سهمیه یا سلامتی؟

سهمیه یا سلامتی؟

نویسنده : meshkat

نتایج کنکور که آمد، با رتبه سه هزار و پانصد، همه آرزوها و آینده‌ام را بر باد رفته می‌دیدم. رشته مد نظرم را در دورافتاده‌ترین دانشگاه هم قبول نمی‌شدم و از زمین و زمان طلبکار بودم. سهمیه جانبازی دوستم هم مزید بر علت شده بود تا آتشفشانی شوم در آستانه فوران! شاکی بودم که چرا او با رتبه چهار هزار می‌تواند رشته دلخواهش را در دانشگاه‌های مادر بخواند، آن هم صرفاً به خاطر سوابق جنگی پدرش؟! مگر نه این‌که اجر پدرش با خداست و الخ؟

درگیری فکری و حسرت خوردن‌های بی‌پایان مخل آرامشم شده بود که تصمیم گرفتم مسأله را یک بار برای همیشه برای خودم حل کنم، پس دست به محاسبه و ارزیابی بردم که آیا حاضرم در ازای سهمیه، بخشی از سلامتی پدرم را معامله کنم؟ جواب یک نه بزرگ بود.

حاضرم بخشی از وقت و انرژی‌ام را عوض درس خواندن، صرف نگهداری و رسیدگی به امور فردی کنم که فاقد سلامتی کامل جسمانی ست؟ حتی تصورش هم آزاردهنده بود!

و آیا حاضرم شب‌ها با چشمان اشک بار بخوابم و به خدا بگویم اگر پدرم بتواند مثل بقیه راحت نفس بکشد، دیگر هیچ آرزویی ندارم؟ نه خدایا من آرزوهای زیادی دارم، نمی‌توانم همه را به یکی‌شان ببخشم! پس دستم را بگیر تا به کمک توانایی‌هایی که به من بخشیدی به آرزوهایم برسم، بدون غبطه و چشم داشت به شرایط دیگران!

پی نوشت: مسلماً عملکرد افرادی که با جعل درصدهای جانبازی و گرفتن سهمیه، از این مسائل سوءاستفاده می‌کنند، به شدت محکوم و غیرقابل دفاع است.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٤/٠٥/١٢
٠
٠
سلام...سهمیه...متأسفانه این شد پتتک بزرگ برای بچه های شاهد و ایثار گر.،،والله.،.داشتن نعمت پدر...ی چیزدیگست....
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/١٢
٠
٠
سلام و سپاس، بله واقعا، خود من قبلا منتقد سرسخت اینجور سهمیه ها بودم ولی الان قبول دارم.
راتا
راتا
٩٤/٠٥/١٢
٠
٠
خدابه همه سلامتی وآرامش بده انشالله:)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/١٢
٠
٠
آمین، مرسی عزیز‎:)‎
sjalal
sjalal
٩٤/٠٥/١٢
٠
٠
با نتیجه گیری شما موافقت تام ندارم به نظر من بایستی در شرایط برابر سهمیه باشد.ضمن این که دوستانی داشتم فرزند شهید یا جانباز که از این عنوان سو استفاده های زیادی کردند در کنار این که رفتارشان کاملا متناقض با اهداف و باورهای عزیزان جانباز و شهداست.
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
نمیدونم چرا جوابتون رفته این پایین!
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/١٢
١
٠
من وجود سهمیه رو به خودی خود قبول دارم، وگرنه سوءاستفاده یک فرد از شرایط پدرش بشدت مذمومه. مرسی از حضور.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
اینم لایک :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
اوهوم...واقعنم همینطوره... شیک نوشتی عزیز جان...قلمت مستدآم :))
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
مرسی دنیادیده عزیز، ممنون.
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
این تفکرات وجریانات همه مال همون موقع است که آدم داغه و فقط به فکر خودشه وگرنه همه تقریبا به این نتیجه رسیدن که سلامتی خانواده آدم مهمترین سرمایه ی زندگیشه:) ولی من درکل با اصل این سهمیه موافق نیستم...از هرطرف قضیه نگاه کنی بالاخره حق ضایع میشه مخصوصا واسه جانبازای با درصدای کم که هیچ مشکل خاصی حداقل در ظاهر ندارن و رتبه های نجومی بچه هاشون معلوم نیست چندتا صفرش میفته...یکی از همکلاسیای من از اونا بود که به هیچ عنوان واصلا وابدا بهش نمیخورد که فرزند ایثارگر باشه و کاملا هم با چیزی به اسم درس خوندن بیگانه بود وحالا با سهمیه ای که هیچوقت بروز نداده بود داره عمران فردوسی میخونه با رتبه 700!!!!!!!!!!!!!!!!آدم زورش میاد خب...تلاشای یه عده دیگه رو با درنظرگرفتن سهمیه ی به این قابل توجهی واسه اونا برباد میدن؛میدونین چرا؟!؟ چون بایدهمین سهمیه دارا رو هم طبقه بندی کنن...به صرف یه جانبازیِ 25درصد ولی درعوض یه زندگی مرفه نباید اون فرزند حتما دانشگاه دولتی قبول شه...جایگاه این فرزند ایثارگر مال یه دانش آموزیه که با وجود کارکردن وخرج یه خانواده رو درآوردن ودر کنارش خوب درس خوندن نمیتونه رتبه واسه دانشگاه دولتی بیاره وهیچ سهمیه ای هم نداره تا صفرای رتبه اش بیفته...!دیگه حوصله نوشتن چیزایی که تو ذهنمه رو ندارم ولی اگه شد انجمن میذارم تو این موضوع!مرسی از مطلبتون!
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
مرسی عزیزم... من چن بار توی حرفام گفتم سوءاستفاده مذمومه، جعل درصد جانبازی الکی هم محکومه... ولی سهمیه رو برا یه جانباز واقعی قبول دارم، حالا اینکه کسی از وضعیت پدرش سوءاستفاده کنه یه بحث دیگه س... و یه چیز دیگه اینکه سهمیه جانبازان به ظرفیت دانشگاهی اضافه میشه، نه اینکه از ظرفیت کم شه، یعنی حق بقیه ضایع نمیشه... ممنون بابت نظر کاملت.
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
به نظر من ولی به نوعی حق داره پایمال میشه!من حرفی از سوء استفاده نزدم ولی...!
مشکات
مشکات
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
خب وقتی یه نفر بهش نمیخوره فرزند ایثارگر باشه، با درس خوندن هم بیگانه س، یعنی از سهمیه و وضعیت پدرش سوءاستفاده میکنه دیگه‎:)‎ بله این بحثی نیس که به راحتی جمع شه و نظرات بسیار متفاوته عزیز.
میرزا
میرزا
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
سلام؛ دست مریزاد به شما با طرح این دغدغۀ عالی. چه میشه کرد ولی با تئوری مطرح شده در متنتون موافقم. خدا سایۀ همۀ پدران رو مستدام بداره صجیح و سالم! :)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
سلام و عرض ادب جناب میرزا... شما همیشه به من لطف دارین، من هم با اصل قضیه موافقم ولی متاسفانه حواشی و سوءاستفاده از این موضوع انقد زیاده که نمیشه یه نظر قطعی و کلی داد، اختلاف سلیقه ها هم که جای خودشو داره.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
پدر من هزار درد و مرض داره.هیچ سهمیه ای هم ندارم/با طرز فکرتون و اینکه اونا حق دارن سهمیه داشته باشن مخالفم.
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/١٤
٠
٠
مرسی از حضور و نظرات جامع تون... باید بگم که نوشته کاملا منطبق بر واقعیته، خود من حسابی بابت شرایط بد و رتبه چهاررقمی ضربه خوردم، علیرغم اینکه شاگرد اول دبیرستان تیزهوشان بودم ولی بخاطر شرایط بدی که پیش دانشگاهی داشتم خوب درس نخوندم و ... اما نمیتونم درخواست کنم بابت شرایط نامناسب خودم یا مشکلات پدرم سهمیه بگیرم، چون من وپدرم زمان جنگ برا این مملکت کاری نکردیم! ضمناً نمیتونم بابت "سوءاستفاده" و "عدم پیروی از آرمانهای جانبازان توسط فرزندان شون"، اصل و صحت قضیه سهمیه رو ببرم زیر سوال! یعنی اون فرزند جانبازی که درگیر بیماری پدرش بوده و نتونسته درس بخونه، نباید از همچین امکانی بهره مند باشه؟ دولت وظیفه ای در قبال رسیدگی به اینا نداره؟ تا جاییکه من میدونم همه جای دنیا به جانبازاشون بهترین سرویس ها رو ارائه میدن.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
پسری که حتا حاظر نیست بره سربازی و لی پسر جانباز یا شهیده آیا حقشه این سهمیه/منظورم اینکه خیلی از این فرزندان این عزیزان پیرو راه پدرانشون نیستن و فقط اسم فرزند شهید یا جانبازو یدک میکشن
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٥/١٣
٠
٠
در ضمن گفتین سهمیه جانبازان به ظرفیت دانشگاهی اضافه میشه، نه اینکه از ظرفیت کم شه، یعنی حق بقیه ضایع نمیشه/باید بگم در شاتباهین/ببین دوست عزیز این یه مسئله کوچیک ریاضیه/اون دانشگاه اگه مثلا 110 نفر ظرفیت بهش دادن .ظرفیتش 110 نفره/نه اینکه 10 نفرش مال فرزندان شهدا و جانبازان و 100 نفر سهمیه دیگران/این مایم که متوجه نیستیم و فکر میکنیم نه 100 نفر مال دانشکاست و بقه مال هر کی میخواد باشه باشه/باید بگم در واقع سهمیه 110 نفره نه 100+10/بزار اینطوری بگم که مثلا ما میرفتیم یه باری رو بزنیم با کامیون دلال میگفت این بار کرایش 100 هزار تومنه و ما قبول میکردیم/وقتی سر گرفتن کرایه میشد صاحب بار میگفت این کرایش 110 تومن بوده ولی دلال شما 10 تومنشو خورده و شما هم چون راضی بودی با 100 تومن ببریش قبول کردی/اگه کمی دقت کنی میفهمی سر منه راننده که کرایه 110 هزار تومنی رو 100 تومن بردم و شما که سهمیه دانشگاتون در اصل 110 نفر بوده و لی 100 تاشو برای دانش آموزان معمولی قرار دادن یه جوری کلاه رفته!!!!!!!!!1
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/١٤
٠
٠
راستش اونقد ریاضی متوجه میشم که مثالتونو متوجه شم و درستی شو تایید کنم، منتها این مقایسه قیاس مع الفارقه! چون اختصاص سهمیه که دیگه دلال بازی نیس، یه جور کمک و ادای دینه بنظر من که در محاسبات اینچنینی تعریف نمیشه. همچین ایرادی به سهمیه هیأت علمی وارده ولی به سهمیه واقعی جانبازان واقعی نه! بحث سوءاستفاده و پارتی بازی هم که کلا قابل قبول نیس. کما اینکه در مقابل سوءاستفاده گران، هستند جانبازان بی ادعایی که نه سهمیه دارن و نه استفاده میکنن، پس بازم نمیشه اصل قضیه رو نفی کرد. بازم ممنون از شما
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٥/١٥
٠
٠
دغدغه روزمره جانبازان و خانواده هاشون ، توی این دوره زمونه ... خوب بود خانوم مشکات خسته نباشید :)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/١٥
٠
٠
امیدوارم این مسأله به یه ساز و کار درستی برسه، ممنونم.
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠