گدایی برای یک بستنی بیشتر!
در خیابان به کودکانی برخوردم که برای پول بیشتر و دور از چشم والدین‌شان گدایی می‌کردند

گدایی برای یک بستنی بیشتر!

نویسنده : مجتبی آستانه

سر ظهر است گرما جان آدم را به لب می‌رساند؛ کودکی به دکه نان رضوی تکیه داده، ترازویی مقابل خود گذاشته و تکالیف مدرسه‌اش را می‌نویسد. دلم به حالش می‌سوزد، پس چند شیرینی که همراهم داشتم به او می‌دهم و با ناراحتی دور می‌شوم.

چند روز بعد در یک بعد از ظهر خنک باز هم همان کودک را با ترازویش می‌بینم که چمباتمه زده کنار دکه. جلوتر می‌روم؛ با دقت که نگاه می‌کنم صحنه‌ای باورنکردنی می‌بینم! کودک با موبایلش مشغول پیامک بازی است. با تعجب می‌گویم: «تو که موبایل داری! پس چرا گدایی می‌کنی؟!» به راحتی حاضر نمی‌شود پاسخ بدهد. بالاخره با اصرار قبول می‌کند و می گوید: «پدر و مادرم برای این‌که نگرانم نشوند این گوشی را برایم خریده‌اند.»

باورم نمی‌شود؛ می‌گویم زنگ بزن به بابایت تا با او صحبت کنم. یکهو می‌زند زیر گریه و بی‌قراری می‌کند و می‌گوید: «بابام اگر بفهمه گدایی می‌کنم من رو می‌کشه.» تعجبم بیشتر شد از اینکه پس برای چه کسی گدایی می‌کند و پاسخش این است: «برای خودم...».

ساکن محله‌ای از مناطق متوسط شهر هستند و پدرش کارگر کارخانه است. بعضی روزها به هوای درس خواندن با دوستش از خانه خارج می‌شود و به این مکان برای گدایی می‌آید و روزانه تا 20 هزار تومان هم کاسب می‌شود که معادل پول توجیبی ماهانه‌ای است که پدرش می‌دهد. با پولش ساندویج، بستنی و تنقلات می‌خرد و مقداری از آن را هم برای خریدن دوچرخه پس انداز می‌کند. ترازویش را هم قبل رفتن به خانه به دکه روزنامه فروشی محل گدایی‌اش می‌سپارد تا خانواده‌اش از کار او باخبر نشوند.

پدیده کودکان کار که از آن به عنوان (تراژدی شهر) یاد می‌شود؛ معضلی است که اکثر شهرهای بزرگ با آن رو به رو هستند. تماشای صحنه التماس کودکان برای دریافت کمک دل هر بیننده‌ای را می‌سوزاند، چون که این کودکان مثل هم سن و سالان خود نمی‌توانند تفریح کنند. اما اگر کودکانی که مشکل مالی ندارند گدایی را به عنوان شغل و به دور از چشم خانواده خود برای درآمدزایی خود انتخاب کنند، جامعه با مشکل بزرگی رو به رو خواهد شد. طبق آخرین آماری که مرکز آمار ایران ارائه کرده است، حدود 1 میلیون و 700 هزار کودک به صورت مستقیم در ایران درگیر کار هستند. برخلاف تصورات موجود که کودکان کار را افرادی بی سرپرست، فراری و بی‌سرپناه می‌دانند، طبق داده‌های به دست ، آمده اکثر قریب به اتفاق کودکان دارای خانواده هستند (در 86.4درصد هم پدر و هم مادر در قید حیات و سالم بودند) که با اطلاع و توصیه آن‌ها و یا به صورت مستقل از خانواده گدایی می‌کنند. در تحقیقی که بر روی کودکان کار انجام شده بود بیش از 60 درصد پاسخ گویان از کار خود راضی بودند، که 41.8 درصد از آن‌ها دلیل رضایت خود را تنوع و درآمد خوب این کار بیان کردند!

من خودم شاهد بودم که اخیرا کودکان برای جلب احساسات بیشتر مردم، در هنگام گدایی مشغول به نوشتن تکالیف مدرسه‌شان می‌شوند. جالب این‌جاست که مشق‌های‌شان آن قدر زیاد است که حدود 4 ساعت در حال نوشتن تکلیف هستند و حتی شب‌های جمعه که فردایش روز تعطیل است مشق می نویسند!

در دهه شصت و هفتاد کودکان برای کار، شغلی را انتخاب می‌کردند که علاوه بر درآمد، هنر و حرفه‌ای را هم یاد بگیرند، مثلا در مکانیکی، تراشکاری و ... کار می‌کردند، ولی در چند سال اخیر کودکان شغل‌های آسان از قبیل پخش تراکت، فروشندگی و... را انتخاب می‌کنند.

گدایی کار آسانی است که با کمی جلب توجه و احساسات، می‌تواند درآمد خوبی برای فرد داشته باشد، حال اگر کودکان آن را به عنوان شغلی بی‌دردسر برای خود انتخاب کنند، مطمئنا نمی‌توانند در آینده و دوران جوانی به عنوان نیروی کار و مولد به جامعه کمک کنند. نظارت خانواده‌ها بر روی فرزندان‌شان برای جلوگیری از این اتفاق بسیار ضروری است ولی متاسفانه با توجه به شاغل بودن پدر و مادر در خیلی خانواده‌ها، نظارت و توجه بر روی کودکان کاهش یافته است.

این موضوع وظیفه من و شما را به عنوان کسانی که از کنار این کودکان رد می‌شویم و به آن‌ها پول می‌دهیم و ندانسته به این کار تشویق‌شان می‌کنیم بسیار سخت و سنگین می‌کند. 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
میرزا
میرزا
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
سلام؛ موضوع فوق العاده ای رو محوریت قرار دادید. دقیقا خط آخر بدون اینکه صریحا در قالب الفاظ حرف بزند، خفیف در لفافه راهکار رو ارائه داد. در کل شرایط زیادی برای کمک کردن به اینگونه افراد وجود داره که اگه همه اینو می دونستند، کسی اصلا پولی نمی داد و این در حالیه که خیلی ها واقعا محتاجند و آبرودار. ممنون آقا مجتبی.
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
سلام؛متشکرم. کاش بشه مردم با موسساتی که واقعا به این افراد کمک می کنن بیشتر آشنا بشن
میرزا
میرزا
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
امیدورام اتفاق های خوب بیفته...
v-qavam
v-qavam
٩٤/٠٣/١٩
٥
٠
نسل جدید خیلی تنبل و راحت طلب شدن من خودم با افتخار میگم عارمم نیست که از پنجم دبستان تابستوناش کار کردم اما کارایی مث نجاری، یخچال سازی، باطری سازی و سیم کشی، پرنده فروشی، که خب غیر از پرنده فروشی از بقیش چیز زیادیس یادم نمونده خخخخ چون زیاد دزد کار نبودم:) اما نسل جدید دنبال کمترین سختی و بیشترین راحتی و سودن اصنم براشون مهم نیست که هنر یاد نمی گیرن یا عزت نفس و آبروشون در خطره
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
موافقم نسل امروز واقعا تنبل و راحت طلب هستش و صد البته باز هم به خانواده برمیگرده چون از ابتدا تمام نیازهای بچه رو فراهم میکنه دیگه اون بچه نمیدونه کار کردن چیه؟ حتی یه مورد داشتیم آقا تو 25 سالگی ازدواج کرده بود هنوز باباش خرج زندگی شو میداد و وقتی بهش میگفتن برو سرکار میگفت هرجایی نمیرم در شان من نیست اونوقت با موتورش به تفریح و گردش میپرداخت :|
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
دم شما گرم. منم یه سال تابستون رفتم صافکاری کار کردم! تمام بدبختی ما تنبلی نسل جوان و نوجوان و کودک امروز هست.
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
خوش به حال اون پسر !! واقعا متاسفانه پدر و مادر امروزی با حمایت بیش از اندازه شون از فرزندها (مخصوصا پسر) باعث تنبلی شدند.
هاچ
هاچ
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
منم میخوام برم تو یه مکانیکی شاگرد وایسم سر از کاره ماشین دربیارم ولی نمیذارن :(
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
مگه گرایش مهندسی مکانیکتون چیه ؟؟؟ برید پیش آقای خیامی؛ فوت و فن تعمیر موتور پیکان رو بهتون یاد میدن!!
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
با دیدن این بچه ها هر چیزی به ذهنم میرسید جز این مدلی که شما گفتی. واقعا جای تعجب داره که پدرو مادرا رو بچه هاشون چطور نظارت ندارن ، درسته زندگیا سخت شده معمولا خانم و آقا با هم کار میکنن اما اون بچه هم نیاز به مراقبت و تربیت داره .اگه درست تربیت نشه چطور میخواد یه خونواده رو راه ببره یا در زمان پیری از پدرو مادرش نگهداری کنه؟ نمیدونم والا حرف زیاده ولی به نظرم همه زن و شوهرا باید قبل از بچه دار شدن حداقل یه تدبیری برای آینده بچه شون درنظر بگیرن که بعدها همچین مشکلاتی نباشه البته متاسفانه سطح آگاهی و فرهنگ خیلی از خانواده ها پایین هستش و بعد از ازدواج یه چندتایی بچه میارن اونم به سرعت !!! که اصلا نمیدونن چطور میخوان خرج اینارو بدن.
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
منم وقتی گفت واسه خودم کار می کنم خشکم زد!! همیشه فکر میکردم این بچه ها چقدر از کارکردنشون ناراضین ! به نظرم تربیت فرزندان امروز کاملا فراموش شده! پدر و مادری که از 2 سالگی بچه اون رو مهد می ذارن تا برن سر کار؛ باعث می شه بچه اون 4 سالی که داره تربیت و شخصیتش شکل می گیره تحت سرپرستی مربی مهد باشه که معلوم نیست چه شخصی هست.
خاصـ استم
خاصـ استم
٩٤/٠٣/١٩
١
٠
معمولا قشر جوان خیلی دل رحم تر هستن واسه همین هم میان کنار در اصلی دانشگاه ها می شینن مثه دانشگاه فنی مهندسی ازاد با نوشتن تکالیف
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
متاسفانه اونها همین دل رحمی رو هدف قرار دادند و از احساسات سوء استفاده می کنند. کم کم باعث بی اعتمادی نسل جوان هم می شه
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
متاسفانه وقتي يكي از اينها از مزه ي روزي بيست تومن پول درآوردن بدون هيچ زحمتي براي دوستش بگه و دوستش براي دوستش اين جامعه آماري رشدش خيلي زياد ميشه زياد!!!!
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
منم از همین خیلی می ترسم که کسی رو به این کار تشویق نکنه! ولی فکر کنم ترس از اطلاع خانوادش باعث می شه چیزی نگه.
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/١٩
٠
٠
جالب بود...... ولی فرهنگسازی در این موارد کار بسیار بسیار بسیار سختیه!
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
به نظرم فرهنگ سازیش نشدنیه !
maede
maede
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
چند سالش بود این بچه؟!آدم دلش میسوزه کمک میکنه،واقعا نمیدونم درستش اینه کمک کنیم یا نه؟یکی که واقعا نیاز داره و ازت درخواست میکنه خب گناه داره ردش کنی :(
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
جلد کتابی که درس می خوند مال چهارم دبستان بود! موسسات خیریه کودک هستند که به بچه های واقعا نیازمند کمک می کنند. وقتی این افراد رو می بینید به جای کمک به اونها با خودتون عهد کنید در اسرع وقت با پرداخت اینترنتی به این موسسات کمک کنید
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
داریم دیگه... آدم واقعن نمیدونه باید چکار کنه... هیع رزوگار.... مرسی از شما نگاه دغدغه مندتون...قلمون مستدآم...اوقاتتون خوش (^_^)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
سپاس گزارم :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
:) این بزرگ بشه کاسبه !
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
والا ! بعد ما هی میریم درس می خونیم !
آسمانه
آسمانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
نمی شه نسخه کلی براهی همه پیچید و تو این قشر دست دراز کن همه جور آدم پیدا میشه هم نیازمند هم این جوری والکی ! ترس من از اینه که به خاطر کمک نکردن به اینا به نیازمندها هم کمک نکنیم و همه رو با یک چوب بزنیم!:) ممنون از مطلب خوبتون
هاچ
هاچ
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
ولی هیچ جوره نمیشه این دو گروه رو از هم تشخیص داد! مگه اینکه یه هو یکیشون مثله این کودک موبایل دربیاره پیامک بده!
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
چه قشر بزرگسال و چه خردسال در زمینه محتاج بودن واقعی غیرقابل شناسایی هستند! اینکه بریم یه نیازمند واقعی پیدا کنیم و به جای همه اینا به اون کمک کنید!
admincheh
admincheh
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
خیلی عجیبه به خاطر چند تا چیز ساده عزت رو زیر پا بگذاری . البته تو این سن رفع این نیازها از سمت خانواده خیلی مهمه .شاید یک آسیب شناسی اجتماعی والبته قبل از همه ی این ها ریشه کن شن فقر:(
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
واقعا باور نکردنیه. شاید اینکه پول داره هدف میشه و همه اینا ناشی از تربیت خانوادگی است
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
واقعا عجبیه! خیلی عجیب :| البته چند هفته پیش که برای خرید دو فروند بستنی رفته بودم، با خاهش و التماس یه بچه 7، 8 ساله که جلوی در ایستاده بود رو به رو شدم. وقتی خاستم برای اونم یه دونه سفارش بدم، صاحب مغازه گفت از صبح تا حالا 11 ، 12 تا بستنی خورده :|
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
فروند بستنی؟؟ ازون قیفی برجیا؟؟؟ ماشالله بچهه چه خوش اشتها بوده! معلوم نیست واسه نهار چقدر ساندویج از مردم گرفته !
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
در کل که به نظرم نباید به این بچه ها پولی کمک کرد، بیشتر تشویق میشن به این کار و شاید باعث بشه توی بزرگسالی هم به این مدل پول در آوردن عادت کنن. ممنون جناب آستانه :)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
منم موافقم چون پول دادن باعث می شه آدم های سوء استفاده گر بیشتر راغب بشن به استفاده از کودکان برای کار. و هم این بچه مزه پول بدون دردسر رو بچشن. سپاسگزارم:)
A_paridokht
A_paridokht
٩٤/٠٤/٠٤
٠
٠
روی قلب پاکم حساب دیگری باز کن،حساب مالیم صفر است.... قشنگ بود ممنون
nina_aghighi
nina_aghighi
٩٤/٠٤/٢٦
٠
٠
با عرض خسته نباشید.......تولدتون مبارک.ان شاءالله همه زندگیتون رو با رستگاری سپری کنید.
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
متشکرم:)
میرزا
میرزا
٩٤/٠٤/٢٦
٠
٠
عرض ادب و احترام خدمت آقا مجتبای گل. تولدتون مبارک! امید که در کنار همسر گرامی خوشبخت زندگی کنید. :)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٤/٠٥/١٠
٠
٠
مرسی استاد عزیز. شرمنده بابت تاخیر؛ چون تازه الان به این قسمت سرزدم:)
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
شده‌ام یک شهر از بوی تو

حتی دستم به خیالت هم نمی‌رسد

٩٧/٠٤/٠٢
شعری سروده خودم

گرگان و سگان دست به دستند...

٩٧/٠٣/٣١
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩