اين روزها بدون شك همه با شبكه‌هاي اجتماعي آشنا هستند و در اين ميان هر كس به نحوي اطلاعاتي درباره آن‌ها دارد كه يا از رسانه‌ها حاصل شده است و يا به واسطه استفاده شخصي خودش بدست آمده. به هر شكل هر كس مطابق سليقه خود در فضاهاي مجازي فعاليت مي‌كند و گذشته از مبحث ارتباط همواره مطالبي در آن‌ها به اشتراك گذاشته مي‌شود كه در بسياري از مواقع شايعاتي بيش نيست! و در اين‌جاست كه متوجه مي‌شويم اصلي‌ترين هدف اين فضاها كه ارتباط راحت‌تر و كم هزينه‌تر بوده به حاشيه رفته و جاي خود را به اهداف ديگري داده كه البته نمي‌شود اين موضوع را به همه تعميم داد، چون هيچ چيز مطلق نيست. به هر شكل هر كس بسته به فرهنگ و اعتقادات شخصي خود ارتباطش را شكل مي‌دهد و عقايدش را به اشتراك مي‌گذارد و در اين ميان دست عده‌اي همواره پيش ملت دراز است!

همان‌هايي كه مي‌خواهند به هر قيمتي تعداد لايك‌ها و نظرات پاي مطالب‌شان روز به روز بيشتر شود، حال آن‌كه اصلا برايشان مهم نيست در مقابل از چه چيزهايي حرف مي‌زنند و يا چه شخصيت‌هايي را زير سوال مي‌برند. توجه شما را به مواردي از اين قبيل جلب مي‌كنم:

- يك نفر مداخله گر در امور شخصي ديگران:

«اين عكس مخفي از فلان بازيگر معروف سينماست! لايك كن و هرچقدر از ديدنش لذت بردي از 1 تا100 كامنت بذار»

كه در اغلب اين موارد عكس‌ها ساختگي بوده و صحت ندارند كه فرضا اگر هم داشته باشند، عكس شخصي ديگران به ما چه ارتباطي دارد!

- يك نفر مثلا مجنون:

«قدرت عشق انقدر زياد است كه دو دل را يك دل مي‌كند! جان عشقت اگر دوستش داري لايك كن»

اينگونه است كه از هيچ اصرار و التماسي هم دريغ نمي‌كنند!

- يك نفر علاقه مند به سرشماري:

«از پيج ورود كچل‌ها ممنوع مزاحمتون ميشم، پسرها كامنت بذارن دخترها هم لايك كنن ببينيم كيا بيشتر هستند، پرچم كدوم گروه بالاست!؟ بعدش هم صفحه رو به اشتراك بگذاريد تا همه از پست‌هاي جذاب ما لذت ببرند»

به نظر من با توجه به اين همه علاقه ايشان بايد مامور سرشماري مي‌شدند! بماند كه جذابيت مطلب در يك كلام ما را گيريفت.

- يك هموطن كه گويا با معني لايك آشنا نيست:

«اين كودك بيماره و يك هفته ديگه ميميره، اما با اين حال هنوز پدرش دست از كتك زدنش برنداشته! دلم مي‌خواد ركورد لايكو بشكني‌ها! هر لايك نشانه يك تنفر از اين پدر»

به عقيده بنده ايشان ظاهرا مصداق واقعي كاسه داغ‌تر از آش هستند. يعني واقعا دلشان بيشتر از يك پدر براي فرزندش مي‌سوزد! آخي... و تا آن‌جا كه ما مي‌دانيم لايك به معني پسنديدن است، نه تنفر!

- يك نفر خير شايعه ساز :

«حال فلان خواننده كشورمون خيلي بده، هر لايك نشانه يك دعا براي سلامتي ايشان»

اينگونه است كه مردم را در توهمات خود راهي بيمارستان مي‌كنند، حتي ديده شده سوژه مورد نظر را فرستاده‌اند آن دنيا! در حالي كه وي در صحت وسلامت در كنار خانواده‌اش روزگار مي‌گذراند.

- يك نفر بيكار علاقه مند به كامنت حتي توهين به خودش:

«اين عكس رو مي بيني؟ هيچ چيز خاصي نداره، حالا عدد 37 رو كامنت بذار ببين چه اتفاقي ميفته»

در اين مورد ذهنم مشغول كساني مي‌شود كه بي فكر اين كار را انجام مي‌دهند وتوقع دارند واقعا اتفاقي بيفتد! و بعد از آن به مقدار دلخواه ناسزا نثار صاحب پست مي‌كنند، يك نفر نيست به اين‌ها بگويد اول به عقلت رجوع كن هموطن !

و بسياري مثال‌هاي ديگر از اين دست كه به همين چند مورد بسنده مي‌كنم. چه خوب مي‌شد اگر در طرح جمع آوري متكديان، فكري هم به حال اين گدايان پست مدرن مي‌كردند.گذشته از اين‌ها جديدا آن‌قدر ملت باهوش و هميشه در صحنه ما خوش خيال شده‌اند كه توقع دارند مقابل چندين بار به اشتراك گذاشتن يك صفحه، گوشي اپل و گلكسي دريافت كنند! آخر آن بنده خدا اگر آن‌قدر سرمايه جهت خريد گوشي داشت كه قطعا جاي بهتري سرمايه گذاري مي‌كرد. مورد ديگر ساخت صفحات قلابي به نام بازيگران، خواننده‌ها و افراد بنام، كه انقدر زياد شده‌اند كه تشخيص شخص واقعي ميان آن‌ها دشوار است، چه بسا فرد حقيقي اصلا فعاليتي درآن فضا نداشته باشد!

عكس العمل افراد هم بعد از لايك شدن توسط اين صفحات ديدني ست كه اغلب بعد از اين اتفاق، پست جديد خود را اختصاص مي‌دهند به يك اسكرين شات از اين پديده و با كلي ذوق و شوق از آن حرف مي‌زنند. به هر ترتيب هر شخص مسئول رفتار و پاسخگوي اعمال خود خواهد بود، اما چه خوب است به جاي همكاري در اين موارد، به عنوان اينكه «حالا امتحان مي‌كنم خرجي كه ندارد» كمي بينديشيم، برخي از مطالب حقيقتا خارج از فرهنگ ماست، به جاي رواج آن‌ها به يك لبخند بسنده كرده و متقابلا مطالب مفيد و موثر و شوخي‌هاي بي‌مورد را به اشتراك بگذاريم!

اما فراي اين موارد متاسفانه انتشار مطالبي ست كه در آن‌ها، شوخي با مسائل ديني و اعتقادي و بزرگان شده است! كه در اين موارد حتي افراد معتقد هم گاهي از روي نا آگاهي به انتشار آن‌ها ، صرفا به حساب شوخي مي‌پردازند و متوجه نيستند، اين‌ها كم كم به بي اعتنايي به دين و سهل انگاري ختم مي‌شود!

بيايیم قبل از رواج هر چيزي كمي به عواقبش فكر كنيم و صرفا به خاطر سرگرم شدن و شاد بودن هر كاري را انجام ندهيم.

بيايیم از هر چيزي به طور مطلوب استفاده كنيم.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
آموزنده بود و با قلم توانای شما خواندنی هم شده بود... مرسی :-)
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
سپاس آقای شمشیری لطف دارید مثل همیشه :)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
مطلب خوب و دغدغه مندی بود خانوم اعتمادی ...... متاسفانه کشور ما سرزمین امواجه ........... موجها خیلی سریع میان و خیلی سریع هم فروکش میکنند.......... کم کم مخاطبان این افراد هم از این جو گرفتگی درخواهند آمد........
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
درسته همونقد که سریع داغ میشه و اوج میگیره متقابلا همونقدر زننده و دلسرد کننده هستن !سپاس از حضورتون :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
:) ! حالا مثلاً عکس من که خود خود کامران نجف زاده لایک کرد بعد الکی ما هم خوشحال شدیم نیایم بروز احساسات کنیم :) ؟ ! البته من کلاً یک بار شکار این فلان عدد رو بزن ببین چی میشه شدم ! و بعد نه تنها به عمه گرامیش فحش ندادم بلکه تجربه ای شد واسه پست های بعدی ! در ابتدا با اون دسته که هی شیر می کنند تا گلگسی و ماشین برنده بشن و در این امر هرچی توان دارند به خرج می دهند فقط از خدا طلب هدایت دارم . مطلب عالی بود ، دیگه واجب بود قلم بزنید ، ادمین :) !
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
بله درست میفرمائید به هر حال هر کدوممون برای یکبار هم که شده بعضیاشو تجربه کردیم، مسلما بنده هم از این قائده مستثنا نیستم ^_^ ممنون که وقت گذاشتید آقای بهمنی لطف شماست :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
این همون معظلی هست که میگن توی ایران اول تکنولوژی ورود پیدا میکنه و بعد فرهنگ استفاده از اون ... :) ممنون عزیزم
هاچ
هاچ
٩٤/٠٣/٢٠
١
٠
اول تکنولوژی وارد میشه و هیچ وقت فرهنگ استفاده از اون!
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
دقیقا همینطوره خیلی وقتا تا بخواد فرهنگش بیاد خودش از در دیگری خارج شده ! مرسی مریم جان از حضورت
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
ممنون هاچ ^_*
sarah_n
sarah_n
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
فعلاً که تنها چیزی که در شبکه های اجتماعی دیده میشه پست شکست عشقی و تو رو ارواحت لایک کن ـه!
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
متاسفانه ..... و آخه چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
اینم یکی از کلیشه ای ترین موارده :)
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
سلام. متن با محتوایی بود. در امتداد حرف شما منم یه نکته بگم . تهاجم فرهنگی کلمه ای که همه ما زیاد شنیدیم ولی زیاد واسمون جا نیافتاده .منم نمیخوام این کلمه رو توضیح بدم. فقط میخوام بگم یکی ار خوراک های اصلی این تهاجم رو همین لایک ها و به اشتراک گذاشتن ها تشکیل میدن . اینطور که یه مطلب یهو از نا کجا آباد پیدا میشه . با بررسی کردن این که چقدر لایک خورده و به اشتراک گذاشته شده سلایق مردم رو دسته بندی میکنن وقتی این کار انجام بشه میفهمن که از کجا و چطور باید فرهنگ یه ملت رو تغییر داد تا به تدریج کلا دیگه فرهنگشون نابود شه و ارزشهاشون بی معنی شه. رک وراست بگم کسانی که هر مطلبی رو بدون فکر لایک میکنن و انتشار میدن دارن میگن: ببین من از این راه ضربه میخورم اینجوری منو بزن زمین. موفق باشید
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
درسته نکته بسیارخوبی رو اشاره کردید، چنین چیزی هم میتونه باشه قطعا ! متأسفانه تو انتشار خیلی از مطالب مردم زحمت نمیدن به خودشون که منبعش رو پیدا بکنن
مرتضی هنرمند راد
مرتضی هنرمند راد
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
احتمالا شما انیمیشن "گدایان پست مدرن" سروش رضایی رو دیدید؟:-) :-)
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
مدتهاپیش یه چیزی دیدم به گمانم بله همونه جرقه ای شد :)
fatemeh_sh73
fatemeh_sh73
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
جدا از مفهوم مطلب واقعا زیبا بیان کردی حرفتو دوست خوبم.. خیلی حرفه ای نوشته بودی :) .. در مورد این گدایی های سایبری هم باید بگم به نظرم کار از کار گذشته :)
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
ممنونم از لطفت دوست عزیزم :) متأسفانه این چیزا ریشه کن نمیشه درسته
میترام
میترام
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
میدونب یه عده ای هستن ک کلا ظرفیت خیلی چیزا رو تو دنیای حقیق ندارن و خب این مشکل اخلاقی شون رو توی دنیای مجازی هم به رخ بقیه میکشن و متوجه نیستن ک این چیزا واسه بقیه جذاب نیی.من خودمم تو مف اونایی ام ک راحت این پست ها رو شیر میکنن و اصرار هم دارن ک بقیه اونارو به اشتراک بذارن.نمیدونم والا ولی بعضیا انگار این دنیای مجازی اسبابیه واسه برطرف کردن یه سری کمبودایی ک تو زندگی خودشون ب هر علتی نتونستن برطرفش کنن.ممن خودم ب شخصه اینجور چیزا رو اصلا بها نمیدم.تازه اینا خوبن فقط واسه لایکش این کارارو میکنن.بعضیا قصدشون سوءاستفاده اس و هک میکنن طرفی ک لایکشون میکنه چون واسه لایک کردن قبلش باید اد بشن.و واسشونم هیچی مهم نیس جز اون اهداف پلیدشون...همیناها هستن ک اسم محیط مجازی رو خراب کردن... ممممنون از مطلب به جا و خوبت...ببخشید اگه غلط املایی و نگارشی دارم چون با موبایل اومدم نمیتومم چک کنم ببینم جاییش ایراد داره یا ن.
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
ممنون از حضورت میترای عزیزم و همینطور نظر پر محتوات موارد خوبی رو اشاره کردی، الان هر چی فکر میکنم متأسفانه در پاسخ به هر کامنت باید کلمه ( متأسفانه ) رو قید کنم این گویاست دیگه که چه اوضاعی حاکمه :)
a_zabbah
a_zabbah
٩٤/٠٣/٢٠
٠
٠
گدايان پست مدرن رو خوب اومدين...مطلب آموزنده اي بود اما مثل خيلي مشکلات ديگه مردم يه گوشه ميشينن و با ژست بظاهر بسيار متفکرانه اي ميگن بايد "فرهنگ سازي" بشه...!!!!!!!!!!!!!!!!! ممنون
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢١
٢
٠
درست میفرمائید و هیچ وقت هم اینکار انجام نمیشه، بیشترازاین که بخوان فرهنگ سازی کنن میان میگن این چیزا بده ، میخوان جلوشو بگیرن و بعد از هرچی انسان منع بشه نسبت بهش حریص تر هست !:)
ahoo_khademi
ahoo_khademi
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
خیلی مطلبت عالی بود آبجی فائزه....متاسفانه ما ایرانی ها یه خصلت بدی که داریم زود جو گیر شدنه!!!زود جو میگرتمون و خیلی زود تر هم ولمون میکنه...خیلی بده که اول از یه چیزی استفاده میکنیم بعد که حسابی خراب کاری کردیم و دسته گل به آب دادیم میریم سراغ طرز استفادش!!!...ممنون امیدوارم بازم از این کارای عالیت ببینم و موفق باشی...(به مشهدی جوابمو بدی مطمئن باش هر جا باشی پیدات میکنم میام برات!!!دی:)) )
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢١
٣
٠
مرسی که خوندی آهو جونم ، حرفت کاملا درسته ، شاید یک ایراد کار از اونجا باشه که خیلی از خانواده ها هم بجای اینکه افراد رو به سمت و سوی درست هدایت کنن و کنترل مناسب داشته باشن فقط خیلی تند رفتار میکنن تا مثلا اعضای خانواده رو از این محیط ها دور نگهدارن صرف اینکه مشکلاتی ازش دیدن ! خب اینطوری میشه که مثلا یکنفر چشم بقیه رو که دور میبینه با یک حس استقلال واهی هر طور دوست داره تو این فضاهارفتار میکنه ! ( مذاشتی مشدی موگوفتوم که کیف کنی ، الان ای لهجه ضایع چی بود مو حرف زدوم :-/) خخخ
راتا
راتا
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
مطلب مناسبی بودوآموزنده....فقط تشکر:)
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
خیلی ممنون راتا، چه آواتار نازی ؛)
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
نفرت انگیز ترینشون اینایی که مینویسن هرچقدر مامانتو دوس داری لایک کن :| عای میره رو مخم :@
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
خخخخ آره والا ایشششD:
saiideh70
saiideh70
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
لایک
آتی
آتی
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
ممنون ............ جالب بود
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
مرسی آتی :)
Atefe_K
Atefe_K
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
خخخخخخ..آموزنده و خنده دار...خو اخه چرا ملت توهمی ان؟؟:دی..ممنون:)
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
دیگه هستن کاریش نمیشه کرد ! یادم رفت بنویسم یه عده هم ادمین آزارن خخخخ ^_^ ملسی عاطفه
tanin
tanin
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
خیلی طولانی بود فاعظه@_@:دی
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
دیگه کنکور گذشت بیکاری بخون سرگرم شی D:
Cold
Cold
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
خیلی ها از قدرت داشتن تو این فضاها و احساس دیده شدن لذت میبرن!....داستان دروغ واسه لایک میسازن ،عکس خصوصی مردمو میذارن ،احساسات مردمو بیخود بازی میدن و.... خوب بود :) مرسی
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
درست میفرمائید همینطوره :)
na3er
na3er
٩٤/٠٣/٢١
٠
٠
یه کلیپ طنز هم در این باره وجود داره دیدین؟ خلاصه ما این متن رو چندتا لایک باید بزنیم؟؟؟ هههه
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢٤
٠
٠
حضورتون کافیه سپاس :-)
f.haghighat
f.haghighat
٩٤/٠٣/٢٣
٠
٠
ممنون از کپی برابر اصلتون :)). خیلی با قلم توانای شما خواندنی بود
f_etemadi
f_etemadi
٩٤/٠٣/٢٤
٠
٠
من جوابی نمیدم سکوت بهتره مقابل شما و امثالهم! :-)
na3er
na3er
٩٤/٠٣/٢٥
٠
٠
بابا داره ازت تعریف میکنه چرا جبهه میگیری؟
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠