جسارتا پز تان چند؟!
پز شناسی مدرن، از چراها تا درمان‌ها

جسارتا پز تان چند؟!

نویسنده : اکرم انتصاری

به یک مهمانی دعوت شدید، از همان ابتدا متوجه می‌شوید که به جای مهمانی به تور معرفی متراژ خانه، مدل ماشین، جنس پوست خرس زیر پای‌تان و حتی ساعت مچی میزبان، وارد شده‌اید. در همان حال حدیثی از مرورگر ذهن‌تان عبور می‌کند. حضرت علی علیه السلام، دو عامل مهم را موجب هلاک آدمی بیان فرموده‌اند: «خَوفُ الفَقر، طَلَبُ الفَخر». به نظر شما ذهنم روی کدام موضوع کلیک می‌کند تا از آن بنویسم؟

 

|| عالی جناب «پز» وارد می‌شود

اگر تا این‌جا مطلب را دنبال کردید تا مثل گوگل به شما بگوییم «با این روش‌ها بیشتر پز بدهید»یا «پز بدهید حتی با جیب خالی » زهی خیال باطل. فخر فروشی یک ضعف شخصیتی است که رفع کردن آن ممد کیف پول است و مفرح رنگ و رخساره. پز (poze) یک وام واژه فرانسوی است که در لغت نامه دهخدا در وصفش نوشته شده: «به کبر نمودن شأن و منزلت یا جامه‌های قیمتی خود را؛ خودنمائی کردن». رفتاری که  با نمایش امکانات بادآورده و نیاورده با برچسب «خاص و تک بودن »رنگ می‌گیرد. پز می تواند در قالب زیرگروه‌های پز پسرانه (گوشی من قشنگ تره، مارکش گاز زده تره)، پز دخترانه (مدرک من خوش آب و رنگ‌تره یا عروسی من چشم پکون تره)، پزهای مردانه (متراژ خونه من بیشتره یا حساب بانکی من  تپل تره) و پزهای زنانه (شوهر من آقاتره، بچه من زرنگ تره!) قرار بگیرد. البته ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و گاهی رفتارهای دیگری مثل سفرهای زیارتی، سیاحتی و حتی سفری که جناب عزرائیل لیدر تورش است به دام فخر می‌افتد و ماشین عروس و تعداد بنرهای خوش آمد و تعداد تاج گل‌های ردیف شده در خیابان وسیله پز دادن می‌شود.

 

|| چرا و چگونه پز می‌دهیم؟

احتمالا تا به حال مخاطب پز دادن اشخاص مختلفی بوده‌اید. اما می‌دانید ریشه رفتاری که باعث می‌شود شخص آن‌قدر از خود واقعی‌اش ناراضی باشد تا دست به خودنمایی بزند، کجاست؟ معمولا چند زمینه ساز اصلی در این رفتار نقش دارند. درهایی مثل مرفه بی درد بودن، ریا، غرور و جهالت و البته قدرت و میزان جنبه به سمت دریچه‌ای به اسم فخر باز می‌شوند. آدم فخر فروش عمدتا به دام ریا و غرور می‌افتد، قدرت پا به میدان می‌گذارد و نبود جنبه هم باعث می‌شود انسان جنبه ترکان شود. جای تعجب است چرا در قدیم نگفته‌اند :«فخر چو بی جنبه ببیند خوشش آید؟»

 

|| چه طور روی پز را زمین بزنیم؟

خب حالا که فهمیدید چرا پز شکل می‌گیرد، تصمیم دارید در مقابل پز دادن ساکت بمانید یا با آن همراه شوید تا دروغ روی دروغ بنا شود و فخر را بسازید؟ به گزینه‌های روی میز ما فکر کنید.

گزینه ی یک: اگر بیش از اندازه به این امتیازات توجه شود «خود» های خود پسندی و خود بینی تقویت می‌شود. همین کافی است تا کبر و غرور از راه برسد و با قدرت هرچه تمام زمین‌تان بزند. به این فکر کنید اگر الان این امتیاز را دارید صرفا دست آورد خالص شخص شما نیست. ابر و باد و مه و آدم‌ها هم موثر بودند و اگر پای یکی لنگ می‌زند شاید رسیدنی هم در کار نبود.

گزینه ی دو: به انسان‌های کامل‌تر از خود نگاه کنید و به کمالاتی که به دست آورده‌اند. وقتی در مقام مقایسه قرار می‌گیرید جایی برای مغرور شدن نمی‌ماند و دارایی شما برای فخر فروشی ناچیز است. تمام تلاش شما بعد از این مقایسه به سمت پیشرفت معنوی و مادی خودتان می‌رود، البته باید مواظب بود تا ازچاله فخر به چاه غفلت و حسرت نیفتاد. امام علی علیه السلام در خطبه 192 نهج البلاغه می‌فرمایند: «خدا را ! خدا را ! از تکبر و خودپسندی و از تفاخر جاهلی بپرهیزید که این حالات کینه و دشمنی فراهم می‌آورد و مجرای دمیدن و افسون شیطان است. شیطان از طریق همین کبر امت‌های پیشین و ملت‌های گذشته را فریب داد و چنان‌شان کرد که در تاریکی و دام‌های گمراهی فرو رفتند. در حالی که تسلیم او بودند که به هرجا که خواهد آنان را براند و رام او بودند که به هر سو که خواهد بکشاند. دل‌ها در پذیرفتن کبر و نخوت همانند یکدیگرند و مردم روزگاران گذشته پی‌در پی برای این شیوه روان بودند، تکبری که بر سینه ‌ها سنگینی می‌کند.»

حال تصمیم با شماست که باز هم پز را پرنگ کنیم یا کاری کنیم تا پز همان واژه وارداتی در فرهنگ لغت‌ها بماند.

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٢/١٣
٣
١
من که کامل نخوندم. اما در همین راستا عرض کنم چندروز پیش خونه یکی از اقوام یه دوره خاله زنکی دعوت بودیم که به لطف مادربزرگ خانومی توفیق شرکت در اون جمع فاضلانه نصیبمون شد. مجبور بودم. میفهمین؟مجبوووووووووووووور. از اول تا آخر خانوما در مورد نرخ جهیزیه دختراشون و کشورایی که واسه ماه عسل رفتن و مزون لباساشونو کوفت و زهر مار حرف زدن. حاااااااالم داشت به هم میخورد. تو کله اینا چیه؟ چوب پنبه؟ آخه آدمن انقدر سطحی؟ حالا مثلا لباس عروس 4 میلیونی خریدن مایه مباهاته؟ من که به عقل خریدار شک کردم وقتی شنیدم حرفاشو :|دلم میخاست یه مشت بخابونم زیر چونش بلکه عقل نداشتش بیاد سر جاش :|
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
حیف اینجا انجمن نیس وگرنه میگفتم اول :))
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٢/١٣
١
٠
میخوای بخوابونم دهنش ؟:))))
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
١
١
درک می کنم رویا جان؛ تحمل فضایی تحمیلی اونم با تم جهاز و قیمت لباس عروس و تعداد چین های احتمالی دامن عروس و... واقعن سخته که از پسش براومدی -_-گاهی فکر می کنم خود منم پا به سن بذارم دغدغه هام به این زاویه تغییر می کنه ؟||خارج از این بحث ها متاسفانه بحث پز ، مدگرایی ، تجمل و چشم و هم چشمی چند بحث وابسته به هم و پررنگ شده که بالاخره روزی باید جلوش ایستاد چه یک نفری چه ده نفری !
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
مثل همیشه دست گذاشتید روی یک دغدغه و معضل اجتماعی... البته که باید باحوصله آسیب شناسی بشه و ریشه یابی. من به سهم خودم ممنونم از توجه شما به دغدغه های انسان معاصر... موفق باشید.:-)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
بله بحث آسیب شناسیش شاید یک پروپوزال دکتری رو جواب گو باشه بیشتر دوست دارم بتونم کاری کنم که عملی شه و مثل یک پاک کن این رفتارا رو پاک کنم -_-مرسی از شما که همیشه خوب دنبال می کنید :)
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
شوهر من آقاتره =)))) یه سوال چشم پکون یعنی چی ؟! :-؟ و در آخر هعییی دلم میخواد سرمو بکوبم به دیوار از دست اینجور آدما که در فامیل و اطرافم کم نیستن :/
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
تو کی شوهر کردی ؟=) چشم پکون یعنی همون بترکون تر ، چشم درآر تر =)خب در اطراف منم کم نیستن بیا به جای زدن به دیوار کاری کنیم بخورن به دیوار ، پزشون ریخته شه !
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
بسی بسیار جالب نوشته بودی پاییز جان. خیلی خوشم اومد..جامع و کامل بود از لحاظ چیستی شناسی و راه حل و اینا و کشش اینکه تا اخر بخونیمش به وسیله ی طنز و اینا هم که برقرار بود. دست مریزاد ^__^
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
خواهش می کنم ، قابلی نداشت . راستی شنیدم تو مدرسه با اسمت هی پز می دی ؟آره ؟=)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
آیـــــــــــــــــــی گفتی؟! به قول شاعر : مد شده این روزها پز می دهیم...پیش هر کس،هر کجا پز می دهیم...جمعمان هر وقت کامل می شود...یا که می لافیم،یا پز می دهیم...کار ما اصلا همین پز دادن است...خوب و خوشحالیم تا پز می دهیم...واقعا خیلی سبک تر می شویم...چون که ریلکس و رها پز می دهیم...هیچ فرقی هم ندارد جای ان...در عروسی یا عزا پز می دهیم...چهره هامان ناز و خوشگل می شود...بس که با ناز و ادا پز می دهیم...یک نفس در خواستگاری هایمان...از سر صدق و صفا پز می دهیم...با قیافه،لنز،مو،گوشی،لباس...روسری،عینک،طلا پز می دهیم...با عموها،عمه ها،هر کس که شد...دوست،فامیل،اشنا،پز می دهیم...خال کوبی می کنیم ابروی خود...تازه ان هم تابه تا پز می دهیم...می خریم از بوفه ی دانشکده...کیک با کوکا کولا پز می دهیم...
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
این شعر در به جا ترین جای ممکن استفاده شد ، مرسی بالام جان :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
حیفم اومد ادامشو نذارم :)))) خلاصه : کاش این پز ها کمی معقول بود...گاه خیلی نابجا پز می دهیم...خان عمو مان برج دارد در ونک...ما ته یک روستا پز می دهیم...عمه ی داماد ما هر وقت که...می رود اسپانیا پز می دهیم...خاله رعنا رفته ویلای شمال...بعد ما در این هوا پز می دهیم...سوپر استار است دختر عمه مان...او خودش نه،بلکه ما پز می دهیم...در اتاق سی سی یو،زیر سرم...یا که در حال کما پز می دهیم...در خیابان،با لباس و کیف و کفش...با مگان و زانتیا پز می دهیم...این درست،اما نمی دانم به چی...توی استخر و سونا پز می دهیم...توی مهمانی که غوغا می کنیم...چون که با هم همصدا پز می دهیم...دائما با امتیاز این و ان...مد شده این روز ها پز می دهیم...
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
کاش این پزها کمی معقول بود !من چه می دانم شاید کمی از انتظارم دور بود :|
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
خدا همه ی مارو به راه راست هدایت کنه...عزیزجان شیک نوشتی ودغدغه مند...قلمـــــــــــت مستدآم (^_^)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
باشد که هی با هنرهای تراوشی از انگشتانت به ما فخر نفروشی بالام =)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
به به باز هم که خانم هزار چهره :)) خیلی خوب بود واقعا علت اصلیش حقارت های شخصیتی :) امیدوارم هرروز بهتر از دیروز بشیم همه مون :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
حقارت های شخصیتی رو هم متاسفانه اطرافیان و خانواده و .. باعثش هستن ، امیدوارم !شبیه تبلیغ صاایران مرحوم گفتی =)
MONA-R
MONA-R
٩٤/٠٢/١٣
١
٠
الان راه مقابله با این پزده ها چیست؟ (پزده کسی است که پز میدهد) خخخخخ
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
منا اتفاقا خواستم یک ضرب المثل بسازم که این کلمه توش دخیل بود اما آوانمائی خوبی نداشت به نظرم^_^ می تونی اول تغییر بحث بدی اگر جواب نداد خیلی شیک و غیر مستقیم از کمالات و امکانات شخصی حرف بزنی که شخص تو مقایسه قرار بگیره ولی مقایسه ی خوب ، و باعث شه اون امتیازش رو برترین نبینه :)
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٤/٠٢/١٣
٢
٠
البته به نظر من خیلی وقتها هم کمبود عزت نفس و گم کردن خود واقعیه که منجر به بروز پدیده "پز و افاده" میشه در آدمها ... کلا مساله ریشه ای تر از این حرفهاس به نظرم ...
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
یس آی هم موافق
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
ریشه های زیادی دارن که جا برای بحث آسیب شناسی داره ؛ اما خب قدم اول برای وارد شدن به این مقوله یه سری زمینه هاست که تا نداشته باشی نمی تونی فخر بفروشی..مرسی هدی جان:)
باران
باران
٩٤/٠٢/١٤
٠
٠
من سر همین قضیه دوس دارم یه سری اشناهامونو خفه کنم خخخ
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٤
٠
٠
دوست قاتل نداشتیم که شکر خدا نصیبمون شد =)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٢/١٤
٠
٠
جالب بود ...
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٤
٠
٠
بلی !مرسی از شما :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٤
٠
٠
پز دادن جالبه یا پز پذیرفتن اون وقت ؟:)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٢/١٤
٠
٠
کلا پز مقوله جالبیه....خخخ
مرتضی
مرتضی
٩٤/٠٢/١٤
٠
٠
از کل متن از یه چیزش خوشم اومد .مرورگر ذهن
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٤
٠
١
باز خدا رو شکر اون یه کلمه بوده پس -_-
مرتضی
مرتضی
٩٤/٠٢/١٤
٠
٠
الان که اتفاقا برعکس شده الان پز نداری میدن ملت اگه بگم از زندگیم راضیم میگن برو بابا دلت خوشه
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٤
٠
١
اون پز نداری نیست اون همون بحث اینه خودشونو ندار نشون بدن چشم نخورن:|
هاچ
هاچ
٩٤/٠٢/١٤
٠
٠
بذارین پز بدن! اصلا موضوع مهمی نیست! اتفاقا وقتی این آدما رو می بینم نه عصبانی میشم نه حرص میخورم! فقط به جهالتشون می خندم! که واقعا هم خنده داره!
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٤
٠
٠
اتفاق مهمی ِ ،اگه دوست یا یکی از خانواده ات باشه چی ؟! نمی خوای بگی که دوستات هیچ کدوم اهلش نیستن ؟=)
هاچ
هاچ
٩٤/٠٢/١٤
٠
٠
شاید افرادی دور و برم باشن که این خصیصه رو داشته باشن. اما اونا اینجوری خوشن پس من کاری نمی تونم بکنم! از طرفی اونا واسشون مهمه که پز بدن! واسه من مهم نیست که پز میدن یا نه!
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٥
٠
٠
خب به هرحال پیش میاد وقتی با تو هستن پز بدن ، نکنه نیششون زدی ؟=)
هاچ
هاچ
٩٤/٠٢/١٥
٠
٠
عجبا :))
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠٢/١٤
٠
٠
این افرادی که پز میدن بدبخت میشی اگه یه اسیبی بهشون برسونی =)) یه بار ظرف یکیشون شکست این قدر گفت از آلمان خریده بودیم و مارک فلان بود و اینا که... =))) مرسی پاییز جان. :) مطلب جالبی بود. :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٥
٠
٠
محدثه جان اعتراف آزاد ِ اینجا ، نکنه خودت بودی شکوننده ؟=) خواهش می کنم :)
دکتر منتی
دکتر منتی
٩٤/٠٢/١٥
١
٠
انواع پز های آقایون و خانوم ها پسر و دختر عالی بود (مثال هاش) =)) متن هم خیلی لغات و عبارت رو یاد داد بمن :)) چرا و چگونه رو دوست داشتم :)) این بیت شعر شما در پاسخ خانم دنیا دیده هم جای بسی تامل داشت =) بشخصه یک نوع پز رو خیلی دوست میدارم <جیب خالی پز عالی> :)) در مورد راهکار ها، نگاه به انسان های کامل تر گاهی همین امکان رو برای پز دادن اونها فراهم میکنه خخخ ولی در مفهوم اصلی، بله روش درست همین هست، گاهی که حس کردیم پر هستم، به پر تر ها نگاه کنیم و جایی که خالی بودیم به خالی تر ها :دی مرسی
هاچ
هاچ
٩٤/٠٢/١٥
١
٠
قارچ خورررررررررر رفته توی قلعش! ای خدا من با قارچ خور بزرگ شدم
m_soltani
m_soltani
٩٤/٠٢/١٥
٠
٠
بعضی ادم ها اونقدر تابلو پز میدن که ادم خندش میگیره...مطلب خوبی بود خیلی ممنون :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
و شایدم گریه ملیحه جان:)خواهش
maede
maede
٩٤/٠٢/١٥
٠
٠
من چون اصلا اهل تعریف از خودم نیستم واسه همین نمیگم که هــــــــــــــــــــرگـــــــــــــــــــز پز نمیدم و هیچ وقت چنین رفتاری نداشتم،واسه همین برین از بقیه که رفتارای منو میبینن بپرسین :)))))))) خداروشکر تو دوست و آشناهام کسی عادت به پز دادن و فخرفروشی نداره و گرنه من اصلا با این مدل آدما نمیتونم کنار بیام.همین چندروز پیش تو راه دانشگاه با یه دختره یه کلمه راجع به شلوغی اتوبوس صحبت کردم دیگه تا آخرمسیر ادامه داد،بعد حرف گوشی شد شروع کرد قیمت موبایل داییش که چندمیلیون بوده و اینارو گفت که کاملا بی ربط بود و قشنگ معلوم بود داره پز میده! :| خلاصه خیلی رفتار زشتیه! :|
Paeez
Paeez
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
با این حساب خدا قسمتت کنه هر روز تو اتوبوس هم کلام شی باهاشون=)
maede
maede
٩٤/٠٣/١١
٠
٠
خدا نکنههههههه!
پربازدیدتریـــن ها
شعری سروده خودم

به نام خدا

٩٧/٠٦/٢٦
چند کلمه با جیمی‌ها

روزگار ما و جیم

٩٧/٠٦/٢٥
دو روایت از محرم امسال

هر روز محرم است

٩٧/٠٦/٢٤
شهری که می‌رویم، چه جور شهری‌ست؟

شصت کیلومتر دلتنگی

٩٧/٠٦/٢٤
شعری سروده خودم

دوستت دارم

٩٧/٠٦/٢٤
شعری سروده خودم

آدمک فانی

٩٧/٠٦/٢٦
خدایا یعنی می‌شود؟

پاییز در راه است...

٩٧/٠٦/٢٤
روی زمین چیزی برای دیدن ندارید

منزلگه عشاق دل آگاه حسین است

٩٧/٠٦/٢٨
شعری سروده خودم

پهلوان بنی هاشم

٩٧/٠٦/٢٨
خانۀ شب

سر سوزن ذوقی

٩٧/٠٦/٢٦
آزادشهر سقوط کرد!

سفرنامه آذربایجان - قسمت ششم

٩٧/٠٦/٢٦
شعری سروده خودم

بود و نبود

٩٧/٠٦/٣٠
چرا چایی می‌خوریم؟

روز جهانی چایی مبارک

٩٧/٠٦/٣١
شعری سروده خودم

مادرم، مام وطن، نامم ولی ایران شده...

٩٧/٠٦/٣١
دل نوشته های یک معلم

عذاب معلمی - قسمت پنجم

٩٧/٠٦/٣١
شعری سروده خودم

اما اگر سالی چشمت به من افتاد

٩٧/٠٦/٢٩
شعری سروده خودم

کیش و مات

٩٧/٠٧/٠١
جنگل پندارها

در جستجوری الی - قسمت هشتم

٩٧/٠٧/٠١