Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - صرفا جهت سرکار رفتن! www.jeem.ir
صرفا جهت سرکار رفتن!
همه چیز درباره پیام‌ها الکی و سرکاری که ما را در شبکه‌های اجتماعی موبایلی به بازی می‌گیرند

صرفا جهت سرکار رفتن!

نویسنده : مائده کاشیان

«حالا وقت انتقام از ایرانسل است، این رمز را وارد کنید تا شارژتان را چند برابر کنید»، «اگر این تصویر را در گروه‌های دیگر بفرستید رنگش عوض می‌شود»، «این پیام را در گروه‌های مختلف بفرستید و ببینید چطور شکلش تغییر می‌کند»، «سوره توحید را بخوانید تا ظرف کمتر از یک ساعت معجزه ببینید» و... این‌ها تعدادی از پیام‌هایی هستند که روزانه در شبکه‌های اجتماعی مختلف از سر کنجکاوی، زود باوری، سادگی یا حتی بدون هیچ هدفی صرفا کپی می‌شوند.

با افرادی که این مطالب و تصاویر را می‌فرستند صحبت کردم تا متوجه شوم چه اعتماد و باوری پشت این اشتراک گذاری‌هاست؟!

 

|| برای شاد کردن بچه‌های گروه می‌فرستم!

نام پروفایلش در وایبر «دلسا» است، تصویری قهوه‌ای رنگ را در گروه ارسال می‌کند که زیر آن نوشته اگر در گروه‌های دیگر به اشتراک گذاشته شود رنگش تغییر می‌کند!

وقتی از او می‌پرسم: آیا پیامی را که فرستادی باور کردی؟ می‌گوید: نه؛ می‌دانستم سرکاری است اما راستش برای شوخی و شاد کردن بچه‌های گروه فرستادم!

+ چقدر اینطور پیام‌ها را به اشتراک می‌گذاری و امتحان‌شان می‌کنی؟

- از این پیام‌ها زیاد برایم می‌آید مثلا یک بار برایم پیامی آمد که نوشته بود اگر در سه تا از گروه‌ها به اشتراک بگذارمش سیم کارت ایرانسلم شارژ می‌شود! به اصرار دوستم در گروه‌های مختلف فرستادم اما هیچ اتفاقی نیفتاد. حتی یک شماره و اسم هم برای پیگیری گذاشته بود! وقتی دیدم واقعیت ندارد دیگر اصلا اهمیت نمی‌دادم.

+ یعنی با آن شماره تماس نگرفتی؟

- نه؛ چون می‌دانستم شماره هم الکی ست. واقعا برایم سوال است که با این کار به چه هدفی می‌رسند!

 

|| دست به کپی کردنم خوب است!

فاطمه پیامی در گروه ارسال می‌کند که سوره توحید را نوشته و در ادامه گفته سوره را بخوان و برای افراد دیگر بفرست و گرنه به قرآن پشت کردی، بفرست ببین خدا برایت چه می‌کند!

+چه چیزی باعث شد این پیام را بفرستی؟ منتظر معجزه بودی؟

- نه قطعا باور نکردم که معجزه اتفاق می‌افتد اما چون سوره قرآن بود خواندم.

+ و چرا بعد از خواندن سوره پیام را ارسال کردی؟

-نمی‌دانم! پیام‌هایی که توهین به مقدسات نباشد را همین‌طوری طبق عادت کپی می‌کنم. 

+ فکر نکردی اگر کسی باور کرد و خواند؛ بعدش هیچ اتفاقی نیافتاد، با اعتقاداتش بازی کردی؟

- راستش فقط می‌فرستم همین! کلا دست به کپی کردنم خوب است.

 

|| می‌خواستم ببینم می‌نویسد هیچکس؟

یکی از اعضای گروه در تلگرام پیامی را ارسال می‌کند که نوشته: اگر به گروه‌های دیگر بفرستید، اسم کسی که از شما بیزار است معلوم می‌شود!

وقتی از او می‌پرسم: آیا پیامی که فرستادی را باور کردی؟ پاسخ می‌دهد:نه باور نکردم، آخر من از هیچ کس بدم نمی‌آید و کسی هم از من بیزار نیست!

+ پس یعنی باور کردی؟

-نه،گفتم که باور نکردم، چون بعید دانستم اسم کسی را بنویسد، آخر من خیلی حساسم کسی از من ناراحت شود چه برسد به این‌که از من بیزار باشد.

+ خب همین که می‌خواستی ببینی هیچکس را می‌نویسد یا نه یعنی باور کردی دیگر؟

- وای چقدر سوال‌های‌تان تکراری ست! آدمیزاد کنجکاو است دیگر، شما بگذار به آن حساب.

+ تا حالا پیام‌های سرکاری مانند رمز افزایش اعتبار و... برایت آمده؟ امتحان کردی؟

- آمدن که آمده اما هیچکدام را حتی یکبار هم امتحان نکرده‌ام.

+چرا؟ به دلیل بی‌اعتمادی؟

- نه بی‌اعتماد نیستم، برایم مهم نبوده و اصلا حتی اگر شارژ هم بدهد معلوم نیست از حساب چه کسی ست، حلال است یا حرام؟ 

 

در یک گپ کوتاه با برنامه نویس سایت جیم:

هک و تغییر در کار نیست؛ فقط سرکاری است!

در ادامه به سراغ یک برنامه نویس حرفه‌ای رفتیم، ابوالفضل علیزاده کارشناسی ارشد هوش مصنوعی از دانشگاه اصفهان دارد و سال‌هاست که به برنامه‌نویسی حرفه‌ای مشغول است. او درباره این طور پیام‌ها و این‌که آیا خطر هک شدن برای گوشی‌مان دارند یا نه این طور پاسخ می‌دهد.

+ آیا این پیام‌ها دارای کدهای مخربی هستند که باعث می‌شوند گوشی ما هک شود؟

- کد مخرب به این شکل که می‌گویند نه. مگر این‌که فردی وایبر را هک کند. چون اگر کسی بخواهد از طریق وایبر به اطلاعات شما دست پیدا کند و گوشی شما را هک کند، به این دلیل که پیام‌ها داخل خود نرم افزار کپی می‌شوند باید به کدهای نرم افزار دسترسی داشته باشد که بتواند آن را هک کند، و به نظر من بعید است همچین اتفاقی بیفتد و به این سادگی‌ها نیست. بر فرض هم اگر وایبر هک شود موضوع مهمی ست که همه خیلی زود متوجه می‌شوند.

ضمنا نرم افزاری مثل وایبر open source نیست که شما به راحتی بتوانید کدهایش را ببینید اما مثلا تلگرام کدش باز است و افراد می‌توانند ببینند چطور نوشته شده، هر چند که حتی در این نرم افزار open source هم تا حالا کسی موفق به هک نشده. یک برنامه نویس یا یک هکر حرفه‌ای هیچ وقت وارد همچین موضوعی نمی‌شود.

+ پس یعنی این پیام‌ها جنبه سرکاری دارند؟

- بله؛ نباید چنین چیزهایی را باور کنیم. چون نرم افزار همه‌اش داده و دیتاست و مغز ندارد و دیتا همیشه0 و 1  است. کامپیوتر همیشه برای یک موضوع یک جواب را می‌دهد. مثلا تمام استیکرها در وایبر در واقع کد هستند که وقتی نوشته شوند، به یک شکل خاصی به نمایش درآیند. این حرف‌هایم یعنی این‌که پیامی که صرفا کپی و پیست شود، قاعدتا تغییری در آن ایجاد نخواهد شد، شما دیتا را دریافت می‌کنید و جای دیگر منتقل می‌کنید همین! مثلا پیام‌هایی که وسط مربع‌های سیاهی اسمی را نوشته به صورت پیش فرض و در کپی اول به همین شکل است. ما چون نمی‌دانیم چه اتفاقی می‌افتد و شک می‌کنیم که شاید هم تغییر کند کنجکاو می‌شویم و امتحان کنیم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٤/٠٣/٢٦
٠
٠
اینقده بدم میآد از اینآیی که میگن این پیامو بفرست و اینا...خیلی دوس دارم بدونم اولین نفری که اینجور پیامآ رو فرستادن سرکاری رو مُد کرد کیه..:دی...ممنون از گزارشتون..:)
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٦
٠
٠
اولین نفر یه آدم بیکاره که از سرکار گذاشتن آدما لذت می بره!قربانت :*
هاچ
هاچ
٩٤/٠٣/٢٦
٠
٠
اینکه اولین نفر که اینو باب کرده کی بوده مهم نیست. ما مهمیم که اونم الحمدالله از هفت مرحله پرتیم. چندبار نزدیک بود کار به دعوا بکشه با چند نفر که هی از این پیاما فوروارد می کردن.
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
آفرین هاچ.به نظر منم باید به افرادی که اینارو میفرستن تذکر بدیم!آخه کپی کردن بی هدف چه فایده ای داره! :|
zakhar
zakhar
٩٤/٠٣/٢٦
٠
١
کلا از لاین وایبر بیتاک واتساپ متنفرم....فقط اینستاگرام
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٦
٠
١
چرا؟وایبر که خیلی خوب و به درد بخوره.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/٢٦
٠
٠
مردم چه کارا که نمیکنن :/ مرسی از شما شیـــــــــــک نوشتین ودغدغه مند...قلمت مستدآم...اوقاتت خوش (^_^)
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٦
٠
٠
آره واقعا کار مسخره و بی هدفیه!مرسی عزیزم :))
kianaz_k
kianaz_k
٩٤/٠٣/٢٦
١
٠
خخخ اره از این جور چیز ها زیاده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
و مهم اینه ما بیشترش نکنیم :)
kianaz_k
kianaz_k
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
بله حرف شما كاملا درسته ^__^
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٤/٠٣/٢٦
٠
٠
سلام...منم...از همشون...بیزارم...چون...مانع حرکت میش...هم سکون فکری و هم جسمی..،اعتیاده...برا آدمی خوبهکه زندونی باشه...تا وزاد شه...ولی نه برای آدمه...آزاد ...که زندونی شه...
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
ممنون از نظر قشنگت رد پای قلم :) کلا منظورت این نرم افزارهاست که باعث سکون فکروجسم میشن؟
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
سلام...آره...موافق هستی؟...
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٨
٠
٠
خب به نظرمن استفاده نادرست و بی حد از این نرم افزارها آره خوب نیست،اما اگر از حد نگذریم،تو همه شون عضو نباشیم مشکلی پیش نمیاد :)
nasrin-a
nasrin-a
٩٤/٠٣/٢٦
٠
٠
خیلی وقت ها کار خود مخابراته میدونین چقد از این پیام های تکراری پول به جیب میزنه؟؟!! یعنی یه پیام هایی رو ترویج میکنن که مردم هم الکی کپی کنن برای هم! بهتر من که نه وایبر دارم نه تلگرام و نه چیز دیگه ای!
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
آره اون زمانی که اس ام اس بازارش داغ بود از این پیاما که به هزار نفر ارسال کن،زنجیرو قطع نکن خیلی میومد ولی چه تو فضای اس ام اس،چه وایبر،چه تلگرام و....مهم اینه عقل و منطقو بکار ببریم تا بفهمیم باید چه چیزی رو انتشار بدیم،چه چیزی رو انتشار ندیم.ولی من وایبرو دوست دارم،به درد بخوره :)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
یعنی منم اگه از این گوشی جدیدا بگیرم و برم توی وایبر و تلگرام، از این کارا میکنم؟؟؟؟ :))
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
اگر آدم کنجکاوی باشین حتما این چیزا رو امتحان میکنین ولی اگر منطقی باشین و زودباور نباشین فکر نکنم! :)
گربه ی گریان
گربه ی گریان
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
من چه کارا که نمیکنم خخخخخ
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
میفرستین از این پیاما؟! :))
گربه ی گریان
گربه ی گریان
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
ولی من کلا از وایبر و تلگرام و همه و همه حالم به هم میخوره....چون گوشیم هیچ کدومو بالا نمیاره خخخخ
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٣/٢٧
٠
١
اونایی که این چرت و پرتا رو کپی میکنن واقعا کم عقلن. در عرض 3 ماه 8 بار برام پیام اومد امشب دعای فلان رو بخون چون امشب ماه کعبه رو طواف میکنه :| علاوه بر علم نجوم عقل آدم رو هم میبرن زیر سوال :|
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
آره مخصوصا تو فضای مذهبی باید خیلی حواسمون باشه.مثلا وقتی از برکات یه سوره میگه ببینیم واقعا حقیقت داره.اشکال از کپی کردن های بدون هدف و آگاهی ماست.
C_RONALDO
C_RONALDO
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
همه ش چرت و پرته و اعصاب خورد کن
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٨
٠
٠
دقیقا
t.m
t.m
٩٤/٠٣/٢٧
٠
٠
بعد جالبه بعضیاشم تهدید داره:| اره واقن با اعتقادات مردم بازی میشه...
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٨
٠
٠
اینم خودش یه جور تهدیده دیگه،نفرستی به قرآن پشت کردی!!!واقعا گاهی نمیدونیم یه لایک یا یه کپی ساده ما چه اثرات بدی می تونه داشته باشه.
ahoo_khademi
ahoo_khademi
٩٤/٠٣/٢٨
٠
٠
کلا بیزارم از این برنامه ها چون اعضای خانواده رو از هم دور کرده....خدا رو شکر منکه ندارمشون مگرنه میدونستم به این جور پیاما چی جواب بدم...ملتی پرنده!!!(اصطلاحیه که من به جای یه کلمه ی دیگه به کار میبرم!)گیر آوردن
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٨
٠
٠
باید جنیه استفاده از اینارو داشت و واسه خودت حد و اندازه قائل بشی.تقصیر ماست که این پیاما رو منتشر میکنیم.
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٤/٠٣/٢٨
٠
٠
یه بار برای من از این پیاما اومد، آخرشم شماره داشت که طراحش فلانیه، اگه درست نبود بهش زنگ بزن و فحش بده، منم بهش پیام دادم که ببخشید فلانی؟ طفلی انقد بهش فحش داده بودن که جواب نداد!! :))
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٨
٠
٠
آره خودش دیگه فهمیده چیکارش داری! D: منم به اون شماره ای که پایین یه پیامی بود که گفته بود کمک میکنه به بیمارای سرطانی،اس دادم اونم جواب نداد.
a_entesari
a_entesari
٩٤/٠٤/٠٩
٠
٠
رنگ لاکش منو گرفت :|قصه ای بود این ماجرای اپل بگیرید تو لاین :|
maede
maede
٩٤/٠٤/١١
٠
٠
مثلا انتظار داشتن بنفش بشه!؟!؟!من لاین نیستم زیاد در جریانش نیستم.از اینا که میگه پستو به اشتراک بذار؟
a_entesari
a_entesari
٩٤/٠٤/١١
٠
٠
این که اگه مثلا به ده نفر بفرستی یه اپل سیکس بهت می دن !پیامش مربوط به تبلیغ اپل بود:|
پربازدیدتریـــن ها