این بدخواهان مهربان!

این بدخواهان مهربان!

نویسنده : شاهدخت

معمولا وقتی در شبکه‌های اجتماعی لاین و تلگرام و امثالهم موجی به راه می‌افتد، بهترین و عاقلانه‌ترین راه پناه بردن به یک گوشه دنج و دوری کردن از این موج است. مثال نه چندان گذشته این موج‌های جوزدگی، موج اسطوره سازی از مرحوم پاشایی بود و مثال کنونی هم موج پدرکشتگی با علیخانی و برنامه ماه عسل. از نظر من نه پاشایی خدابیامرز چیزی فراتر از یک خواننده بسیار محبوب نسل جوان بود و نه ماه عسل برنامه‌ای که «نونش را توی خون مردم بزند و بخورد!» در ثانی مقایسه ماه عسل با برنامه‌ای نظیر خندوانه هم کار بیخودی ست، چون روش و منش این دو برنامه به کل با هم متفاوت است و مانند این است که مثلا برنامه زلال احکام را با رادیوهفت مقایسه کنیم و ...

برای این دسته از موج‌های اجتماعی فقط دو وجه می‌توان قائل شد: قله و قعر موج که همان دو وجه افراط و تفریط است و جایی که افراط و تفریط حکمرانی کنند، خبری از تعادل و انصاف نخواهد بود.

کلا جو شبکه‌های اجتماعی جو غریبی ست. عکسی هست که یک احتمالا عرب احتمالا داعش به ظاهر مسلمان را، که دو دختر بچه را به عقد نکاح درآورده، با آنجلینا جولی و بچه‌های تحت سرپرستی‌اش مقایسه می‌کند و در نهایت به این شعار ختم می‌شود: دین و انسانیت هیچ ربطی بهم ندارند! هر چند می‌توان قائل به این مسئله شد که انسانیت ربطی به نوع آیین و مذهب ندارد، اما نوع بیان این مطلب در چنین عکس‌هایی بیشترین چیزی که به ذهن متبادر می‌کند این است که: دین اسلام هیچ سنخیتی با انسانیت ندارد! یا در مورد جو شایعه پراکنی و دروغگویی این فضا مثال بازی ایران و آمریکا و عکسی که با سوز و گداز اعلام می‌کرد: «آمریکایی‌ها به احترام ما آب ننوشیدند اما ما حتی سرود ملی‌شان را پخش نکردیم!» مثال خوبی ست. در حالی که هر دو شب سرود ملی آمریکا پیش از سرود ملی ایران پخش شد.

فقط خواستم بگویم این کدام آدم دلسوزی ست که کار و زندگی‌اش را ول کرده و نشسته برای پر شدن صفحات شبکه‌های اجتماعی ما، عکس و کلیپ آماده می‌کند؟! هیچ حواس‌مان هست؟!

بگذریم...

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
٢
٨
بنظر من کلا توی شبکه های اجتماعی هیچ معقوله ای عمیق پردازش نمیشه واسه همین خیلی مسائل حالت موج و تب داره که آتشین هست ولی زود فروکش میکنه. البته این مغلطه کردنها صرفاً مختص دنیای مجازی نیس، متاسفانه بی منطق ها خیلی فعالن، طیف زیادی از مخاطبان مطالب رو تجزیه و تحلیل نمیکنن و منطقی ها اونقدر که باید فعال نیستن.
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٤/٠٦
٥
٣
سلام. من تا یه قسمتی با نظر شما مخالفم. یه تیم از قصد این مطالب رو که بصورت عمیق روانشناسی شده تو دنیای مجازی دو جا انتشار میدن و بقیه شروع میکنن به پخش کردن اونها بدون فکر.اما آنچنان هم بی فکر نیست .پیام های ناخودآگاه و شرطی سازی های که این مطالب و عکسها میکنن باعث میشه در آینده اصلا دیگه نیاز به این مطالب نباشه چون مخاطب یاد گرفته چه جوری در راستای دلخواه اونا فکر کنه. به نظر من این موج و تب ها فروکش نمیکنه اینقدر میاد و میره تا طرف رو از نظر فکری نابود میکنه. به قول معروف( در جنگ سرد اگه یه سرباز از دست بدهید یه نفر از شما کم شده،اما در جنگ نرم اگه سرباز ی از دست بدهید به گروه دیگر رفته و بر علیه شما میجنگد از شما یه نفر کم شده و به طرف مقابل یه نفر اضافه میشود)
شاهدخت
شاهدخت
٩٤/٠٤/٠٦
٣
١
فکر میکنم آقای حقیقی درست فرمودند :)
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٦
١
١
سلام ببینین من گفتم مسائل بصورت عمیق "پردازش" نمیشه؛ یعنی بعد از اینکه موردی مطرح شد، مخاطبین اونطور که باید همه جانبه نگر و دقیق با مسأله برخورد نمیکنن که اگه اینطور می بود مضرات خیلی از این مسائل خنثی یا کمرنگ میشد، و این حرف مغایرتی نداره با موردی که شما مطرح کردین مبنی بر اینکه یکسری تیم ها واسه ایجاد این موارد کار روانشناسی عمیق انجام میدن. همونطور که گفتم غیرمنطقی ها فعال ترن و در نتیجه این موارد پیش میاد. توی دنیای مجازی تب هایی هستن که فروکش میکنن و مسلماً یه سری موارد هم فروکش نمیکنن که اونا دیگه تب نیستن، جریانن.
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٤/٠٦
١
١
با نظر دومتون موافقم
میرزا
میرزا
٩٤/٠٤/٠٦
٤
١
سلام؛ یک یادداشت زیبا که حرف دل خیلی هاست... تحلیل تون هم با وجود کوتاه بودنش، مراد مطلوب رو رسوند. ممنون :)
شاهدخت
شاهدخت
٩٤/٠٤/٠٦
٣
٢
خواهش میکنم :) چه خوب بود اگه نظرتون رو راجع به محتوای بحث هم میگفتین :)
میرزا
میرزا
٩٤/٠٤/٠٦
٤
٣
خواهش می کنم، تحلیلتون رو قبول داشتم و این در مورد محتوا بود، یعنی با شما موافق هستم. واقعا یادداشت به جا و درستی بود :)
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
متن جالبی بود اما شاهدخت جان افرادی که تو صدا و سیما کار میکنن چون رسانه ی ملی هستن به مراتب باید با دقت تر رفتار کنن نه رفتار کشکی. سرود ملی آمریکا باید بدون صدای مجری از تی وی پخش میشد و اینو خود گوینده باید بدونه نه که ملت بکوبن تو سرش تا بفهمه. به نظرم خیلی یه طرفه به قضیه نگاه شده هر دو طرف مقصرن . هم افرادی که توی صدا و سیما هستن و بی دقتی هاشون و حرفاشون مثل حرف علیخانی و بی شوهری و هم افرادی که توی اپلیکیشن های اجتماعی هستند و یه وقتایی از کاه کوه میسازن مثال همون عکسی که شما اشاره کردی. :)
شاهدخت
شاهدخت
٩٤/٠٤/٠٦
٠
١
بله جواب منطقی ای بود :)
رفیعه
رفیعه
٩٤/٠٤/٠٦
٠
١
یاد مستند دوپینگی ها افدادم!
شاهدخت
شاهدخت
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
من ندیدم !
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
به نکته خوبی اشاره کردین خانوم شاهدخت! .... نمیدونم موج بودن برای موج سواری دیگران چه لذتی داره .... نمیدونم فالوئر بودن برای تکبر و فخرفروشی برخی افراد چه لذتی داره.... نمیدونم جیغ بنفش کشیدن و از خود بیخود شدن برای یک شخصیتی که اصلا او رو نمیشناسیم چه لذتی داره .........
شاهدخت
شاهدخت
٩٤/٠٤/٠٦
٠
١
به عبارتی بازیچه دست دیگران شدن :) ممنون از نظرتون :)
لیلی
لیلی
٩٤/٠٥/١٢
٠
٠
بدخواهان مهربان بهترین تیتر برای متن بوده است از طرفی مهربان ان چون سبب تفریح میشون و از طرفی بدخواه چون نیت بدی از این تفریحات دارن سست شدن ایمان کاربران
jalal
jalal
٩٤/٠٤/٠٦
١
٠
با مطلب شما از جنبه افراط و تفریط موافقم اما نمی توان این مقوله را تعمیم داد به تمام گروه های یک شبکه اجتماعی
شاهدخت
شاهدخت
٩٤/٠٤/٠٦
٠
١
اگر نه تمام ، لااقل 90 درصدشون :)
jalal
jalal
٩٤/٠٤/٠٦
١
٠
نگاه صفر و صدی یا سفید و سیاه مانع نقد صحیح و منطقی می شود.هیچ برنامه ای عاری از نقاط منفی یا مثبت نیست
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
جا داشت بعد کلمه "بگذریم " تکبیر بگیم ! :)
شاهدخت
شاهدخت
٩٤/٠٤/٠٦
٠
١
خوب بگین خخخخ :)
H_bavar
H_bavar
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
سلام، انصافا حق مطلب را ادا کردید.متاسفانه هر روز شاهد موج سواری در شبکه های اجتماعی از انواع شایعات بگیر تا شبهات دینی و ... هستیم.طوری شده که رنگ افراط را به وضوح در شبکه های اجتماعی مشخص است و عده ای هم سوار بر این موج جولان می دهند که مبادا از قافله عقب بمانند(!)
شاهدخت
شاهدخت
٩٤/٠٤/٠٦
٠
١
درسته :)
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/٠٤/٠٦
٠
١
واو به واو با نوشتتون موافقم :)
شاهدخت
شاهدخت
٩٤/٠٤/٠٦
٠
١
:)
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
خوشم آمد خوب گفتی دوست جان!
شاهدخت
شاهدخت
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
قابلی نداشت دوست جان تر :)
دخترخاصــ
دخترخاصــ
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
:)) خیلی خوب هدف و درون مایه داستان رو رسوندی البته نوشته!! اره اصن این روزا ادم نمیتونه به هیچی اعتماد کنه والکی فقط اعصاب خودشو خورد می کنه...!ممنون
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
کلا ماها عادت داریم راجع به همه چی نظر بدیم چه بلد اون کار باشیم چه نباشیم.شبکه های اجتماعی هم که دیگه ماهیتش روشنه و نباید بهشون اعتماد کرد. یادداشت خوبی بود بانو
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
سلام کاش دانسته هایم آنقدرباشدکه نظرم درموردمطلبی که نظرمیدهم موجب به اشتباه افتادن کسی نشم.ممنون عالی بود
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠