آیا ارتباط وایبری شامل صله رحم می‌شود؟!

آیا ارتباط وایبری شامل صله رحم می‌شود؟!

نویسنده : mandana

+ آیا صله رحم تنها با دید و بازدید محقق می‌شود یا با روش‌های دیگر از جمله تلفن و ... می‌توان صله رحم به جا آورد؟

- از آنجا که صله رحم آن گونه که در روایات آمده و سنت انبیا و اوصیای الهی نیز بوده است منحصر در حضور و عرض ارادت حضوری است، و از سوی دیگر امکاناتی که در حال حاضر به وجود آمده است می‌توان این گونه نتیجه گرفت که بسیاری از آثار برشمرده شده اثر تکوینی حضور و ارادات است، چنانکه در برخی روایات، از صله رحم به زیارت تعبیر شده همچون تعبیر من زار اخوه المومن یا من زار ابواه و تعبیراتی از این دست. این تعبیرات بیانگر آن است که اصل اولی در صله رحم، حضور و ارتباط چهره به چهره است. اما این بدان معنی نیست که روش‌های دیگر هیچ جایگاهی ندارند بلکه آن‌ها نیز طیفی از صله رحم محسوب می‌شوند که در هنگام اضطرار یا به جهت ارتباطات پیوسته می‌توانند مورد بهره برداری قرار گیرند اما هرگز جایگاه طیف کامل آن که حضور و ارادت است را نخواهند گرفت. در حضور و ارادت آثار و برکاتی وجود دارد گه در تلفن و ایمیل و ... وجود ندارد. حضور، شرم حضور می‌آورد و محبت نگاه را می‌گستراند اما تلفن و ایمیل و ... این چنین نیستند. حضور، دارای روح معنوی است اما تلفن و... این چنین نیستند. حضور قلب‌ها را به هم نزدیک می‌کند احسان‌ها را دو چندان می‌کند.

+ با توجه به اینکه امروز شبکه های اجتماعی میان کاربران و افراد جامعه جایگاه خاصی پیدا کرده و گسترش یافته‌اند، آیا ارتباطی که در این شبکه‌ها میان اقوام صورت می‌گیرد را می‌توان صله رحم قلمداد کرد؟

- ببینید همان طور که گفته شد وجه کامل و اَتَم صله رحم همان حضور و ارادت است. البته فهم عرفی مردم هم همین است که حضور چیز دیگری است. حضور نشان دهنده اوج محبت و رأفت است. نشان دهنده تواضع و کرنش و در عین حال مودت و محبت خالصانه است. ولی این بدان معنا نیست که ما از مدل‌های دیگر در مواقع اضطراری یا به صورت مستمر استفاده نکنیم مهم این است که این گونه از صله رحم‌ها جایگزین حضور و ارادت نشود. نباید اجازه داد این گونه موارد توجیهی باشد برای اینکه صله رحم حضوری فراموش شود. این‌ها فقط برای رفع اضطرار خوب است ولی اگر خواستیم به آثار و برکات صله رحم دست بیابیم آن صله رحم باید حضوری خالصانه و از روی رأفت و رحمت باشد.

+ آیا هدف از صله رحم تنها دیدار است یا اهدافی دیگری نیز باید داشته باشد؟

- اینکه همه اهداف یک انسان کامل در این زندگی دنیایی، رسیدن به قرب الهی است هرگز نباید فراموش شود. یعنی نباید اخلاص و به خاطر خدا بودن اعمال را فراموش کنیم چه اینکه بسیاری از آثار تکوینی و وضعی اعمال عبادی ما دایر مدار این خلوص است و در صورت نبود این خلوص آن آثار نیز احتمالاً به صورت کامل مترتب نمی‌شود. اما این خلوص نیز می‏تواند در طیف گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد. از نیت قرب الهی گرفته تا دست یافتن به مقام کرنش و تواضع در مقابل کسانی که خداوند بدان امر فرموده است تا بهره گیری از آثار و برکاتی که با صله رحم پیوند خورده است.

از سوی دیگر این دید و بازدیدها به گونه ای اخبار از حال و احوال همدیگر، هم افزایی دانش‌های عمومی، آشنایی با مشکلات و فرصت‌های یکدیگر و ... را نیز فراهم می‌آورد. چه مشکلاتی که در همین دید و بازدیدها حل شده است و چه گره‌هایی که گشوده شده‌اند. چه وصلت های مبارکی که شکل گرفته است و ... بنابراین آثار و برکات صله رحم حضوری هرگز شامل موارد دیگر به صورت کامل نمی‌شود.

==================

پ.ن: این بخشی از صحبت‌های یک سایت خبری بود با «حجت الاسلام عبدالحسین مشکانی» که گفتم شاید برای شما هم جالب باشد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٣/٠٩
١
٠
صله ی رحم از نظر من صرفا دیدن اقوام نیست هم دردی و شریک شدن توی غم ها و شادی هاست آگاه شدن از مشکلات و در صورت امکان رفع اون مشکله وایبر و دنیای مجازی چه دردی از خویشاوندان من دوا میکنه؟؟
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/٠٩
٠
٠
روی مهمترین قسمت این مطلب تاکید میکنم که یکی از آفت های وایبر و لاین و اس ام اس و .... رو بازگو میکنه...( حضور ، شرم حضور میاورد) .... یعنی دختر و پسر وقتی بهم میرسن نهایت ادب رو رعایت میکنن و در عین حال مراقب رفتار خودشون در مقابل دیگران هم هستند و این رابطه زیبا که همراه با شرم مردانه و حیا زنانه هست رو با وایبر نمیشه تجربه کرد
علیرضا
علیرضا
٩٤/٠٣/٠٩
٠
٠
نمیدونم چی باس بگم چون خودمم به نحوی درگیر همین شبکه های اجتماعی هستم! |ممنونم از این بازنشر خوبتون :)
ahoo_khademi
ahoo_khademi
٩٤/٠٣/١٠
٠
٠
بازم یه نوشه که این برنامه ها رو زیر سوال برد...واقعا وقتی این نوشته ها رو میخونم به خودم افتخار میکنم که در گیر هیچ کدومشون نیستم...ممنون امیدوارم موفق باشین
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/١٠
٠
٠
خیلی هم خوبو....دغدغه مند...مرســــــــــــی از شما (^_^)
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠
وای از آن روز...

من یک سامورایی هستم

٩٧/٠٣/٣٠
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
شعری سروده خودم

گرگان و سگان دست به دستند...

٩٧/٠٣/٣١