باشگاه می‌رود زدستم؛ ایران خودرو خدا را
در باب مزایده سرخابی‌ها

باشگاه می‌رود زدستم؛ ایران خودرو خدا را

نویسنده : مجتبی آستانه

داستان خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس کم کم دارد از کش شلوار کردی هم کش‌دارتر می‌شود. دو باشگاه پرسپولیس و استقلال که در چند سال اخیر بین سازمان‌های مختلف دولتی پاس کاری شده بودند و بر سر نخواستن‌شان دعوا بود با تشکیل وزارت ورزش تحت سرپرستی آن قرار گرفتند که البته این تازه آغاز دردسرهایشان بود؛ چرا که طبق قانون می‌بایست خصوصی می‌شدند.

این دو باشگاه که حال همچون دخترانی دم بخت منتظر شاهزاده سوار بر پورشه سفید بودند با شرط‌های سنگین وزارت ورزش و عدم پاپیش گذاری کسی برای دو مزایده اول رویاهای خود را بر باد رفته می‌دیدند، سرانجام با عقب نشینی سازمان خصوصی‌سازی و آسان‌تر شدن شرایط فروش و پیدا شدن سه مشتری برای پرسپولیس و یک مشتری برای  استقلال؛ این دو باشگاه خود را در یک قدمی خوشبختی می‌پنداشتند! ولی در مزایده سوم تنها مشتری استقلال و مشتری سیصد میلیاردی پرسپولیس که برخلاف اذهان عمومی سوار بر پراید سفید به محل مزایده آمده بود، به علت عدم پرداخت ضمانت کنار گذاشته شدند، و دو خریدار دیگر پرسپولیس با وجود پیروزی در مزایده، طبق گفته پوری حسینی (رئیس سازمان خصوصی سازی) اهلیت‌شان تایید نشد. بعد از این‌که برای همگان این سوال پیش آمد که کلمه نامانوس (اهلیت) به چه معنا است به کدگشایی سخن پوری حسینی پرداختیم:

کلمه اهلیت از ریشه اهل است که پسوند «یت» به آن افزوده شده و در لغت نامه دهخدا دارای معانی ذیل می‌باشد:

- شایسته و سزاوار بودن که مطمئنا این معنی مقصود رئیس سازمان خصوصی سازی نیست، چرا که شایستگی خریداران قبل از شروع مزایده قابل بررسی بود .

- معنی دیگر زن خواستن است که احتمال این گزینه نیز بسیار کم است، چرا که طبق اخبار واصله هر دو خریدار پرسپولیس همسر دارند و کدام مرد است که جرئت تجدید فراش داشته باشد؟!

- اهلی (متضاد وحشی بودن) بودن نیز از معانی دیگر این کلمه است که طبق قانون خلقت، آدم‌ها جزو گروه اهلی قرار می‌گیرند.گرچه جدیدا گرگ‌هایی در لباس انسان به دریدن سایرین می‌پردازند ولی این معنی نیز برای خریداران پرسپولیس صدق نمی!کند. 

- دو معنی آخر ذکر شده در لغت نامه مرحوم دهخدا انس گرفتن به چیزی و خانواده می‌باشد که بسیار نزدیک به مقصود رئیس سازمان خصوصی سازی است. به احتمال 98.8 % منظور از تایید نشدن اهلیت خریداران، همان نبودن جزو خانواده مسئولین و مانوس نبودن با وزارت ورزش است، چرا که وزارت ورزش نمی‌خواهد این دو سوگلی خود را به راحتی از دست داده و دیگر دخالتی در آن‌ها ننماید.

طبق اخبار واصله ، گویا دو خریدار اهلی برای مزایده چهارم پیدا شده‌اند که اگرچه شایستگی خرید این دو تیم را ندارند ولی کاملا مانوس با دولت هستند و عضوی از این خانواده حساب می‌شوند. شایعه شده است که دو غول خودروسازی خاورمیانه و آسیا که با صادر کردن خودروهای پراید و سمند به کشورهای دوست و همسایه موجب غرور ایرانیان شده‌اند، به پیشنهاد دولت تصمیم به خرید این دو باشگاه گرفته‌اند. همچنین در صورت موفقیت آن‌ها در خرید دو باشگاه قانون به صورت کامل اجرا خواهد شد و پرسپولیس و استقلال به طور غیرمستقیم در اختیار مردم عادی قرار خواهند گرفت، چرا که ایران خودرو و سایپا برای تامین هزینه‌های میلیاردی تیم‌های‌شان مجبور به افزایش قیمت خودروها و کاهش کیفیت آن‌ها می‌شوند. 

واقعا می‌بایست از دکتر گودرزی و دوستان‌شان بابت این حرکت تشکر کرد که این دو تیم محبوب را به هواداران واقعی‌شان که همان مردم عادی هستند می‌فروشد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٢/٢٩
٠
٠
تلخی و تیزی کلماتتون عجیب به دل میشینه... مثل نیشتر واسه درد...البته اگه چشماشون باز باشه و گوشاشون شنوا. مرسی آقا مجتبی. :-)
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٤/٠٢/٢٩
٠
٠
متشکرم :)
F-jafari
F-jafari
٩٤/٠٢/٢٩
٠
٠
نمیدونم چی بگم فقط امیدوارم هرچه پیش آید خوش آید...
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٤/٠٢/٢٩
٠
٠
منم امیدوارم !
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠