حجامت یا اهدای خون؟ مسئله این است
به بهانه روز ملی اهدای خون

حجامت یا اهدای خون؟ مسئله این است

نویسنده : مائده کاشیان

دیگر کارشان از حرف گذشته بود و داشتند سر هم داد می‌زدند. این یکی چای کبودی روی دستش را هی نشان می‌داد و آن‌ یکی زخم‌های پشتش را مثل یک جنگجو که به زخم‌هایش افتخار می‌کند، توی سر آن یکی می‌کوبید. پرسیدم دلیل این دعوا چیست؟ گفتند دعوا سر خون است! گفتم یعنی چی؟ گفتند یعنی تو به ما بگو که حجامت بهتر است یا خون دادن؟ راستش این ماجرا و اتفاق افتادنش در روز ملی اهدا خون من را به مصمم کرد تا بروم دنبال جواب این سوال. برای همین به سراغ مراکز اهدای خون رفتم و گفتگویی هم با یک متخصص طب سنتی داشتم. راستی به نظر شما حجامت بهتر است یا اهدای خون؟!

 

اهدای خون بهتر است...

به یکی از پایگاه‌های انتقال خون رفتم و به کسی که متقاضیان اهدا را پذیرش می‌کرد گفتم که آیا حجامت و خون دادن با هم منافاتی دارند؟! که جواب داد: از کسی که حجامت می‌کند خون نمی‌گیریم.

+ چرا کسی که حجامت کرده نمی‌تواند خون بدهد؟

- به دلیل ضرری که ممکن است به بدن برسد و مسائل بهداشتی و آلودگی‌های احتمالی. چون در حجامت از ساکشن‌ها برای همه افراد استفاده می‌کنند و امکان انتقال بیماری وجود دارد.

+ پس اگر این‌طور باشد یک خراش ساده روی صورت در محیطی مانند آرایشگاه هم امکان انتقال بیماری را دارد؟ این که خیلی سخت گیری است.

- بله هست! به همین دلیل قبل از این‌که از شما خون بگیرند همه این موارد از شما سوال می‌شود.

+ به نظر شما اهدای خون بهتر است یا حجامت؟

- خون دادن بهتر از حجامت است. چون از نظر پاکسازی و تصفیه خون هم، در حجامت فقط سه سی‌سی خون از شما می‌گیرند اما در اهدای خون مقدارش بیشتر است. اگر نظر من را بخواهی در زمان اسلام به دلیل این‌که اهدای خون نبوده حجامت می‌کردند!

 

گفت وگویی با دکتر مهدی یوسفی، متخصص طب سنتی و معاون آموزشی دانشکده طب سنتی

حجامت و اهدای خون، هر دو!

+به نظر شما حجامت بهتر است یا اهدای خون؟

-نمی‌شود به این شکل قضاوت کرد چون این ها دو مقوله کاملا جدا از هم هستند. درست است که هر دو نوعی کم کردن خون است اما با هم تفاوت دارند. اگر اینطور بپرسید که کدام بهتر است، می‌گویم هر دو و هیچ‌کدام! بستگی دارد در چه شرایطی باشید و از چه دیدگاهی به این قضیه نگاه کنید. مثلا اگر از نظر طب جدید نگاه کنیم و مقدمات حجامت را در نظر نگیریم، هدف خون دادن در حجامت کردن مشخص نمی‌شود و فلسفه انجام آن بی‌معنی ست. از طرفی هم خون دادن به سبکی که الان مرسوم است در طب سنتی جایگاه درمانی ندارد. این‌ها هر کدام در فضای فکری و علمی خاص خودش معنی پیدا می‌کند.

+ یعنی نظر قطعی در مورد برتری یکی از این‌ها وجود ندارد؟

- کسی می‌تواند در این مورد قضاوت درستی داشته باشد که هم از اصول و مبانی طب سنتی و حجامت، موارد استفاده و فلسفه تجویزش خبر داشته باشد، هم مطالعاتی در طب جدید، شرایط اهدای خون، مصارفی که برای خون در نظر گرفته می‌شود داشته باشد. بنابراین افرادی که دانش طب جدید را ندارند و می‌گویند حجامت کنید تا بدنتان پاکسازی شود و لزومی بر اهدای خون نمی‌بینند و آن را کار بیهوده‌ای می‌دانند، صلاحیت و شایستگی ندارند که بخواهند این دو موضوع را مقایسه کنند. همان‌طور که کسانی که در طب جدید درس خوانده‌اند و چیزی از طب سنتی نمی‌دانند، نمی‌توانند قضاوت منصفانه‌ای داشته باشند. چون آن‌ها هم حجامت را تنها گرفتن مقداری خون و دور ریختن آن می‌دانند! 

+ به نظرتان می‌شود حجامت و اهدای خون را جایگزین یکدیگر کرد؟

- خیر، اینطور نیست. حجامت فقط کم کردن خون نیست. حجامت یک پاکسازی موضعی است که ممکن است در نقاطی مانند سر، پشت ساق پا، روی زانو، بین دو کتف و هر نقطه دیگری که برای بیماری‌های خاصی که در منابع طب سنتی معین شده‌اند و برای بیماری اصلی و شایع هستند، انجام شود. تعدادی از نقاط هم اختصاصی نیستند و در هر منطقه‌ای که مواد زائد باشد قابل انجام است. بنابراین فلسفه حجامت خون کم کردن نیست بلکه در حجامت  مواد زائد توسط مکانیزمی بوسیله بادکش، ایجاد خراش (که ممکن است سطحی، عمقی و سوزنی باشد) انجام می‌شود. شرایط اختصاصی مانند سن پایین یا بالا، لاغری یا چاقی زیاد، ضعف عمومی و حجم خون (که گاهی کم و گاهی زیاد مشخص می‌شود) دارد، زمان مطرح است که در نیمه دوم ماه قمری باشد. اما در سازمان انتقال خون مواردی مثل این‌که نیمه اول ماه قمری باشد یا دوم، خون به تعادل نسبی رسیده باشد یا نه، روز یا شب، جمعه یا قبل ازجمعه، بلافاصله بعد از حمام باشد و... مفهومی پیدا نمی‌کند.

دوستان ما در سازمان انتقال خون این را در نظر نمی‌گیرند! به همین خاطر اهدای خون و حجامت دو مقوله متفاوت هستند و هر کدام در جایگاه خودش ارزشمند است. قطعا حجامت هم نمی‌تواند جای انتقال خون را بگیرد چون در شرایط حالا با این همه تصادفات و عمل‌های جراحی، تزریق خون جان بسیاری از افراد را نجات داده، می‌دهد و خواهد داد و اگر بگوییم اهدای خون انجام ندهید و حجامت کنید تا سالم‌تر بمانید هم حرف اشتباهی ست. افراد سالم می‌توانند اهدای خون داشته باشند و بیماران می‌توانند برای ارتقا سطح سلامتی‌شان به همراه رژیم غذایی و دارو حجامت کنند و بعد از بدست آوردن سلامتی خود اهدای خون کنند.

+ حرف آخر؟

- به نظر من این‌که دوستان ما در طب جدید در سازمان انتقال خون بدون آگاهی از مبانی طب سنتی قضاوت کنند و از آن طرف هم کسانی که دانش طب نوین را ندارند بخواهند آن را نفی کنند، هیچکدام درست وشایسته مقایسه نیست. چون وقتی شما روی مقوله‌ای احاطه و اشراف نداشته باشید نمی‌توانید اظهار نظر کنید. باید منصفانه به قضیه نگاه کرد و خیلی با دیدگاه تکفیر و انکار نگاه نکنیم.     

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
من با وجود که گروه خونیم او پلاس هست ولی حجامت می کنم :)! شادابی که تو حجامت هست تو خون دادن نیست ! مگه اینکه خیلی نیازمند خون باشند و قبول کنند که بدم اگه نه همون حجامت رو تو روزهای خودش ادامه می دیم :)
maede
maede
٩٤/٠٥/١٠
١
٠
و از اون طرف هم آرامش و حس خوبی که تو اهدای خون هست تو حجامت نیست :) من خودم روزی که رفتم واسه مصاحبه خون هم دادم و خیلی حس خوبی داشتم و البته اطرافیانم گفتن انگار رنگت باز شده و پوستت روشن شده!ضمن اینکه به گفته آقای دکتر این دوتا منافاتی با هم ندارن.بعد از گذشت یکسال از حجامت میشه خون اهدا کرد :)
هاچ
هاچ
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
این روزها همه او پلاس هستن شما چطور :|
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
منم او پلاس استم خخ
maede
maede
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
من گروه خونیم رو نپرسیدم! :|
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٥/١١
٠
٠
می گن او پلاس کلاس داره :)!
aassak13
aassak13
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
آرزوی گزارش روز اهدای خون به دلم موند،بدبختانه خواب موندم
maede
maede
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
انشاالله سال دیگه!
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
خوب حجامت خون کثیفو از بدن میکشه.اما خون دادن خوب قضیه اش کلن فرق میکنه.تیترو خوندم اول فکر کردم خون حجامت مردمو میدن به کسانی که خون احتیاج دارن :\ میخواستم خودمو بکشم :\
هاچ
هاچ
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
چطوری عکاس خانوم :))
maede
maede
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
نه بابا،خیالت راحت :))) آخه خیلیا میگن حجامت و اهدای خون هیچ فرقی نداره و اثرش یکیه از لحاظ درمانی و پاکسازی خون و.....
f_babaei
f_babaei
٩٤/٠٥/١١
٠
٠
خوبم شما چطوری خانم زنبوری ؟:))
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
اهدای خون خیلی خوبه ، واقعا افراد زیادی به خون نیاز دارن و واقعا کمک بزرگی به بیمارستان ها و مراکز درمانی میشه :) ممنون از گزارش خوبت مائده جان
maede
maede
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
آره به کسی هم که خون اهدا میکنه یه حس خوب مثل احساس آرامش به خاطر کمک به بیمارا میده.واسه من که تجربه خوبی بود :) ممنونم از تو :)
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
من هنوزم برام سواله چرا از کسی که حجامت کرده خون نمیگیرند مگه ممکن نیست هر کسی به دلیلی مثه تصاوف یا هر چیز دیگه در محیطی غیر بهداشتی دچار خونریزی بشه؟دلیلشون چی بود؟یعنی تا آخر عمرش دیگه نمیتونه خون اهدا کنه؟
maede
maede
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
من فکر میکنم بیشتر به خاطر اینه که میخوان کسی که سر این دو راهی مونده رو به اهدای خون تشویق کنن و گرنه اگر مدت کافی گذشته باشه و مطمئن باشن از اینکه فرد جای بهداشتی و سالم حجامت کرده باید خون بگیرن.خیلی از این مواردو قبل از اینکه ازت خون بگیرن سوال میکنن.مثلا بیماری هایی که داشتی؟گاز گرفتگی انسان یا حیوان؟سفر به مناطق خاص یا خارج از کشور؟مصرف دارو؟و.....به قول دکتر یه جاهایی این خون نگرفته اعمال سلیقه ست و قانونی و علمی نیست و در واقع دلیل محکمی ندارن!به نظر من بستگی داره هدفت چیه؟اونوقت راحت میشه تصمیم گرفت کدومش.
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
ممنون مائده جان که رفتید دنبال این سوال همیشگی :)
maede
maede
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
مرسی که خوندی نعیمه جان :)
حاج بهنام
حاج بهنام
٩٤/٠٥/١١
٠
٠
با سلام و از دوست عزیز که گزارش تهیه کردند کمال تشکر و قدردانی را خواستارم متخصص طب سنتی بسیار زیبا پاسخ دادند که هر کدام در شرایطی مناسب است ، یکی از دوستانم که در طب سنتی صاحب سبک است جالب گفتند: که برای بعضی افراد حجامت کردن سبب سلامتی و برای بعضی سبب بیماری می شود و بعضی افراد بدنشان خون ساز است و می توانند خون اهدا کنند ولی بعضی افراد دچار کمبود خون هستند که اهدای خون برای آنان بسیار خطرناک است. حداقل قبل از اهدای خون شرایط فیزیکی خود را بررسی کنید. اهدای خون اهدای زندگی است و دارای اجر معنوی بالایست
maede
maede
٩٤/٠٥/١٢
٠
٠
سلام.بله دقیقا همینطوره که دوست شما و دکتر گفتن،بستگی به شرایط و هدف هر فرد داره.ممنون از شما
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٥/١١
٠
٠
هیچوقت یادم نمیره با چه ذوق و شوقی رفتم خون اهدا کنم اما گفتن کمبود وزن داری و نمی تونی خون بدی :| :| :| خیلی موضوع خوبی بود. راستش چند روز پیش سوال یک برنامه پزشکی بود که حسابی ذهنمو درگیر کرده بود :) ممنون مائده جان :) موفقیات :)
maede
maede
٩٤/٠٥/١٢
٠
٠
وزن ایده آل بالای50هست،زیر50هستی؟!پس چه خوب که جوابتو گرفتی :) مرسی مریم جان :*
saleh
saleh
٩٤/٠٥/١١
٠
٠
سلام. من 1بار حجامت و چندین بار اهدای خون رو تجربه کردم. واقعا اهدای خون به نظرم بهتره. همین احساس مفید بودن و کمک کردنش به دنیا ارزش داره. البته حجامت هم بد نبود که اتفاقا خیلیم خوب بود اما اگه بخوام انتخاب کنم اهدای خون رو انتخاب میکنم. تنها دفعه ای که حجامت کردم با اینکه به ظاهر همه چیز بهداشتی و درست بود اما ته دلم اطمینان از بهداشتشون نداشتم حقیقتا... راستی وقت حجامت 3سی سی بیشتر میگیرن. مطمئن نیستم اما فکر کنم حجامت حدودا 50سی سی و اهدای خون 450 سی سی خون میگیرن.
maede
maede
٩٤/٠٥/١٢
٠
٠
سلام.دقیقا منم حس خوبی داشتم بعد اهدا :)حجامت تاثیر درمانی داره اما اهدای خون قطعا نمیتونه همون تاثیر درمانی حجامتو داشته باشه.اصلا به قول دکتر قابل مقایسه نیستن.هر کدوم به جای خودش و بستگی به تصمیم خود فرد داره.درست میگین من خودم اون روز که خون دادم450 سی سی بود.در مورد حجامت اونطور که من متوجه شدم گاهی خون کمی ازت میگیرن و گاهی زیاد.بستگی داره چه مقدار لازم باشه.
f_tasnim
f_tasnim
٩٤/٠٥/١١
٠
٠
گزارش بسیار بسیار خوبی بود:) من سالهاست در صددم که برم حجامت کنم هنوز نتونستم بر ترسم غلبه کنم:| و ازونورش سالهاست که میخوام برم اهدا خون هنوز موقعیتش پیش نیومده:|
maede
maede
٩٤/٠٥/١٢
٠
٠
چه خوب،ممنونم :) آره منم هیچ وقت حاضر نیستم حجامت کنم به قول تو ترسناکه :)) منم خیلی وقت بود تصمیم داشتم شکر خدا گزارش بهانه خوبی شد.احساس خوبی مثل کمک به بیمارای نیازمند و مفید واقع شدن بهت میده،امتحانش کن :)
Mahboubeh-A
Mahboubeh-A
٩٤/٠٥/١٢
٠
٠
این خونها قبل از اینکه به کسی تزریق بشه آزمایش یا تستی روش انجام ميشه برای اطمینان از سالم بودنشون؟؟
maede
maede
٩٤/٠٥/١٢
٠
٠
آره حتما و به فرد اهدا کننده هم میگن اگر بعد از اهدا دچار بیماری شد زنگ بزنه اطلاع بده.
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣