ذهن‌های سمی
با این افراد معاشرت نکنید

ذهن‌های سمی

نویسنده : مهدیه جوادی

وقتی قرار است یک نوشیدنی یا خوراکی انتخاب کنیم، سلامت مهم‌ترین فاکتوری است که به آن توجه می‌کنیم.  آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، پالم در لبنیات، روغن و سرطان زا بودن افزودنی‌های خوراکی یک نوع دغدغه دائمی برای ما ایجاد کرده، وقتی در فضای آلوده شهری قرار می‌گیریم حساب هر دم و بازدم‌مان را داریم و بابت سرب و دیگر آلاینده‌ها نگرانیم. اما خطرناک‌ترین سمی که وارد مغز و جسم ما می‌شود نه آلاینده‌های موجود در هوا است و نه افزودنی‌های مواد خوراکی. گاهی وقت‌ها اطرافیان و دوستان ما فضایی در اطراف ما به وجود می‌آوردند که از هر سمی خطرناک‌تر هستند.

 

|| آن‌هایی که مقایسه می‌کنند

این طیف افراد به وفور دیده می‌شوند این آدم‌ها درس خوانده‌اند، مثلاً دکتر یا مهندس شده‌اند. وقتی با جایی تماس می‌گیرند خودشان را مهندس فلانی معرفی می‌کنند. اگر کسی آن‌ها را بدون عنوان مدرک تحصیلی‌شان صدا کند دلخور می‌شوند. اما هر روز، درآمد خود را با ساندویچی سر کوچه‌ مقایسه می‌کنند و ناراحت هستند که یک مهندس مملکت، چرا به اندازه‌ یک ساندویچی مملکت درآمد ندارد! آن‌ها به شکلی برخورد می‌کنند که انگار در دفترچه‌ انتخاب رشته دانشگاه، در مورد این‌که درآمد یک مهندس از چه مشاغلی بیشتر و از چه مشاغلی کمتر است، تعهدی وجود داشته است و همیشه شأن خودشان را بالاتر از حد موجود می‌دانند. ویژگی اینگونه افراد در این است که حاضر نیستند هزینه انتخاب‌های خود را بپردازند.

این طرز نگرش نه تنها برای خود آن‌ها مسموم است، بلکه آن‌ها را به یک سم مهلک برای اطرافیان تبدیل می‌کند. آن‌ها هر روز به همکارشان یادآوری می‌کنند که درآمدشان از فلان کارمندی که در فلان سازمان رشوه می‌گیرد کمتر است. به فرزندی که حاصل کار روزانه‌ی خود را پس از تحصیل به خانه می‌آورد تا خرج خانواده را بدهد یادآوری می‌کنند که دختر و پسرهای دیگری هستند که شغل‌شان فقط فرزند یک آدم پولدار بودن است و با این‌کارشان فساد و نا امیدی را ترویج می‌دهند.

 

|| آن‌هایی که موفقیت دیگران ناراحت‌شان می‌کند

وقتی بشنوند که یکی از بستگان، یک شرکت جدید تاسیس کرده و موفق است. می‌گوید: «اولش همین است. اما این‌ها شرکت‌داری بلد نیستند. سال بعد گرسنه می‌مانند.» به آن‌ها بگویید مطلبی نوشتم و در فلان مجله منتشر شد. می‌گویند: «آشغال منتشر می‌کنند. نگاه کن ببین دو صفحه قبل از تو، مقاله‌ چه آدم بیسوادی را منتشر کرده‌اند!» به آن‌ها بگو که در سازمان ما، این ماه من را به عنوان کارمند نمونه انتخاب کردند. می‌گوید: «همه رای دادند؟ یا دو سه نفر دوستانت شرکت کردند؟ شاید هم خودت رای گیری را برگزار کردی!» به آن‌ها بگو درآمدم امسال دو برابر سال قبل است و خوشحالم. می‌گویند: «چه فایده که چهار برابر سال قبل کار می‌کنی.»

در این حالت حسادت، چیزی فراتر از رقابت است. این فرد اگر خودش بهترین حقوقدان شهر باشد، باز هم تحمل این‌که تو بهترین نویسنده شهر باشی را هم ندارد.

 

|| آن‌ها که قربانی هستند

بزرگترین شاخصه این افراد این است که حقشان خورده شده. اگر مادرشان مهربان بود، اگر پدرشان ثروتمند بود، اگر سوالات کنکور آن سال سخت نبود، اگر در کشور دیگری بودند. اگر تورم نبود، اگر جنگ نشده بود. اگر تحریم نبود، اگر پارتی بازی نبود، اگر به او هم وام می‌دادند، اگر مدیرشان او را دوست داشت، اگر در این مقطع تاریخ نبودیم، اگر در این نقطه از جغرافیا نبودیم، اگر در این سن نبودند، اگر زن نبودند، اگر مرد نبودند. اگر آن سال سهمیه‌های کنکور زیاد نبود، اگر معلم ریاضی در کودکی اخم نمی‌کرد و آن‌ها از ریاضی دلزده نمی‌شدند، اگر اولین رابطه‌ی عاشقانه آن‌ها موفقیت آمیز بود، اگر ازدواج نکرده بودند، اگر ازدواج کرده بودند، اگر جدا نشده بودند، اگر…

آن‌ها به جای پذیرش شکست با هزار اما و اگر آن را توجیه می‌کنند و به شما هم می‌باورانند که اگر در زندگی دستاوردی داشته‌ای، ناشی از تلاش و توانمندیت نبوده، بلکه ابر و باد و مه و خودشید و فلک در کار بوده‌اند که تو نانی به کف آری و امروز شکمت سیر باشد!

 

|| آن‌ها که دروغ می‌گویند

امام عسگري(ع) مي‌فرمايد: «همه بدي‌ها و پليدي‌ها در يک اتاق گرد هم آمده و کليد آن دروغ است.» شاید انتظاری محال باشد که کسی را بیابیم که هرگز دروغ نگفته باشد و نگوید. اما این حق ماست که از کسانی که دروغ گویی جزو عادات آن‌هاست و به هر بهانه ای در همه زمان‌ها و در همه زمینه‌ها دروغ می‌گویند دوری کنیم. آن‌ها تصویری غیر واقعی از خودشان و خودمان را به ما نشان می‌دهند. آن‌ها از محیط اطراف ما و دوستان‌مان تصویری غیر واقعی در ذهن ما می‌سازند. حتی وقتی فکر می‌کنیم که دروغ‌های آن‌ها را می‌دانیم و می‌فهمیم و دروغ‌های آن‌ها هزینه‌ای برای ما ندارد، درست در این امکان است که ما را با دروغی جدید در شرایطی جدید غافل‌گیر می‌کنند.

 

|| آن‌ها که از همه چیز سر در می‌آورند

اولین واکنش این افراد بعد از این‌که بفهمد چیزی خریده‌ای این است که می‌گوید که «چند خریدی؟ اگر من بودم جایی می‌بردمت که ارزان‌تر بخری. » وقتی می‌گویی با یکی از دوستانم دعوا کرده‌ام، می‌گوید که: «اگر از همان اول از من پرسیده بودی می‌گفتم که به درد دوستی نمی‌خورد.» کاری می‌کند که به خاطر تمام تصمیم‌هایی که بدون مشورت او گرفته‌ای و به خاطر تمام کارهایی که بدون حضور او انجام داده‌ای و به خاطر همه تماس‌هایی که با او نگرفته‌ای و به خاطر همه خبرهایی که به او نداده‌ای، پشیمان شوی. باید همه‌ی دوستان اینستاگرام تو را بشناسد. زندگی همه کسانی که شماره تلفن آن‌ها در موبایل تو است را بداند. عجیب این‌که، نام این رفتار در نگاه او یا عشق است یا دوست داشتن یا حمایت و یا محبت.

 

|| آن‌ها که دفعه دوم‌شان است که متولد شده‌اند

هرگز در چهره این افراد نمی‌توانی هیجان را ببینی. وقتی با هیجان از سفر و اتفاقات آن می‌گویی آرام و بی‌تفاوت می‌گویند: «بله. چند سال پیش به آنجا رفته بودم.» و همیشه نظرشان درباره کتابی که مطالعه می‌کنید این است که «بله. یک کتاب کلاسیک است. تازه با آن آشنا شده‌ای؟» وقتی یک لطیفه زیبا را برایشان تعریف کنی. در همان جمله اول می‌گویند: «آهان! این را وقتی بچه بودیم می‌گفتند.» 

زندگی یک تجربه‌ کوتاه و لذت‌بخش و سرشار از هیجان است. مهم نیست چیزهای کوچک ما را هیجان زده کند یا رویدادهای بزرگ. ما در اطرافمان کسانی را می‌خواهیم که لذت تجربه‌ هیجان را با آن‌ها به اشتراک بگذاریم. اما هستند افرادی که لحظات مثبت زندگی ما را قورت می‌دهند و آن‌ها را به منفی‌ترین لحظات تبدیل می‌کنند از این افراد دوری کنیم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
دکتر منتی
دکتر منتی
٩٤/٠٣/٠٢
١
٠
باید از همه مخصوصن خودمون دوری کنیم که =))) :) ممنون تند خانی کردم ولی با جزیات میخونم و قطعن روی حرف خودمم مصمم تر میشم :))
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٣/٠٢
١
٠
دقیقا خیلی از این ویژگی ها رو خیلی از ما داریم !! خودمون رو اصلاح کنیم نتیجه بهتری میده فکر کنم و اینکه سعی کنیم انقدر تاثیر پذیر نباشیم و با هربادی به یه وری نریم !!
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠٣/٠٢
١
٠
دقیقا همینه که تو تخته گفتم، منم با تند خوانی گفتم = )) از کل مردم ایران باید دوری کرد اینجوری = )))) همون اصلاح درست تره همونطور که مهسا گفت، اصلاح خودت و کمک به اصلاح بقیه :)
m.javadi
m.javadi
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
نه البته لزوما همه اینطوری نیستن و دوری از همه اغراقه منتها به ذهن خودمون احترام بزاریم و با هر کسی نشست و برخاست نکنیم
p_golpari
p_golpari
٩٤/٠٣/٠٢
١
٠
خیلی عالی بود :) تشکر ...اون دسته ی آخر خیلی رو مخ هستند یعنی خیلی !!!
m.javadi
m.javadi
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
به نظر خودشون یه جورایی با کلاس طورن :))
هاچ
هاچ
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
با اون مثال که گفتین جایی می بردمت که ارزونتر می خریدی مخالفم! چون وقتی یکی اینو بهم بگه من خوشحال میشم که به فکرمه. خودمم جاهای ارزونو به اینو اون میگم همیشه
m.javadi
m.javadi
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
خب منم همین کار رو میکنم اگه جایی ببینم حراجه یا ارزون تر به اطرافیانم میگم اما هستن کسایی که هرچی بخری بهت میگن گرون خریدی اینا مشکل دارن
Cold
Cold
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
ینی بعضی از این موارد بعضی وقتا به قدری میرن روی اعصاب آدم که تا مرز تنفر میبرنت....من که همیشه سعی نه دور و برم از اینجور آدما باشن نه خودم بشم یکی از این آدما...حالا تا چه حد موفق بودم رو نمیدونم....خسته نباشید زحمت زیادی کشیدین :) مرسی
m.javadi
m.javadi
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
خیلی باید مواظب بود ان شالله که هیچ کس اینجوری نباشه این جور آدما بیشتر خودشون اذیت میشن با نگاه عجیب شون به زندگی
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
پس من با هیچکدوم از اساتیدم معاشرت نمی کنم ؛ چون تا بهشون نگیم دکتر جوابت رو نمی دن !! بحتی به لقب استاد هم بسنده نمی کنند ! ولی واقعا چرا درآمد فلافلی بهروز از یک مهندس و حتی نویسنده بیشتر است ؟؟
m.javadi
m.javadi
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
بعضی ها متاسفانه اینجورین/ چون راستش ما اشتباه کردیم چون فکر میکردیم درآمد با مدرک تحصیلی رابطه مستقیم داره سالی که انتخاب رشته داشتم یه کارشناس انتخاب رشته میگفت پولساز ترین رسته پزشکیه و بعد از اون فقط بازاره :)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
مثل همیشه عالی بود خانم جوادی بزرگوار... :-)
m.javadi
m.javadi
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
ممنون امید است مفید فایده افتد :)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
جالب بود .... :)
m.javadi
m.javadi
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
ممنون که وقت گذاشتید
fatemeh_sh73
fatemeh_sh73
٩٤/٠٣/٠٣
١
٠
از من دوری کنین :))
m.javadi
m.javadi
٩٤/٠٣/٠٣
١
٠
دوری دوری خوبه؟
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
خیلــــــــــــــــــــی هم شیک (^_^) باشد که بخوانیمو بدانیمو پند بگیریم.... دست شما مرسی قلمتآن مستدآم (^_^)
m.javadi
m.javadi
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
با تشکرات
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٣/٠٣
١
٠
همکار عزیز من ! یکی از افردایه که از همه چیز سر در میاره. ینی از شکافتن هسته اتم تا مدل برش لباس عروس تو تخصصش هست. رو مخه. رو مخهههههههههههههههههههه :| :@
m.javadi
m.javadi
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
:)) خدا با صابران است
sajede_gh
sajede_gh
٩٤/٠٣/٠٣
١
٠
راستش واسه هر کدوم از موارد یه نفر میومد جلو ذهنم و یادم میومد چقدر این مدل حرف زدناش اذیتم میکرده و فکر میکردم اشکال از منه. یا باید دورشون رو خط بکشم یا کسایی مثل همکارام که مجبورم کنارشون باشم به حرفهاشون اهمیت نمیدم. باید اعتراف کنم خودمم تحت تاثیر اطرافیان چند وقتی هست که جزو دسته قربانیا خودمو قرار میدادم بدون اینکه متوجه اشتباهم باشم اما ازین به بعد ازین کار خودداری میکنم :) راستی جمع آوری مطلب کار خودتون بود؟خیلی خوبه.مرسی
ahn_1373
ahn_1373
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
بسیار ممنون.....خیلی عالی بود.... ان شاءالله که خودمون جزو این دسته از آدم ها قرار نگیریم...
ahn_1373
ahn_1373
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
البته حتما لازم نیست همیشه از اینطور ادم ها دوری کنیم.....گاهی اوقات میتونیم با گفتن ایرادات ( تنها به خود فرد ) ، سعی در اصلاح کردن داشته باشیم.
f.haghighat
f.haghighat
٩٤/٠٣/٠٣
٢
٠
کاش ياد مى گرفتيم و مى آموختيم که همه ى آدم ها قابليت دوست داشته شدن رو دارن اگر سعى کنيم بارى از روى دوششون برداريم و بعشون محبت کنيم...
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
:)
پربازدیدتریـــن ها
شعری سروده خودم

وقتی به جای خواب غزل می‌ربایدم

٩٧/٠٢/٠١
درباره پایتخت 5

سناریو عجیب

٩٧/٠٢/٠١
زندگی مان را در اختیار دیگران قرار ندهیم

مرو فاش کن رازِ در خانه را

٩٧/٠٢/٠٣
سربازی یا دانشگاه غیرانتفاعی

دو سال جوانی

٩٧/٠٢/٠٣
دل نمانده برایم

برای شما که دلتنگ تان شدم

٩٧/٠٢/٠٢
برای فریاد بدبختی وقت زیاد است بی صدا خوشبخت باشید

یک ماه دیگر از عمر گذشت

٩٧/٠٢/٠٤
بزرگ ترین آرزویم رانندگی بود

مه لقا بانو / قسمت آخر

٩٧/٠٢/٠٥
رسالت ما در این دنیا

به نبیره ای که شاید هرگز زاده نشود

٩٧/٠٢/٠٢
شعری سروده خودم

من شاعری دیوانه‌ام

٩٧/٠٢/٠٥
دلم یک عاشقانه به سبک فیلم دل‌شکسته می‌خواهد

یک عاشقانه متفاوت

٩٧/٠٢/٠٥
شاید که فهمیدمت

هر روز باش

٩٧/٠١/٣٠
شعری سروده خودم

من دیوانه

٩٧/٠٢/٠٢
محصول پیکسار و دیزنی

تفسیر انیمیشن کوتاه loe

٩٧/٠١/٣٠
قسمت اول

کتاب های ممنوعه که پرفروش شدند

٩٧/٠٢/٠٤
شعری سروده خودم

آشفته‌ی تو با غم و دلتنگی

٩٧/٠٢/٠٤
شعری سروده خودم

شاه رویایی

٩٧/٠٢/٠١
صحبت های من و ماهی کوچولو

پدیده ی قرن: نفهمی

٩٧/٠٢/٠٦
شما هم از دست هایتان خجالت می کشید

داستان مردان دست پنبه ای

٩٧/٠٢/٠٦