Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - پشت پرده این مارتن نفس‌گیر؛ چه می‌گذرد؟ www.jeem.ir
پشت پرده این مارتن نفس‌گیر؛ چه می‌گذرد؟
صفر تا 100 کنکورهای سراسری را اینجا بخوانید

پشت پرده این مارتن نفس‌گیر؛ چه می‌گذرد؟

نویسنده : مریم شیعه زاده

کمتر 24 ساعت به ماراتن نفس‌گیر کنکور مانده است. داوطبان کنکور 94 تا چند ساعت دیگر کارشان را آغاز می‌کنند تا محصول چند سال اخیر خود را برداشت کنند و مزد زحماتشان را بگیرند. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده‌ باشد که «سوالات کنکور چطور طرح می‌شوند» و «چگونه به دست داوطلبان می‌رسند». برای پاسخ به این سوال به سراغ دکتر حسین توکلی؛ مشاور عالی سازمان سنجش می‌رویم. کسی که حدود 35 سال با روزهای پر التهاب دانش‌آموزان کنکوری همراه شده‌ است.

 

+ دکتر؛ سوالات کنکور چطور طرح می‌شوند؟

ما معمولا در طول سال برای طرح سوالات آزمون سراسری اقدام می‌کنیم و از متخصصین و استاتید موضوعی در هر درسی دعوت می‌کنیم تا با همکاری کنند. مثلا ممکن است افراد زیادی برای تنها درس فیزیک با ما مشارکت کنند و هرکدام از بخش های متفاوت آن نظیر مکانیک، نور، صوت و... سوال طرح کنند. این ماجرا برای تمامی درس‌ها تکرار می‌شود و این‌طور بگویم که چندین برابر آن تعداد سوالی که ارائه خواهد شد، سوال طرح می‌کنیم.

 

+ بر چه اساسی سوالات هر آزمون را از میان این حجم سوال، استخراج می‌کنید؟

سوالات زمان سنجی می‌شوند و از نظر سطح دشواری تقسیم بندی می‌شوند.  پس از اینکه سوالات تایید و طبقه‌بندی شد آن ها را در پاکت‌های مخصوص می‌گذاریم در صندوق‌های خاصی قرار می‌دهیم. از این صندوق‌ها تا زمان برگزاری کنکور نگهداری می‌شود و هنگامیکه به زمان برگزاری کنکور نزدیک می‌شویم، یکی از آن پاکت‌ها را خارج می‌کنیم و سوالات مربوط به همان گروه آزمایشی را به چاپخانه می‌بریم.

 

+ چاپخانه‌ها امنیت کافی را دارند؟

بله. در چاپخانه افراد از زمان چاپ سوالات تا زمان برگزاری کنکور قرنطینه و تحت کنترل خواهند بود و اجازه خروج از چاپخانه را ندارند. این قرنطینه تا زمانی ادامه دارد که اولین داوطلب کنکور، در جلسه اولین سوال را ببیند. همه چیز تحت کنترل سازمان است و مطمئن باشید فکر همه جا را کرده‌ایم.  

 

+ این سوالات چگونه در روز کنکور به دست داوطلبان سراسر کشور می‌رسد؟

سوالات ابتدا شخصی سازی می‌شوند. برای مثال ما می‌دانیم در دورترین افتاده‌ترین شهرهای ایران، داوطلب چه مشخصاتی دارد و دفترچه برای شخص او است که ارسال می‌شود. سوالات با دستگاه‌های حرارتی دوخته شده‌اند و در طول مسیر هیچکس این دوخت را باز نمی‌کند مگر داوطلب، آن هم زمانیکه از بلندگو اعلام می‌شود که می تواند سوالات را ببیند.

 

+ یعنی در تمام مدت هیچکس سوالات را نمی‌بیند؟ 

دقیقا همین طور است.  حتی رئیس مرکزی که این سوالات زیر نظر او طرح می‌شوند هم، از هیچ کدام از این سوالات مطلع نخواهد شد. چرا که ما سوالاتی داریم که متخصصین و اساتید محترم طی سال‌ها طراحی کرده‌اند و ممکن است تا چند آزمون سوالات استفاده نشود. که این موضوع هم نه از روی عمد بلکه به خاطر فرآیند طبقه بندی سوالات است. این نکته را هم بگویم طراحان سوال با توجه به تعهداتی که برابر ضوابط به دستگاه‌های اجرایی مربوط و سازمان سنجش می‌دهند، تعهد می‌دهند که سوالات را در هیچ کجا حتی کلاس‌های ویژه کنکور هم مطرح نکنند.

 

+ اگر در حین آزمون، تقلبی صورت گرفت با متخلف چطور برخورد می‌شود؟

طبق آیین نامه رسیدگی به تخلفات و تقلب در آزمون‌های سراسری با او برخورد خواهد شد. در اطلاعیه توضیحات این مسئله به خوبی باز شده است و بهتر است داوطبان توضیحات را مطالعه کنند. حین برگزاری کنکور هم کسی حق خروج از محل آزمون را ندارد و قبل زمان معین کسی نمی‌تواند حوزه را ترک کند. حتی اگر داوطلبی خیلی بی‌تابی کند و نخواهد سوالی جواب دهد، مکانی برای او در حوزه در نظر می‌گیریم که تا پایان زمان مشخص شده، آنجا بماند تا توسط افراد سودجو مشکلی پیش نیاید و تقلبی صورت نگیرد.

 

+ سوالات را چه زمان بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌دهید؟ 

دو ساعت پس از پایان کنکور داوطلبان می‌توانند سوالات را بر روی سایت ببینند.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
خاصـ استم
خاصـ استم
٩٤/٠٣/٢٠
٢٧
٠
با تمام احترام به اقای توکلی ولی کنکور مزخرف ترین و ناعادلانه ترین ماراتن کشوره... اصلن علمی نیست فقط یه رقابت پوچه! کسی که 12 سال درس میخونه نمیشه تو 4 ساعت علمشو سنجید... مبنای ورود به دانشگاه نباید به 4 ساعت مشخص شه باید کل 12 سالو در نظر بگیرن یکی هس یک سالو به کوب میخونه و سنگ تموم میذاره همون شب کنکور مادرش فوت میکنه... تکلیف این ادم چیه؟؟ کی جواب درس خوندنا و بیدار خوابی هاشو میده؟؟؟ من که حلال نمیکنم هیچ کدومشونو!
h_khamooshi
h_khamooshi
٩٤/٠٣/٢٠
١٣
٠
به شدت موافق با این نظرم...چه بی شمار به قول معروف شاگرد اولهایی از سر استرس آزمون, فشار روانی دهشتناک ماه های آخر, پیش آمد اتفاقی هفته آخر مونده به کنکور, بیماری و...که قربانی این( به قول ایشون) سنجش یک روزه نشدن و صندلی دانشگاهی که جایگاه او بوذ به کسی رسید که بیشتر مواقع سطح علمیش زیر... واقعا دردناکه بعد از ده دوازده سال مشقت 270 تا سوال تعیین کننده این باشه که میری دانشگاه یا نه اون هم در 4ساعت..... (درست که نظرم با موضوع تقریبا نامربوطه نظر شخصیمه و به خیلی ها حق می دهمهم موافق این نظر نباشن)
ف-گ
ف-گ
٩٤/٠٣/٢٠
٨
٠
لااایک! .... و سرانجام ، گزینش ها مطابق با استعداد و توانایی های حقیقی نیست
Anise
Anise
٩٤/٠٣/٢٠
٦
١
کنکور هرچقدم مزخرف ولی جایی هستش ک تو نشون بدی چقد واسه چیزی ک میخای میجنگی...
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٣/٢١
٢
٢
به نظر من مبنای این حرف با واقعیت در تناقض هست. «کلام حقی است که باطلی از آن برداشت می شود» فرض کنید ما کنکور رو برداشتیم. آیا جایگزین قابل اعتنایی براش داریم؟ چیزی که مطمئن باشیم توی مملکت ما جواب بده و باز پارتی بازی نشه و حق خوری نشه و یک عده بتونن بدون شایستگی برن دانشگاه خوب؟؟ ببینید مجلس محترم تصویب کرد که کنکور لغو بشه ولی وقتی به مرحله اجرا رسیدند دیدند خوب کنکور که برداریم در مقابلش یک آزمون مطمئن و درست و درمون نداریم.
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٣/٢١
١
٢
بحث بعدی در مورد شیوه های عمومی ورود به دانشگاه هست. شیوه درست که در دنیا اجرا میشه اینه که شما بر اساس نمرات و معدلت یک انتخاب اولیه دارید. بعدش با هماهنگی دانشگاه در یک بازه زمانی مشخص باید برید و یک آزمون کتبی (که خیلی شبیه کنکور هست) + مصاحبه شفاهی بدید. بعد از مدتی هر دانشگاهی که رفتید مصاحبه تعیین خواهد کرد که آیا شما قبول هستید یا نه/ این شیوه الان در آزمون دکتری اجرا میشه ولی اونجا استادها اگر دانشجوی بد بگیرند بیخ ریش خودشون هست و سابقه علمی شون رو خراب می کنه ولی توی کارشناسی توی مملکت ما که مستعد فساد و رانت هست؛ در حق خیلی از دانشجوهای مستعد که دستشون به جایی بند نیست ظلم میشه. انوقت دیگه یک بچه روستایی قطعا باید خواب دانشگاه شریف رو ببینه.
خاصـ استم
خاصـ استم
٩٤/٠٣/٢١
١٣
٠
ببینید اقای نادری اتفاقا این سیستم اموزشی کشور به خصوص کنکور و ورود به دانشگاه فوق العاده اشتباست! شما یه قیف برعکس رو تصور کنین!!! دانشگا رفتن ما ایرانی ها مثه قیف بربرعکسه اولش اینقد سخت میگیرن واسه ورود به دانشگاه و پدرِ پدر ادمو در میارن ولی از اون طرف که فرد میخاد از دانشگاه بیاد بیرون و یه کاره ای تو مملکت بشه همچین ازاد میذارن دقیقا برعکس همه جاس همه جا اولشو راحت میگیرن که همه بتونن بیان استعدادا یافت شه اون طرف که میخان بیان تو جامعه خوب ازشون کار میکشن!
خاصـ استم
خاصـ استم
٩٤/٠٣/٢١
٥
٠
اقای نادری بنده همیشه شاگرد ممتاز بودم با معدل 19 نمیگم سرم همش تو درسو کتاب بود نه اتفاقا خیلی هم شر بودم ولی هیچ وقت کم نذاشتم واسه درسم تو اون سالی که دائم تو اخبار از اینایی که نهای شون رو افتادن امار میداد (به خصوص زیست و زبان) من 18 و 75 شدم معدل نهایی و دیپلمم واقعن خوب بود ولی اخرش چی شد؟؟ یه صندلی تو دانشگاه ازاد! + یه بغض سنگین و همیشگی که از اواسط بهار شروع میکنه به تلنبار شدن... و الانم داره کم کم سرازیر میشه... منم میتونسم مثه خیلیا ی دیگه دندون پزشکی بین المللو رو با رتبه م بخونم (یکی از عزیزان با رتبه من داره میخونه دندونو) ولی اون جور دندونو دوس نداشتم دوس نداشتم با پول چیزی بدست بیارم... واقعن بی انصافی محض هستش اقای نادری...
par!sa
par!sa
٩٤/٠٣/٢١
٢
١
خاص جان فک میکنی کنکور نبود تو الان توی دانشگاه دولتی داشتی دندون میخوندی؟ نه باور کن! اگ نبود همه ی اون صندلیا رو کسایی پر میکردن که همین الانشم دارن بین الملل میخونن و پشتشون ب پول باباشون و پارتیشون گرمه ! نه من و تو! هیچ جایی هم واس امثال من و تو اونایی ک توی شهرای خیلی کوچکترن با استعدادای خیلی بیشتر هرگز نبود :)) حداقلش اینه کنکور یه رقابت برابره!!
خاصـ استم
خاصـ استم
٩٤/٠٣/٢١
٢
٠
در رابطه با این قضیه که حق هیچ کس خورده نمیشه در کنکور هم به نظرم اینطوری نیست حق همون بچه روستایی ها و مناطق پایین خیلی خورده میشه اخه مدارس اون ها به مجهز بودن و با امکانات بودن مدارس شهری و بعضا غیر انتفاعی ها نیس و طبیعتا دبیرا و استادا هم از کیفیت پایین تری برخوردارند البته البته البته همیشه استثنا هایی هم وجود داره ولی همون طور که اسمشه استثنا! یه درصد کوچکی از کل اون افراد اقای نادری شما سال 85( یا 84) کنکور دادین ینی یه چیزی حدود 10 سال پیش باور کنین کنکور های الان زمین تا مریخ فرق داره با سالای قبل به یک سال کلی سوال بی پایه و سخت و اضافه میشه مثلا همین کنکور 93 درس شیمی اش! باور کنین قصد اغراق ندارم ولی همین شیم 93 رو یکی از استادان دانشگاه فردوسی تو 90 دقیقه وقت فقط به 5 تا سوال رسید تایمش که حل کنه واقعن شیمی اش وحشتناک بود من خودم بدون هیییچ امادگی زیست 88 رو زدم ... 60 درصد زدم تازه بدون امادگی... ولی سالای بعد به خصوص 92 و 93 اشک همه رو همین زیست در اورد... هرسالم بدتر و بی اساس تر میشه بعد به کسایی که میرن این کلاسای کنکور میگن این تستارو کار میکنن باهشون بعد یه عده که توان مالی ندارن همچین کلاسایی برن می مونن این بی انصافی نیست؟؟
خاصـ استم
خاصـ استم
٩٤/٠٣/٢٢
٢
١
پریسا جون اگه کنکور نبود مبنا معدل 12 سال می شد که در این صورت با توجه به معدلم من یه رشته تاپ رو دولتی میخوندم و یه رشته معمولی تر رو در تهران یا شیراز یا.. هر جا ولی کنکور همه معادلاتو بهم میزنه کنکور ظاهرا یه رقابته برابره در باطن فقط واسه اونایی خوبه که کلی کلاس و هزینه صرف میکنن انواع استادای عالی رو باهشون خصوصی کلاس بر میدارن ولی در مناطق پایین و روستا ها همچین استفاده هایی نمیتونن بکنن دانش اموزان برای همین یه ظاهر سازی که میگن برابره که یکیمثه منو تورو مثلــــــا قانع کنند...
فرناز
فرناز
٩٤/٠٣/٢٤
١
٠
موافقم مثلا12سال شاگرداول باشی معدلت از20 پایینترنیومده باشه بعد فقط این 4ساعتوخراب کنی اینه عدالشون؟؟؟
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٦
١
یه سوالی که توزهنمه اینه که سازمان سنجش این درآمد بسیار بالایی که داره رو چیکار می کنه ؟؟ واقعا سابقه 35 ساله دارن آقای توکلی ؟؟ مرسی بابت مصاحبه
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
١
٠
*ذهنم
MONA-R
MONA-R
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
ي سوالي :ترتيب سوالات هرداوطلب با داوطلب ديه متفاوته? و بر اون اساس تصحيح ميشه? يني اسم هركسو روي پرسش نامش نوشتن??
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٣/٢١
٢
٠
ترتیب سؤال ها متفاوته و فرم های A تا F رو درست می کنند. شما باید بالای پاسخ برگ بنویسید که کدوم فرم سؤال رو پاسخ دادید. البته اگر هم ننویسید خود سازمان سنجش با همه فرم ها چک می کنه و توی فرمی که بالاترین نمره رو گرفتید لحاظ می کنه
par!sa
par!sa
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
اره تا جاییکه یادمه نوشتن اسمو رو پرسشنامه! رو پاسخنامه هم خودشون زدن ک مال چ گروهی! فقط قبل ازمون بهتون میگن تطبیق بدین ک پرسشنامه و پاسخنامه یکی باشه :)
MONA-R
MONA-R
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
و ممنون مريم , بابت مصاحبت :-)
رفیعه
رفیعه
٩٤/٠٣/٢٠
٣
٠
کلن اقای توکلی رو میبینم،بیشتر استرس میگرمممممممم:| اقای حسینی بای هم همین طور:| و در اخر:کنکور مزخرف ترین اتفاق زندگیم بود تا الان:| مرسی مصاحبه:|
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٣/٢١
١
١
شما مگر کنکوری نیستید؟
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠٣/٢١
٨
٥
من هنوز هم یکی از اصلی ترین طرفداران کنکورم؛ کنکور کارشناسی رو خیلی خوب دادم ولی کنکور ارشد رو خراب کردم و این خراب شدن دقیقا به خاطر سازمان محترم سنجش بود که مثلا از یک درس 15 سؤالی (ماشین های الکتریکی) 5 تا سؤالش غلط بود و بعد از آزمون حذف کردند. اما باز هم میگم توی کشور ما که مستعد رانت و فساد هست. فعلا تنها راه درست و درمون که در حق کسی ظلم نشه کنکوره// اگر کسی نتونه فشار و استرسش رو کنترل کنه به نظرم آدم موفقی نیست. به هر حال آزمون های بزرگ مشکلاتی هم دارند ولی به نظرم سرجمع منافع کنکور از مضراتش بیشتره
هاچ
هاچ
٩٤/٠٣/٢١
١١
٠
لعنت به آدم هایی که هیچ وقت جوون های مملکت واسشون مهم نیستن
faride
faride
٩٤/٠٣/٢١
١
٠
لعنة ا... علیه!
judy_abbott
judy_abbott
٩٤/٠٣/٢١
٣
٠
وااااااااقعا ک! ساعت کلاس ما با ساعت تو سالن یکی نبود و 5 دقه زودتر عمومیا رو از ما گرفتن درحالی ک میخاستم ادبیات جواب بدم......عصبی شده بودم اصن سوالای اول ریاضی پایه رو ک سخت و وقت گیر بود گیر کرده بودم و ب خاطر همین یه عااااااااااااااااااالمه وقت از دس دادم واسه سوالای آسون بعدیش......بد ترین درصد ریاضی تو کل عمرم
par!sa
par!sa
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
واس همین میگن خودتون ساعت ببرین دیگه :D
آسمانه
آسمانه
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
راجع به کنکور من بنده دیگه عرضی ندارم!:) ممنون مریم جان
همتا
همتا
٩٤/٠٣/٢١
٤
٢
یه چیزی میگم امیدوارنم کتک نخورم ;) استاد روان شناسی ما یه مدت تو تیم روانشناسی طراحان کنکور بوده ! میگف یکی از اصول کنکور اینه که عمدا مثلا تو یه درس (یا دو سه تا ) چند تا سوال اولو خیلی سخت ( حتی شاید غلط) می دن که اگه کسی قرار باشه استرس بگیره و نتونه جواب بده همون اول بگیره ! برای اینکه مثلا آدمی باس تو رشته پزشکی قبول بشه که تا تقی به توقی می خوره استرس نگیره خراب کنه همه چیو !به نظرم حرفش منطقی اومد.
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٤/٠٣/٢١
٥
١
کنکور خرهههه..:|...خب اون همه سوال واقعا مسخره اس که تو چهار ساعت بخوای همشو جواب بدی...بعدم هیچوقت مثه آدم سوال در نمیآرن...من الآن اعصاب ندارم...:||||
par!sa
par!sa
٩٤/٠٣/٢١
٣
٣
یه چیز بگم منو نمیزنی؟ خخخخ بنظرم کنکور تنها امتحانیه ک توش سوالاش واااقعا معقول و درحد چیزهاییه ک بهمون اموزش داده شده! این ک یکم سخته هم برا اینه ک اگه اسون بود همه رتبه یک میشدن :D
DokhtareMashreghi
DokhtareMashreghi
٩٤/٠٣/٢٢
٠
١
الآن بعد يه روز میفهمم کنکور اونقدر بد نيس بدبخت!خخخ...راست ميگي...کنکور باید باشه تا برترین ها انتخاب بشن فقط:-)
فاطيما
فاطيما
٩٤/٠٣/٢٢
٠
٠
تــــــــــــــــــــــــموم شد...بردارين اين گزارشو من نبينم ديگه ايشونو خخخخخخخخخخخخ مرسي بابت گزارش :)
tanin
tanin
٩٤/٠٣/٢٢
٠
٠
خدایا شکرت تموم شد
غ-مریم
غ-مریم
٩٤/٠٣/٢٥
٠
٠
واقعا روزاي كنكور روزاي سختي بود ياد اون قرص صورتياي آرامبخش بخير
غ-مریم
غ-مریم
٩٤/٠٣/٢٥
٠
٠
راستي ممنون مريم عزيز