«پلی به تاریخ» به تاریخ پیوست!
مصاحبه با خسرو معتضد درباره دلایل کناره گیری‌اش از صدا وسیما

«پلی به تاریخ» به تاریخ پیوست!

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

خسرو معتضد تاریخ‌پژوه، نویسنده و روزنامه‌نگار، که سال‌هاست در برنامه تلویزیونی «پُلی به تاریخ» به کارشناسی و اجرا اشتغال دارد و به تازگی برنامه‌های رادیویی را نیز آغاز کرده بود؛ تصمیم گرفته است که به دلیل سانسورهایی که روی برنامه‌هایش اعمال می‌شود همکاری‌اش را با صدا وسیما قطع کند. همین امر بهانه‌ای شد که به سراغش برویم و گفتگویی با او داشته باشیم. 

‌ آیا درست است که دیگر نمی‌خواهید با صدا و سیما همکاری کنید؟

- بله .برنامه ما را به صورت نامرتب پخش می‌کنند و این به برنامه صدمه می‌زند و برنامه را سانسور می‌کنند، بنابراین دیگر در رادیو وتلویزیون برنامه نخواهم داشت!

‌ همین امروز برنامه شما از رادیو پخش شد؟

- بله این برنامه در ماه مبارک رمضان ضبط شده که امروز پخش شد و تصادفا در مورد مشهد مقدس هم بود. 

‌ برنامه شما 8 سال است که پخش می‌شود چه طور شد که الان چنین تصمیمی گرفتید؟

- با رفتن آقای ضرغامی از صدا و سیما سلیقه‌های بدی در سیما اعمال می‌شود. آقای ضرغامی روی این برنامه خیلی حساسیت داشتند و حمایت می‌کردند. ولی بعد از رفتن ایشان اوضاع عوض شد و من نمی‌دانم تکلیفم چیست و خسته شده‌ام.

‌ بحث سانسور به چه صورت بود که باعث ناراحتی شما شد؟

- کسی که سانسور می‌کند باید دانش من را داشته باشد، درحالیکه کسانی را برای این کار گذاشته‌اند که اینکاره نیستند و افرادی با اطلاعات پایین برنامه را سانسور می‌کنند. من مجری تلویزیون و شومن نیستم. من صاحب نظر هستم. من سابقه 50 سال روزنامه نگاری دارم. در برنامه دست می‌برند و حذف می‌کنند. شما می‌فهمید که حرف‌های من را قطع می‌کنند. من معتقد هستم که تاریخ باید جوری گفته شود که مردم اعتمادشان جلب شود.  آقای حسینی بای از بغداد با من تماس گرفت که قبر امیرکبیر کجاست؟ در کاشان یا کربلا؟ گفتم در کربلا؛ شش ماه در کاشان بوده و بعد منتقل شده یا از خارج از کشور تماس می‌گیرند و سوال می‌پرسند که مثلا قبر پسر نادرشاه، علی میرزا در وین است؛ درست است؟ می‌گویم بله درست است. من این مسائل را می‌دانم و در این زمینه صاحب نظرم. من مصالح نظام و کشور را بهتر از سانسورچی‌ها می‌دانم. سانسورها باید در چارچوب قوانین کشور باشد. هیچ وقت نشده  که  هیچ روزنامه‌ای را به خاطر مقالات من توقیف کنند! مثلا می‌خواهم یک جنایت حمید رضا برادر شاه را در تلویزیون بگویم. حمید رضا در سال 39 ، یک زن را کشت. من خودم از مادرش؛ عصمت دولت شاهی شنیدم که گفت همسرش هما آن زن را کشت ولی این مطلب را نمی‌گذارند بگویم و می‌ترسند و سانسور می‌کنند. این‌ها نمی‌خواهند این چیزها را مردم بدانند و مردم تاریخ را از من و تو و voa   و بی‌بی‌سی یاد می‌گیرند.

‌ چه قسمت‌هایی را در برنامه سانسور می‌کردند؟

- قسمت‌هایی را بی‌دلیل حذف می‌کنند. می‌خواهم کتاب‌هایی را معرفی کنم نمی‌گذارند. یا مثلا می‌خواهم بگویم فلان کتاب را خانمی فرستاده، اجازه نمی‌دهند. از لندن یک آقایی برای من مجله‌ای فرستاد که عکس‌های احمد شاه را داشت که نگذاشتند نشان بدهم. یا مثلا به کتاب خودم می‌خواهم استناد کنم کتاب را قرمز و سیاه  می‌کنند و نشان نمی‌دهند. یا حرف‌های من را حذف می‌کنند. به خاطر سانسورهایی که می‌شود من خراب می‌شوم و صدای آمریکا می‌گوید که خسرو معتضد مورخ جمهوری اسلامی است و حتی نمی‌گذارند این‌ها را جواب بدهم! نمی‌گذارند اسم بیاورم. یکی برای من کتاب فرستاده نمی‌گذارند تشکر کنم. همه این‌ها جنگ روانی است که راه انداخته‌اند! چرا باید اخبار را مردم از بی‌بی‌سی پیگیری کنند. چرا باید جریان مذاکرات را از رسانه‌های خارجی بشنویم چون بلد نیستیم که درست سانسور کنیم!

‌ زمان برنامه چه اشکالی داشت که شما از آن دلخور شدید؟

- پخش برنامه مرتب نیست. یک روز برنامه را ساعت 8 پخش می‌کنند و یک روز ساعت 6 و یک روز ساعت 4 . برنامه را به بهانه‌های مختلف مانند عید نوروز و ماه رمضان و ماه محرم قطع می‌کنند. مگر برنامه در ماه مبارک می‌خواهد فسق و فجور کند که قطعش می‌کنند. خب مشخص است که برنامه را نمی‌خواهند.

‌ چرا مشکلات‌تان را با مدیر شبکه مطرح نکردید؟

- من می‌خواستم برای احترام و مشورت به دیدن‌شان بروم ولی اجازه ندادند و گفتند که مدیر دارد ناهار می‌خورد. من هم منصرف شدم و گفتم سال‌هاست که دارند ناهار می‌خورند. شش ماه است که وقت ندارند و دارند ناهار می‌خورند.

‌ چرا در میان برنامه‌های تاریخی برنامه شما جای خودش را باز کرده بود؟

- من وقتی تاریخ می‌گویم وقایع خوب و وقایع بد را با هم می‌گویم. من نشان داده‌ام که سخنران بی‌طرفی هستم به خاطر همین من را جاهای مختلفی دعوت می‌کنند. در حالی که در تلویزیون می‌خواهند این بی طرفی من را از بین ببرند و من را آدم تندی معرفی کنند! من می‌خواهم به مردم آگاهی بدهم. مثلا الان می‌گویند که قرار بود قفقاز بعد از صد سال به ایران برگردد چرا برنگشت؟ سوالی که خیلی‌ها می‌پرسند. در صورتی که اصلا چنین چیزی نیست و قفقاز را برای همیشه از ایران جدا کردند و حدود 188 سال از آن می‌گذرد! من می‌خواهم این‌ها را به مردم بیاموزم. مثلا ببینید که مردم ایران از فیلم حریم سلطان استقبال می‌کنند، چون نمی‌دانند و او را نمی‌شناسند و از جنایت‌هایی که در ایران انجام  داد و مردم آذربایجان را به گلوله بست بی‌اطلاعند!

‌ این فیلم‌ها و مستندهایی که در برنامه پخش می‌شد؛ از کجا می‌آمد؟

- این فیلم‌ها  85  تا 90 درصدش مال خود من است. مقداری از فیلم‌ها را از اروپا، آلمان و انگلیس آورده‌ام. و یک سری را به زحمت از آرشیوهای دولتی به دست آورده‌ام. گاهی آرشیوهای شخصی من است که آورده‌ام. گاهی تلویزیون آمریکا این فیلم‌ها را ضبط می‌کند و پخش می‌کند، چون می‌داند این فیلم‌ها دست اول است. ولی تلویزیون حمایت نمی‌کند و بیشتر می‌خواهد روی سریال‌ها سرمایه گذاری کند تا  مردم راسرگرم کند! من آرشیو فیلم‌های ایران در سوییس و آلمان و انگلیس را دیده‌ام و گفته‌ام که این‌ها را بخرید مستند است ولی کسی اعتنا نمی‌کند.

‌ گاهی اسم شما در تیتراژ برنامه‌های تاریخی هم دیده می‌شود ؟

- بله فیلم تاریخی که می‌خواهد تهیه شود با من مشورت می‌کنند. حتی کارگردان‌های بخش خصوصی  از من مشورت می‌گیرند. مثلا آقای ورزی می‌آید با من مشورت می‌کند که در این فیلم لباس رضاشاه چی باید باشد. لباس مردم چه باید باشد. لباس محمد رضا چه باید باشد. برای این‌ها جلسه می‌گذاریم. همین پریروز چهار ساعت با ایشان جلسه داشتم.

‌ در این مدت که برنامه اجرا می‌کنید از مردم چه بازخوردهایی گرفتید؟

- خیلی زیاد است. من یک بار با خانواده‌ام مازندران رفته بودیم در راه برگشت از راه فیروز کوه آمدیم. آن راه را بلد نبودیم و از یک پیرمرد روستایی پرسیدیم.گفت سلام آقای معتضد؛ حالتان خوب است؟ خیلی خوشحال شدم. آذربایجان می‌روم من را می‌شناسند. دورترین نقاط من را می‌شناسند. من هر جا می‌روم آدم‌های مختلف با من عکس می‌گیرند. مردم به من احترام می‌گذارند و به من اعتماد دارند. 

‌ آخرین سوال؛ در طول تاریخ کسانی که سانسور می‌کردند چه نتیجه‌ای گرفتند؟

- تاریخ را نمی‌شود تحریف کرد. اگر این‌جا تاریخ تحریف شود این تاریخ را در اروپا جور دیگری می‌نویسند. سرنوشت افرادی که سانسور می‌کنند را نگاه کنید، می‌بینید که فایده ندارد! اگر ما مسائل و مشکلات را بگوییم، مردم دیگر اخبار را از رسانه‌های بیگانه نمی‌شنوند. 

کسی نمی‌تواند تاریخ را سانسور کند. در دولت عثمانی یکی گفت که دولت روسیه بزرگترین حکومت است. شلاقش زدند که چرا این را می‌گویی؟ گفت که روسیه 22 میلیون کیلومتر مربع است و عثمانی حدود 800 هزار کیلومتر؛ این را نمی‌شود پنهان کرد! من می‌خواستم با مردم صادق باشم. قبلا برای این‌که می‌گفتم آذربایجان جزو ایران است به من حمله می‌کردند و یا وقتی می‌گفتم که بهاییت دین نیست و فرقه است به من حمله می‌کردند ولی کم‌کم مخالفان هم با من همراه شدند چون فهمیدند من بی‌غرض هستم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٥/٠٧
٣
٠
سرنوشت افرادی که سانسور می‌کنند را نگاه کنید، می‌بینید که فایده ندارد! :) !جمله سنگین بود ! :)ممنون کاری بس تحسین برانگیز بود خانم زینبی ! کل نوشته هایتان و گزارشهاتان یکطرف ! این یک طرف :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/٠٥/٠٨
١
٠
موافقم / خداقوت نعیمه جان :)
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٠٨
٠
٠
نظرهای شوخی و جدیتون رو من نمی تونم تشخیص بدم. منظور آقای معتضد از این جمله این بود که اینجا سانسور بشه جای دیگه ای بیان میشه و سانسور کردن فایده ای نداره. یک دفعه همه نوشته هامون رو در یک آن با خاک یکسان کنید دیگه !:)) ممنون از حضورتون .
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٠٨
٠
٠
ممنونم فرانک جان. این هفته نبودی بانو ؟:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٥/٠٩
٠
٠
:) نه خانم زینبی منظورم این بود این نوشته ی شما گل نوشته هاتون بود
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٠٩
٠
٠
در هر دو صورت ممنون:) ما انتقاد پذیر می باشیم :))
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٥/٠٧
٠
٠
توی کشور ما چیزی که سانسور نشه نداریم اصلا و ابدا/شما کافیه یه کلمه ساده بگی مثلا "آب"! همین کلمه ممکنه جای سانسور بشه که تو از آب مورد داری صحبت نکرده باشی!!
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٠٨
٠
٠
توی همه کشورها سانسور به نوعی وجود داره ولی هر چیزی روی اصول وقاعده اش باید باشه. تاریخ که سانسور برداد نیست که !:)
حسین مداحی
حسین مداحی
٩٤/٠٥/٠٧
٠
٠
اتفاقا من در همین راستا یاد یک جک افتادم:واقعا دم اون آدمایی که سانسور میکنن که ما نریم جهنم گرم.واقعا دمتون گرم آهای آدمای خوب.از بهشت واستون موز پرتاب میکنیم. بله.آفتاب همیشه پشت ابر نمیمونه.
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٠٨
٠
٠
آره منم این جک رو شنیدم و واقعا دقت کردم دیدم جای بسی تشکر داره از سانسور چی ها که به قیمت جهنم رفتن خودشون ما رو میفرستن بهشت :))
Mahboubeh-A
Mahboubeh-A
٩٤/٠٥/٠٧
٠
٠
تاریخ و سانسور ؟!؟!
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٠٨
٠
٠
این جور گفتن !:))
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٤/٠٥/٠٧
٠
١
با اون همه حرفی که زدن مشخصه دل خیلی پردردی از به تاریخ پیوستن پلی به تاریخ داشتن ، ما شاهد تلاشت بودیم ، خدا قوت ^_^ تبریک بابت سرعت عملت
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٠٨
٠
٠
شدیدا دل پری داشتن :) متشکرات بانوی پاییزی. لطف عالی مستدام :))
korosh
korosh
٩٤/٠٥/٠٨
٣
٠
حرف حق جواب نداره ! منم همیشه برنامش و نگاه میکردم واقعا حیف شد!!!امیدوارم یکم این آقازاده ها طرز فکرشون رو عوض کنن ...
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٠٨
٠
٠
من چی بگم. حرفهای لازم رو خود ایشون گفتن :)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٥/٠٨
٢
٠
سلام. یک دنیا سپاس خانوم زینبی بابت این مصاحبه ی عالی. من عاشق تاریخ هستم. به شدت مطالعه ی کتب تاریخی رو دوست دارم. برنامه های ایشون رو هم تا حدود زیادی میدیدم. راحت بگم زیاد ازشون خوشم نمیومد. چون بعضی چیزایی که تو برنامه شون شنیدم با بعضی اطلاعات تاریخیم فرق داشت. احساس میکردم یه کوچولو و خیلی کم تاریخ رو دارن تحریف میکنن! که الان میبینم دلیلش چی بوده! همینجا ازشون حلالیت میطلبم. واقعا دل پر دردی داشتن. البته وقتی رسانه ی ملی واسه دیدن یه والیبال خون به دل مردم میکنه میاد تاریخ رو بدون سانسور به ما بگه! اونوقت سمینار و میز گرد میزارن که چرا مستند «رضا شاه» یا «هرگز نخواب کوروش» یا «از تهران تا قاهره» و... اینقدر پر طرفدار میشه و مردم اینقدر نسبت به چندتا شبکه ی ماهواره ایی علاقه نشون میدن. واقعا نمیدونن چرا! خیلی دوست دارم افرادِ اینچنینی که مسئولیت دارن پیش خودشون چی فکر میکنن و مردم رو چی فرض میکنن... موفق و پیروز باشید :)))
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٠٨
٠
٠
ممنون از شما آقا صالح. من هم تازگی ها به تاریخ علاقه مند شدم . جدای از محتوا نوع تاریخ گفتن ایشون رو دوست دارم . و این برنامه هایی رو که شما گفتین ایشون توی بخشی از صحبت ها شون اسم بردن و دقیقا حرف شما را زدن.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٥/٠٨
٠
٠
خدا خیرشون بده :) البته من میانم با تاریخ خوب نبوده که از این بابت برای خودم متاسفم....ولی خب ان شالله رسانه ملی قدر ایشونو بدونه وپیگیر برنامه هاشون باشه....مرسی از شما عزیز جان بابت گذارش قشنگت (^_^)
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٠٨
٠
٠
منم میانم با تاریخ صلح و صفا نبوده ولی کم کم با هم داریم دوست میشیم . چون تاریخ علمیه که حضرت علی هم توصیه کردن به یادگیریش. منم امیدوارم . مرسی از حضورت و نظرت بانوی مهربان جیمی :))
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٥/٠٩
١
٠
درسته که لحن و بیان خوبی داشتند ولی خیلی هم انتقاد بهشون وارد بود به اینکه دارن بعضی جاهای تاریخ معاصر رو تحریف میکنن خیلی هم نباید یک طرفه به قاضی رفت!
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٠٩
٠
٠
راستش چون اطلاعات کافی در این مورد ندارم نمی تونم نظری بدم .
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٥/٠٩
٠
٠
تمام مدتی که متن رو میخوندم با صدا و همون لحن آقای معتضد توی ذهنم تصویر میشد ... آه از نادانی این افراد و دل پر درد این مرد ... خیلی سخته که راه رو از بیراه بشناسی و نگذارند مردمت رو آگاه کنی ... سخته بدونی و نتونی بگی ... درد یعنی این ... درد اینجاست که به جای اینکه مشاهیر و استادانمون رو تاج سرمون بکنن ، منتظرن تا خدای نکرده مشکلی براشون پیش بیاد و اونوقته که همین افراد فوج فوج لباس سیاه میپوشن و از فقدان چنین استادانی غصه ها میخورند ... خدا تمامشونو لعنت کنه
نعیمه السادات زینبی :)
نعیمه السادات زینبی :)
٩٤/٠٥/٠٩
٠
٠
چی می تونم بگم. من هم از این قضیه خیلی ناراحت شدم. خود ایشون هم ناراحتی کاملا از صداشون مشخص بود.. امیدوارم زود دیر نشه برای خیلی کارها..
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠