علم بهتر است یا شوهر؟!
طنزیات

علم بهتر است یا شوهر؟!

نویسنده : m_hatami

قصه از آن‌جا شروع شد که یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود طی پیامکی حاوی مقدار معتنابهی عجز و لابه، موضوع انشایش را تحویل داد و آویزانم شد که: سر اجدادت برایم انشاء بنویس! از آن‌جا که سر اجدادم یکی از نقاط سوق الجیشی تن اجدادم محسوب می‌شود ، با اکراه پذیرفتم.

نمی‌دانم وزیر آموزش و پرورش در لحظه ملکوتی تحویل سال چه وردی خوانده و چه ریشی نزد خداوندگار گرو گذاشته که نظام آموزشی‌مان هر روز متحول‌تر از دیروز می‌شود و آدم را وادار می‌کند نیشش را هدایت کند به سمت بنا گوش! البته این روزها نیش مذکور افسار گسیخته شده و عین کش تُنبان بی اجازه در می‌رود!

موضوع انشای آن منبع آگاه که دانش آموز پایه دوم راهنمایی است این بود: علم بهتر است یا شوهر؟!

بماند که دانش آموز بلا گرفته با این موضوع ضد کلیشه بسیار حال کرده و مزه دهانش هم در آن اسمایل :D اش به وضوح نمایان بود. سیاهه زیر انشای اهدایی این جانب است خدمت آن منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود؛

**

بنام خدا و با تشکر از ایشان که همچین معلمی را سر راه‌مان قرار داد و با تشکر از خانم معلم که خون تازه‌ای در کالبد موضوعات انشاء پمپاژ کرد!

بر همگان واضح و روشن است هر چیزی که نسبتی با ثروت داشته باشد از علم بهتر است! و اگر شوهر مورد نظر ثروت باد آورده‌ای نداشته باشد، همان بهتر که آدم برود پی.اچ.دی اش را بگیرد و در تزیین جرزهای دیوار از آن استفاده کند. خانوم جان‌مان که دانش آموخته مکتبخانه سُفلی است  و یک کله تا مقطع سوم ابتدایی را هم خوانده به ضرس قاطع می‌گوید که علم بهتر است از شوهر، و هر چه در گوشش فریاد می‌زنم که پس چرا تحصیلاتش را نصفه رها کرده و با پدر بزرگ پولدارم وصلت کرده جواب قانع کننده‌ای نمی‌دهد!

احتمالا بابا مجید سمعکش را دستکاری کرده تا نطق خارج از دستور خانوم جان، روح پدر بزرگ را روی ویبره قرار ندهد و بگذارد آن مرحوم در همان حالت (سایلنت) به سوالات نکیر و منکر جواب دهد.

مامان مریم هم عین مادر شوهرش علم را بهتر از شوهر می‌داند و 5 سال است که بکوب می‌خواند برای ارشد! و هر روز سه وعده بین او و بابا مشاجره لفظی پیش می‌آید سر ظرف شستن و تقسیم وظایف.

بابا مجید با این‌که انسان شریف و مودبی است خونش به جوش می‌آید و هی به مامان فحش خارجی می‌دهد که تو فمینیسم هستی! البته با تهدید همیشگی مامان با مضمون: «فردا مهریه مو میذارم اجرا تا آدم شی» قائله ختم به خیر می‌شود.

بر عکس بابا، داداش امیر خیلی بی‌ادب و بی‌هنر است و دخترها را مسخره کرده و می‌گوید: حاضرم شوهر کنم ولی درس نخونم!

خدا را شکر به جز دختر عموی نابخرد بایر مغزم که دبیرستان را ول کرد و به اولین خواستگارش جواب مثبت داد، همه دخترهای فامیل علم را بیشتر از شوهر دوست دارند و همه‌شان تحصیلات عالیه دارند وحالا که درس‌شان تمام شده صبح تا شب در سایت‌های مجاز همسریابی دنبال نیمه گمشده خوش تیپ و ترجیحا پولدارشان می‌گردند.

خانم اجازه! الان که این انشاء را می‌خوانید احتمالا شما را اخراج کرده‌اند، چون بابا مجید اصلا از موضوع انشاء خوشش نیامد و گفت تا فوق لیسانسم را نگرفته‌ام حق ندارم خراب شوم روی سر پسر مردم و با احساسات پاکشان بازی کنم! و دارد می‌رود تا از دست‌تان شکایت کند به جرم تشویش اذهان کودکان نابالغ و باز کردن چشم و گوش جگرگوشه‌های مردم!

ما از این انشاء نتیجه‌ای نگرفتیم، امید است از معلم بعدی حداقل نمره بگیریم! 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
هاچ
هاچ
٩٤/٠٣/٠٢
٣
٤
محیا چیزی رو بیان کردی که خیلیای ما به وضوح مصداقاشو زیاد دیدیم. اینکه هر دختری بعد از ازدواجش یک جورایی از اینکه زود ازدواج کرده و از اینکه چرا اول درسشو کامل نکرده و دستش تو جیب خودش نرفته(وقتی که واقعا تواناییشو داشته اما مانعی به نام شوهر و خونه داری نذاشته) پشیمون میشه. من خودم موردای زیادی دورو برم دیدم. و خیلی هم ناراحتم از اینکه این دخترا با دست خودشون آینده ی اجتماعی ای که همیشه توی ذهنشون داشتن چال کردن...
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٣/٠٢
٦
٠
موافق این عقیده نیستم ازدواج هم مث ادامه ی تحصیل یه انتخابه کسی که انتخاب میکنه و چیزی رو که دوست داشته به دست میاره احتمال داره احساس پشیمونی سراغش بیاد چون اون انتخاب اول دیگه جذابیت خودش رو از دست داده.کسی که شوهر کرده به اونهایی که ادامه ی تحصیل کردن غبطه میخوره و کسی که ادامه ی تحصیل داده به کسی که تشکیل خانواده داده غبطه میخوره و هر دو گروه هم اون یکی رو موفق تر میدونن!! مث کسایی که درس خوندن و ازدواج رو به تاخیر انداختن و حالا پشیمون شدن! در حالی که هر دو کار رو هم زمان هم میشه انجام داد فقط باید یکم تنبلی رو کنار گذاشت همین
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠٣/٠٢
٢
٠
هرکسی هر راهی که نرفته فکر میکنه همون راه بهتره !! خیلیا اینطورین البته نه همه ...اونی که زود ازدواج کرده همیشه میگه ای کاش ازدواج نمیکردم و به درسم میرسیدم و مستقل میشدم ،اونی هم که درس خونده و ازدواج نکرده میگه زندگی نکردم ....نمیشه هر دو رو هم کامل باهم داشت فقط ادمایی که خیلی پشتکار و صبر داشته باشن میتونن با داشتن همسر و گاها بچه درسشون رو هم به صورت کامل و خوب و موثر ( نه الکی فقط برای مدرک) ادامه بدن
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠٣/٠٢
١
٠
خیلی مطلق دارین به قضیه نگاه می کنید! من بیشتر از یک سال از ازدواجم میگذره، ابدا و اصلا پشیمون نیستم و اگه به عقب برگردم باز هم همین راه رو میرم. تجربه شخصی من اینه که اگه با دید باز و آگاهی ازدواج کنی، ازدواج نه تنها به یک مانع تبدیل نمیشه بلکه خیلی هم به موفقیتت کمک میکنه... من توی همین یک سال توی خیلی از زمینه ها رشد کردم و پیشرفت!.. پشیمون شدن ریشش از جای دیگه ای آب میخوره...
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
با هاچ خانوم مخالفم وبا نسرین خانوم و خانوم فنایی موافقم
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
با خانوم نیکو عقیده هم موافقم
آسمانه
آسمانه
٩٤/٠٣/٠٣
٢
٠
من هم دخترهای زیادی رو میشناسم که پشیمونن چرا اول ازدوا ج نکردن و چرا هی درس درس کردن!:) و اصولا چرا فکر نکردن هرکی ازدواج کنه می تونه درس بخونه ولی کسیکه که خیلی دیگه درس بخونه ممکنه نتونه ازدواج کنه :)
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
سلام و ممنون از اینکه صادقانه نظرتون رو گفتین ، به قول آقای حمید بزرگواری با همه تون موافقم :دی چون واقعا نمیشه برای این موضوع یه حکم کلی صادر کرد و نسخه عمومی پیچید
سلام :-)
سلام :-)
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
حق با خانومه هاچه :-)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٣/٠٢
٤
٠
صد در صد بعد از گرفتن فوق لیسانس خیلی ها با اینجانب و نویسنده ی مطلب هم عقیده اند که شوهر صد البته از کسب علم بهتر است:))
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
خخخخ البته نویسنده سعی کرده بود کاملا بی طرفانه قضاوت کنه :دی
مرتضی
مرتضی
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
یادش به خیر انشاهای دوره مدرسه مو داییم می نوشت
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
دست گلشون درد نکنه :دی
مرتضی
مرتضی
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
نتیجه اش این شده که دیگه نمی تونم بنویسم
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
به به؛یک طنز نویس دیگر به این بالا اضافه شد.تبریک فراوان و آرزوی در اوج بودن همیشگی . اما در مورد طنز بی نقص تون : یک کلام ! کیف کردیم شب عیدی . یکی از ویژگی های خوبه طنز شما بازی به جا با کلمات است.
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
سلام . ممنونم از کامنت روحیه بخشتون و مرسی از لطفی که به نوشته هام دارید. خوبی از خودتونه...
زهرا‌ آقايي
زهرا‌ آقايي
٩٤/٠٣/٠٢
٠
٠
تا شوهر كي باشه؟!.... منم موافق اين تزم كه هركسي يه عقيده اي داره و عقيده ي هركس واسه خودش محترمه. در مثال هم جاي مناقشه نيست چون خيليا هستند با وجود فوق ليسانس نه موقعيت دارند و نه شوهر و خيلي ها هم هستند كه شوهر مي كنند و به تحصيلاتشون ادامه مي دن. البته عقيده ي شخص بنده اينه كه چه خبره بعضيا اينقدر هول شوهرن. آدم اگه مستقل باشه بعد بره خونه شوهر خيلي خيلي بهتره...
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
نظر شما هم محترمه. ممنون از حضورتون.
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/٠٢
١
٠
خیلی عالی بود ..... البته شوهر نسبت به علم بهتره ولی خواهشا به اسم علم دنبال چیزای دیگه نباشن .... :))
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
مچکرم جناب بزرگواری...
tooti-h
tooti-h
٩٤/٠٣/٠٢
١
٠
در شرایطی که مدرک پی اچ دی هم هیچ بنی بشری را به ارزوهاش نمیرساند همان شوهر بهتر است . از مزاح بگذریم : ازدواج موفق هزار برابر علمی که بی نتیجه است می ارزد... در پناه نگاه خداوندی ماندگارباشید.
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
مرسی از این جمله ی حکیمانه...مچکرم همچنین.
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠٣/٠٢
٣
٢
نگاه مطلق گرایی به نظرم!زندگی خانوادگی یک بخشی از زندگی آدمه درس و مشق و کار و هنر هم یک بخشی از زندگی آدمه باید فقط بهشون جهت داد؛یکجورایی نباید یک چیزو فدای چیز دیگه کرد فکر نمیکنم همسر داری منافاتی با درس خوندن داشته باشه آدمهای زیادی اطرافم هستند که علاوه بر درس و مدیریت خانه و زندگی هزار و یک کار میکنند و از زندگیشونم راضی اند!ازدواج مناسب و خوب نه تنها سد راه نمیشه بلکه باعث این میشه که هر دو همراه خوبی داشته باشن!به شرط اینکه یک ازدواج درست و خوب باشه؛مثلن اگه کسی درس براش مهمه باید توی ازدواجش هم این مورد لحاظ کنه که نگاه همسر آینده ام دوست دارم به این مقوله چی باشه؟و براساس معیارها بررسی کنه شرایطو من فکر میکنم که کسایی که ازدواج میکنن و درس ول میکنند چیزی به جز خواسته خودشون یا تنبلی نبوده!و اینکه همسرداری وقتمونو گرفته فقط یک بهانه است؛آدم اگه بخاد نه تنها درس بلکه خیلی از چیزها را با مدیریت درست میتونه کنار هم داشته باشه!البته اینم بگم که درس خوندن در دانشگاه یکجورایی تب شده بین جوون ها!
fatemeh_sh73
fatemeh_sh73
٩٤/٠٣/٠٣
٢
١
والا من هر کیو دیدم که بعد از لیسانسش ازدواج کرد پشیمون بود.. به غیر از یه عده که کلا اعتقاده شون اینه که زاده شدن برای این که تشکیل خانواده بدن و یه مرد رو مدیریت کنن و فرزندان رشیدی تحویل جامعه بدن! .. اما برای زندگیه شخصیه خودم.. به نظرم بهتره که تا اونجایی که میتونم درسم رو ادامه بدم.. ( الکی مثلا دکترا) چون میدونم آدمیم که اگه ازدواج نمی تونم اونقدر خوب درسمو کارمو کلا زندگیه حرفه ایم رو دنبال کنم.. ترجیح میدم جا پام برای زندگی حرفه ایم محکم باشه .. پس علم بهتر از شوهر است :)
هاچ
هاچ
٩٤/٠٣/٠٤
١
٠
دقیقا منم هرکیو دیدم که تو اوضاع درسش ازدواج کرده پشیمون بود. تا حالا حتی یک مورد هم ندیدم که پشیمون نشده باشه.
آذر صدارت
آذر صدارت
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
سلام. من معمولا نمی تونم با یادداشت های طنزِ این سایت ارتباط برقرار کنم. به یه دلیلِ ساده: کشــــــدار بودن جملات! اینکه به جای کلمه "خندیدن"، بنویسیم: نیشمان به سمتِ بناگوشمان هدایت شد یا یه جای کلمه "خوشش اومد"، بنویسیم: مزه دهانش هم در آن اسمایل :D اش به وضوح نمایان بود، خوبه؟ طبیعیه؟ درسته؟ حوصله سربر نیست؟ برای من اینطوریه که بجای لذت بردن، ازینهمه کش و واکش و پیچوندن، کلافه میشم. راهنمایی؟
faranak_b
faranak_b
٩٤/٠٣/٠٤
٢
٠
شاید این موضوع برای شما ناخوشایند باشه اما خیلی از طنز نویس ها از این روش استفاده می کنن. و البته این بستگی به هنر نویسنده داره که بتونه اونو خوب از آب در بیاره. برای مثال هم میتونید به نوشته های جمال زاده و یا امیرعلی نبویان که کتاب هاش پرفروش ترین کتاب سال شدن، نگاهی بندازید. ممنون :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠٣/٠٣
١
٠
خیلـــــــــــــــــــــــــی هم شیک نوشتی (^_^) از همان اولهای تاریخ کمتر پیش می آمده علم با ثروت همراه شود و ایضا علم با شوهر و آدم گاهی ناچار به انتخاب یکی از آن دو شده...کما اینکه هیچکدام سد راه دیگری نبوده ونیست و اگر کسی باشد که به عکس این قضیه معتقد باشد بی شک از همان هاییست که با انتخاب ناآگاهانه اش به ورطه ی شوریدگی و بدبختی قدم نهاده.... (الان تیک این مدلی کامنت گذاشتن منو گرفته؛ آیکن رضایت از خود)به نظر اینجانبمان علم در الویت است....به هر حال ترشیده فیلسوف بهتر از ترشیده بی سواد است و گدای دانشمند بهتر از گدای بی علم وهنره (دیگه با حالات عکسش کار نداریم)
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
چه کامنت شیک و فخیمانه ای....ممنونم دوست عزیز
admincheh
admincheh
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
این دو مقوله میشه درکنار هم باشه و تفکیک نشه و بنا به عقاید و اهداف یک دختر تعریف میشه . به نظر من پیشرفت تو زندگی یعنی پیشرفت هر دوباهم به شرطی که هیچ کدوم به هم ضربه ای نزنن.
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
دقیقن...اگه اینجوری بشه که عالی میشه :دی
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
عکس با مسمای برای مطلب انتخاب شده.مرسی
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
منم ممنونم از عکسی که انتخاب شده .
sajede_gh
sajede_gh
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
به نظر من وقتی ما حق انتخاب داریم پشیمونی معنی نداره اما متاسفانه این اتفاق رو خیلی جاها دیدم. دلیلشم اینه که ما همیشه نیمه خالی لیوان رو میبینیم. اونایی که ازدواج کردن ناراحتن چون استقلال مالی ندارن اونایی که ازدواج نکردن و میخوان مستقل زندگی کنن از یه جایی به بعد خسته میشن چون نمیتونن تنهایی مشکلات رو به دوش بکشن و خسته میشن.در صورتیکه هر کدوم از زندگیها مزایای خودشو داره و هر کسی بر مبنای منطق و روحیات خودش اون مسیر رو انتخاب میکنه. اما خب زندگی رو هیچوقت نباید تک بعدی کرد چون مهمترین دلیل پشیمونیه.
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
ممنون از حضورتون ، حرفتون کاملا منطقیه. ولی به نظرم راجع به این موضوع هم نمیشه کلی حکم داد
غ-مریم
غ-مریم
٩٤/٠٣/٠٣
٠
٠
محيا حاتمي صفحه سوسه قدس ديدي چه خوب شناختمت اسم وبتم طنزيجات بود فك كنم :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٣/٠٣
١
٠
:) ! استاد غلامزاده ! منتظر طنز های شما هستیم !
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
سلام مریم عزیز ، متاسفانه من شما رو به یاد نمیارم ، ولی وبم طنزیجات بود درسته :دی روحش شاد و یادش گرامی باد :دی
Mahboubeh-A
Mahboubeh-A
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
بهتر بودنشو نمیدونم اما ازدواج واجب تره به گمونم :)
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
منم واقعا بهتر بودن و واجب بودن هیچ کدومشو نمیدونم :دی
m_hatami
m_hatami
٩٤/٠٣/٠٤
١
٠
ممنونم از همه بزرگوارانی که وقت گذاشتن و نظرشون رو بیان کردن. مرسی از حضورتون.
Hamid_Bozorgvari
Hamid_Bozorgvari
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
من یه نفر بودما....:))
منم
منم
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
همه هول برشون داشته فكر كردن تو خونه شوهر چي هست ديگه! شكلات پخش نميكنن! ب زندگيتون برسين بعد هروقت تمام كاراتونو كردين ازدواج بكنين! چه خبره اينقد زود اخه!
ردپای قلم
ردپای قلم
٩٤/٠٣/٠٤
٠
٠
سلام...شوهرعالم بهتره خب...آقا هردوش خوبه...
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠