ظرفشویی؛ عاقبت قهرمان المپیک جودو

ظرفشویی؛ عاقبت قهرمان المپیک جودو

نویسنده : وبگردی

طلایی جودوی ایران در المپیک 2014 نوجوانان در نانجینگ که پس از کسب این عنوان ارزشمند با بی اهمیتی مسئولان فدراسیون جودو روبرو شد، برای امرار معاش به ظرفشویی در رستوران روی آورده است!

رامین صفویه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی آخرین وضعیت خود پس از کسب اولین مدال تاریخ جودوی ایران در رقابتهای المپیک، اظهار کرد: حدود یک سال از کسب این عنوان در نانجینگ چین می‌گذرد، اما متاسفانه مسئولان فدراسیون جودو مرا به حال خود رها کردند و در طول این یکسال فقط مبلغ 50 هزار تومان به من دادند که آن هم مقداری از هزینه ایاب و ذهابم بود! فدراسیون جودو هیچ برنامه ریزی برای من نداشته و هیچ کدام از مسئولان فدراسیون حتی یکبار هم جویای وضعیت من نشدند.

قهرمان المپیکی که در رستوران ظرفشویی می‌کند

طلایی جودوی ایران در المپیک نوجوانان افزود: پس از کسب طلای المپیک به مسئولان فدراسیون اعلام کردم به خاطر هزینه ایاب و ذهاب حضورم در اردوها و محل تمرینات و همچنین پول توجیبی مبلغ اندکی را به صورت ماهیانه به من بدهند تا بتوانم حداقل به تمریناتم ادامه بدهم اما مسئولان فدراسیون اعلام کردند هیچ پولی را نمی‌توانیم به تو بدهیم و اگر می‌خواهی با همین وضعیت ادامه بده اگر هم نمی‌توانی به اردو نیا!

وی تصریح کرد: من مشکلاتم را به مسئولان فدراسیون گفتم اما آنها هیچ اهمیتی ندادند در صورتی که این مبالغ برای ایاب و ذهابم به تمرینات و اردوی تیم ملی بود ولی آنها خیلی راحت گفتند می خواهی بیا نمی‌خواهی نیا. پس از این اتفاقات تنها یکبار چندی پیش با من تماس گرفتند که به اردوی تیم ملی بزرگسالان بیا و در تمرینات حاضر شو اما من در جواب گفتم هزینه ایاب و ذهاب من را بدهید چرا که توانایی تامین آن را ندارم اما آنها باز هم اعلام کردند نمی‌توانیم و اگر دوست داری با همین شرایط کار کنی به اردو بیا و اگر هم نمی‌توانی نیا که من هم ترجیح دادم با این شرایط در تیم ملی حاضر نشوم.

قهرمان المپیکی که در رستوران ظرفشویی می‌کند

صفویه که فدراسیون جهانی جودو پس از کسب طلایش در المپیک از او به عنوان چهره پر فروغ جودوی دنیا در آینده نام برده بود در ادامه گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه دیگر با این بی توجهی‌ها انگیزه‌ام را برای ادامه کار در جودو از دست داده‌ام، افزود: به خاطر مشکلات مالی و از آنجا که پدرم آشپز یک رستوران در شهر قزوین است و دیگر نمی‌تواند از من حمایت مالی کند تا فقط به جودو بپردازم، در رستورانی که پدرم کار می‌کند مشغول به ظرفشویی هستم و ماهی 800 هزار تومان درآمد دارم! البته هفته‌ای 3 نوبت هم برای خودم تمرین می کنم.

دارنده مدال برنز نوجوانان جهان با بیان اینکه «پدرم دیگر توانایی حمایت مالی از من را ندارد تا بتوانم به فعالیت در جودو ادامه بدهم» گفت: اگر من به این موفقیت ها رسیدم فقط به دلیل حمایت های پدرم بود وگرنه فدراسیون هیچ حمایتی از من نداشته و برنامه ریزی برای من انجام نداده است. پدرم از خدایش است که به ورزش جودو ادامه بدهم چرا که من در ابتدای راه برنز جهان و طلای المپیک را بدست آوردم اما او دیگر توان حمایت از من را ندارد.

قهرمان المپیکی که در رستوران ظرفشویی می‌کند

این حقیقت تلخ در حالی برای اولین مدال آور جودوی ایران در رقابت های المپیک رخ داده که جودوی ایران طی سال های اخیر بدترین نتایج تاریخ را کسب کرده و با ضعف شدید در یافتن استعدادها نیز مواجه بوده است. همچنین مسئولان فدراسیون در ارائه کارنامه خود طلای صفویه در المپیک نوجوانان را سرپوشی بر نتایج می دانند و این مدال را حاصل کار سیستماتیک و برنامه‌ریزی در این فدراسیون عنوان کرده بودند.

در کارزار نتایج تاسف آور جودوکاران ایران آن هم درحد رقابتهای آسیایی، مسئولان فدراسیون برنامه خاصی برای حمایت از تنها مدال آور المپیکی خود نیز ندارند تا حرف‌هایشان مبنی بر پشتوانه سازی و حمایت از رده‌های پایه فقط در حد یک ادعا باقی بماند.در روزهایی که جودوی ایران دست به دامان پیشکسوتانی چون میران و رودکی برای آبروداری در میادین بین‌المللی شده است،چه بهتر بود به نفرات آینده داری چون صفویه کمی توجه می‌شد.

جودوی ایران حال و روز خوشی ندارد و به نظر می‌رسد به تغییر بنیادی نیاز دارد تا بر روی ریل پیشرفت قرار گیرد. 

قهرمان المپیکی که در رستوران ظرفشویی می‌کند

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
hadi_ghanbari
hadi_ghanbari
٩٤/٠٤/٠٣
٠
٠
ما که مدال نداریم, پس برم ظرف شور شم و انقد کلاس نذارم..
meshkat
meshkat
٩٤/٠٤/٠٣
٠
٠
شرم بر مسئول بی مسئولیت!
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٤/٠٣
٠
٠
واقعا جای تاسف داره این بی فکریشون :(
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٤/٠٣
٠
٠
مسئولی که عکس با شورت ورزشی نداره . یه بارم تو عمر بی ثمرش ورزش نکرده میخواد ارزش ورزش قهرمانی رو بفهمه. نمیدونم اینا اون دنیا رو قبول ندارن ؟از عاقبت کاراشون نمیترسن؟ حیف این قهرمانا
saleh
saleh
٩٤/٠٤/٠٣
٠
٠
واقعا شرم بر مسئولین بی غیرت فدراسیون جودو... بره واسه آذربایجان مسابقه بده. تا اخر عمر تامینش میکنن. والا...
Cold
Cold
٩٤/٠٤/٠٣
٠
٠
وطنم...ای شکوه پا برجا !
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٤/٠٤
٠
٠
در دل التهاب دوران ها ...
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٤/٠٣
٠
٠
اولا که کار عار نیست یعنی کسی که قهرمانه نباید کار کنه؟ دوما با این کارا با تبلیغای منفی یعنی نرید دنبال ورزش برید دنبال مواد فروشی اختلاص که سریع به پول برسید !!! بی مسئولیتی مسئولان جدا که اصلا قابل بخشش هم نیست اگه به نظر شما این کار بده ظرفشویی بده چرا آبروی این بنده خدا رو میبرید؟ اصلا نکته مثبتی تو این گزارش نمیبینم تنها تلنگری که قراره بزنه به مسئولینی هست که هرگز این گزارش رو نمیخونن فقط جوونایی میخونن که ممکنه ازش الگوی منفی بگیرن به نظر من آفرین به غیرتش که بخاطر وعده مسئولین نشسته خونشون منتظر که ببینه کی قراره به وعده هاشون عمل کنن مثل خیلی از ماها هم به مدال و مدرک دل نبسته و نون بازوش رو میخوره ارزش پول و عنوان شغلی نیست ارزش همین چیزاس که تو جامعه ما فراموش شده
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٤/٠٤
٠
٠
په نه په! توقع نداشتین که از بودجه تیم های بزرگ و قدرتمندی مثل استقلال و پرسپولیس بزنن و به این جوونا بدن.... بی انصافیه دیگه، این فوتبالیست هاپر ارزش که کیفیت بازیشون زبان زد خاص و عامه یک وقتی سر گشنه بر بالین نزارن خدای ناکرده
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/٠٤/٠٤
٠
٠
........... !
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٤/٠٥
٠
٠
منم (o_0)
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠