافرت 16 روزه چند سال پشت سر هم عید به جنوب کشور این دفعه با فک و فامیل  تصمیم گرفتیم که بد نیست سمت غرب و شمال غربی هم سری بزنیم نتیجه بحث و گفت و گو ما یک سفر 14 روزه شد.

این‌ها مهم نیست مهم این‌که خیلی جاهای دیدنیِ عالی‌ای را دیدم..

چند روز اول که برایرسیدن به شهرهای مقصد درجاده گذشت و به همدان رسیدیم. تا به حال رفتید؟

یکی از مکان‌های دیدنی شهر همدان آرامگاه ابوعلی سینا بود به غیر از آرامگاه بابا طاهر و غیرهٰ خوبی‌اش این بود که این آرامگاه‌ها داخل شهر بود.

jeem (10).png

یکی دیگر از جاهای دیدنی تله کابین و کتیبه‌های کوروش و آبشار در گنجنامه بود که تله کابین تا دامنه‌های کوه الوند می‌برد و آن‌جا هم عشایر زندگی می‌کردند.    

jeem (15).png

jeem (2).jpg

jeem (7).jpg

و بهترین بهترین‌هایش غار علی صدر است که هر چی ازش بگویم کم است.. آن‌جا واقعا به قدرت خداوند پی می‌بریند. من که هیچ وقت دوست نداشتم از آنجا بیایم بیرون.

2 تا مسیر داشت. یک مسیر معمولی و یک مسیر ویژه که هزینه‌اش 15 هزار تومان بیشتر از بلیط معمولی بود. اول که می‌خواهید وارد شوید به‌تان جلیقه نجات می‌دهند. عمق آب از یکی دومتر شروع می‌شود تا 16 متر. آب فوق العاده شفاف (من که خوردم ازش چیزیمم نشد) هوایش تقریبا کمی سرد است.

قسمت اول را پیاده می‌روید بعد توی صف قایق‌هایی که 4 قسمتی هستند می‌نشینید که قسمت اول یک نفر با یکی از اعضایی که قسمت‌های مختلف غار را توضیح می‌دهد می‌نشیند و پدال می‌زند. بقیه هم گروه‌های 4-6-4 پشت آن پدال زن سوار می‌شوند. با قایق تا قسمت‌های مسیری می‌روید و بعد از پیاده شدن از روی پل‌های معلق روی آب هم می‌گذرید و  117پله بالا می‌روی و 142 پله میایی پایین. .یک مسیر هم برای بیماران تنفسی و قلبی داشت ولی به نظرم هر کسی از آن مسیر نمی‌آمد خیلی چیزهای بی نظیری را از دست می‌داد

و دوباره می‌روید توی صف قایق برای برگشت. توی مسیر برگشت یک شیرسنگی و کبوتر آزادی و کلمه ی الله و همچنین قایق‌های وارونه و تمساح سنگی و سنگ‌های کلمی که مانند گل کلم بودند روی دیوارهای قار و سقف ایجاد شده بود واقعا عالی بود. گشت و گذار توی غار حدودا 3 ساعتی طول می‌کشد.

یکی از کارهای جالب و خوب دیگر گذاشتن آیاتی از قرآن کریم داخل غار بود.

jeem (7).png

jeem (11).png

jeem (2).png

الله

jeem (3).jpg

کبوتر ازادی

jeem (5).jpg

تمساح سنگی

jeem (4).jpg

سنگ های کلمی

jeem (12).png

jeem (16).png

 شهردیگر بانه بود با این‌که خیلی از جاده‌های زیبایش تعریف می‌کردند اما آن‌قدرها به دل ننشست .

آنجا هم یکی از مراکز خرید بود. به خصوص وسایل برقی. یکی از چیزهای جالب آنجا طرز لباس پوشیدن و چشم‌های رنگی‌شان بود. لباس پوشیدن هم به عنوان مثال یک نفر خیلی تمیز و مرتب بود اما وقتی بلند می‌شد می‌دیدی شلوار کردی پایش است. جالب بود که یک لباس رسمی شناخته شده بود. در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف. (سوال شده اینا میرن خونه بیژامه ی تو خونشونم همونه!) لباس محلی کامل‌شان هم خیلی زیبا بود. آن‌جا یک جاهایی (تقریبا) مثل طرقبه شاندیز خودمان داشت که فقط ماهی کبابی داشتند و ما هم ماهی کبابی خوردیم. جای‌تان خالی فوق‌العاده خوشمزه بود.

jeem (5).png

شهر تبریز..

تبریز هم خیلی‌ها می‌گفتند شهر تمیز و باکلاسی است!! خوب بود تا حدودی. آن اول که وارد شدیم جاده‌های ورودی شهر فوق العاده شلوغ و پر ترافیک بود.

شهرداری آنجا هر روز اتوبوس‌ها و ایستگاه‌های مخصوصی گذاشته بود که مسافران را به جاهای دیدنی شهر می‌برد. یکی از این جاها مسجد کبود بود که حدودا 1500سال پیش ساخته شده بود. تبریز حدودا 24 موزه داشت موزه‌ی آهن و... 

بعد از آن میدان ساعت بود که خیلی خارجیگینی بود. آنجا ساختمان شهرداری شده بود. انواع موزه‌ها را داخلش داشت. موزه فرش و صنایع دستی و موزه عکاسی و بازار سرباز معروف تربیت

jeem (4).png

jeem (1).png

jeem (6).jpg

jeem (14).png

شهر سرعین انواع آب گرم‌های مختلف را داشت. یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها که می‌گفتم آب گرم اصلی آن است آب گرم گاو میش گلی بود که آب خیلی خیلی داغی داشت و آن وسط‌هایش آب جوش می‌زد (اما خیلی باور نکردیم که آب از اونجا حتما قل قل می‌کنه) استخر رو باز هم بود فوق العاده شلوغ بود (من که نپسندیدم خخ)

یک آب معدنی دیگر هم دیوان دره بود که آب گاز دار و مزه ترشی داشت اما متاسفانه اآن قسمتش که می‌توانستیم ببینیم به خاطر تعمیرات بسته بود.

کارخانه آب معدنی واتا هم یک شلنگ از آب معدنی‌اش را واسه مردم بیرون گذاشته بود که ملت عزیز دبه‌های 10-20 لیتری می‌آوردند آب می‌کردند.

 

بعد از آن کوه سبلان که آن جا تله سی داشت به سمت دامنه ی کوه. آنجا هم عشایر زندگی می‌کردند. آب وهوای تقریبا سردی باید می‌داشت اما آن موقع هوا گرم بود اگر نه حتما آنجا برف داشت.

jeem (9).png

jeem (8).png

دیوان دره

jeem (6).png

بندر انزلی

jeem (13).png

گردنه حیران که همه می‌دانید و معروف است. تله کابین و سورتمه هم داشت و واقعا زیبا بود. 

البته به زیبایی روستای ماسوله و جاده‌اش نمی‌رسید به نظرم.

jeem (18).png

jeem (3).png

jeem (17).png 

کلوچه‌های داغ فومن که خیلی خوشمزه بود

1.jpg 

و دریای ساری که متاسفانه خیلی کثیف بود قابل مقایسه با دریای جنوب کشور و خلیج فارس نیست .

به امید این‌که حتما به شهرهای زیبای کشورمان سری بزنید و با فرهنگ هر شهر آشنا شوید.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
admincheh
admincheh
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
چه جاهای خوبی رفتی من تا حالا شمال غرب کشور نرفتم و خیلی دوست دارم برم اونجا . کندوان نرفتین ؟ماسوله خیلی خوووبه !همدان هم که شهر آبا و اجداد بنده می باشد :)درمورد کلوچه ها هم حرفی ندارم :|
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
منم اولین بار بود اون سمت میرفتم واقعا از بقیه جاهایی که رفتیم خیلی بهتر بود :|| نه متاسفانه کندوان یکم باید مسیرو کج میکردیم که بقیه همکاری نکردن..
هاچ
هاچ
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
کندوان ماله مویه!
رفیعه
رفیعه
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
دلم همشونو خاس:( عاقا دیگههههههههههههههه:((((
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
D:
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
من همدانو رفتم، عالیه، غار علیصدر هم در وصف نمیگنجه، باید ببینین.
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
اره واقعا.....
S_khandandel
S_khandandel
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
خیلی جالب بود...لذت بردیم...
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
نوش جان خخ
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
ایناااا عالی هستن ، ممنون از عکس ها خاطراتم تازه شد :)
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
چه خوب :)) خواهش :)
tanin
tanin
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
من تنها جایی که نرفتم طرفای غربه:| خخخخ بابا مارکو:))):دی
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
حتما تو لیست بزار.. هااا خخخ :))))
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٥/١٩
١
٠
عالی بود مهدیه جان واقعا لذت بردم . زین پس لقب مهدیه پولو را به تو اعطا میکنم D:
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
:دی نه اینو دوس ندارم خخخ
هاچ
هاچ
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
هاچ پلو چطوره؟ (خخخ)
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
هاچ پلو بد نیس خخخ
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
نگفتم که تو باید دوست داشته باشی! :| منت سرت گذاشدم لقب دادم بهت خاضعانه بپذیر :|
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
چشم :|
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٥/٢١
٠
٠
فدا چشات D:
میرزا
میرزا
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
سفرهاتون مستدام بانو! :)
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
ممنون
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
باید یک روز همدان برم...ی عزیزی اونجا دارم‌که از هم دور افتادیم...
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
ان شاالله..
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
به به چقد خوب بود ، چه عکسای خوبی ، همیشه به سفر و گردش ان شاالله :)
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
قربون شما :))
فائزه
فائزه
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
غار علیصدر فوق العاده ست :)
فائزه
فائزه
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
احساس می کنم رفتی از بانه جهاز خریدی خخخخ
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
چی احساسا خخخ احساس نکنی بهتره خخخ
فائزه
فائزه
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
از اون کلوچه ها می خوام -_-
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
ببین داغ بود خیلی خوشمزه بود اصن میچسبید :|| :)))
راتا
راتا
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
واقعازیباوجذاب بود...تشکرات:)
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
خواهش میشه
zahra_hosseini
zahra_hosseini
٩٤/٠٥/١٩
٠
٠
عکسات لایک دارن مهدیه!
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
خودتم لایک داری خخخ :))
هومن حقدادی
هومن حقدادی
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
دیگ خوب خوش گذشته بهتون دیگ... خستگیتون ک رفع شد اون سوغاتی ماروهم بدین ک دلمون اب شد
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
متاسفانه من همیشه خستم خخخخ
sjalal
sjalal
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
همدان 10 ماه زندگی کردم و تبریز فقط یک بار رفتم که اصلا فرصت گشت و گذار نبود.عکس های باکیفیت و زیبایی هستند به خصوص گنجنامه
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
همدان 10 ماه زندگی :||| پس همه جاهای دیدنیشو باید دیده باشین..
sjalal
sjalal
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
شامپو سیر پرژک آورده اید؟
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/٢٠
٠
٠
نِ خخ
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٥/٢١
٠
٠
عالی...من فقط سرعین وگردنه حیرانو از نزدیک دیدم والبته بندر انزلی...عکسات قشنگ بودن...مرسی...کیف کردیم (^_^)
*Mahdie*
*Mahdie*
٩٤/٠٥/٢١
٠
٠
خواهش میکنم ^_^
dordanag_d
dordanag_d
٩٤/٠٨/٢٠
٠
٠
به به ! دلمان خواست :دي