گیاه یا گوشت؟ مسئله این است!
گزارشی به بهانه پانزده تیر روز خام خواری

گیاه یا گوشت؟ مسئله این است!

نویسنده : سحر نیکو عقیده

پانزده تیر روز جهانی خام خواری است. احتمالا اگر نام رژیم گیاهخواری به گوشتان خورده‌باشد می‌دانید که خام‌خواری هم یکی از شاخه‌های این رژیم غذایی است. اگر هم به گوش‌تان نخورده‌، خودتان زحمت یک سرچ چند دقیقه‌ای در گوگل را بکشید. چرا که بنده در این گزارش قصد معرفی این رژیم را ندارم. بلکه می‌خواهم نظر افرادی را به سمع و نظرتان برسانم که تفاوت‌شان زمین تا آسمان است. یک چیزی در مایه‌های تفاوت خوردن کله‌پاچه به همرام چند جفت چشم و زبان و سیرابی و ...خوردن میوه‌های تر و تازه و شیک و مجلسی!

 

|| کله‌پاچه یعنی زندگی!

قطعا تنها حسی که یک گیاه‌خوار در برابر نام، نحوه سرو، شکل‌ و ‌شمایل و تمام متعلقات کله‌پاچه می‌تواند داشته باشد، انزجار است و دیگر هیچ! اما حقیقت این است که این غذای حال به هم زن (از نظر شخص شخیص بنده!) عشاق زیادی دارد.

پیدا کردن یک طباخی در شهر، کار سختی نیست. با مقنعه جلوی بینی‌ام را می‌گیرم تا بوی کله‌های پخته شده را استشمام نکنم. وارد می‌شوم و نگاهی به آقای طباخ می‌اندازم. تا موضوع گزارشم را می‌شنود پیچ و تابی در ابروهای پر پشتش می‌دهد، دستی به سبیل‌های کلفتش می‌کشد و با صدای نخراشیده‌اش می‌گوید: «برو دخترجان. برو یک جای دیگر و نان ما را آجر نکن.» می‌روم و تصمیم می‌گیرم که بروم سراغ مشتری‌ها.

علی یک جوان بیست‌و‌پنج ساله است که پای ثابت طباخی‌هاست. به گفته خودش کله خور قهاری است. می‌گوید: «کله‌پاچه یعنی زندگی!» بعد از دوران کودکی‌اش می‌گوید. این‌که حتی از بوی این غذا هم تنفر داشته. تا این‌که به پیشنهاد دوستانش تصمیم می‌گیرد که دوباره این غذا را امتحان کند و یک‌دل نه صددل عاشق این غذا می‌شود. می‌پرسم کدام قسمت را بیشتر دوست دارد. بلافاصله با همان شور و اشتیاق می‌گوید: زبان و چشم! البته مدتی ست که چربی خونم بالارفته. چشم هم چربی بالایی دارد و آن را نمی‌خورم.

تصمیم می‌گیرم که نظرش را درمورد گیاه‌خواری بدانم. می‌خندد و می‌گوید: مال بچه سوسول‌هاست! گوشت آدم را قوی و سالم نگه می‌دارد. من که نمی‌توانم از خوردن کله‌پاچه دست بکشم.

 

|| خوردن گوشت حلال است

سیما هجده ساله است. یک دختر شاد و سرزنده. خلاف هم سن و سالان و به خصوص هم جنسانش عاشق کله پاچه است. ورزشکار است و همه فن حریف و وقتی درباره چربی خون و دیگر عوارض خوردن کله پاچه از او سوال می‌پرسم می‌گوید که سالمِ سالم است و چون تحرک بالایی دارد هیچ مشکلی برایش پیش نمی‌آید. می‌پرسم شکل و شمایل کله‌پاچه تو را اذیت نمی‌کند؟

- مهم مزه و محتوای غذاست که خیلی هم خوب است و عالی.

+ مثلا دلت ریش نمی‌شود از دیدن دو جفت چشم در کاسه؟

- آن حیوان کشته شده‌است. قرار است یا کباب شود یا چلو گوشت و یا کله‌پاچه! دیگر شکل و شمایلش چه فرقی می‌کند؟

+ نظرت راجع به آدم‌های گیاه‌خوار چیست؟

- آن‌ها خودشان را از لذت بزرگی محروم کردند. خدا خوردن گوشت را بر ما حلال کرده‌است ما چرا آن را بر خودمان حرام کنیم؟ 

 

|| گیاه‌خواری شیوه زندگی من است

برخلاف کله پزی و دیده‌شدن آن در هر کوی و برزنی، برای یافتن رستوران‌ها و مراکز فروش مواد گیاهی باید ذره‌بین به‌دست گرفت. من هم دست به‌دامن موتور جست‌جوی گوگل می‌شوم و در بین صفحه‌های یافت‌شده، فست‌فود کلبه محبت بیشتر از بقیه به چشم می‌خورد. برخلاف تصوراتم میزو صندلی‌ها خالی نیست. مشتری‌ها با هم خوش‌وبش می‌کنند و به‌نظر می‌رسد که پای ثابت این فست‌فود هستند. کلبه محبت را دو بردار با محبت و خوش‌برخورد اداره می‌کنند و به گرمی از من استقبال می‌کنند.  درمورد کار‌ و‌ بار و مشتری‌ها که سوال می‌پرسم می‌گویند که مشتری ثابت زیاد دارند اما تاکید می‌کنند که هدف‌شان ابدا کسب درآمد نیست. بیست، سی مدل غذا دارند و تمام تلاش‌شان ،اشائه یک فرهنگ خوب است. میراحمد برادر بزرگ‌تر است، 32 سال دارد و می‌گوید که به واسطه همسرش و دوستان گیاه‌خوارش به این رژیم علاقه‌مند شده، به مدت چند هفته آن را امتحان کرده و در حال حاضر چهار سال است که گیاه‌خوار است و علارقم علاقه‌ای که چهارسال پیش به گوشت داشته حالا حتی بوی آن هم او را اذیت می‌کند. روی این جمله تاکید زیادی دارد: «به عنوان یک رژیم به آن نگاه نمی‌کنم بلکه شیوه زندگی من است.» از او می‌خواهم که منظورش از شیوه‌زندگی را بگویید: «نیازی نیست که ما موجودی زنده را که از سطح شعوری بیشتری نسبت به گیاه برخوردار است، بکشیم. وقتی می‌توانیم با رژیم گیاهی در سلامت کامل زندگی کنیم. جدا از سلامت جسمی، احساس می‌کنم که بر روحیاتم هم تاثیرات مثبتی گذاشته. نسبت به قبل خلق و خوی آرامی دارم و خیلی راحت‌تر با مشکلات روزمره کنار می‌آیم. ثابت شده‌است که خوردن خون روی  خلق و خو تاثیرات بدی می‌گذارد و صبر آدم را کم می‌کند.»

می‌پرسم که آیا برای انتخاب این شیوه‌زندگی با پزشک مشورت کرده است؟ بعد از کمی مکث پاسخ می-دهد که هیچ پزشکی آن را منع نمی‌کرده اما همه می‌گفتند که شاید اذیت بشوی. «اذیت که نشدم هیچ، چهارسال است که در سلامت کامل و بدون هیچ مشکل خاصی زندگی می‌کنم.»

از غذای مورد علاقه‌اش که سوال می‌پرسم انتظار یک اسم عجیب ‌و غریب را دارم اما همان اسم‌های آشنا را می‌شنوم. خورشت و... می‌گوید که با مواد گیاهی هم می‌توان یک خورشت بدون گوشت و خوشمزه تهیه کرد. جوری که حتی متوجه نشوی که داری به جای گوشت یک غذای گیاهی می‌خوری. هر چند که گوشت به‌ خودی‌خود مزه خوبی ندارد، خام و بدون ادویه قابل خوردن نیست.

 

|| کشتن یک حیوان وحشیانه است!

علیرضا برادر کوچک‌تر است و دو سال از گیاه‌خوار شدنش می‌گذرد. از او می‌خواهم که داستان گیاه‌خوار شدنش را تعریف کند. او هم با اشتیاق فراوانی از حل شدن مشکل خواب و پایین آمدن چربی خونش تا کوهنوردی‌هایی که با چند دانه خرما و آب می‌تواند از همه جلو بزند و... می‌گوید.

می‌گوید که منطق اصلی او بحث سلامتی است اما از لابه‌لای حرف‌هایش می‌شود حدس زد که دل پری هم از ظلم به حیوانات دارد. «کشتن حیوان‌ها یک کار وحشیانه است. خدا در طبیعت نعمت‌های زیادی قرار داده‌. آنقدر که خدا در قرآن به خوردن گیاه و میوه سفارش کرده به خوردن گوشت سفارش نکرده-است. ما این همه تنوع در میوه‌ها و سبزیجات داریم چه نیازی است به خوردن گوشتی که پر از ضرر است. آدرنالینی که موقع ضبح از بدن حیوان ترشح می‌شود سم خالص است و ما آن را می‌خوریم. همه حیوانات موقع ضبح بدون استثنا اشک از چشم‌های‌شان می‌آید. این واقعا ظالمانه است!»

بعد از بحث حیوانات از دادن مجوز به این رستوران‌ها گله و شکایت می‌کنند: «هیچ‌کس به فکر سلامتی مردم نیست. ما که داریم از جیب خودمان هزینه می‌کنیم چرا حمایت نمی‌شویم؟»

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sjalal
sjalal
٩٤/٠٤/١٥
١
٠
هیچ کدام مطلق خوب یا بد نیستند.هر کدام به وقت مناسب
ابوطالب رحیمی
ابوطالب رحیمی
٩٤/٠٤/١٦
١
٠
دوست خوبم حد وسط و تعادل برای وقتی خوبه که غذایی که ما می خوریم سالم باشه. گوشت برای حیوانات گوشتخوار غذای خوب و سالمیه اما برای انسان که ساختار بدنی و دستگاه گوارشش به حیوانات گیاهخوار (و اگه بخوایم دقیق تر بگیم میوه خوار) شبیهه، غذای سالمی نیست که حالا به فرموده ی شما بگیم: "هر کدام به وقت مناسب"!!!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٤/١٦
٤
٢
:) کیفیت زندگی مهمه ! اینا سوسول بازیه ، یعنی آدم خودش رو از نعمت خوردن ، کباب بره ، قرمه سبزی :) یعنی قرمه گوشت+ سبزی، جوجه و کباب لقمه محروم کنه ! که مثلا ًما مدافع حقوق حیواناتیم :) خخخخخخخخخخخخ البته نظر همه محترمه ! شما گیاهتون رو بخورید ما هم می خوریم ، میاشامیم اما فقط اسراف نمی کنیم ، بعله :)
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠٤/١٦
٠
٠
درسته که خدا گوشت رو حلال کرده اما قطعا رژیمی که در اون از گیاه و میوه ها بیشتر استفاده بشه سالم تره! در خود قرآن ببینید چند بار به خوردن میوه ها و گیاهان سفارش شده و چند بار به خوردن گوشت! من خودم به شخصه رژیم گیاهی رو می پسندم و تنها دلیلی که باعث میشه مثلا هر سه هفته مقدار کمی گوشت بخورم حلال بودنش و روایاتی که داریم در این مورد. که البته با خوندن هون احادیث و روایات هم به این نتیجه رسیدم که افراط درخوردن گوشت خیلی خیلی ضرر داره :)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/١٥
٠
٠
من ایراد خاصی به گیاهخواری وارد نمیدونم ولی حد وسط رو ترجیح میدم.
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠٤/١٦
٠
٠
منم همینطور:)
Samira
Samira
٩٤/٠٤/١٥
١
٠
وباز هم بحث زیبای کله پاچه :| خخ من خودم گیاه خواری رو ترجیح میدم اما از غذاهای چرب مامانم نمیتونم بگذرم :))
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠٤/١٦
١
١
کله پاچه واقعا منزجر کنندست( از نظر من)
هاچ
هاچ
٩٤/٠٤/١٥
١
٠
"- آن‌ها خودشان را از لذت بزرگی محروم کردند. خدا خوردن گوشت را بر ما حلال کرده‌است ما چرا آن را بر خودمان حرام کنیم؟ " همین حرف یعنی ما گوشت خوارا خوبیم، شما به زور گیاه خوار شدین! درصورتیکه اینطور نیست. کسی خودشو از چیزی محروم نکرده. اونا از گوشت بدشون میاد و... خب بدشون بیاد شما چرا حرص میخوری؟!!
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠٤/١٦
٠
٠
نه هیچ زور و اجباری در کار نیست! جدا از درست و غلط بودنش خود گیاهخوار ها سویا و خیلی از مواد غذایی دیگر رو جایگزین می کنن.
هاچ
هاچ
٩٤/٠٤/١٦
٠
٠
مخاطب جمله های من اون کسی بود که ازش گزارش گرفته بودیا :دی خودت نبودیا :)
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠٤/١٧
٠
٠
خب منم حرف تو رو تایید کردم دیگه :)
هاچ
هاچ
٩٤/٠٤/١٧
٠
٠
گفتم نکنه یه وقت فکر کنی مخاطبم تویی :دی
هاچ
هاچ
٩٤/٠٤/١٥
٠
٠
آدم با حذفِ گوشت از برنامه ی غذاییش هم میتونه زندگی سالمی داشته باشه. پروتئین هم که سویا هست
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٤/١٥
٠
٠
منم گیاهخواری رو به شخصه ترجیح میدم...!رژیم خیلی خیلی سالمتریه نسبت به گوشتخواری:)تصور اینکه یه روز بخوام کله پاچه بخورم،واقعا حالمو دگرگون میکنه:///اون روز آدرس کله پزی واسه همین میپرسیدی پس!؟!؟گزارش خوبی بود:)مرسی...!
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠٤/١٦
١
٠
منم نظر شما رو دارم. هیچ وقت لب به کله پاچه نزدم. حالم رو دگرگون می کنه اصلا! نمی تونم درک کنم که چجوری می تونن مثلا چشمش رو بخورن :( / خخخخ / ممنون از نظر شما
نيلوفر
نيلوفر
٩٤/٠٤/١٦
١
١
تفريح با جنازه خيوانات و آزار موجودات زنده برگه جريمه دارد و طبيعت اين برگه را دير يا زود به همه ما ميدهد.كاش اين آدمها ميفهميدند كه اينهمه بيماري و رنج و عذابشان نتيجه چيست!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٤/١٦
٢
٠
شما راه خودتون رو برین ، باقی هم راه خودشون رو ! باید به این باور برسیم که انسان آزاد هست ، وآزادی یعنی بهرمند شدن از حلال الهی ! پس کسی حق نداره مابقی انسان ها رو از آنچه که خدا حلال کرده منع کنه !
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٤/٠٤/١٦
٠
٠
پس با این اوصاف منم یک گیاه خوارم چن منم از کله پاچه متنفررررررررررررررم! دلم هم برای حیوونای بیچاره میسوزه که با این ظلم وشقاوت کشته میشن!من عصلا گوشت نمیخورم! اگه انتخاب با خودم بود مرغ هم نمیخوردم ولی مامانم متاسفانه مجبورم میکنن مرغ بخورم:/ درسته که خدا گوشت و حلال کرده ولی ادم چرا باید اینقدر خود خواه باشه که بخاطر شکمش جون یک حیوون زنده رو بگیره! درضمن من از این رسم که هی تقی به توقی میخوره گوسفند بیچره رو میکشن هم بدم میاد:/مثلا جلوی پای عروس گوسفند میکشن یکی از حج میاد گوسفند میکشن یکی میره کربلا همینجور این رسم به نظر من خیلی بده:/
admincheh
admincheh
٩٤/٠٤/١٦
٠
١
اکوسیستم طبیعی زندگی گوسفند و کلا طبیعت همینه . ما هم روزی خوراک مورچه و حشرات و خاک می شیم !:) می دونی که حضرت ابراهیم موقع قربانی کردن اسماعیل به اذن خدا به قربانی اون گوسفند یا بز پرداختند و هر سال حج واجب قربانی کرن گوسفند جزومراسمه تا طبق آیین این رسم گرسنه ها سیر شن ؟(به اجرا شدن و نشدنش تدر عربستان کاری ندارم )
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠٤/١٦
٠
٠
منم همینطور :(... مثلا این رو به وفور دیدم که به قصاب یک پولی می دن که فقط گوسفند رو بیاره و بکشه و ببره! خب این یعنی چی واقعا؟! فقط قصدشون ریختن خونه؟!! من همیشه این عهد رو با خودم بستم که برای عروسی و مکه و.... و کلا هیچوقت اجازه ندم که به خاطر من بیان یک گوسفند رو قربونی کنن! خودم رو نمی تونم ببخشم
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٤/٠٤/١٦
٠
٠
درسته پاییز جان که این قانونه و موقع حج باید قربانی کنن ولی خوب به نظر من این به دسته فقیرا نمیرسه که هیچ فقط همونایی که همیشه سیرن میتونن از این غذا بخورن شما الان نگاه کن کسایی که یکم دستشون تنگه نمیتونن گوشت بخرن!پس این به دردفقیرا نمیخوره به نظرم این یک نوع حلال که اگه انجامش ندی بهتره مثه خیلیاز کارا که ممکنه حلال باشه ولی انجام ندادنشون بهتره!مریم جان منم نمیتونم تمل کنم یک حیوون بی زبونو به خاطر من حالا به هرمناسبتی قربونی کنن !از مکه هم که اومده بودیم من اصلا واینستادم تا ذبح اون بیچاره هارو ببینم نمیتونم!ولی خوب بقیه...
admincheh
admincheh
٩٤/٠٤/١٦
٣
٠
من با هیچ کدوم که صرفا گوشت و گیاه خوار باشی موافق نیستم . طب و پزشکی دین ما به قدری کامل و جامع هست که من بدون هیچ دلیلی به همه اش یقین دارم همین طور که به حلال بودن گوشت و ماهی از دل آب . نه اون قدر گوشت خوارم که بدون خوردنش بمیرم نه اون قدر گیاه خوار که دلم برای کباب تنگ نشه مثلا !:)خیر الامور اوسطها !شاید این مواد جانشین گیاهی داشته باشن اما ضعف همیشه هست :) همه چیز خواری به نظر من بهتره:)
sjalal
sjalal
٩٤/٠٤/١٦
٠
٠
کاملا موافقم
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠٤/١٦
٠
٠
من هم به کامل بودن طب و پزشکی دینمون ایمان دارم و تنها دلیلی که گوشت می خورم هم همینه. اما قطعا به این هم ایمان دارم که در رژیم غذایی استفاده از میوه و گیاه باید چندین برابر گوشت باشه. گوشت خیلی خیلی کم باید مصرف بشه! خیلی کم! اما متاسفانه مردم به بهونه این که خدا گوشت رو حلال کرده شکم پرستی می کنن و...
حاج بهنام
حاج بهنام
٩٤/٠٤/١٦
٠
٠
با سلام به تمامی دوستان، ممنونم از ارادتتون نسبت به غذای خوش مزه کله پاچه !!!!!!!!!!!!! پیشنهاد من این است که یک کمپین آشتی با کله پاچه راه بندازید و دوستانی رو که از این غذا احساس انزجار می کنند رو با غذا آشتی بدید. من خودم اول هم بوی این غذا حالم بد می کرد که به اسرار دوستان رفتیم کله پزی در حالی که کاسه آب کله جلو من بود و درشرف بالا آوردن بودم اولین لغمه آب کله رو خوردم نمی دونم چه عشق بازی کرد این لغمه با من و الان از عشاق کله پاچه هستم و به شما هم پیشنهاد می کنم یک بار امتحان کنید.
f_behzadfar
f_behzadfar
٩٤/٠٤/١٦
٠
٠
اصلااااااااااا فکرشم نکنین:/تصورشم حالمو بد میکنه:/یعنی واقعا بشینم سره میز چشم و زبون یه حیوون دیگه رو بخورم واییییییییییییییی عصلا:|
هاچ
هاچ
٩٤/٠٤/١٧
٠
٠
لقمه ولی :دی
Niva
Niva
٩٤/٠٤/١٦
٠
٠
ترجیح میدم حد وسط رو رعایت کنم... هم کله پاچه دوست دارم هم اهل خوردن میوه و سبزیجاتم... خدایی آدم با میوه و سبزی سیر نمیشه... اصن زندگی بدون آبگوشت و کله پاچه نمیشه .. ممنون
hadi_ghanbari
hadi_ghanbari
٩٤/٠٤/٢١
٠
٠
صحیح است...
ye_pesar
ye_pesar
٩٤/٠٤/١٧
٠
٠
ملخ خوردن عربا و سوسک قورباغه خوردن چینی ها و کله گوسفند خوردن ایرانی ها رو نمی تونم درک کنم ؛ می دونید که من مدتی ایران نبود نتوانست درک کرد :)
علی
علی
٩٤/٠٤/٢٠
٠
٠
عیسی به دین خود موسی به دین خود ولی حداقل فقر آهن بعضی ها از گیاه خواران را که ما مبینیم که باید به هزار دوا ودکتر رفع کنند
hadi_ghanbari
hadi_ghanbari
٩٤/٠٤/٢١
٠
٠
دندان و معده ی تو گواهی دهد به صدق کانسان دم بریده ذاتاً علف خور است
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩
وای از آن روز...

من یک سامورایی هستم

٩٧/٠٣/٣٠
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١