سال‌به‌سال دارد بیش‌تر می‌شود؛ نقدهای منفی علیه «ماه عسل» و خاصه احسان علی‌خانی. امسال هم که زمان پخش‌اش مصادف شده با «خندوانه» به‌ش می‌گویند «گریه‌وانه»! من خندوانه را به‌ندرت دیده‌ام، چون دیجیتال نداریم. توی پرانتز بگویم؛ کاش به جای ماه‌واره داشتیم و خلاص می‌شدیم از جامِ جِم مفسدانه. پرانتز بسته. عسل شیرین‌تر است از هندوانه. غم‌گنانه ماه عسل را ترجیح می‌دهم به خندوانه. غم ماناتر است و کاراتر. غم، خم می‌کند. تا شکل بدهد. مثلاً آن زن‌ی که پارسال قصه هفت‌شب و هشت‌روز ماندن‌ش در چاه کنار شوهر مرحوم‌ش را نقل کرد، هنوز ریشتر دارد برایم. خود «زلیخا»یی بود ته چاه.

*

به‌نظرم اکثر کسانی‌که دارند هزیمت و تلخ می‌کنند ماه عسل را، مشکل‌شان بیش‌تر از این‌که از شخص احسان علی‌خانی باشد از تلویزیون است. از جام‌جم‌ی که از خروس‌خوان تا بوق سگ دارد نمودار فلاکت در غرب را ترسیم می‌کند و مدام جنایت‌های داعش و تکفیری‌ها را زیرنویس می‌کند و گعده می‌گذارد برای سوریه و رفرنس اصلی‌اش درباره تحلیل مذاکرات با پنج‌به‌علاوه یک نقل‌قول‌های آن زورگویان است. این‌ها لج‌شان گرفته از بی‌تفاوتی مادام رسانه مدعی ملّی از مشکلات اصلی مردم و عدم حمایت از دولت منتخب و حالا تاب نمی‌آورند که شمّه همین معضلات را از قاب تلویزیون و از زبان چرب علی‌خانی ببینند و بشنوند. این‌ها تصوّر زبان حق از دل ناحق دارند و برای همین با مستمسک «چرا اشک و آه دم افطار» ماه عسل را سرکوب می‌کنند.

*

برنامه و شخص احسان علی‌خانی مثل همه مجری‌ها معایبی هم دارد کنار محاسن‌ ته‌ریش‌ش! اما همین علی‌خانی در پلاتوی شب اول اجرایش وقتی داشت نقبی زد به مراسم تشییع غوّاصان شهید، نقل‌به‌مضمون گفت «پیام اصلی این شهدای دست‌بسته به دست‌بازان دست‌انداز به بیت‌المال است». یعنی تلویحاً به آن عکس معروف شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد؛ زنی که روی مقوایی همین را نوشته بود و پاره‌اش کرده بودند دل‌واپسان. این عبور ظریف علی‌خانی از خط قرمز یغور سیما که مصادره ‌به‌ مطلوب کرده بود غوّاصان شهید را لایک ندارد؟ باریک‌الله ندارد؟ احسان علی‌خانی و تیم‌ش را باید حلواحلوا کرد در تلویزیونی که برای «تحریم‌ها باعث اسراف می‌شود» حجت‌الاسلام صدیقی امام‌جمعه تهران میزگرد نمی‌گذارد که هیچ، تازه هم از حذف «ربّنا» مفتخر است و هم سانسور سرود ملّی آمریکا در والیبال لیگ جهانی. این سیما، بینا نیست.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
erfanee_mpX
erfanee_mpX
٩٤/٠٤/١٨
٠
٠
اینکه بعضی از سوژه هایشان تکراری است ب کنار , اینکه بعضی سوژه ها دیگر نیاز نیست بیایند تی وی و حرف بزنند ب کنار! اما برنامه غواصان بهترین برنامه سال بود... مردمش .. قبول دارم غم تاثیر گذار است و این دو قابل قیاس نیستند... اما گاهی شوری اش را زیاد میکنند از صدا و سیما هیچ نگویید ک یاس در ان خانه کرده هیچ کاری برای شاد کردن مردم نمیکند ک خندوانه پشتوانه اش *724# باشد هیچ کاری برای رادیو هفت تعطیل شده بس گناهمان نمیکنند فقط ب این برنامه ها گیر میدهند! اگر معایب ماه عسل برود کنار تلاشهای این جوانک ها خیلی هم قابل تقدیر است.. موجهای راه افتاده همیشگی در کشور ما فقط جو زدگی ست و بس!
saeede_eb
saeede_eb
٩٤/٠٤/١٨
١
٠
به نظرم یکم سبکشو باید عوض کنه چون تقریبا تو این چند سال هیچ تغییری نکرده و تو انتخاب بعضی از مهموناش باید خیلی بیشتر دقت کنه...ولی در هر حالت خندوانه رو ترجیح میدم نیاز دارم به خندیدن:))
g_rezaei
g_rezaei
٩٤/٠٤/١٩
٠
٠
اورین لایک عزیزم همه نیاز ب خندیدن دارن
مشکات
مشکات
٩٤/٠٤/١٨
٠
٠
در لایک داشتن برنامه علیخانی حرفی نیس، در نقد عملکرد رسانه ملی هم حرف زیاده ولی دوست عزیز نمیشه به بهانه یه حرف خوب یه حرف غیر مستند رو هم بیان کرد! حذف ربنا به درخواست خود آقای شجریان انجام شده که مایل نبودن صداشون از رسانه ملی پخش شه! کما اینکه خود من طرفدار سبک و صداشونم. ضمنا شما خودتون هم منتقد همین رسانه ای هستین که منتقدان ماه عسل رو در اصل مخالف اون میدونین، فقط اونا تندتر رفتن!
n_rohani
n_rohani
٩٤/٠٤/١٩
٠
٠
من با کم و کاستی های تلویزیون کاملا موافقم با تکراری شدن ماه عسل هم موافق ولی به نظرم این برنامه لازمه توی این تلویزیون اگه بخوایم الویت بندی کنیم یکی از بهترین برنامه های تلویزیونه ن از نظر من از نظر اکثریت مردم مگه غیر از اینه
sjalal
sjalal
٩٤/٠٤/١٩
٠
٠
هر رسانه ای برای پیشرفت محتاج شنیدن صداهاست
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٤/١٩
٠
٠
دقیقاً ، انتقاد دلیل اصلی رشد میشه ، اگه تاثیرگزار باشه .
رفیعه
رفیعه
٩٤/٠٤/١٩
٠
٠
برنامه ماه عسل و احسان علیخوانی خوبه ب نظرم.اما هر سال سوژه های تکراری میارن.شاید نهایتن پن شیش تاش تکراری نباشه!
g_rezaei
g_rezaei
٩٤/٠٤/١٩
٠
٠
ببینید برنامه احسان خان خوبه ب شرطی ک یکم تغییراتی غیر از دکور توش بده بالاخره ادما از تکرار زیاد خسته میشن دیگه در ارتباط با خندوانه هم باید بگم فعلا بد جور رقیب ماه عسل شده ب نظر من این روزا مردم ما یکم احتیاج به نشاط دارن:):):)
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٤/٢٠
٠
٠
حرف حق رو آخرش گفتی خودت. این سیما بینا نیست....
Elham_n
Elham_n
٩٤/٠٤/٢٠
٠
٠
متنتون لایک داشت
HAF
HAF
٩٤/٠٤/٢٠
٠
٠
من که همون خندوانه رو ترجیح میدم بجای گریه وانه هر شب تا اشک همه رو در نیاره ول که نیس هیچی بعدم میگه قربون دلای نازکتون برم ولی باید اینا رو ببینیم.اونم دم افطار ما مشهدی ها.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٢١
٠
٠
من که شخصا هردو رو نگاه میکنم....به نظرم مقایسه این دوبرنامه و مقابل هم قرار دادنشون اصلا صحیح نیست...هرچند همزمانی این دوبرنامه ودم افطار بودنشون ناخواسته باعث این موضوع میشه و لی نباید 2تا برنامه با سبک وژانرهای متفاوتو اینجوری باهم مقایسه کرد....بیایین گریوانه نگینو نامهربونی نکنین...هیچ چیز کامل نیست....بیایین اینو درک کنیم :) مرسی از شما و نوشته ی چالشیتون (^_^)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣