ره صد ساله را پا به توپ  یک شبه رفتن! / قسمت دوم مارادونا

ره صد ساله را پا به توپ یک شبه رفتن! / قسمت دوم مارادونا

نویسنده : ناصر جوادی

شاید هیچ یک از هزاران شهروند شهر بوئنوس آيرس در آن روزهایی که بی‌تفاوت از کنار پسر بچه‌ای با لباس‌های کهنه که با توپش معرکه گرفته بود تا بتواند پول اندکی به دست بیاورد و کمک حال خانواده فقیرش باشد  و یا حتی هیچ یک از آن ده‌ها نفری که به تحسین نمایش زیبای او با توپ یا قوطی خالی کنسرو می‌پرداختند و با مقدار ناچیزی پول خنده را بر لبان دیگوی  کوچک می‌آوردند فکرش را نمی‌کردند که روزی او مرحم زخم نشسته بر قلب‌های‌شان خواهد شد، زخمی عمیق که نیروی دریایی قدرتمند انگلیس آن را بر قلب ژنرال‌های ناوهای کوچک آرژانتینی و مردم این کشور زده بود، زخمی همراه با تحقیر و یادآور شکست در جنگی که تنها دو روز به طول انجامید و در نهایت تصرف جزیره مالینوس.

گذشت زمان نیز نتوانسته بود مرحمی باشد بر زخم‌های یک ملت اما این بار جنگی دیگر در راه بود، ارتش‌های دو کشور دوباره به خط شده بودند، این بار نه در آب‌های اقیانوس بلکه در زمین فوتبال، در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی 1986 مکزیک، روزی که آرژانتین این فرصت را به دست آورده بود تا در جنگی با قوای برابر غرور شکسته شده‌اش را بند بزند و این اتفاق افتاد، وقتی دیگو پا به توپ و از میانه زمین یکی پس از دیگری مدافعان انگلیسی را درو می‌کرد آرژانتینی‌های حاضر در ورزشگاه او را در لباس ژنرالی می‌دیدند که بر عرشه ناوی با پرچم کشورشان ایستاده و در آب‌های اقیانوس ناوهای انگلیس را غرق می‌کند و پیش می‌رود به سوی فتح مالینوس! دیگو پیش رفت تا فتح دروازه انگلیس اما این پایان کار دیگو نبود او باید پرچم کشور ش را با دستش بر بالاترین نقطه مالینوس بر می‌افراشت و او این کار را کرد! وقتی با قامت نسبتا کوتاهش بر فراز مدافعان انگلیسی به پرواز در آمد و با دستش توپ را وارد دروازه حریف کرد تا به دراماتیک‌ترین شکلِ ممکن از کشوری استعمارگر انتقام غرور یک ملت را بگیرد اما بر خلاف تمام هم وطنانش، دیگو دستی را که توپ را روانه دروازه انگلیس کرده بود، دست خود نه بلکه دست خدا می‌دانست که به یاری او آمده تا با زدن سیلی محکم در گوش انگلیس التیامی باشد بر زخم‌های مردم کشورش.

دیگو شد اسطوره یک ملت، حال هموطنانش پیش از این‌که او را برای گل‌های بی‌شمارش  و دریبل‌های ویران کننده‌اش تحسین کنند به خاطر آن انتقام می‌ستایند. اتفاقی که دیگو را در کنار کسانی چون چه گوارا و بولیوار در صف اول تظلم خواهی مردم آمریکای جنوبی در برابر غربیان استعمارگر قرار داد و راهی را که آن‌ها در سال‌ها مبارزه پیموده بودند دیگوی کوچک ما یک شبه پا به توپ رفت .

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
میرزا
میرزا
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
سلام؛ بله، کسانی که خواهان چیزی دنو هستند و تمام سعی و تلاش خود را در این راه صرف می کنن، خدا تمامی امکانات و شرایط را در اختیار آنها قرار می دهد و حتی راه رسیدن به دنیا را برای آنها آسان می کند. زدی تو کار مطالب فوتبالی آقا ناصر، جریان چیه؟... و اینکه داری پیشرفت می کنی :)
naser_j
naser_j
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
راستش فوتبال یکی از مورد علاقه ها و تفریحات منه اگه نگم عشقمه و ناخداگاه یه وقتایی دوست دارم بنویسم راجع بهش >>> لطف داری اگر هم پیشرفتی داشتم به لطف راهنمایی های شما و دوستای جیمیه دیگست :)
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
چقدر کتابی بود. شبیه کتاب و مقالات جدی روزنامه بود. خیلی خوب بود نوشتارتون. اگه موضوعتون هم شبیه اونا بود دیگه واقعا کتاب بود و مقاله! موفق باشید :)
naser_j
naser_j
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
مرسی لطف دارید شما فقط منظورتون از اگه موضوعتون هم شبیه اونا بود دیگه واقعا کتاب بود و مقاله! رو نفهمیدم ؟؟؟
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/٠٤/٠٧
٠
٠
مثلا از این موضوعات کله گنده! مثل فرار مغزها، رشد اقتصادی کشور! سیاست های خارجه! از این موضوعات منظورم بود! خیلی خوب می تونید تحلیل کنید :) / موفق باشید :)
n_rohani
n_rohani
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
خیلی خوب بود واقعا دست خدا بود
naser_j
naser_j
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
:)
رفیعه
رفیعه
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
مارادونا فوق العاده بود=)
naser_j
naser_j
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
بله واقعا از نظر فوتبالی فوق العاده بود
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
خیلی خوب بود آقا ناصر
naser_j
naser_j
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
مرسی حمید جان لطف داری :)
jalal
jalal
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
بازیکنی به لحاظ فنی خوب اما دارای ضعف های شخصیتی و اخلاقی
naser_j
naser_j
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
کاملا حق با شماست البته من تو این یاداشت فقط به یک واقعه از زندگی فوتبالی مارادونا در یک بازی خاص پرداختم وگرنه حتما به ویژگی های اخلاقی مارادونا هم توجه می کردم
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
فیلمش هم ساخته بودند خیلی قشنگ بود. احسنت بر شما .
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/٠٤/٠٦
٠
٠
واي كه كليپ اين گلش چقدر ديدنيه :)
m_haghkhah
m_haghkhah
٩٤/٠٤/٠٩
٠
٠
جام جهاني ٨٦ محبوب ترين جام جهاني عمر منه و مارادونا هم دوست داشتني ترين براي منه. ممنون از قلم خوبتون و با ارزوي موفقيت :)))
پربازدیدتریـــن ها
وقتی خیالش همراهت بود

ترسناک تر از نبودنت...

٩٦/١٠/٢٣
ساده می گویم...

یک «من» وسط زندگی‌ام گم شده است

٩٦/١٠/٢٧
دارید کم کم پیر می شوید

شما حواس تان نبوده

٩٦/١٠/٢٥
اندر احوالات تام کروز

تو چرا پیر نمیشی لعنتی؟

٩٦/١٠/٢٨
می توانستم راه بهتری را انتخاب کنم

جنگ و درخت انجیر

٩٦/١٠/٢٤
عشق نفس زندگی‌ست

جوانی فدای عاشقی

٩٦/١٠/٢٦
کوچ پاییزی؛ از رستوران به دفتر مهندسی

دیگر گارسون نیستم!

٩٦/١٠/٢٥
برای سانچی

نفرین این سرزمین تمامی ندارد

٩٦/١٠/٢٧
برای روز مبادا

همین یک لاخ موی مشکی!

٩٦/١٠/٢٧
می‌پرسد ماجرا چه بود؟

مردان دریا

٩٦/١٠/٢٦
و چون می‌گذرد غمی نیست

به گذر ثانیه ها محتاجم

٩٦/١٠/٢٤
هرگاه خواستمش...

خدا را باید بی نهایت عاشق بود

٩٦/١٠/٢٣
بهترین و بدترین اتفاق های زندگی

فراموشی

٩٦/١٠/٢٧
کمی پیدا شو...

گمشده

٩٦/١٠/٢٨
پیر شدن...

از روزگار رفته حکایت

٩٦/١٠/٢٨
اندازه‌اش؟ حجم‌اش؟

می‌شود آن داستان اصلی‌ات را بگویی؟

٩٦/١٠/٣٠
روزمره هایم...

داستان کار در اسنپ

٩٦/١٠/٣٠
تظاهر کردن

ما مجبور نیستیم

٩٦/١٠/٣٠
عجیب غرق رویایت شدم

یک نفر هست که باید همیشه باشد

٩٦/١٠/٣٠