الکی مثلا من مریضم!
دست به دست هم برای نجات پزشکان از فقر

الکی مثلا من مریضم!

نویسنده : معین اصغری

چند روز قبل در روزنامه خواندم که اعضای مجمع عمومی سازمان پزشکی به میزان تعرفه‌های‌شان اعتراض کرده‌اند و خواستار افزایش مبلغ آن شدند. در همین گیر و دار یکی از اعضای هیئت مدیره جامعه جراحان کشور اعلام کرده که خط فقر برای جامعه پزشکی پنج میلیون تومان است! از آن‌جا که ما شدیدا دل نازک هستیم و به هیچ وجه طاقت شنیدن چنین اخبار تاسف انگیزی از اوضاع فقر در مملکت را نداریم، بر آن شدیم تا چند پیشنهاد ساده ارائه بدهیم تا شاید فرجی حاصل شود.

 

 1. پیشنهاد به مسئولین

مسئولان محترم و عزیزتر از جان! الهی قربان‌تان بروم.آخر چرا کمی به درد این قشر زحمت کش نمی‌رسید؟ والا؛ بلا؛ گرانی دارد بیداد می کند. الان یک سفر ساده تا همین لندن هم بخواهید بروید کمه کم باید بیست، سی میلیون کنار بگذارید.آن هم تازه به شرط این‌که فقط بخواهید آن‌جا در خیابان‌هایش راه بروید و هوای اروپایی وارد ریه‌های مبارک بکنید و هیچ چیزی نخورید و از هیچ مکانی هم دیدن نکنید. خب این چه تعرفه‌هایی است که نوشته‌اید؛ حد اقل دو، سه تا صفر دیگر به آن اضافه کنید، خدا را خوش نمی‌آید یک دکتر شرمنده زن و بچه‌اش بشود.

 

2. پیشنهاد به مردم

 حقیقتا نمی‌دانم به ما مردم چه پیشنهادی باید بدهم. خیلی مردم پرتوقعی هستیم. مورد داشتیم طرف رفته کلیه‌اش را فروخته تا خرج عمل قلبش را دربیاورد، بعد زمین و زمان را از این خبر پر کرده است. آقای محترم مگر جفت کلیه‌های شما چقدر می‌شود که اینقدر منت می‌گذارید؟ نهایتش با پول آن پزشک محترم‌تان بتواند فامیلِ خود، همسر، دوستان نزدیک، همکاران، خانواده‌های همکاران، دوستان خانواده‌های همکاران و رفقای دوران دانشجویی‌اش را یک شب ببرد طرقبه تا شیشلیک به بدن بزنند. این که دیگر این قدر داد و بیداد ندارد.

به جای این کارها سعی کنید کمی بیشتر مریض شوید، مثلا سرکه با ماست بخورید، یا از حمام که بیرون می‌آیید بروید جلوی کولر بخوابید یا اگر خیلی بدن‌تان مقاوم است و مریض نمی‌شوید، خودتان را بزنید به مریضی. من که به شخصه برای حمایت از جامعه پزشکی در ماه، دو بار الکی مثلا مریضم.  

 

3. پیشنهاد به پزشکان:

راستش ما کمتر از آنی هستیم که بخواهیم به قشر فرهیخته و کم توقع و قانع جامعه پیشنهادی ارائه بدهیم. از طرفی می‌ترسم یک چیزی بگویم، توی زحمت بیافتید و بخواهید برای اعتراض جمع شوید جلوی دفتر جیم. خب اینجوری کلی مریض حیران و ویران می‌شوند، شما هم از کار میافتید که اصلا به آن راضی نیستم!

 

4.پیشنهاد به ارشاد

از وزارت ارشاد دولت فخیمه تدبیر و امید شدیدا تقاضا مندیم تا جلوی چاپ و نشر کتاب‌هایی را که در روز روشن به اقشار محترم جامعه توهین می‌کنند، بگیرند. یکی‌اش همین دیوان خواجه شیراز.آن‌جا که می‌گوید:«دردم نهفته بِه ز طبیبان مدعی/ باشد که از خزانه غیبم دوا کنند»رسما دارد بی‌اعتمادی را نسبت به جامعه پزشکی تبلیغ می‌کند و با زبان بی‌زبانی می‌گوید با درد خودتان بسوزید و بسازید اما به پزشک جماعت مراجعه نکنید.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
faranak_b
faranak_b
٩٤/٠٢/٢٩
٠
٠
جای یک پایان بندی خوب خالی بود، مگر اینکه هدف گفتن خبر بوده باشه فقط، که بعید می دونم به این حد قانع بوده باشید! ممنون.
معین_اصغری
معین_اصغری
٩٤/٠٢/٣٠
٠
٠
موافقم
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٤/٠٢/٢٩
٢
٠
من خودم وزارت ارشادم. به زودي جلوي انتشار ويوان حافظ و همچنين بوستان و گلستان سعدي (براي محكم كاري) گرفته مي شود. ممنون از تذكر شما. اميد ما به شما جوانان است...
معین_اصغری
معین_اصغری
٩٤/٠٢/٣٠
٠
٠
ممنونم واقعا
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٢/٣٠
٠
٠
والا! چه معنی داره پزشکای بنده خدا نتونن برن خارج و دوستاشون رو به شیشلیک دعوت کنن. :))) من یکی که الان به شخصه میرم جفت کلیم رو میفروشم.
معین_اصغری
معین_اصغری
٩٤/٠٢/٣٠
٠
٠
بله همینطوره
همتا
همتا
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
والا من این قدر پزشک خارج نرفته دیدمممم ! عوضش خیلیای دیگه رم دیدم که خارج از کشور براشون مثه ولایت رفتن ماست! :)
مریم
مریم
٩٤/٠٢/٣٠
٤
١
یه نفر نه درسی خونده نه زحمتی کشیده نه هیچی.. با پول و سرمابه باباش زده تو کار بساز بفروشی(بساز بنداز خودمون) . بعد کلی پول مردمو بالا میکشه. خون ملتو تو شیشه میکنه،هیچ اعتراضیم بهش نیس..دکتری که اون همه تلاش کرده و زحمت کشیده، حداقل ۷سال از بهترین سالهای زندگیش همش سرش لای جزوه و کتاب بوده و کارش اونقد پر از استرسه(همین چندروز پیش یه رزیدنت بیهوشی در اثر فشار کاری سکته قلبی کرد و مرد تو بیمارستان قائم خودمون) این همه پشت پولش بحثه و همه دنیا اعتراض دارن ک چرا پول میگیره .. زحمت کشیده .پولیه ک در جواب سختیایی که کشیده داره میگیره..کارشم کم بی اهمیت نیست!واقعا نمیفهمم چرا انقد جبهه میگیرن جلوی این قشر
معین_اصغری
معین_اصغری
٩٤/٠٢/٣٠
٣
٠
سلام چند تا دلیل داره: 1.چه کسی گفته که به بساز بفروش ها اعتراضی نیست؟ 2.پیامبر فرمودند: رحم کنید تا به شما رحم کنند. پزشکی که وضع مالی اش فوق العاده ست و اگر یک نفر محتاج را رایگان عمل کند هیچ ضرری به او نمی رسد، وقتی حاضر است او بمیرد ولی تا پول نگیرد دست به تیغ نزند چگونه مردم ناراحت نباشند.متاسفانه از این دست افراد زیاد هستند و برای همین هم هست که مردم دید خاصی نسبت به پزشکان پیدا کرده اند.البته پزشک متعهد هم کم نیست و ما منکر آن نیستیم. 3.اتفاقاتی که این سال ها از قبیل جاگذاشتن باند درون شکم بیمار و این چیزها افتاده که مستقیم با سلامت بیمار در ارتباط است و حتی بعضا ممکن است جان طرف را به خطر بیندازد کم نبوده است. 4.هزینه های سرسام آوری که حوزه سلامت در کشور ما دارد هم قطعا موثر بوده است و اینجا باید اعتراف کرد پزشکان به نوعی قربانی آن هستند.یعنی مردم فلان دارویی را که میلیونی می خرند ناخودآگاه نسبت به پزشک احساس بدی پیدا می کنند.
مریم
مریم
٩٤/٠٢/٣٠
٢
١
درسته خطاهایی سر زده، ولی فک میکنم این خطاها توی هر شغلی و از هرکسی سر بزنه.بلخره ما انسانیم.. ولی این‌که صدا و سیما و نویسنده ها و همه و همه بیان ب این اشتباهات هی بپردازن و بُلدشون کنن بهشون دامن بزنن فک نمیکنم کار درستی باشه..چون هم اعتماد مردم رو به جامعه پزشکی کم میکنه که اینم خودش عواقب بد زیادی داره مثل رو آوردن مردم به درمانهای عمه و خاله و فلانی و فلانی و هم نادیده گرفتن تلاش اون حداکثری که دارن بدون سر و صدا و راست و‌درست کارشونو میکنن .متاسفانه عادت ما ایرانیهاست که فقط بدیهارو ببینیم و بهشون بپردازیم و بعد هم بدی ها رو به همه بسط بدیم ...
معین_اصغری
معین_اصغری
٩٤/٠٢/٣٠
٠
٠
الان مثل سابق نیست که چند تا بیماری بیشتر نداشته باشیم.اینقدر امراض متنوع شدند که شما مطمئن باشید در هرصورت مردم به پزشک ها مراجعه می کنند.به خاطر همین هم این موج شدید انتقاد می تونه تاثیراتی داشته باشه
fatemeh_sh73
fatemeh_sh73
٩٤/٠٢/٣٠
١
٢
عزیز دل لونی که بساز بفروش میکنه تا قبله اینکه پول به دستش برسه هویج وای نمس ایسته که.. حتی اگه هیچ زحمتی هم نمیکشه بازم داره پول زرنگیشو میخوره.. پول مغزشو میخوره.. زحمت میکشه برای پولی که در میاره.. //چقدر خوب میشد یکم دیدمون رو وسیع تر میکردیم و اینقدر مغرضانه همه چیزو نمیدیدیم و به هم توهین نمیکردیم..
معین_اصغری
معین_اصغری
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
کسی به کسی توهین نکرد.داریم نظرات مون رو میگیم
par!sa
par!sa
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
از مغزش استفاده میکنه؟؟؟ نه عزیزم سر ملتو کلاه میذارن :))
par!sa
par!sa
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
درضمن! مگه پزشکا دارن از چی استفاده میکنن ؟ :)) چیزی غیر از مغز آیا؟ :))
sajede_gh
sajede_gh
٩٤/٠٢/٣٠
١
٠
ما مهندسا چقدر گناه داریم آخه؟؟؟ به خط فقر گفتیم زکی. مطلبتون خیلی خوب وروان بود. البته که همه مون میدونیم دکتر خوب هم تو این مملکت کم نیست.همونجوری که خودتون تو پاسخ به کامنت بالایی گفتین :)
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/٠٢/٣٠
١
٠
اينام مشكلاي خودشون رو دارن! مثلا شايد سقف ويلاي سوييسشون چكه ميكنه!!
معین_اصغری
معین_اصغری
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
چرا این چیزا رو به شوخی می گیرین؟ مگه سوراخ شدن سقف ویلا مسئله ی کوچیکیه؟
هاچ
هاچ
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
راستش من نمیدونم. پزشکا به خاطر این که کلی درس خوندن حالا پول براشون ارزشمندتر از جون بیماره. چیزی به نام تعهد وجود نداره. البته فقط قشر پزشک ها نیستن. مهندس ها، املاکیا، حتی میوه فروش سر کوچه. خیلی ها به کارشون تهعد ندارن واسه همینم هست که وقتی یه فرد از جامعه حالا چه پزشک چه هر شغل دیگه ای رو میبینیم که تهعد داره چشمامون چهارتا میشه و هرجا میریم ازش خوب میگیم و میگیم خدا خیرش بده.
معین_اصغری
معین_اصغری
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
واقعا تعهد و انصاف خیلی مهم هست و هرکسی باید اول از خودش شروع کنه
par!sa
par!sa
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
مسعله این نیس که چون درس خوندن پول براشون ارزشمند تره! مسئله اینه که اگرم پولی میگرن حقشونه.. یه متخصص حداقل 10 سال درس خونده !درس خوندنم نه درس خوندن الکی! واقعا سخته! خیلی :)) البته نه زیر میزی و اینا! همون پول ویزیتشون! ک مردم حتی ب اینم اعتراض دارن! درصورتیکه اعتراض نباید به این باشه! باید اعتراض ب بیمه گذارا باشه :))
هاچ
هاچ
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
اگه کارشونو درست و دلسوزانه انجام بدن و اگه واقعا جون بیمار واسشون مهم تر باشه، کسی اعتراض نمی کنه
z.n1994
z.n1994
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
باو مام آدمیم.همه ی زندگیمونو میذاریم پای درس یعنی حق نداریم یه ذره پولم در بیاریم بعد یه عمر(واقعا یه عمراااا)تازه با اون همممممه استرسی که کارمون داره.حتی درس خوندنمونم پر از استرسه.پزشکی ازون رشته ها نیس که نخونی بری یه نمره ای بگیری و پاس شی.هممممه حتی اون ته کلاسیام هر روز دارن درس میخونن تا حداقل نیوفتن.درکمون کنین یکم.بعضی از پزشکا هستن واقعا حدود همون یکی دو میلیون درآمدشونه.بلکم کم تر.واس من الان یکی دو میلیون زیاده ولی واسه یه پزشک که در هفته چند شبم باید شیفت واسته و هر روز بیشتر از 10 ساعت کار میکنه واقعا کمه.تازه رزیدنتا با 300 400 ساعت کار در ماه حقوقشون زیر یه میلیونه
شاهدخت
شاهدخت
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
درسته ، حقوق رزیدنتی ته تهش 600 تومنه !! یعنی یه نفر در سال هشتم نهم درس خوندنش ( اونم نه الکی ، بلکه درس خوندن شبانه روزی !! اینو جدی میگم ) ماهی 600 تومن میگیره ، در حالی که یه نفر میره 4 سال درس می خونه و مدرک مثلا مهندسی میگیره و از همون سال دوم سومشم شروع به کار میکنه و درآمد داره ... به نظرم بعد نه سال درس خوندن حقوقی که میگیرن تازه کمم هس بخاطر چنین شغل پر استرسی
معین_اصغری
معین_اصغری
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
هیچ کس منکر زحمات و سختی های کار پزشکان محترم نیست.مردم به خاطر مسائلی که بالا ذکر کردم عصبانی هستند
par!sa
par!sa
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
من نمیخام کار اون یه عده ای ک زیر میزی میگیرن و تایید کنم یا هرچی! ولی دولتم کم کاری میکنه! دولت بیاد حقوقشونو زیاد کنه ! دیگ هیچکس رو نمیاره ب این کارا که مردم عصبانی بشن...
par!sa
par!sa
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
تازه دولت عزیز اومد یارانشونم قط کرد :|
z.n1994
z.n1994
٩٤/٠٣/٠١
٠
٠
دیگه بشه که سر یارانه چونه نزنی.
همتا
همتا
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
خیلی یک طرفه دارین نگاه می کنین! شما بیاین یه دونه آناتومی سر و گردن امتحان بدین ، دو تا راند برین که از صبح سر پا باید واستن بدون هیچ استراحتی! یه دونه کورس گوارش بگذرونین ، دو تا شیفت شب 36 ساعته واستین بعد متوجه می شین درسته در آمد پزشکا زیاده ولی در مقابل حجم انرژی و زحمتی که می ذارن واقعا کمه ! این قد تورو خدا ناعادلانه قضاوت نکنین :)
par!sa
par!sa
٩٤/٠٢/٣١
٠
٠
سروگردن گفتیو کردی کبابم خخخ
z.n1994
z.n1994
٩٤/٠٣/٠١
٠
٠
من به نظرم مسعولین تعیین هزینه جراحی ها و وزیت ها و .... باید انصاف داشته باشن و پزشک بدبختو حروم خور بار نیارن(البته حروم خوار بودن در هر شرایطی بده ولی یه جاهایی علاوه بر اون آدم حروم خور دیگران باعث و بانی ان)واقعا فکر میکنید چند درصد از پزشکا آدمای بدین؟همون درصد که مهندسا بدن یا نونواییا بدن یا هر قشر دیگه.پزشکم اگه ببینه به اندازه ی زحمتش حقوق میدن نمیاد بیشتر بگیره از بیمار.باید یه جوری درآمد واس آدما تعیین بشه که طرف نگه حقمه اگه زیر میزی بگیرم.وقتی پزشکای ایران و آمریکارو باهم مقایسه میکنن و میگن ایرانیا 7 برابر آمریکایی ها حقوق میگیرن اینم باید ذکر کنن که تو ایران پزشکی ها ده برابر بقیه دانشجوها درس میخونن و فشار تحمل میکنن.به گفته ی دوستامون تو بقیه رشته ها دوران دانشجویی یکی از آزاد ترین زمان های عمره ، که ما فقط ازین دوران داریم درس خوندشو میچشیم.
par!sa
par!sa
٩٤/٠٣/٠١
٠
٠
تکبیر :D
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠