انتشار دفتر خاطرات کوروش کبیر!
وقتی ندانسته تاریخ را می‌پکانیم!

انتشار دفتر خاطرات کوروش کبیر!

نویسنده : نیلوفر نیک بنیاد

اول صبح، طبق عادت گوشی را گرفتم دستم که گشتی در دنیای مجازی بزنم. هنوز خوشحالی‌های مردم به‌خاطر توافق هسته‌ای تمام نشده بود. یک دفعه چشم‌هایم از تعجب گرد شد. البته نه به‌خاطر خوشحالی‌های مردم، به خاطر شایعاتی که در حاشیه خوشحالی‌شان داشت مثل قارچ تکثیر می‌شد! عکس مجسمه بزرگی داخل آب به همراه توضیحی که ادعا می‌کرد ارتش جمهوری اسلامی در ادامه خوشحالی‌های ناشی از توافق هسته‌ای، مجسمه کوروش کبیر را وسط خلیج فارس نصب کرده تا ضمن نمایش اقتدار ملی، احتمالا مشت محکمی بر دهان آمریکا باشد! هر چه عکس را نگاه کردم یادم نیامد قبلا عکس یا نگاره‌ای از کوروش کبیر مشابه این مجسمه دیده باشم. آیکون‌های دست و لایک و «عالی» و اشک شوق در گروه‌ غوغا می‌کرد. قبل از اینکه بخواهم صحت خبر را توی اینترنت جستجو کنم، سری هم به بقیه گروه‌ها زدم. در تمام 5 گروهی که عضو بودم و میانگین هر کدام صد نفر عضو بود، عکس کوروش کبیر و شادی و غرور ملی از در و دیوار می‌ریخت!

کمتر از ده ثانیه طول کشید که تکذیبیه این خبر را در خبرگزاری‌ها پیدا کنم. یعنی کمتر از زمان کپی و بازنشر کردن همان عکس و توضیح، در یک گروه دیگر. عکس مربوط به یک فعالیت محیط‌زیستی بود و هیچ ربطی به کوروش کبیر یا ارتش جمهوری اسلامی ایران نداشت!

 نشانی تکذیبیه را در تمام گروه‌ها منتشر کردم. فوقش می‌خواستند بهم انگ وطن‌دوست نبودن بچسبانند یا توهین کنند. مثل روز اول تیر که حداقل دوازده نفر پیغام تبریک جشن تیرگان و بلندترین روز سال را برایم فرستادند و من دوازده بار یادآور شدم که جشن تیرگان روز سیزده تیر باستانی مصادف با ده تیر تقویم شمسی است و ربطی به بلندترین روز سال ندارد، بلکه بخاطر یکی شدن نام روز و ماه و به یاد ایزد تیشتر جشن گرفته می‌شود! 

تمام دفعاتی که به خاطر نشر اطلاعات تاریخی غلط با آشنا و غریبه جنگیده بودم توی ذهنم مرور شد؛ وقتی که خودم را هلاک کردم تا بگویم از کوروش کبیر فقط سه کتیبه یکی دو خطی، آن هم در حد معرفی خودش در پاسارگاد مانده، منشورش هم ربطی به نصیحت‌های عشقی ندارد و خیلی از جمله‌هایی که به او نسبت می‌دهند، دروغ است. وقتی که یک روز تمام از صبح تا شب نشستم به تایپ کردن و ترجمه کردن و توجیه کردن کسانی که متن یک عقدنامه دوره ساسانی را به دروغ و با خیال‌بافی در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌کردند. وقتی که از دیدن نگاره ایزد مهر با شعر مستهجنی که در ترجمه متن کتیبه زیر آن نوشته‌بودند، گریه‌ام گرفته بود. وقتی که داستان کوروش کبیر و رفتن به خانه یک فاحشه را خوانده بودم و یادم آمده بود که همین داستان را در مورد بودا، زرتشت، کنفوسیوس، سقراط و چند نفر دیگر هم خوانده‌ام. وقتی که خبر کشف یک مومیایی چند هزار ساله در کردستان مثل بمب ترکانده بود، آن هم درحالی که قلابی و پلاستیکی بودن مومیایی را یک بچه 5 ساله هم از روی عکس می‌توانست متوجه بشود.

برای امتحان کردن‌ سرعت پخش شایعه، عکسی از گِل‌نبشته‌های هخامنشی برداشتم و همراه متنی دروغ در یکی از گروه‌هایی که اعضای محدودتری داشت منتشر کردم: «کشف لوحه‌های گلی در شیراز. این لوحه‌ها روز نوشت‌های شاه بزرگ ایران باستان، کوروش کبیر است و به زودی توسط نشر تاریخچه منتشر می‌شود.» هنوز دکمه ارسال را نزده، همان اعضای محدود دچار شادمانی شدید و بالا رفتن آمپر وطن‌دوستی شدند. چند دقیقه بعد از آن‌ها خواستم اینترنت را بگردند و خبر جالب و مفصلی که در این باره نوشته شده را بخوانند. هیچ‌کس هیچ خبری پیدا نکرد. چون اصلا خبری نبود. چون متن را من نوشته و دروغ را من گفته بودم. از این‌که نادان فرض‌شان کرده بودم، ناراحت شدند اما ناراحتی بزرگ‌تر وقتی بود که فهمیدند مدت‌هاست نادان فرض می‌شوند و خودشان خبر ندارند.

خیلی‌های‌مان خیلی‌وقت‌ها از این کارها می‌کنیم. اگرچه معمولا در حیطه‌های دیگر مثل فیزیک، نجوم، ریاضیات و زمین‌شناسی کمتر وارد می‌شویم، اما چون تاریخ را علم نمی‌دانیم و همه ملت را متخصص تاریخ به شمار می‌آوریم، کمتر در مورد اطلاعاتش تحقیق می‌کنیم. حال آن که نشر اطلاعات غلط تاریخی جز تخریب همه ملت نتیجه‌ای ندارد. یک بار هم که شده، بیایید واقعا وطن‌دوستی‌مان گل کند و جلوی نشر شایعات تاریخی را بگیریم. اگر چیزی به دانش کسی اضافه نمی‌کنیم، گسترش‌دهنده نادانی هم نباشیم...

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٢٥
٨
٣
کلا خیلی از ماها نسبت به تاریخ باستانی مون یه جور تعصب کورکورانه داریم، بدون هیچ علم و آگاهی! و تازه ادعا داریم که خیلی متمدن ایم و اینا.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٥
٤
٢
بله متاسفانه :(
رفیعه
رفیعه
٩٤/٠٤/٢٥
٨
٢
ینی واقعن حرف دل من بود!از دس این افرادی ک این طور چیزارو در شبکه های مجازی میذارن بدون هیچ اطلاعاتِ درستی،تصمیم گرفدم برم ی کم تاریخ بخونم!ک وختی ی همچین اشتباهاتِ بعضن از روی عمد رو میخونم،باور نکنم و حتا تکذیبیه صادر کنم!مغسی نیکولا:)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٥
٤
١
خواهش می کنم. مرسی از شما و تلاش بی وقفه تون :))
sjalal
sjalal
٩٤/٠٤/٢٥
٣
١
این رفتارهای افراط گرایانه در باب مشاهیر فقط از روی احساسات است و نه عقلانیت.به نقل دکتر شریعتی برای کوبیدن یک حقیقت ، خوب به آن حمله مکن ، بد از آن دفاع کن.و این مصداق بد دفاع کردن است
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٥
٢
١
بد دفاع کردن. چه جالب. بله کاملا درسته...
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٤/٢٥
٣
١
نوشته ی خیلی خوبی بود ، واقعا هموطنان عزیز در مقوله ی ترویج شایعه عزم استواری دارن ، یعنی تلاش و دقتی که این عزیزان در این راستا میکنن تو زندگیشون و اجتماع داشتن حداقل پنجاه درصد مشکلات امکان داشت حل بشه! واقعا اون مومیایی رو دیگه باید عقب مونده باشن باور کنن :)))
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٥
٣
١
آره خیلی پیگیرن یه سریا. حالا همه چیز مومیایه یه طرف، چشماش یه طرف دیگه :))
شراره
شراره
٩٤/٠٤/٢٦
٣
٠
حرف های خیلی خوبی بود کاش به جای یه سری کارای بی فایده یه کم به اخلاق و رفتارمون توجه کنیم
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
بله. «کاش»...
korosh
korosh
٩٤/٠٤/٢٦
٣
٠
واقعا مردم ما همه چی رو به بازی میگیرن ! نه تاریخ واسشون مهمه نه دین و اسلام ! مردم کشور های دیگه سعی میکنن تاریخ مارو بدزدن و به دنیا معرفی کنن اونوخ مردم ما با این تاریخ غنی کشور سعی میکنن نابودش کنن ! نه فقط مردم بلکه مسئولین حتی !منم که هرجا رفتم درباره تاریخ ایران با کسی صحبت کنم و یکم آشناش کنم فقط مسخره شدم و بس !
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٣
١
و احتمالا این جمله رو هم شنیدین که «تاریخ بدونیم که چی؟» وای که چقد عذاب میده این جمله آدم رو...
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٤/٢٦
٥
٠
والا من در هیچ شبکه اجتماعی عضو نیستم و از این چیزا و این شایعات خبری ندارم/ولی کلا میدونم مردم ما آدمهای زود باورین.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
١
٠
خوش به حالتون واقعا :)
Bluish
Bluish
٩٤/٠٤/٢٦
٢
١
واقعا تاسف آوره این بی‌آگاهی، اونم در عصرِ آگاهی!
Bluish
Bluish
٩٤/٠٤/٢٦
٢
١
راستی توی علم هم هست. همه ی مردم دنیا دانشمندن!مگه نمیدونی نیکولا!؟....بزرگترنش همین پایان جهان در2012 بود. همه هم ماشالله متخصص اخترفیزیک!
Bluish
Bluish
٩٤/٠٤/٢٦
٠
١
بازم غلط تایپی داشتم! نچ نچ نچ نچ! : بزرگترین!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
١
٠
بله توی علم هم هست. مثل اطلاعات غلط پزشکی که هر روز رد و بدل میشه. ولی دیگه تاریخیاش خیلی اوج گرفته جدیدیا...
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٤/٢٦
٢
٠
خیلی متن خوبی بود قبلا یادمه تو یه شماره همشهری جوان به تب باستان گرایانه ی ایرانی جماعت اشاره کرده بود. یادمه وقتی استاد مون سر کلاس تاریخ ادبیات حرفهای ناصر پورپیرار درباره ی سلسله ی هخامنشیان رو عنوان کرد همه مقابلش گارد گرفتیم! ولی واقعا خیلی وقتها باید چشم هامون رو باز کنیم که هر دروغی رو نپذیریم
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
بله، نه ناآگاهی و جانبداری الکی خوبه، نه سرکوب کردن الکی...:)
maede
maede
٩٤/٠٤/٢٦
٢
١
انقدر از این شایعات تاریخی وایبری و مجازی بدم میااااااد!!!من که هیچکدومو قبول ندارم و منتشر نمیکنم،مگه ثابت بشه! :|
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
آفرین:) و ممنون.
صبا نیستم
صبا نیستم
٩٤/٠٤/٢٦
٢
١٠
میخواستی ملت رو بسنجی بعد دروغ گفتی؟ هدف وسیله رو توجیه میکنه آیا؟ زشتی دروغگویی و اشاعه اخبار غلطی که تو منتشر کردی ، خیلی بیشتر از زود باوری اون افرادی است که نام میبری... کارت غلط اندر غلطه و هیچ توجیهی نداره اینکه شایعه بندازی تا ببینی چطور به خودت برمیگرده، واقعا ناشی از یه ذهن بیماره که بیشتر دنبال قدرت طلبیه.... متاسفانه فقط تو نیستی که این کار زشت رو ازت دیدم، دو تا استاد دانشگاه رو هم دیدم که کاری مشابه کار زشت تو رو کردند و بعد جز افتخاراتشون ازش یاد کردن.... من پناه میبرم به خدا از شر چون شما ادمهایی که هدف وسیله تون رو توجیه میکنه... میترسم، از قدرت شیطانی شما میترسم و این باورتون که خیلی خاصید و فقط شما می فهمید... کارت خیلی زشت بود ادمی که اهل تبعیت کور کورانه باشه 99 درصد عبرت نمیگیره از شایعه یی که پخش کردی و فردی هم که تبعیت کورکورانه نمیکنه، احتیاجی به جان فشانی مضحک و این دروغها نداره.... چه بد روشی رو انتخاب کردی برای خودنمایی....
تارا
تارا
٩٤/٠٤/٢٦
١
١
خداوند به شما شفای عاجل عنایت فرماید ان شاء الله!
رفیعه
رفیعه
٩٤/٠٤/٢٦
٢
١
الان شوما قصدت خود نمایی نی اصن؟!خخخ
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠٤/٢٧
١
١
چه ادبیات زشت و زننده ای! متاسفم...
شادی
شادی
٩٤/٠٤/٢٨
١
١
تو با خودت مشکل داری و بهتره از شر خودت به خدا پناه ببری...برات متاسفم که حتی جرات نداری اسمت رو اینجا بنویسی.
merlin_r
merlin_r
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
فقط سکوت .....
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٢
١
حرفتون رو در مورد کاملا درست نبودن وسیله انتخاب شده تا حدودی قبول دارم. ولی اگر همین نظر رو با لحن بهتری میگفتین قطعا تاثیر بهتری میذاشت در من و خوانندگان!
حاج بهنام
حاج بهنام
٩٤/٠٤/٢٦
١
٢
در ارتباط با نصب مجسمه در خلیج فارس اگه قرار بود مجسمه ای هم نصب بشه بهتر بود مجسمه امام خمینی نصب شود !!!!!!!!!!!!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
توی یکی از همین سایت ها یکی از کاربران به نکته خوبی اشاره کرده بود. گفته بود مجسمه هر کسی که بخواد نصب شه بهتره لااقل در حالت ایستاده باشه که بهتر و مقتدر تر دیده شه :)
f_yazdi
f_yazdi
٩٤/٠٤/٢٦
٣
٠
فقط می تونم بگم متاسفم . از شما هم ممنونم به خاطر تلاشتون در بیداری عده ای از افراد جامعه که نمی دونم خوابن یا خودشونو به خواب زدن ... چیزایی رو که حقیقیه نمی پذیرن ،در عوض جون میدن برای اخبار دروغ و کذب ... این موضوع در مورد دکتر شریعتی هم فراوونه ، اینکه یه سری از نوشته ها رو به ایشون نسبت میدن... این اواخرم که حسین پناهی و ...
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
البته این موضوع از قدیم هم بوده ها. یعنی حس می کنم حتی برخی ابیات رو به خیام نسبت دادن مثلا...نمیدونم دلیلش چیه. دیده شدن، تشویق شدن، یا هر چیز دیگه. ولی امیدوارم زودتر این رفتار جمع شه از بین مردم:)
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٤/٢٧
١
٠
سلام: عیدسعید فطر را تبریک عرض میکنم. جاودان باشید
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
سلام. ممنون. عید شما هم مبارک :)
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٤/٢٧
٢
٠
آن کس که نداند و نداند که نداند // در جهل مرکب ابدالدهر بماند.درود بر متن قشنگتون .این مثبت ها ی هر کدوم از دوستان یه دونش مال منه :)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
دستتون درد نکنه بابت مثبت ها :) مثبت شما هم مال منه :))
علیرضا
علیرضا
٩٤/٠٤/٢٧
٠
٠
حقیقت اینه که ملت زود باور و ایضا جوگیری هستیم، کافیه یک نفر یک چیزی رو به یک نفر که دو نفر دیگه میشناسنش ربط بده! اونوقته که بدون هیچ چون و چرا همه باورش میکنن و بازنشرش هم میکنند!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
بله. حتی اگه اون شخصی که خبر در موردش پخش میشه دختر همسایه مون باشه، چه برسه به بزرگان تاریخ ساز...
چکاوک
چکاوک
٩٤/٠٤/٢٧
٠
٠
راستش یه جورایی دیگه باید به خودمون بیایم این فرهنگه باید یه زمانی جا بیوفته از استفاده از اینترنت تا شبکه های مجازی از ریشه وقتی کارمون اشتباه باشه همهچیزو تحت الشعاع قرار میدیم از تاریخ گرفته تا مذهب از نجوم گرفته تا زمین شناسی ... راستش اگه روزی دیدیم دیگه کسی روی اثار باستانی کشورش کنده کاری نکرده باید جیغ و هورا سر داد که وطن دوستی و انسانیته درسته همیشه از نوشته هات لذت بردم ممنونم عزیزم درضمن من هیچ نیت بدی تو این متن ندیدم که یه سری این چنین جبهه گرفتن مصلمن بهترین جوابو خودت میتونی بدی
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
ممنون از نظرت دوست خوبم :) بله راست میگین. خیلی از این هایی که با افتخار شایعات اکتشافات باستانی رو پخش می کنن همونایی هستن که روی همین آثار باستانی اسم و تاریخ می زنن. هرچند امیدی ندارم تا نسل ما اوضاع درست شه ولی امیدوارم نسل های بعدی به خودشون بیان...
حافظ کوزه شکسته
حافظ کوزه شکسته
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
سلام؛ صبح این خبر رو تو فیس بوک خوندم و خوشحال شدم. اما برای اطمینان از صحت خبر به سایت ارتش http://www.aja.ir/ سر زدم، هیچ خبری از مجسمه و این چیزا نبود! این ور و اون ور که بیشتر خوندم دیدم بعله داستان اصلاً یه چیز دیگه ست! بعضیا هستن ضرب المثل "عقل سالم در بدن سالم" رو نقص می کنن! -_- این عزیزان خار مغیلان هستن. سایه ندارن، هر طرف باد ببوزه هم می رن!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
بله دقیقا. مشکل اینه که همون بادی که می وزه هم گاهی باد پنکه است ولی باز یه سریا دنبالش میرن...
سلام
سلام
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
آخ که چقد این شایعات و درغ پراکنی ها در حیطه سیاست و بیشتر به نفع یک جناح خاص زیاد شده! اونایی که هنوز دروغ خس وخاشاک رو باور دارن دستا بالا!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
توی همه حیطه ها هست متاسفانه.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
داریم دیگه...عجول...ساده زود باور وبسیار جوگیر :/
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٤/٢٨
٠
٠
بیشتر از همه جوگیرررر!
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٢٩
٠
٠
اوهوم :/
نازنین
نازنین
٩٤/٠٤/٢٩
٠
٠
نیکولای عزیز ممنونم بخاطر متن عالی، که هرجایی بتونم لینک میکنم در شبکه های اجتماعی تا دیگه لازم نباشه در مقابل هر متن دروغ یا اشتباهی دو ساعت با همه درگیر بشم.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٥/٠٢
٠
٠
خواهش می کنم دوست عزیز :) ممنون از شما :)
خانوم معلم
خانوم معلم
٩٤/٠٦/٠٤
٠
٠
من این متنتو خیلی دوسدارم نیلوفر جان...با اجازه ت چنجا هم نشر دادم..
Banoo_n
Banoo_n
٩٤/١٢/٠٨
١
٠
نیلوفر جان عالی بود. کلا باید این رو یاد داشته باشیم به هیچ چیز فضای مجازی نمیتوان اعتماد کرد.
احمد
احمد
٩٦/٠٥/٠٥
٠
١
نکته ی جالب اینجاست که ما واقعیتهایی توی تاریخ ایران زمین داریم که به مراتب بزرگتر و جالب تر از این دروغ هاست ، به عنوان مثال کانال سوئز رو همه ی ایران اسمش رو شنیدن ولی کانال داریوش نمیدونن چی هست ، یا اینکه خشایارشاه و داریوش توی لشکرکشی به یونان تونستن پل معلق بوسیله ی کشتی جنگی بسازن و سپاه ایران رو از روش عبور بدن ، یا عجیبترین یافته ی باستان شناسی به عقیده ی خودم باطری اشکانی(بغدادی) ه که ثابت میکنه ایرانیها 200سال قبل از میلاد از الکتریسیته استفاده میکردن و موفق به ساخت باطری شده بودند ، همین دروغ هایی که شما چند نمونه اش رو بیان کردید باعث شده که مردم حتی وقتی یک واقعیت رو می بینندو میخونند رو باور نکنند . باتشکر ازتون که اهمیت به این موضوع دادید.
تلنگری زیبا زدید
تلنگری زیبا زدید
٩٧/٠١/٠٢
٠
٠
سلام و روز بخیر خانم نیلوفر. اول اینکه سال نو را تبریک عرض میکنم. متن تلنگرگونه شما برای بیداری خواب زدگان باستان پرست، ارزشمند بود به نکات خوبی اشاره کردید اصولا در دکان باستانگرایی آیفون و بلک بری هم ساخت هخامنشیان است و حتی لامبورگینی هم به اشکانیان نسبت داده میشود. بعد که استناد میخواهیم از کتاب منبع تاریخی یا کدام کتیبه چنین ادعایی را روایت کردید کلا جماعت باستانگرا در سکوت رادیویی فرو میروند و خیلی اصرار کنید شروع میکنند به فحاشی و ایران ستیز بودن. هر فعالیتی که در راه افشای حقیقت باشد قابل تمجید است و تلاش شما هم ازین قاعده مستثنی نیست گرامی.
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١