دماغ که پر دار شد؛ خودش خبر دار شد!
گزارشی از جراحی بینی و عوض شدن معیار زیبایی و کمپین «دماغ طبیعی من»

دماغ که پر دار شد؛ خودش خبر دار شد!

نویسنده : سیده نعیمه زینبی

 بازی می‌کنیم. گنجشک؛ پر. کلاغ؛ پر. کبوتر؛ پر. دماغ... می‌گویم: پر!  می‌گویند :«دماغ که پر نداره؛ خودش خبر نداره!» می‌گویم: آن یک زمانی بود که دماغ پر نداشت، الان با یک وقت دکتر و صرف هزینه چند میلیونی دماغ چنان می‌پرد که ز بامی که برخواست به مشکل نشیند! و ادامه می‌دهم که اولین باری که  سرباز جنگ جهانی دوم دماغ تیر و ترکش خورده‌اش را به تیغ جراح سپرد هیچ وقت فکر نمی‌کرد این روش برخورد با دماغ به زودی آن‌قدر فراگیر شود که هر آدم دماغ تیر نخورده‌ای هم به سراغ آن برود! 

حالا که سالیان سال از آن ماجرا می‌گذرد جراحی بینی جز جدایی ناپذیر جراحی‌های زیبایی شده  و انگار در دماغ هر آدمی یک تکه اضافه قرار دارد که به هر مشقت و هزینه ممکنی باید آن را خارج کرد و تازه آن موقع است که دماغ؛ دماغ می‌شود و می‌تواند سر خودش را بالا بگیرد ! در این مطلب زوم کرده‌ایم روی آدم‌هایی که با دماغ‌شان مثل یک موجود اضافی برخورد می‌کنند و می‌خواهند دماغ‌شان پردار شود.

 

|| من و دماغم؛ اتاق انتظار!

به مطب یکی از جراحان زیبایی می‌روم. صندلی‌های اتاق انتظار تقریبا پر است. بعضی برای عمل آمده‌اند و بعضی برای تحقیق . افرادی هم هستند که عمل کرده‌اند و برای تعویض چسب آمده‌اند. افراد تجربیات‌شان را با هم در میان می‌گذارند و عکس‌های قبل از عمل و بعد از عمل «چسبی‌ها» (منشی به کسانی که عمل کرده‌اند می‌گوید چسبی) را می‌بینند. بعد از عمل، بینی گچ‌دار و صورت‌ها پف کرده و  پر از خونمردگی و کبودی است. اکثر آن‌ها  یک ماه پیش عمل کرده‌اند  و بعضی از وضعیت دماغ‌شان راضی نیستند که منشی با عبارت «هنوز ورم داره؛ خوب می‌شه» دلداری‌شان می‌دهد و من را یاد طنز در حاشیه می‌اندازد و خنده‌ام می‌گیرد. تقریبا هیچ کدام از عمل کرده‌ها از وضعیت تازه‌شان کاملا راضی نیستند. آقایی که حدود یک سال پیش عمل کرده برای ترمیم آمده و به خنده می‌گوید یک طرف بینی‌اش را دکتر باید بیشتر می‌ساییده  و نوک دماغش هنوز کار دارد!

با منشی صحبت می‌کنم و قیمت می‌گیرم . از وضعیت عمل‌ها و وقت‌های دکتر می‌پرسم. می‌گوید همین ماه وقت خالی دارد و می‌توانم وقت عمل بگیرم. بیشترین درخواست عمل در شهریور و اسفند اتفاق می‌افتد. ماه رمضان سرشان خلوت است. قیمت عمل بین 4 تا 6 میلیون تومان است و هزینه عمل در بیمارستان بیشتر از کیلینیک است. خانمی که روی صندلی نزدیک میز منشی نشسته متعجبانه به من زل زده و یک دفعه وسط صحبتمان می‌پرد. می‌گوید : دماغ تو نیاز به عمل ندارد و چرا می‌خواهی جراحی کنی؟  کنارش می‌نشینم و سر صحبت را با او باز می‌کنم. خودش چند سالی می‌شود که عمل کرده است . از عملش زیاد راضی نیست. فکر می‌کند نوک دماغش کمی انحراف دارد. وقتی از کار دکتر می‌پرسم می‌گوید: «من جای دیگری عمل کرده‌ام ولی خواهرم پیش این دکتر عمل کرده و راضی است». سعی دارد مرا از عمل منصرف کند و عکس خواهرش را به من نشان می‌دهد و می‌گوید که الان دیگر خیلی از خانم‌ها دماغشان را عمل کرده‌اند ولی دماغ طبیعی آدم خیلی بهتر است از دماغ عملی. پسرش دنبال دختری می‌گردد که دماغ طبیعی داشته باشد و صورتش را به تیغ جراحی نسپرده باشد. می‌گوید بیهوشی روی حافظه‌اش تاثیر گذاشته و حافظه‌اش کم شده است. درحالی که افراد اتاق انتظار نگاه معترضانه‌ای به من و دماغم دارند از مطب خارج می‌شوم و می‌گویم: حالا می‌روم تا بیشتر فکر کنم.

 

|| جراح یواشکی!

ندا سی و چند ساله است. دماغش را یک سالی است عمل کرده .هر چه می‌خواهد عمل دماغش را توجیه کند نمی‌تواند جنبه زیبایی‌اش را منکر شود! همکلاسی‌اش که او را به من معرفی کرده می‌گوید که سر کلاس درس آب بینی ندا روی جزوه‌اش ریخت ولی خودش متوجه نشد. همکلاسی‌اش ادعا می‌کند که فرم بینی ندا گوشتی است و به حالت قبل برگشته است. ندا از این که چنین تصمیمی گرفته اظهار رضایت می‌کند. همسر و خانواده‌اش مخالف بوده‌اند ولی او آخر حرف خود را به کرسی نشانده است. از ندا می‌خواهم که آدرس جراحش را به من بدهد ولی زیر بار نمی‌رود  و می‌گوید از 118 بگیر!

 

|| می‌ترسم ولی عمل می‌کنم!

انسیه دانشجوی ارشد است. با اصرار زیاد و قهر و دعوا خانواده‌اش را راضی کرده که عمل کند. پدر و مادرش کاملا مخالف بوده‌اند. از عمل می‌ترسیده ولی به خاطر زیباتر شدن زیر بار این خطر رفته است. خودش می‌داند که جراحی بینی جزو عمل‌های سنگین حساب می‌شود و به خاطر این عمل حتی ممکن بوده جانش به خطر بیفتد. مادرش از لحظه ورودش به اتاق عمل تا موقع به هوش آمدنش اشک ریخته و کلی نذر و نیاز کرده تا مشکلی پیدا نکند. عکس‌های بعد از عملش را نشانم می‌دهد. خیلی وحشتناک است و تمام صورتش کبود است و چشمانش از قرمزی به رنگ خون در آمده است. چند وقتی را مجبور شده که در خانه بماند تا کبودی‌های صورتش خوب شود! می‌گویم ارزشش را داشت؟ فقط می‌خندد.

 

|| آمار پریدن دماغ در ایران!

انگار خدا با دماغ ایرانی‌ها شوخی دارد که دماغشان را گنده‌تر از معمول خلق کرده و این طفلکی‌ها مجبورند که خودشان با هزینه شخصی که بین 4 تا 8 میلیون تومان است آن را اصلاح کنند تا ایران رتبه یک جراحی بینی را در جهان داشته باشد. جراحی بینی در ایران هفت برابر آمریکاست. البته قبلا بیشتر دماغ خانم‌ها چسب خورده بود ولی الان آقایان هم به این جمع اضافه شده‌اند و آمارها نشان می‌دهد که طی پنج سال اخیر جراحی بینی در مردها 10 برابر شده و حالا از هر پنج جراحی 2 نفرشان مرد هستند! 90 درصد از عمل‌های زیبایی مربوط به جراحی پلاستیک بینی است. طبق گزارش روزنامه گاردین سالانه200 هزار عمل جراحی بینی در ایران صورت می‌گیرد. 50 درصد از این عمل‌ها تشریفاتی و فقط به خاطر زیبایی انجام می‌شود و 20 درصد مراجعان توهم بدریخت انگاری دارند.

 

|| یک مبارزه متفاوت!

چند دهه پیش به جای لاغری چاقی مد بود و پدر ومادرها تمام سعی‌شان را می‌کردند که بچه‌شان تپل‌مپل شود و یا روی این کره خاکی مردمانی زندگی می‌کردند  که مو را زیبایی نمی‌دانستند و زنان‌شان کچل بودند! این‌که زیبایی نسبی است و به تناسب جامعه و زمان متفاوت و این‌که الان معیارهای زیبایی از طریق تبلیغات، رسانه‌ها یا شیوه‌های دیگر بر مردم تحمیل می‌شود بهانه‌ای شده که یک کمپین بر ضد جراحی بینی به راه بیفتد. چالش فیس بوکی و اینستاگرامی «دماغ طبیعی من» از زنان و دختران می‌خواهد که از دماغ‌های عمل نکرده‌شان عکس بگیرند و بفرستند! این حرکت آن‌قدر‌ها موثر نیست که بتواند موج جراحی زیبایی را فرو نشاند ولی همین که افرادی هستند که نمی‌خواهند دماغ‌شان کپی پیست دیگران شود؛ جالب است! وقتی تعداد افرادی که دماغ‌هایشان را سر بالا کرده‌اند وحالا پشیمان شده و می‌خواهند دماغشان به فرم طبیعی در بیاید در حال افزایش است شاید لازم باشد که  قبل از سپردن دماغ‌مان به تیغ جراح کمی بیشتر تامل کنیم! 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
meshkat
meshkat
٩٤/٠٥/٠٣
١
٠
اگه خطاهای پزشکی و توهم بدریخت انگاری نباشه، بنظر من جراحی به منظور زیباتر شدن خوبه و با اعتماد بنفس منافات نداره. هرچند شخصاً بینی مو عمل نمیکنم.
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٥/٠٤
٠
٠
حرفی واسه گفتن نمیمونه واقعا...مرسی از گزارشتون:)تنها چیزی که میشه تکرارش کرد اینه که واقعا چیزی که خدا به زیبایی خلق کرده،نیاز به دستکاری نداره،مگر واسه آدمای خاصی که بینی هاشون واقعا خیلی بزرگه:/
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٥/٠٥
٠
٠
چی میشه گفت...انسان کمال طلبه و دوستدار زیبایی ..این بد نیست...اما اگه مواظب باشیم رنگ زیاده روی وافراط نگیره.... مرسی از شما گزارش شیکـــــــــــــی بود...قلمت مستدآم...اوقاتت همیشه به شادی (^_^)
sjalal
sjalal
٩٤/٠٥/٠٦
٠
٠
چه می توان گفت!
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١