از فرش تا عرش والیبال
بررسی روند فراز و فرود تیم ملی والیبال کشورمان در لیگ جهانی

از فرش تا عرش والیبال

نویسنده : طاهره سادات بهشتی

طاهره سادات بهشتی/ زمانی که سوت شروع لیگ جهانی 2015 به صدا درآمد هیچ‌کس انتظار ماورائی بودن را از بچه‌های تیم ملی والیبال کشورمان نداشت اما همه مطمئن بودند به توان و غیرت و تعصب مردانی که پیراهن ملی کشور تن پوش‌شان بود. مطمئن بودند که پس از چهار باخت، باز هم با شور و هیجان تمام پای گیرنده‌های تلوزیونی می‌نشستند. مطمئن بودند که 12 هزار نفری برای مقابله با آمریکا به آزادی یورش برده بودند. مطمئن بودند و جواب اطمینان‌شان را گرفتند.

از شدت سوت‌ها و فریادهای آزادی در شب دیدار با آمریکا گوش جهان کر شده بود و از بازگشت شگفت انگیز بچه‌های تیم ایران همه متعجب بودند. کاغذهایی که ما روی آن‌ها بازنده به حساب می‌آمدیم را باد برده بود و به مانیتور گیرنده‌هایی چسبانده بود که نتیجه 3-0 به نفع ایران را نشان می‌داد.

حالا ما رسیده‌ایم به سروری والیبال دنیا. این «حالا»یی که از آن صحبت می‌کنیم پس از تحول بی نظیر والیبالیست‌های کشورمان است، بعد از 4 شکست سنگین. حالا که می‌گوییم پس از تحقیر ابر قدرت‌های روس در مسکو است. حالا که می‌گوییم پس از به کما رفتن بلند قامت‌های USA در آزادی ست. حالا همین حالا است، حتی باوجود شکست در دیداری حساس مقابل لهستان، حتی باوجود از دست دادن 3 امتیاز شیرین و حتی درصورت منتفی شدن جریان صعود، چرا که والیبال ما مدت‌هاست که صعود کرده و آن‌قدر کام‌مان را شیرین کرده که با وجود بالا رفتن سطح توقعات‌مان حالا حالاها هیچ تلخی را احساس نمی‌کنیم.

این‌که چطور با ناامیدی لیگ جهانی را شروع کردیم و در آمریکا و لهستان حرفی برای گفتن نداشتیم بماند، اما این‌که ناگهان در دیدار با روس‌ها ورق برگشت و همه چیز به نفع ما رقم خورد، بعد از همت و غیرت بچه‌های تیم دلایل دیگری داشت.

 

|| نیمه مربی‌ها


در فوتبال به نیمه دوم بازی‌ها اصطلاحا نیمه مربی گفته می‌شود که تمام توان و تجربه و قدرت یک مربی را در تغییر سرنوشت یک دیدار نشان می‌دهد. گاهی اوقات به این فکر می‌کنیم که والیبال هم می‌تواند نیمه مربی‌ها را داشته باشد و چه بسا یک مربی با تجربه‌اش تمام معادلات حریف را بر هم بزند. از حق نگذریم بعد از دیدار رفت با لهستان و همچنین پس از بازگشت به ایران نیمه آقای سرمربی تیم والیبال کشورمان بدجوری خود نمایی کرد. کسب موفقیت‌های پیاپی در دیدار با روسیه و شکست دادن روس‌ها با امتیاز 25-16 در ست دوم دیدار اول، نشان از حرکات شجاعانه کواچ بود. گرفتن تایم‌های استراحت به موقع، تعویض‌های مناسب و امر به «معروف»های متعدد، مسیر همواری برای آبشارهای سروهای ایرانی به وجود آورد.

 

|| انفجار در آزادی


وقتی که مولکول‌های هوا هم دارای صوت شدند و صدا در عمق وجود هر جنبده‌ای که در سالن 12 هزار نفری آزادی حضور دارد نفوذ می‌کند، تازه  متوجه ارزش بی نهایت هواداران والیبال دوست کشورمان می‌شویم. زمانی که در دیدار دوم با لهستان، تمامی مسولین و کادر فنی حریف گوش‌های شان را عایق کرده‌اند تا شاید لحظه‌ای آرامش را با چشم و گوش بسته برای خودشان تصور کنند. زمانی که بهترین‌های والیبال جهان همانند ربات‌های مسحور، امتیازات سرویس‌های‌شان را دو دستی تقدیم تیم ملی ایران می‌کردند و زمانی که با هر امتیاز آزادی غرق دریای هیجان تماشاگران می‌شد، فهمیدیم که امتیاز میزبانی آن هم در ایران چه قدر بزرگ و ارزشمند است.

 

|| آن کاپیتانِ معروف


همین که در ابتدای بازی چهره‌اش در تصاویر تلویزیونی نمایان می‌شود، خیال‌مان را از همه لحاظ راحت می‌کند. خیال‌مان راحت است که زمین تیم ملی ما خیلی خوب‌تر از هرجای دیگر این مرز و بوم مدیریت می‌شود. خیال‌مان راحت است که اگر داور بی‌اهمیت نسبت به ما، حق‌مان را ضایع کند یکی هست که ساکت نباشد و سرجایش نایستد. خیال‌مان راحت است که اگر استرس بازی نکات مهمی را از ذهن کواچ دور کرد، کاپیتان نکته سنج تیم ملی به همه چیز نزدیک است.

خلاصه این‌که سعید معروف با وجود تحمل بار مسئولیت مدیریتی تیم و تحمل فشارهای روحی، با بهترین عملکرد فنی در ایجاد پاس‌های طلایی و همچنین ایجاد جو مناسب روانی برای ما، ارزشمندتر از همیشه بود.

در نهایت چه هر کدام از موارد بالا و چه آبشارهای تمام کننده و کشنده شهرام محمودی و یا حتی معدود سرویس‌های امتیاز آوری که مسیر حرکت ما در لیگ جهانی 2015 را تغییر داد، به همگان اثبات کرد که ما می‌توانیم. به امید ادامه روند موفقیت تیم ملی والیبال کشورمان.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
jalal
jalal
٩٤/٠٤/١٢
٢
١
تا همین مرحله هم تیم ملی فراتر از توقع ها بوده و باید به بازیکنان و مربی تبریک گفت.اگر صعود هم نکنیم نباید تیم را سرزنش کرد
g_rezaei
g_rezaei
٩٤/٠٤/١٢
١
٠
واقعا بایدوالیبالیست های عزیز و افتخارافرینمون یه تشویق درست حسابی بکنیم ب افتخارشوووووووووون بزن دس قشنگروووو
دختر آریایی
دختر آریایی
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
به امید موفقیاتِ روز افزونشون:)))
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
واقعا ایران از نظر تیمی و حرفه ای خیلی داره پیشرفت میکنه تو والیبال. دم تماشاچی های گل هم گرم که ثابت کردن بازب فقط توی زمین نیست :) انشالله تیم ملیمون همیشه سربلند باشه و ایرانمون مقتدرتر .
hadi_ghanbari
hadi_ghanbari
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
آقا کلا دمشون گرم, فقط جو گیر نشن..
hadi_ghanbari
hadi_ghanbari
٩٤/٠٤/١٢
٠
٠
آقا کلا دمشون گرم, فقط جو گیر نشن..
tanin
tanin
٩٤/٠٤/١٣
٠
٠
به امید صعود و موفقیتشون ان شاالله:))
n_dahji
n_dahji
٩٤/٠٤/١٣
٠
٠
سلام متاسفانه باید بگم که صعود نکردیم / دیشب بازی لهستان و امریکا را دیدم / لهستان برد ولی حقیقتا باید بگم تیم والیبال عالی بازی کرد
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٤/١٣
١
٠
اشکالی نداره که صعود نکردیم فدای سرشون ما که لذت بردیم:)
پربازدیدتریـــن ها
پایان تمام حسرت ها

حصار تنهایی

٩٧/٠١/٢٧
گذار یک اعتراف بکنم

پیوند ما از جنس جنون بود

٩٧/٠١/٢٩
لطفا با گویش مشهدی بخوانید

مشتبا وارد می شود!

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١
موسسه پیش گویی «نون تو ماست» پیش بینی کرد:

وضعیت سلبریتی ها در سال 97

٩٧/٠١/٢٧
آنقدر می‌خندد که از چشم‌هایش اشک می‌آید

مه لقا بانو / قسمت اول

٩٧/٠١/٢٦
شعری سروده خودم

تیر خلاصی

٩٧/٠١/٢٨
یک جعبه واژه رنگی

شاید بشود گفت برگشت!

٩٧/٠١/٢٨
تو خوب بمان

دل نشکنیم

٩٧/٠١/٢٨
شعری سروده خودم

من چه گویم

٩٧/٠١/٢٧
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
از خودم بدم می آید

دروغ...!

٩٧/٠١/٢٥
با کلمات بازی نکنید

کارگر را چه به زندگی؟

٩٧/٠١/٢٩
عطرت عجب ماندگار است

آن خانه

٩٧/٠١/٢٦
هدف از بعثت چه بود؟

سیاست‌زدگی تا کجا؟

٩٧/٠١/٢٦
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

شاه رویایی

٩٧/٠٢/٠١
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢