Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - آن خط و خالم آرزوست www.jeem.ir
آن خط و خالم آرزوست
پیرامون پدیده‌ای به نام خالكوبي که این روزها فراگیر شده است

آن خط و خالم آرزوست

نویسنده : مازیار حکاک
این روزها از معروف‌ترین بازیگران هالیودی و ورزشکاران آن‌ سو آب تا کریم آق منگول همه و همه تَتو(خالکوبی) را نماد باکلاسي (آن هم در سطح جهانی) می‌دانند و همین دلیلی است که روز به روز این پدیده بین جوانان بیشتر جایگاه پیدا کند و تقریباً به یک اپیدمی تبدیل شود. کافی است در جایی مثل استخر حواس‌تان را به این موضوع جمع کنید تا ببینید چقدر این موج فراگیر شده است و روز به روز در حال افزایش است. ماجرا وقتی جالب می‌شود که به لحاظ شرعی هم حکمی مبنی بر حرام بودن تَتو(خالکوبی) به صرف انجام این عمل نداریم ولی همچنان در عرف جامعه این کار مذموم است. از طرفی نهادهای فرهنگی هم هیچ حسی نسبت به این پدیده فرهنگی ندارند و یا اگر هم داشته باشند، حوصله‌شان نمی‌شود! مثل خیلی دیگر از موضوعات فرهنگی که توپ را به زمین هم پاس کاری می‌کنند و برای آن برنامه‌ای ندارند.

نقش خاطره روی بدن
کلا این‌که چرا خالکوبی داریم بیشتر به هنرمندانی برمی‌گردد که برای خلق آثار هنری‌شان با بحران کاغذ مواجه هستند! از طرف ملت خوشحال سعی دارند برای جلوگیری از بحران کاغذ، هنرمندان را به خلق آثار ماندگار ترقیب کنند! خالکوبی یا تَتو به عمل ایجاد نقوش دائمی یا با ماندگاری طولانی بر روی پوست گفته می‌شود که تقریبا در تمام جهان فراگیر است و جالب‌تر این‌که در نوع طرح‌ها هم تقریبا قرابت وجود دارد. این عمل در ایران بیشتر توسط زنان، پهلوانان و جاهلان محل انجام می‌شده که به آن خالکوبی یا کبودی زدن می‌گفتند. این که امروزه هم این عمل مورد تقبیح است شاید به همین پیشینه و همین نقوش برتن لات و اوباش بر‌می‌گردد. شیوه خالکوبی، با اندک تفاوت در همه جای ایران یکسان بوده‌ است. ابتدا نقش را با سوزنی بر پوست حک می‌کردند تا اندکی خون بیاید. سپس ماده رنگی را بر این زخم قرار می‌داده‌اند تا به تدریج جذب پوست شود. ماده رنگی می‌توانسته شامل نیل، سرمه، دوده چراغ، آب تره یا هر رنگ‌هاي طبیعی ماندگار دیگر، به صورت مایع یا جامد باشد که به آن خالکوبی گوشتی می‌گویند و به خاطر دلایلی از جمله خون آمدن و خطرات بهداشتی آن، این کار حرام اعلام شده است.
اما در روش‌های جدید از سوزن‌های معروف به سوزن سرطلایی استفاده می‌شود که در ابتدا طرح خالکوبی را با خودکار بر روی بدن می‌کشند، سپس سوزن سرطلایی را درون جوهر (جوهر خودنویس(ropid) می‌زنند و به آرامی به زیر پوست بدن وارد می‌کنند! که نه موجب درد شده و نه موجب خون ریزی. البته گاهی هم از شابلون‌ها مخصوص استفاده می‌شود که دست بر قضا در همین پاساژهای لوازم خرازی-آرایشی به وفور قابل دسترسی است.

مد نه، کلاس اجتماعی!
حتما ماجرای شیر بی‌یال و دم و اشکم را بزرگترها شنیده‌اید، اگر هم نشنیده‌اید یا خودتان مقصر بودید و یا خانواده محترم‌تان که داستان به این بامزه‌‎ای را برای‌تان تعریف نکردند(برويد در اينترنت بخوانيد). البته ما کلا خیلی به شنیدن یا نشنیدن شما کار نداریم(!) هدف‌مان از بیان این حکایت این بود که این ماجرای خالکوبی از قدیم الایام برای ما ایرانی‌ها جایگاه داشته که سر از مثنوی مولوی درآورده و تازه از نوع داستان دستگیرمان می‌شود در آن ایام طاقت آوردن زیر سوزن به عنوان یک کار مرد افکن و سخت تلقی می‌شده است که فقط پهلوانان و مردان روزگار می‌توانستند از پس آن بربیایند. یعنی از همان قدیم الایام هم خالكوبي، یک کلاس اجتماعی محسوب می‌شده است؛ البته در نوع خودش! این روزها هم که بیشتر تقلید تَتو از بازیگر، فوتبالیست و یا خواننده غربی کلاس اجتماعی است. بگذريم كه فوتبالیست‌های اين روزهاي خودمان هم حسابی اهل خالکوبی‌اند و به غیر از اشکان دژاگه که کلا از فرهنگ دیگری وارد فوتبال ما شده، ماجرای خالکوبی پای بازیکن گل نزن استقلال تا مدت‌ها در صدر اخبار رسانه‌ها بود.

خالکوبی 3D!
 این یکی یعنی خالکوبی سه بعدی، به مدد پیشرفت علم و فناوری پديد آمده و در نوع خودش گوش‌های آدمی را آویزان می‌کند‌ به گونه‌ای که پشت سرش بر روی زمین کشیده شده و گاهي در دست و پایش بپیچد! گو این‌که خالکوبی سه بعدی جدیدترین نوع خلاقیت در این حرفه است اما از همان ابتدا خلاقیت‌های بی‌نظیر در نقش‌ها و طرح‌ها وجود داشته که در نوع خود جالب است. به عنوان مثال در گذشته شکل عقاب را با جزئیات بر پشت خالکوبی می‌کردند، جوری که بال‌های عقاب روی شانه نقش می‌بسته و با جلو و عقب رفتن شانه و دست، بال‌ها تکان می‌خوردند انگار که عقاب در حال پرواز است. البته خلاقیت در خالکوبی کلاً محدود به طرح نیست و گاهي خالکوبی در بعضی از رویدادها و یا نقش بعضی از جملات است که می‌تواند به صدر اخبار و رسانه‌ها راه پیدا کند. نظیر خالکوبی دیوید بکهام در آغاز یورو 2004 و یا خالکوبی سیمائو سابروسا بازیکن تیم ملی پرتغال که گفته می‌شد برای بازی با ایران در جام جهانی 2006 جمله «ما رفتیم» را روی دستش حک کرده که البته بعدها معلوم شد «ما رفتیم» نبوده بلکه روی دست او به فارسی «مارتیم» حک شده که نام فرزندش است و علت خالکوبی به زبان فارسی هم همسر ایرانی الاصل اوست.

خالکوبی و چند مشکل لاینحل!
بزرگترین مشکل خالکوبی ماندگاری‌اش است که این یکی با روحیات تنوع‌طلب ما ایرانی‌ها و باز بیشتر از همه خانم‌‌های ایرانی که دوست دارند به صورت لحظه‌ای به روز باشند، اصلا سازگار نیست. کلا روش‌های متعددی برای برداشتن و پاك كردن خالكوبی وجود دارد از جمله جراحی و بریدن ناحیه حاوی خالكوبی و سپس دوختن ناحیه و یا «درم ابریژن مكانیكی» که در آن از یك وسیله جهت سایش پوست استفاده می‌شود و معمولاً جوشگاه‌‌های بدی ایجاد مي‌كند و نتیجه خوبی را از نظر زیبایی به همراه ندارد. البته می‌گویند بهترین روش پاک کردن لیزر درمانی است که باز هم آثاری از خالکوبی به جای می‌ماند. مشکل دیگر هم عرف جامعه است که از قدیم تا به حال خالکوبی اقدامی زشت و ناپسند شمرده می‌شود. به لحاظ شرعی هم خالکوبی به جهت وضو و غسل مانعی ندارد اما خالکوبی عکس‌های مستهجن و یا اسامی مقدس محل اشکال است. همین طور اگر ضرر خاصى براى بدن ایجاد کند حرام است.

خالکوبی سیخی چند؟!
کافی است صفحه نیازمندی‌های یکی از همین روزنامه‌های شهر را بازکنید و با چند دفتر زیبایی یا دکتر پوست و مو یا آرایشگاه‌ها تماس بگیرید و با مهارت معمولی صحبت را سمت تَتو ببرید تا شما را حسابی از قیمت‌ها مطلع کنند. مثلا قیمت تتو در یک آرایشگاه سمت هاشمیه برای لب، ابرو و چشم 80 هزار تومان است و برای خالکوبی روی بدن بسته به طرح و پر یا خالی بودن طرح از 50 تا 400 هزار تومان بايد هزينه كنيد، که البته قسمت‌های مختلف بدن هم می‌تو‌انند در تعیین قیمت‌ها و بالا و پایین شدن آن تاثیر گذار باشد. به طور کلی تَتو براي جماعت نسوان ساده‌تر است چرا که کمتر آریشگاهی است که در این روزها این کار را انجام ندهد و از خیر پولش بگذرد ولی برای آقایان کمی اوضاع متفاوت است. آقایان یا باید به تتو خانگی بیشتر در سمت پایین شهر اکتفا کنند و یا به آرایشگاه زنانه(!) و یا مراکز زیبایی در بالای شهر. گو این‌که قیمت یک مرکز پوست و زیبایی معروف در چهارراه کلاهدوز دست کمی از قیمت آرایشگاه‌های زنانه در سجاد و احمدآباد ندارد.
برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
i.forouzan
i.forouzan
٠
٠
مرسی
اسمانه
اسمانه
٩١/١٠/٢٨
٦
٣
از خالکوبی و تاتو متنفرم...
m_sepehri
m_sepehri
٩١/١٠/٢٩
٢
١
دقیقا...
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
چرا. دلیل تنفرتون چیه؟!
اسمانه
اسمانه
٩١/١٠/٣٠
١
٠
می دونید تا تو یک چیز اضافه است که پوست بدن رو از حالت طبیعی ومعمولی خودش خارج میکنه...از اون جا که زیبایی یک امر نسبی و سلیقه ای است من خیال میکنم که زیبا هم نیست در صورتی که شاید به نظر یکی دیگه زیبا هم بیاد بعدش هم اطرافیان که تاتو کردن بعد یک مدتی خیلی پشیمونن ولی سود هم نداره چون تاتو و خالکوبی واقعی پاک نمی شه مگه با صرف هزینه زیاد و درد بسیار....من کاری به دوستان ندارم ولی من یکی دوست ندارم و باور کنید شاید نتونم یک روز هم تحملش کنم ...گمانم به این حالت بگن تنفر...پس من ازخالکوبی و تاتو متنفرم...
Em Ad
Em Ad
٩١/١٠/٢٨
٦
٣
کاملا مخالفم با خالکوبی و تاتو ! چه فایده ای داره ؟ تهش که چی ؟؟ پس فردا روز روت میشه اینو به بچه هات نشون بدی ؟؟؟
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١٠/٢٩
٠
٣
من روم می شه، بعد هم به بچه هه چه... جرمه؟ گناهه... چه حرفا!
نگارا
نگارا
٩١/١٠/٣٠
٢
١
وا از اون حرفا بودا!!!چرا الن روت نمیشه؟بعدم بچهای ماها کلیم حال میکنن مطمئن باش!!!
Em Ad
Em Ad
٩١/١٠/٣٠
٢
٢
نه ، جرم نیست ! اما اگه به بچت گفتی و پچتم مثلا معتاد بشه ، تو نمیتونی ازش بپرسی چرا معتاد شدی ، چون بهت میگه : جرمه ؟ گناهه ... چه حرفا!بعدشم میگه به بابام چه ، اون بره خالکوبیشو بکنه !
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
بله معتاد بشه هم جرمه هم گناهه. دقت کردی شما دارید دو تا چیز بی ربط رو با هم مقایسه می کنی! مثل نظر کارشناسی این دوستمون که یکی از علل خالکوبی رو رفیق بد و والدین معرفی کرده... آخه اعتیاد کجا و خالکوبی کجا! در ضمن والدین می تونن برای بچه تا یه حدودی اعمال نظر کنن اما بچه هه نمی تونه. کاری به درستی و غلطی ش ندارم اما این واقعیته پس عقیده ی شما از هر بابت غیر قابل سندیت هست البته به نظر من!
Em Ad
Em Ad
٩١/١٠/٣٠
٢
٠
بی ربط نیست ، ربط داره ، از اونجا که جفتشون جرم و گناه محسوب نمیشن ! من نمیگم بچه میتونه اظهار نظر کنه یا نه ، من حرفم اینه بچه با دیدن خالکوبی روی بدن باباش ، ی جورایی میتونه پی ببره که باباش جوونیاش چجور آدمی بوده ! بعشم واسه خودش هر کاری بخواد ، انجام میده و کسی هم نمیتونه حرفی بزنه ، اگه هم سند میخواین تا آدرس بدم برین از نزدیک ببینین!اینجور کارا به خوده آدم ضرر میزنه ، کاری هم که باعث ضرر رسیدن بشه ، انجام دادنش شرط عقل نیست !
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١١/٠١
٠
٠
چه جور آدمی بوده؟ آدم خور؟ بابا مگه خالکوبی رو چه اشخاصی می کنن؟ شاید من واقعاً گمراهم نمی دونم!
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/٠٢
١
١
خودت برو ببین چجور افرادی خالکوبی میکنن ! نیازی به گفتن نیست ! کاملا مشخصه .
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١١/٠٣
٠
٠
اتفاقاً منم می خوام برم خالکوبی کنم آدم خیلی بدی هم نیستم... یعنی خیلی ها :)
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/٠٤
٠
٠
مشکلی نیست ، برو خالکوبی کن ! فقط قبلش نظر چنتا از اونایی که خالکوبی کردن رو بپرس ! هرکسی مسئول کارای خودشه ! مختاری هر کاری که دوست داری بکنی .
mahdi-h
mahdi-h
٩١/١٠/٢٨
٠
٠
خوب امار دارین , کی بینتون خالکوبی داره ؟!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
هیچکی بردار من... ما از اون خانواده هاش نیستیم... چی فکر کردی شما با خودت؟! ولی خبرنگار جماعت اگه روی موضوعی کلید کنه و نتونه ته و توش در نیاره که خبرنگار نیست.
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
آقای حکاک طوری می گید ما از اون خانواده ها نیستیم که کم از حرف دوستمون در مورد والدین بد و ذغال خوب نداره!
A_lemna
A_lemna
٩١/١٢/١٥
٠
٠
بدن ما دست ما امانته حق نداریم بهش آسیب برسونیم. تاتو هم یه جور آسیب رسوندن.اون دنیا ازمون سوال میشه چرا این کارو با بدنت انجام دادی؟!
s.a
s.a
٩١/١٠/٢٨
٢
١
این قدر بدم میاااااااااااااااااااااااااااد....... به نظر من به هیچ عنوان کلاس نداره....... خیلی هم بی کلاسیه! از 99% کسایی که خالکوبی کردن بپرسین، بعد از یه مدت کم، پشیمون شدن!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
این پشیمونی رو که بعدشم نمی تونن از هیچ خاکی برای ریختن توی سرشون استفاده کنند رو با شما هم نظرم.
kavir
kavir
٩١/١٠/٢٨
٢
٢
اینقدر بدم میاد از این ادمایی که خالکوبی می کنن خو ینی چی یه چیز میان رو پوست بدنشون می کشن که چی بشه اه راه میرن رو اعصاب ادم اخر منو دق میدین
٩١/١٠/٢٨
٣
٠
سلام فردوسی پور:حالا ماتراتزی رو می بینیم عجب خالکوبی داره نمیدونم این دسته یا آستین!!!!!!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
یکی از عاملان افشاگری خالکوبی ورزشکارها همین عادل خان فردوسی پور... فک کنم عادل هم خیلی دوست داره...
n - estak
n - estak
٩١/١٠/٢٨
١
٢
آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآخ بدم میاد از خالکوبی که نگوووووووووووووووووووووو
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١٠/٢٩
٠
٠
دوووووووووووروووووووووووغ!
n - estak
n - estak
٩١/١٠/٢٨
١
٢
بعضی از فوتبالیشت های خارجی رو که می بینی انگار بدنش دفترچه خاطرات والااااااااااااااااااااااااا
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١٠/٢٩
٠
٠
حواسش نبوده از شما ارشاد بخواد!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
شاید به این دلیل که اونجا عرف جامعه هم این موضوع رو بد نمی دونه... گویی این که گفته میشه در بقیه مذاهب این کار مذموم...
zendegitalabegi
zendegitalabegi
٩١/١٠/٢٨
٥
١
اینایی که این بچه سوسول ها میکنن که خال کوبی نیست یک نوع عکس برگردون است. خال کوبی مرد می خاد(البته مردی که از مردی فقط خرکله ای رو یاد گرفته!!!)
علیرضا
علیرضا
٩١/١٠/٢٨
٣
٢
خالکوبی!فقط کار آدمایی که عقده دارن ! کمبود توجه دارن!
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١٠/٢٩
١
٠
کمبود توجه رو خیلی خوب اومدی
s_crazy
s_crazy
٩١/١٠/٢٩
١
٠
خـآلکـوبی خیلی مسخرس به نظره من
h_khabazi
h_khabazi
٩١/١٠/٢٩
٠
٣
راستش فکر کنم ریشه این کار برمی گرده به والدین... کم توجهی ، بی مهری ،همراه نبودن... اینا همه عواملی هستند که میتونند جوونا رو به سمت این کارا و دوستان ناباب و از این حرفا سوق بدن...
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١٠/٢٩
٠
٠
یه جوری می گید انگار اعتیاده :))
sahar
sahar
٩١/١٠/٢٩
١
٠
اووووووف...بابا دیگه تا این حد هم خفن نیست...به قول دوستمون انگار درمورد آدم معتاد و جنایت کار دارین میحرفین
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٣٠
١
٠
یاد این برنامه های کارشناس محور صا و سیما افتادم با این نظر شما...
alicool
alicool
٩١/١٠/٢٩
٨
٠
دقت کردین ادمای اینجا چقد خوبن همه از دروغ ، خیانت، تاتو،و... بدشون میاد من موندم اینا کجای شهرن ما نمیبینشون؟
اسمانه
اسمانه
٩١/١٠/٢٩
٣
٠
همشون صبح تا شب پای ثابت سایت جیم هستند وقت نمیکنند بیان بیرون شما ببینیدشون...
A_Zamanieh
A_Zamanieh
٩١/١٠/٢٩
٢
٠
آخ آخ علی جووون کاملا باهات موافقم بیا بریم ببینیم میتونیم آدم بدا رو پیدا کنییم.خخخخخخخخخخخخخ :)
m-ghorbani
m-ghorbani
٩١/١٠/٢٩
١
٠
خوب جیم فرهنگیه دیگه!اینجا هم آدمای با فرهنگ هستن:)))
mr.majdator
mr.majdator
٩١/١٠/٢٩
١
٠
ازش متنفرم چون هیچ فایده ای نداره و خیلی هم مضر است و سایر مشکلاتی که نمیشه گفت.....
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
چرا نمیشه گفت؟! مگه اینجا غریبه هست؟! بعدشم این نظرات برای گفتن همون چیزایی که ما در مطلب نگفتیم...
shiezadeh
shiezadeh
٩١/١٠/٢٩
١
٠
پوست ک دفتر نقاشی نیس
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
چی بگم از بحران کاغذ...
alicool
alicool
٩١/١٠/٢٩
١
٢
اینا افرادین که نقاشیه خدا رو بهم میزنن
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١٠/٢٩
٣
١
این مث اینه که بگی اونایی که لباس می پوشن رو تابلوی نقاشی خدا کاور کشیدن :D
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١٠/٢٩
٥
٠
من دوست دارم، اصلاً هم عقیده ندارم کار آدم های عقده ایه! زیاده روی در هر چیزی بده اما من دوست دارم مثلاً یه خالکوبی ظریف داشته باشم. نه گناه داره نه مشکل شرعی... نه علتی مثل والدین بد و رفیق بد و ذغال خوب :)) از اینایی هم که طوری ابراز عقیده می کنن انگار نظرشون قطعی حتمی و نهاییه هم بدم میاد. لااقل یه "به نظر من" اول جمله تون بیارید توهین نشه به افکار سایرین!
نگارا
نگارا
٩١/١٠/٣٠
١
٠
واقعا ما آدما کی میخوایم یاد بگیریک بخ عقایئ هم احترام بزاریم؟شما دوس نداری دلیل نمیشه بگین کارا آدما فلان و فلان و فلانه... مخصوصا این کار که هیچ ایراد شرعی نداره!!
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٣٠
١
٠
در نوع خودش نظر جالبی بود.... تعریف تون رو هم از ظریف بگین بد نیست؟!
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
فیلم سنجاقک رو زیاد یادم نمیاد، همسر اون آقاهه یه خال داشت شبیه سنجاقک یا یه خالکوبی؟ من عاشق سنجاقک و پروانه م :) یه پروانه ی کوچیک یا سنجاقک چه زشتی ای داره؟
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١١/٠٣
٠
٠
http://fashionscourse.com/wp-content/uploads/2013/01/neck-tattoo-designs.jpg مثلاً این به نظرم ظریقه، این سایته مثلاً زیاد داره اما نمی شه لینک داد، تازه من فکر می کنم تو جیم کلاً نمی شه لینک داد... بله :)
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١١/٠٣
٠
٠
ظریف*
taba_sa
taba_sa
٩١/١٠/٢٩
٤
٠
منم با خالکوبی نه اینکه کاملا مخالف باشم یه وقتایی دیدم خوشم اومده اما خودم حاضر نیستم انجام بدم.....
mahshid2
mahshid2
٩١/١٠/٢٩
١
٠
من اصلا از این کار خوشم نمیاد .یک جوریه
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
چه جوریه دقیقاً؟!
alicool
alicool
٩١/١٠/٢٩
٣
١
میدونی رونالدو بدنش رو خالکوبی نکرده تا بتونه خون اهدا کنه یاد بگیر حتی مسلمون هم نیست
taba_sa
taba_sa
٩١/١٠/٢٩
٣
١
ایول رونالدو..... بزن دست قشنگ رو به افتخارش......
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١٠/٢٩
٢
١
اول تتو و خالکوبی فقط تا یه سال مانع از اهدای خون می شه نه مادام العمر، دوماً مخاطب این جمله تون کیه، من نفهمیدم؟ وجدانتون؟ مولف؟ یا کسایی که مثل من با خالکوبی معقول موافقن؟ سوما کدوم رونالدو؟ کریس یا رونالدوی برزیلی؟ و چهارماً مگه خون دادن به مسلمونیه... واقعاً که بی ربط و خنده دار بود!
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١٠/٣٠
٢
٠
می دونید چرا پرسیدم کریس رونالدو یا اون یکی؟ چون از کریس بعیده بذاره کسی بدنش رو سوراخ سوراخ کنه... تازه زیر چشاشم تیره می شه و تیپش بهم می خوره. کلاً نمی شه! :D با درود به همه ی رئال مادریدی ها ;)
sahar
sahar
٩١/١٠/٢٩
٤
٠
من با اینایی که سرتاپاشون خالکوبی هست موافق نیستم...اما به نظرم یه خالکوبی کوچولو و ظریف میتونه قشنگ باشه...
a_entesari
a_entesari
٩١/١٠/٢٩
١
١
اااااااااااایییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
یعنی چی اون وقت؟!
a_entesari
a_entesari
٩١/١٠/٣٠
٠
١
ایییییییی در فرهنگ لغات پاییز یعنی اولا چندش آوره دوما تهوع آوره سوما خدا نصیب گرگ بیابون نکنه!
a-pooryousof1373
a-pooryousof1373
٩١/١٠/٢٩
٠
٠
من از اضافه کردن وسیله به بدن مثل گردن بند دست بندخالکوبی و... حال نمیکنم
نگارا
نگارا
٩١/١٠/٣٠
١
٠
منم یه خالکوبی پریف جایی که خیلی نوچشم نباشه دوست دارم!البته جرات انجامشو ندارم!ولی واقعا رو تن یکی ببینم خیلی دوس دارم مخصوصا واسه دخترا! بیایم یاد بگیریم کخ نظر خودمون رو بگیم.اسن پرسیده نشده که چه جور آدما میرن خالکوبی یا از نظر شما چه جوریند اون ادما فقط خواسته نظر راجب خود خالکوبی بگین و حالا دوسم دارین بگین خودتون دوس دارین یا نه..
m.hakkak
m.hakkak
٩١/١٠/٣٠
١
٠
اونایی که خالکوبی میکنن روشون میشه. بعدشم همون طور که خوندید اساساً به لحاظ شرعی مانعی وجود نداره...
ساناز
ساناز
٩١/١٠/٣٠
١
١
آقایون و خانوم های عزیز. کی گفته خالکوبی امکان پاک شدن نداره؟!! مثه اینکه فیلمای فرزین و دهه 40، 50 زیاد میبینید! الان شما میتونید هر روز یک مدل خالکوبی روی تن مبارکتان حک کنید آقای حکاک! و هر وقت دلتونو زد نقش و نگار جدیدی بزنید. اتفاقاً خیلی هم حال میده آدم بزنه توی کار تتو و خالکوبی. من چند وقت پیش نقش گل رز زده بودم. اووونقد قشنگ شده بود که نگو و نپرس. هر کی میدید عاشقش میشد
آرشام ایرانی
آرشام ایرانی
٩١/١٠/٣٠
٠
٠
من یه بار گرفتم از زیست خاور البته حالت برچسبی بود فروهر خیلی خوشگل بود
siduri.sabit
siduri.sabit
٩١/١٠/٣٠
١
٠
یاد اون کامنت بالایی افتادم که توضیح قشنگی در مورد عکس برگردون داده بود :D
٩١/١١/٠١
٠
٠
بسیار کار خوبی کردید!
Em Ad
Em Ad
٩١/١١/٠١
٠
٠
خودت برو ببین چجور افرادی خالکوبی میکنن ! نیازی به گفتن نیست ! کاملا مشخصه .
٩١/١١/١٢
١
٠
سلام منم تازه تاتو کردم از کارش خوشم نمیاد خیلی ناراحتم چه جوری پاک کنم
bye
bye
٩١/١٢/٠٥
٠
٠
الان من تاتو دارم ! یکی هم نه اونم دوتا ! الان چطور آدمی هستم ؟! ( والا ما تو خانواده هامون حتی دخترها هم تاتو دارن ) ! چند روز پیش پسر دختر عموم رو دیدم که از این برچسبی ها زده بود ! 4 سالشه D:
n_roointan
n_roointan
٩٤/٠٦/٠٧
٠
٠
مشکلی نداره و نخواهد داشت در صورتی که برا بدن ضرر نداشته باشه نمی دونم دانسته دارین مخالفت میکنین یا از روی جهل؟؟؟؟
پربازدیدتریـــن ها