Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - شادی‌هاتون جبران کنیم www.jeem.ir
شادی‌هاتون جبران کنیم

شادی‌هاتون جبران کنیم

نویسنده : صدیقه حسینی

فقط ما ایرانی‌ها هستیم که انقدر اعضای یکدیگریم (یک پیکر نه ها! یکدیگر)! مثلا من روده بزرگ شما هستم و شما روده کوچک من! و در هنگام گرسنگیِ من، شما هم گرسنه می‌شوید و وقتی من را زنده زنده می‌خورید در واقع همان روده کوچکی هستید که دارد روده بزرگ را به وقت گرسنگی می‌خورد و البته همه این‌ها از روی علاقه است که ابتدا چنگال را فرو می‌کنید توی رشته‌های روده و چند دور می‌چرخانید، بعد چنگال را به دهان می‌برید و رشته‌های بیرون مانده از دهان را هورت می‌کشید بالا و بعد هم دور دهان را با آستین‌هایتان پاک می‌کنید.

ما آن‌قدر اعضای یک دیگر هستیم که به جای همدیگر ناراحت می‌شویم، غصه می‌خوریم، آمپول می‌زنیم، قرص می‌خوریم، درد می‌کشیم و تازه این‌ها که چیزی نیست ما حتی به جای همدیگر خوشحال می‌شویم، اشک شوق می‌ریزیم، طوری که انگار برای خودمان خوشحال شده‌ایم و برای خودمان است که داریم اشک شوق می‌ریزیم. این اتفاق در هر کشوری نمی‌افتد. فقط ما ایرانی‌ها هستیم که آنقدر در احساسات جلو رفته‌ایم و همه کشورها و فرهنگ‌های دیگر را پشت سر گذاشته‌ایم!

دیشب وقتی به خانه رسیدم دیدم چراغ‌ها خاموش است. کلید لامپ را که زدم همه با جیغ و هورا دورم جمع شدند و یک صدا خواندند: تولدت مُ با رک! تولدت مُ با رک! حسابی ذوق زده شده بودم و بالا و پایین می‌دویدم و داشتم پیراهنم را می‌زدم بالا که نشان «تولدم مبارک» را که روی زیرپوشم درج شده بود به مهمان‌ها نشان بدهم که دیدم کیک را گرفتند جلوی برادر کوچکم و گفتند: بیا شمعا رو فوت کن تا صد سال زنده باشی....

گفتم: عه! دارید چه کار می‌کنید! مگر تولد من نیست؟!

همه یک صدا گفتند: یعنی هنوز نفهمیدی؟!

یک لحظه فکر کردم و یادم آمد راست می‌گویند تولد من در زمستان بوده و حالا بهار است. پرسیدم پس چرا من را سورپرایز کردید و کیک و کادوهایش را به یک نفر دیگر می‌دهید؟!

گفتند: خب تقصیر ما چیست؟! بلندگوها اشتباه اعلام کردند....

پاهایم سست شد و همان جا به زانو افتادم که دیدم برادرم در مقابل چشم‌های حیرت زده من دانه دانه کادوهایش را باز می‌کند و عکس می‌اندازد و در همین حال ابروهایش را هم رو به من تند تند می‌اندازد بالا و لبخندهای معنادار می‌زند!

روز بعد در دانشگاه خیلی زیرپوستی طوری که خودم هم متوجه نشوم به من اعلام کردند که شاگرد اول شده‌ام! و می‌خواهند جلوی همه از من و زحماتم در طول ترم تقدیر کنند. این را که شنیدم مثل تیری از کمان در رفتم و یک دور افتخار جانانه در زمین دانشگاه زدم و برای نشان دادن خوشحالی‌ام داشتم حرکات پروانه را اجرا می‌کردم که دیدم کس دیگری با عنوان شاگرد اول دانشگاه با کت و شلوار و شرت ورزشی جام شاگرد اولی را گرفته بالای سرش و به هوادارها لبخند می‌زند. با تمام قدرت به سمت تیم اهدای جوایز حمله کردم و در حالی که نفس نفس می‌زدم بی‌اختیار شروع کردم به پروانه زدن و درست در همان حال که پاها را به عرض شانه باز می‌کردم و با هر پرش دست‌ها را بالای سر می‌بردم و دست می‌زدم گفتم: پس من چی؟! من رتبه اول بودم! جایزه من چی شد؟!

که گفتند: نه! نه! اشتباه شده!

گفتم: کدام اشتباه! من با گوش خودم شنیدم 

گفتند: بلندگوها اشتباه اعلام کرده‌اند حتما .... ما نمی‌دانیم!

دوباره خواستم اعتراض کنم که گفتند: حالا بد شد این همه شادت کردیم؟! پروانه هم که داری می‌زنی! دیگر از جان ما چه می‌خواهی؟!

بعد از آن بود که فهمیدم من تخصص خوبی در شاد شدن از موفقیت‌های دیگران دارم و حسابی می‌توانم در شادی‌های‌شان جبران کنم. به دوستم می‌گویم: هر شادی‌ای داشتی روی من حساب کن! اگر برادرت کنکور قبول شد! آن خواهر کلاس اولی‌ات اگر ممتاز شد! واحدهایت پاس شد. برق خانه‌تان قطع شد و بعد دوباره وصل شد! چه می‌دانم هر چیز کوچک و بزرگی که پیش آمد! هر چیزی که شد روی من حساب کن. رفاقت برای همین روزهاست دیگر!

می‌گوید: آخر زحمتت می‌شود. نمی‌شود که ما همیشه شادی‌های‌مان را بیاوریم برای تو! به هر حال خودمان یک جوری از پسش بر می‌آییم دیگر...

می‌گویم: این چه حرفی ست؟! این هم کارت ویزیت من! شادی قبل و بعد از مراسم همراه با دور افتخار...

می‌گوید: با پرچم یا بی‌پرچم؟!

می‌گویم: بچه شدی؟! با پرچم دیگر... 

نفس راحتی می‌کشد و دست می‌گذارد روی شانه‌ام و می‌گوید: آفرین! تو یک ایرانی واقعی هستی!

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sepide
sepide
٩٤/٠٣/٢٨
١
٠
ههه خیلی خندیدم!!!
tanin
tanin
٩٤/٠٣/٢٨
١
٠
وای عالی بود:)))کلی خندیدم=))))
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٣/٢٨
١
٠
چه نکته جالبی مطرح کردید! خوشم اومد! موافقم! :-))
Cold
Cold
٩٤/٠٣/٢٨
١
٠
جالب نوشته بودین :)))...ما ایرانیا چه هنرایی که نداریم....مرسی
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/٢٨
١
١
ممنون خانوم حسینی..... عجب مطلبی بود.... :))
گربه ی گریان
گربه ی گریان
٩٤/٠٣/٢٩
٠
٠
جان من بگید کی منفی داده خخخخخ
صدیقه حسینی
صدیقه حسینی
٩٤/٠٣/٢٩
٠
٠
من که از این منفی مثبت ها سر در نمیارم بلد هم نیستم نمی دونم هم به چه دردی می خورن :/
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/٢٩
٠
٠
با دید مثبت به قضیه نگاه کنین ، احتمالا میخواستن مثبت بدن اشتباها منفی خورده!....... :)
نیما خان حقیقی
نیما خان حقیقی
٩٤/٠٣/٢٩
١
٠
همش تقصیر بلند گوهاست .گوش های ما که اصلا مشکل ندارن :). درود بر شما
صدیقه حسینی
صدیقه حسینی
٩٤/٠٣/٢٩
٠
٠
ممنون از دوستان این مطلب در ارتباط با شادی اشتباهی تیم سپاهان نوشته شده بود که متاسفانه کمی دیر منتشر شد ... هرچند من همان موقع هم سعی کردم مطلب را جوری بنویسم که محدودیت زمانی برای ارایه اش وجود نداشته باشد باز هم ممنون
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٣/٢٩
٠
٠
دقیقا داغ دل ما تبریز یها رو تازه کردی با این نوشته ات فقط یه تبریزی میفهمه این پست رو:(
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/٢٩
٠
٠
بله....داریم دیگه :/ شیک نوشتین...قلمتون مستدآم (^_^)
رفیعه
رفیعه
٩٤/٠٣/٢٩
١
٠
خیلی مطلب خوبی بود.هم خنده داش و هم گریه!با اون قسمت پروانه بیشتر همذات پنداری کردم!آخه خودم،زنگای ورزش ک میشد(والیبال) ی حرکت ناقص پروانه وار میزدم دور زمین،بچه ها کیفور میشدن!
sahar_m
sahar_m
٩٤/٠٣/٢٩
٠
٠
:))))) فوق العاده بود :))) روی منم حساب کنید برای شادی هاتون :)))
sajede_gh
sajede_gh
٩٤/٠٣/٣٠
٠
٠
آخ آخ فوق العاده بود خانم حسینی. بهترین چیزی که میشد راجب قضایای رخ داده در فوتبالمون تو روز آخر لیگ نوشت.
faride
faride
٩٤/٠٣/٣٠
٠
٠
خخخ
علیرضا
علیرضا
٩٤/٠٣/٣٠
٠
٠
:)))) خیلی خوب بود، حقا که همه ما اعضای یک دیگریم :دی
صدیقه حسینی
صدیقه حسینی
٩٤/٠٣/٣١
٠
٠
ممنون از محبت همه تون :-)
پربازدیدتریـــن ها