ایران روی خط مستند و جاذبه!
به بهانه روز ایران‌گردی و ایران‌شناسی گپ و گفتی داشتیم با یک ایرانگرد جوان

ایران روی خط مستند و جاذبه!

نویسنده : اکرم انتصاری

اگر نوروز امسال خانه نشین بودید، احتمالا در بین برنامه‌های زیادی که به مناسبت نوروز روی آنتن رفت «ایرانگرد» را هم دیدید (آنونس این مستند را از این‌جا ببینید). یک مستند تمام عیار از مناطق بکر ایران که تا امروز از دید خیلی‌ها دور بود. شماره تلفن تهیه کننده و راوی 37ساله این مستند «جواد قارایی» را می‌گیرم و بعد از چند بوق...

+ از «ایرانگرد» بگویید، جواد قارایی از چه زمانی به فکر ساختن مستند افتاد؟

- همیشه از نبود یک مستند ایرانی که مردم را پای تلویزیون بنشاند، ناراحت بودم. این‌که مردم با دیدن مستندهای ماهواره‌ای آه از نهادشان بلند شود که چرا همه زیبایی‌ها آن طرف ریخت و پاش شده است. تصمیم گرفتم تجربه طبیعت گردی‌ام را به تصویر بکشم. بعد از دیدن چند قسمت از «ایرانگرد1» مسئولان شبکه چهار سفارش ساخت مستندی با همین مضمون دادند که نتیجه‌اش را در قاب تلویزیون دیدید. ایرانگرد حاصل یک ماجراجویی 20 ماهه و یک گروه سه تا چهار نفری بود که البته نداشتن تصویربرداری هوایی و کمبود تصویر بردار به سختی آن اضافه کرد. در انتخاب لوکیشن‌ها بر جاذبه‌های بصری و بکر که تا امروز مغفول مانده‌اند، حساسیت خاصی داشتم که رضایت هم وطنانم را در پی داشته است.

+ می‌خواهید چهار قاب از چهار فصل ایران را به کسی که برای اولین بار ایران را می‌بیند هدیه بدهید، خب این چهار قاب کجای ایران است؟

- همه ایران. کسی که زمستان ارتفاعات البرز را دیده باشد، حتما دوست دارد سه فصل دیگر را هم در آن جا تجربه کند.می‌‌خواهید گرم‌ترین نقطه زمین (بخشی از بیابان لوت) را لمس کنید، اما وقتی تابستان آن‌جا را تجربه می‌کنید باز هم در نظرتان فصول دیگر باید در آن جا دیدنی باشد. هرجایی در هر فصلی زیبایی و ارائه خاص خودش را دارد. با این وجود هیچ جا را نمی‌توانم از نظر زیبایی تفکیک کنم.

+ با این حساب اگر بخواهید یک «ترین» ایرانی به فهرست گینس اضافه کنید؟

- هیچ جا، طبیعت در نهایت زیبایی آفریده شده و به نظر من ایران سراسر «ترین» است. در نظر من کره زمین خودش یک «ترین» بزرگ است که به بخش‌های زیباترین تقسیم شده است.

+ اگر بخواهید یک گروه ماجراجو و اهل ریسک را از یک مسیر هیجان انگیز عبور دهید، آن مسیر کجا بود؟

- (می‌خندد) افراد زیادی این سوال را از من می‌پرسند و من هیچ وقت به آن جواب نمی‌دهم. قبل از معرفی کردن منطقه بکر و جذاب باید در مورد آن‌جا فرهنگ سازی کنم، کاری که در مجموعه ایرانگرد انجام دادم. یعنی یک فرهنگ سازی آموزشی همراه با رویکرد زیبایی شناسی و معرفی مناطق بکر که در عین حال به طبیعت آسیب نرسد و بدانیم چه طور با مردم طبیعت نشین رفتار کنیم تا فرهنگ‌شان از بین نرود. 

+ حتما مستندهای نشنال ژئوگرافیک را دیده‌اید، با توجه به وجود یک شبکه تخصصی مستند چه طور می‌توانیم یک نسخه ایرانی آن را داشته باشیم؟

- خب به نظر من شبکه مستند قابلیت تبدیل شدن به یک نسخه ایرانیزه نشنال ژئوگرافیک را دارد، اما متاسفانه فعلا به آن نرسیدیم و این نرسیدن یا ناشی از نخواستن است یا همکاری نکردن. مشکلات مستند سازی و حمایت نشدن مالی آن هم شاید یکی دیگر از عواملی باشد که هنوز وجود دارد، مشکلی که در طی ساخت ایرانگرد به آن برخورد کردیم و در شرایط سختی (دوری از خانواده، خطرهای این راه و نبود امکانات غذایی و بهداشتی) این مستند را ساختیم.

+ ابتدای راه مستند سازی برای کسی که علاقه خاصی به آن دارد، کجاست؟

- قبل از مستند سازی، باید عاشق طبیعت و ساکنانش بود و سال‌های زیادی با طبیعت دوست باشید. من 15 سال به طور مداوم طبیعت گردی، سنگ نوردی، اسکی، کوه نوردی داشتم. مدیریت جهانگردی خواندم و دوره‌های آموزشی زیادی را در انجمن سینماگران گذراندم. پازل ایرانگرد با داشتن تمام این قطعه‌ها تکمیل شد، تسلط و تخصص نیاز ساخت مستند است.

+ علاقه زیادی به طبیعت دارید، این علاقه از کجا نشات گرفته است؟

یک علاقه ذاتی که باعث شد من از کودکی همیشه در هرجایی مشغول کنکاش باشم، زیر سنگ، روی زمین، بین گل‌ها و حتی بالای درخت.

+ تا به حال جایی را کشف کرده‌اید که بخواهید برای آن جا اسم بگذارید؟

- به نظر من همه جای ایران توسط اقوام و گذشتگان کشف شده است. باید در بین مردم محلی جست و جو کرد و با کمک منابع انسانی محدود که هنوز وجود دارد آن‌جا را ثبت کرد.

+ به نظر شما با وجود پیشرفت امکانات اینترنتی و مجهز بودن اکثر گوشی‌ها به تصویربرداری با کیفیت خوب و علاقه‌ای که معمولا به ثبت زیبایی و مناطق بکر وجود دارد، چه طور می‌توانیم به اکوتوریسم ایرانی کمک کنیم؟

- از طبیعت و طبیعت نشینان عکس بگیریم. من عکس‌های زیادی از ایرانگردی را در فضای مجازی به اشتراک گذاشتم که بیشتر مخاطبین آن ایرانی‌های خارج از کشور و علاقه مندان خارجی است. حتی آنونس ایرانگرد خیلی از آن‌ها را مشتاق کرد که به ایران سفر کنند و از دارایی‌های طبیعت ایران دیدن کنند. باید به آن بها دهیم تا به یک خود شناسی بزرگ برسیم و فضای زشتی که از ایران در ذهن جهان به طور عمد ترسیم شده را در مقابل حقیقت زیبای ایران قرار دهیم.

(در انتهای مصاحبه، ایرانگرد این روزهای ایران می‌گوید اگر قرار بود به گذشته برگردد باز هم همین مسیر را انتخاب می‌کند، چون رضایتش را در پی‌داشته و علاوه براین که تلاش می‌کند به خدا توکل می‌کند و مسیرش را ادامه می‌دهد. البته جواد قارایی در پی اصرار ما برای معرفی یک مکان دنج و بکر در اطراف مشهد باز هم تسلیم نشد و بر عقیده‌اش که باید فرهنگ سازی را در کنار معرفی طبیعت قرار دهد استوار ماند.)

===================

پ.ن: پکیج جیمی به مناسبت روز ایران گردی و ایران شناسی را با یک سایت جالب و دیدنی تمام می‌کنم.

http://irangardnews.ir/

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
admin
admin
٩٤/٠٢/٣٠
٠
٠
باز هم یک مصاحبه خیلی خوب دیگه؛واقعا جا داره تبریک بگم. سؤال ها بسیار خوب بودند ولی متأسفانه پاسخ ها کلی و غیر جذاب اند. شاید بد نبود بیشتر با ایشون وارد چالش می شدید تا بالاخره جواب های خاص تری بدن. مثلا سؤال دوم باید واقعا خوبه ولی جوابش بسیار کلی و خسته کننده است.
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠٢/٣٠
٠
٠
بهتره بگید ، مصاحبه گر با این جواب ها پیچانده شده است !
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
خیلی ممنون :) امیدوارم روز به روز با تجربه مصاحبه های جدید به تجربه هام اضافه شه تا موفق تر باشم .فقط برای جواب ها واقعا به کلمه ی ترین اعتقادی نداشتن من از چند سوال دیگه به دلیل زائد بودن و تکراری بودن جوابش حذف کردم این رو فهمیدم و بهشون توضیح دادم بالاخره پاییز مثلا جنگل النگدره و چالوس خیلی شگفت انگیز تر از بیابان لوته ولی ایشون گفتن نه وقتی تابستون رو اونجا سپری کنید دوست دارید پاییز کویر رو هم ببینید .
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
آقای مهزیار ما خودمون ملت را با سوالامون می پیچونیم بعد ما رو بپیچونن ؟=)
admin
admin
٩٤/٠٢/٣٠
٠
٠
شاید لازم باشه وارد یک فضای تخصصی تر زمینه مصاحبه بشید. چون سوژه هاتون و سؤال هاتون خوبن ولی اگر مصاحبه شونده نخواد خیلی همکاری کنه دچار مشکل میشید.
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
یعنی یک حوزه رو انتخاب کنم و فقط همون راه رو ادامه بدم ؟ چیزی که هست مصاحبه تو حوزه های مختلف خیلی خوبه و تکرار و یکنواختی نداره.
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٤/٠٢/٣٠
٠
٠
مرسی از گزارش خوب و مصاحبه تون . فقط حیف که ایرانگردی یه جیب پرپول می خواد که ما نداریم !!
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
خواهش می کنم . شما چرا دیگه آقای خطیب !لازم نیست با هواپیما برین که !یک وقت خالی می خواد و یک روحیه ی ماجراجو
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٢/٣٠
٠
٠
هیچی نمی تونم بگم با این گزارش همه چی تموم شما... عکسها هم خیلی خوب از کار در اومده بودند. ممنونم خانم انتصاری بزرگوار :-)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
خواهش می کنم، همیشه لطف دارید :)
E_KHOSRAVANI
E_KHOSRAVANI
٩٤/٠٢/٣٠
٠
٠
سلام. متاسفانه این مستند رو ندیدم ولی آنونسش که خیلی جذاب و گیرا بود. عاشق این ماجراجویی ها و کشف کردن‌هام. چه تجربه‌های نابی رو کسب کرده :) مایل بودم یشتر بدونم از این تجربه‌ها. ممنون بابت این مصاحبه پاییز عزیز :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
خیلی ممنون الهه جان ، احتمالا برای تابستون باز پخش دارن و سری جدید ایرانگرد هم دراهه ، سعی کن ببینی چون مناطقی که معرفی می کنن برای سفر بسیار بکر و عالی هست
aban_y
aban_y
٩٤/٠٢/٣٠
٠
٠
همه قسمت هایی که تی وی گذاشت رو من دیدم واقعا عالی بود،خیلی اطلاعاتم زیاد شد، چه قدر ایران قشنگه،منحصر به فرده،جذابه خداااااااااااااااا دلم حسابی آب شد؛مصاحبه هم عالی :))))))))))))))))))
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
آره دوست داشتی در همون لحظه اونجا بودی و عظمت و زیبایی رو توام درک کنی . خواهش آبان جان قابلی نداره:)
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
خیلی خیلی خیلی مصاحبه خوبی بود سوالها خیلی خوب بودند و عکسها خیلی عالی اما متاسفانه من این مستند ندیدم ایرانگردی جیب پر پول میخاد و وقت خالی!
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
خیلی خیلی ممنون^___^سری جدیدش رو می تونی ببینی !پول می خواد اما نه جیب پر ! یک همسفر خوب و پایه و وقت آزاد و علاقه ی زیاد :)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
آقا من تندیس بهترین گفتگوی جیم توی 2ماه گذشته رو میدم به این گفتگو :) انقد که دوس دارم این مستند رو و سازنده اش رو و خانم انتصاری رو و کلا ممنون :) راستی هم سری 1 و هم سری 2 رو از طریق صدا و سیما می تونن بخرن دوستانی که ندیدن. خیلی هم گرون نیست :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
من هم تندیس بهترین نظر این دو ماه رو به نیلوفر عزیز می دم:دی !آی لاو یو توووو^_^مرســـی خوشحالم که دوست داشتی ، یک خوشحالی ارغوانی - آبی ^___^قابلی نداشت
علیرضا
علیرضا
٩٤/٠٢/٣١
١
٠
مستند ایرانگرد ۲ رو شبکه یک داره بازپخشش میکنه، فکر میکنم هرروز یک قسمتش رو پخش میکنه، من تاحالا موفق به دیدن چند قسمتش شدم که واقعا مستند قوی و خوبیه؛ توی برنامه های مستند ملی، جای چنین برنامه های به شدت خالیه. به طور حتم مستند سازی کاریه که اگر کمک دولت نباشه، خیلی سخت میشه ساختش! مگر یک نفر خودش با پول خودش بخواد چنین کاری رو بکنه که تو این شرایط هم خیلی سخت میشه. امیدوارم دولت تو این زمینه بیشتر بها بده. | ممنونم میسیز پاییز گزارش خوبی بود. فقط یک نکته تو سوال آخریتون از واژه "اکوتوریسم" استفاده کردید بهتر نبود پایین یا همونجا تو پرانتزی چیزی معنیش رو مینوشتید؟ چون مثلا برای خودم سوال شد که اکوتوریسم یعنی چی؟
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
بله فقط باید از نظر مالی ساپورت شن تا بتونن دوربین خوب و تصویربرداری خوب داشته باشن که متاسفانه بد قولی زیاد شده بود بهشون، مثلا این شبکه های نشنال کلی ریسک می کنن که با دوربین فقط از راه رفتن فیل فیلم بگیرن هرچند حوزه ی ایشون حیت وحش نیست و گفتن تو این عرصه قدم نمی ذارن. اما داشتن چند زاویه ی فیلم برداری و تصویر برداری هوایی خیلی جذاب تر می کنه . اکوتوریسم به معنی طبیعت گردی که تو دنیا به عنوان یک صنعت در آمد زا استفاده میشه . اکثر کشورایی که منابع نفتی ندارن با پررنگ کردن صنعت گردش گردی و طبیعت گردی شون تونستن کلی توریست جذب کنن . ایران با این که ارزان ترین مقصد اکوتوریسمی جهان شناخته شده و این همه دارایی بصری این صنعتش خیلی کم رنگه . بهتر بود توضیحش رو داخل پرانتز می نوشتم^_^مرسی
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
بسیار خوب و جامع بود و با توجه به اقبالی که از این برنامه شده بود مصاحبه با سازنده ش خیلی جذاب تر کرده بود این گفتگو رو. موفق باشید :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
خواهش می کنم :) فکر کنم برای شما خیلی جذاب بوده چون به مناطق خیلی بکر سیستان هم سری زده بودن:)
صـ آ ل ح
صـ آ ل ح
٩٤/٠٣/٠١
٠
٠
دقیقا همینطوره:). امیدوارم خیلی بیشتر به این سبک.برنامه ها بها داده بشه. با بودجه ایی خیلی معمولی کار حرفه ایی تولید کرده بود. این افراد تخصص دارن،علاقه دارن،سختی کشیدن و مهمتر از همه انرژی دارن. امیدوارم انگیزه در این افراد کشته نشه تا شاهد برنامه های بهتری هم حتی باشیم.:)
faranak_b
faranak_b
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
مصاحبه ی خیلی خوبی بود. خیلی دوست دارم مسافرت و ماجراجویی کردن رو... حیف که نه وقتش پیش میاد و نه پولش هست!! راستی اون لینکه مشکل داشت فک کنم! برای من باز نشد :(( ممنون دوستم و ان شاالله موفق باشی همیشه :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
خواهش می کنم؛ کدوم لینک ؟ آنونس که سالمه اون یکی هم :)تو هم موفق باشی عزیزم^__^
آسمانه
آسمانه
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
من این برنامه رو نمی بینم چون کلا کم تلویزیون نگاه می کنم ولی مصاحبه ات جالب بود و از اون مهم تر ایده اش:)) ممنون پاییز بانو..
Paeez
Paeez
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
این مستند ارزش دیدن رو داره اگه اهل سفر و طبیعت باشی:)خواهش نعیمه جان
آسمانه
آسمانه
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
راستی آسمانه عکس اول خیلی قشنگ بود..کلا رو آسمان حساسم خخ
Paeez
Paeez
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
از آسمانه بودنت معلومه=)
عباس
عباس
٩٥/٠٢/٣١
٠
٠
چطورمیتونم بااقای جوادقارایی تماس بگیرم
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٥/٠٣/٠٤
٠
٠
از طریق شماره تماسشون :))))))))))
قاسمی
قاسمی
٩٦/١١/٠٥
٠
٠
سلام برنامه تون عالی. ممنون میشم اگر راه تماس با جواد قارایی این جوان شایسته کشورمان را به من نشان دهید.تلفن یا ایمیل. تشکر
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

من زنم!

٩٧/٠٣/٢٤
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
کارم را بساز

جنگ

٩٧/٠٣/٢٤
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
عشق خطرناک ترین مخدر دنیاست

جادوی عشق

٩٧/٠٣/٢٩
حالمان خوش نیست

با توام دنیا

٩٧/٠٣/٣٠
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١