ما آشغال نمی‌ریزیم!
آشنایی با گروهی که به طبیعت دست دوستی دادند

ما آشغال نمی‌ریزیم!

نویسنده : اکرم انتصاری

تقویم‌ را باز کنید. امروز روز زمین پاک است. یک روز قراردادی که مثل بقیه مناسبت‌ها در تقویم گم شده و فقط در روز خودش رنگ می‌گیرد و باز روز از نو فراموشی از نو. در این گزارش با گروهی آشنا می‌شوید که در طول سال هر هفته دستی به سر و روی طبیعت می‌کشند تا بتواند نفس بکشد و به ما زندگی بدهد.

 

|| هر یک نفر، یک خادم محیط زیست

اسم «رفتگران طبیعت» را یک سال پیش حوالی همین روزها شنیدم. گروهی با شعار «ما آشغال نمی‌ریزیم». گروه جوانی که کاظم نجاریون 28 خرداد 91 آن را در تهران تاسیس و به تدریج در شهرستان‌ها شروع به کار کرده است. محسن میزانی23 ساله که اصالتا اهل اسفراین است و همسرش سارا حاتمی 19 ساله که این روزها سخت در دغدغه‌های محیط زیستی خود زندگی می‌کنند، از رفتگران طبیعت برای ما می‌گویند. به گفته محسن که مسئول گروه رفتگران طبیعت مشهد هم هست، این گروه با سرپرستی خانم پیروز مهر در مشهد از مهر 91 شروع به کار کرد. عضوگیری در این گروه از طریق شبکه‌های اجتماعی مثل فیس بوک بوده و هست. سارا وقتی خاطرات گروه را مرور می‌کند به روزهایی اشاره می‌کند که گروه نهایتا به تعداد سرنشین‌های دو ماشین سواری بود و الان جمعیت فیس بوکی گروه به 13هزار نفر رسیده است. «800 نفر حداقل در یک برنامه پاک سازی حضور دارند و 300 نفر عضو فعال گروه هستند.» محسن در ادامه می‌گوید: «در حال حاضر بزرگترین NGO  خراسان رضوی هستیم.»

 

|| چه طور رفتگر طبیعتی شویم؟

وقتی از قوانین گروه سوال می‌کنم هر دو لبخندی می‌زنند و می‌گویند: «گروه قوانین خاصی دارد که در هنگام عضویت باید پذیرفته شود. هزینه عضویت برای هر نفر پنج هزار تومان است. افراد زیر 18 سال با همراهی یکی از اعضای خانواده می‌توانند در برنامه‌های پاک سازی حضور داشته باشند». جالب این‌جاست که سارا می‌گوید همه دوستان خوبش را مدیون آشغال‌هاست! در برنامه‌های پاک سازی که جمعه هر هفته یا دو هفته در میان است؛ از هر قشر و سنی، از نوه و مادربزرگ، از پزشک و استاد دانشگاه تا خانه دار و دانش آموز حضور دارند و برنامه به صورت صبح تا عصر، نیمی صرف پاک سازی و نیمی صرف بازدید و تفریح گروه می‌شود. محسن در مورد هزینه‌های گروه می‌گوید گروه کاملا مردمی است و هزینه رفت و آمد از اعضا به صورت حداقلی (مثلا هشت تا پانزده تومان) دریافت می‌شود. این در صورتی است که در سازمان‌های کشور بودجه‌های زیادی به طور اسمی صرف محیط زیست می‌شود. محسن و سارا از این‌که توانسته‌اند حداقل خانواده‌های اطراف‌شان را نسبت به محیط زیست حساس کنند خیلی خوشحال هستند و از طرفی از مشکلات و نبود بودجه می‌گویند. از دید بدی که نسبت به گروه در اوایل بوده وکم‌کم با حضور همه اقشار جامعه کمرنگ‌تر شده است.

مسئول گروه رفتگران می‌گوید: «خیّر محیط زیست بودن به اندازه اجر معنوی  مشارکت ساخت مسجد، بیمارستان و مدرسه است» و بعد به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) اشاره می‌کند که پشت کارت اعضای گروه رفتگران نقش بسته است. «هر کس درختی بکارد، هیچ حیوان یا انسانی از میوه آن استفاده نمی‌کند، مگر آن‌که برای وی صدقه محسوب شده و پاداش می‌نویسند». جالب این‌جاست که رشته تحصیلی این زوج به محیط زیست مربوط نیست و زمانی که با سوال این دغدغه محیط زیستی‌شان به کجا برمی‌گردد مواجه می‌شوند، محسن با اشاره به کتاب کودک و طبیعت می‌گوید «اگر کسی در بزرگ سالی با کوچکترین تلنگر به محیط زیست حساس شود، یعنی در کودکی با طبیعت داشته رابطه دوستی داشته. دغدغه مندی ام را مدیون هدیه کوچک پدربزرگم هستم، کتاب آب مایه حیات در روزهای کودکی‌ام.»

 

|| کلام آخر را از طبیعت بشنوید

طبق آمار میزان تفکیک زباله در مشهد 14 درصد و در سطح کشور 2درصد است. سهم ایران در تولید زباله به ۴۰ هزارتن در روز می‌رسد که ۱۵/۱درصد تولید زباله جهان است. این در حالی است که روزانه 1700 تن زباله در مشهد تولید می‌شود. براساس آمارهای ارائه شده هر فرد به طور متوسط روزانه سه پلاستیک وارد چرخه محیط زیست می‌کند و تا به حال کسی تجزیه اولین پلاستیک تولید شده را ندیده است.

با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید با هزینه تفکیک و بازیافت هر کدام از این زباله می‌توان چند متر به فضای سبز افزود تا آسمان‌مان این‌قدر سربی نباشد و همیشه در بین درختان سبز قدم زد. تصمیم با خودتان!

 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٢/٠٢
٠
٠
شش هفته چیه ؟! عکس نداره :))
m_sepehri
m_sepehri
٩٤/٠٢/٠٢
٠
٠
چشم بصیرت میخواد لابد:))
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٠٣
١
٠
اون جای خالی ِ دیگه مهسا جان ، باید با استفاده از اطلاعات عمومیت کامل کنی ، ببینم چه می کنی =)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٢/٠٣
٠
٠
:)))
آسمانه
آسمانه
٩٤/٠٢/٠٢
٠
٠
خوشم میاد از این جور کارها.. اگر فیس بوکی بودم عضوش میشدم..
f_ahmadi
f_ahmadi
٩٤/٠٢/٠٢
٠
٠
اگه دوست داری من میتونم راهنماییت کنم عزیزم، شما فقط کافیه یکبار در برنامه شرکت کنی اگر خوشت اومد همونجا فرم عضویت رو پر میکنی.
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٠٣
٠
٠
احتیاجی به فیس بوکی شدن نیست و می تونی از طریق یکی از گروه هاشون تو شبکه های موبایلی عضو شی بعد پاک سازی بری همون جان برنامه و فرم عضویت رو پر کنی:)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٢/٠٢
٠
٠
مطلب خیلی مفید و به موقع و قشنگی بود... آمار تحلیلی هم مکمل بودند برای اتمام حجت! دست مریزاد خانوم انتصاری بزرگوار ..:-))
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٠٣
٠
٠
امیدوارم روزی برسه همه به محیط زیستمون اهمیت بدیم و این تنها کاری بود که از دستم براومد به مناسبت روز زمین پاک:) خواهش می کنم
f_ahmadi
f_ahmadi
٩٤/٠٢/٠٢
٠
٠
وااای این گروه ماست، خیلی ذوق کردم که بلاخره ازش گزارش نوشتید .
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٠٣
٠
٠
ما هم از ذوق کردن شما ذوق کردیم:)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٢/٠٢
٠
٠
خانم اکرم انتصاری پاییز هستن :)) به به :) خانم دست مریزاد به این دغدغه تون :) آمارها خیلی جالب بود ممنون
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٠٣
٠
٠
بلی ، کلا من یک فرد چند مجهولی هستم کم کم با زوایا و خفایای وجودیم آشنا می شی:دی !خواهش می کنم
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠٢/٠٢
٠
٠
ماهم ازین گروه ها داریم بعله :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٠٣
٠
٠
خیلی هم آفرین و مرحبا ، بعله:)
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٢/٠٢
٠
٠
خسته نباشید.....ایشالا این کار یه فرهنگ بشه......
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٠٣
٠
٠
الان داره به همین سمت می ره و امیدواریم بشه :)
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠٢/٠٣
٠
٠
جمعه ها صبح میریم مناطق تفریحی اطراف شهر بعد اینکه ی صبحونه اسااااسی میخوریم. بین مردم نایلون زباله پخش میکنیم و بعدم بع پاکسازی محیط میپردازیم :) بعله بعدشم خیلی مسایل دیگه ک واقعااااا خوش میگذره :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٠٥
٠
٠
خیلی خوبه که تو شهر شما با این که کوچیکه هم این گروه راه افتاده:)
E_KHOSRAVANI
E_KHOSRAVANI
٩٤/٠٢/٠٣
٠
٠
چطور باید بفهمیم که توی شهرمون از این گروه‌ها هست یا نه؟ به شدت می‌خوام عضو بشم :] ممنون بابت این گزارش خوب..
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠٢/٠٣
٠
٠
کدوم شهرید مگه؟ خب خودشون اگهی و اینا پخش میکنن دیگه البته بیشترش از روش تبلیغات کلامیه
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/٠٥
٠
٠
اکثر شهرا هستن ؛کدوم شهری الهه ؟ می تونی از طریق فیس بوک اقدام کنی به عضویت تا برنامه ی پاکسازی که فرم و اینا رو پر کنی !
E_KHOSRAVANI
E_KHOSRAVANI
٩٤/٠٢/٠٥
٠
٠
من سیرجانم. اسم پیجشون تو فیسبوک چیه ؟
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
الهه جان بابت تاخیر ببخش الان دیدم نظرت رو :)https://fa-ir.facebook.com/roftegranetabiateiran
علیرضا
علیرضا
٩٤/٠٢/٠٥
٠
٠
من تو شاندیز تبلیغات این گروه رو دیدم (همون بنرهایی که روش نوشته ما آشغال نمیریزیم) واقعا کار خیبی خوبیه. امیدوارم این مسیر ادامه پیدا کنه. اما یک چیز دیگه هم هست، ما باید یاد بگیریم که دلمون برای محیط زیست خودمون بسوزه. اگر یاد بگیریم که مسئولیم در قبال محیط زیست اطرافمون، اون وقته که دیگه هرکدومون برای خودمون یک مامور حفاظت از محیط زیست میشیم. اگر میبریم تو طبیعت حتما یک گوشه ای از افکارمون این دغدغه رو داشته باشیم که ما نباید حداقلش محیط زیست رو از اینی که هست آلوده تر کنیم... | ممنونم از گزارش خوبتون :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
بله یک روی صحبتشونم این بود ییلاقات بودجه ی کمتری برای تنظیف شهری دارن و خیلی خوبه مردم وقتی هجوم می برن ییلاقات دغدغه ی زباله ها رو داشته باشن .جالب اینجاست مردم کنگ خودشون دیگه رفتگر طبیعت شدن ^_^
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠٢/٠٦
٠
٠
از روزی که توی مسیر این گزارش قرار گرفتم هنوز یه دونه کیسه پلاستیکی هم از مغازه دارای مُترم نگرفتم =)))))) واقعا خعلی خوب میشه اگه فرهنگ «نه» گفتن به کیسه های پلاستیکی جا بیفته :) با مچکری فراوان :)
Paeez
Paeez
٩٤/٠٢/١٣
٠
٠
آره فرهنگ خوبی ِ که باید کم کم فراگیر باشه می تونیم خودمون روی فروشنده ها کار کنیم همون زنبیل قدیمیا وسیله ی بهتری بود :)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣