تا توانی دلی به دست آور؛ پزشک بودن هنر نمی‌باشد!

تا توانی دلی به دست آور؛ پزشک بودن هنر نمی‌باشد!

نویسنده : F_ahmadi

تا چند روزی است که اکثر رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی و خبرگذاری‌های اینترنتی از اخبار سریال در حاشیه و اعتراض جامعه پزشکان کشور به این سریال خالی شده است. بعد هم که شاهد تمام شدن زود هنگام فصل اول این سریال بودیم. عده‌ای در مقام دفاع از پزشکان برآمده‌اند و خنجرشان را برای عوامل سریال از رو بسته‌اند و عده‌ای هم سنگ مهران مدیری را به سینه می‌زنند و حمایتش می‌کنند. ومن دوست داشتم جدای از همه کشمکش‌ها چیزی بگویم.

دیدن دعوا و جنجال مردم با یکدیگر بر سر این موضوع در شبکه‌های مجازی برایم ناراحت کننده است. من همیشه کارهای مهران مدیری را دوست داشتم و طرفدارش هستم. اما از همان روز اول این سریال پرحاشیه خیلی چنگی به دل نمی‌زد! از مهران مدیری کارهای قوی‌تر از این انتظار می‌رفت. سریالی که تنها باید به ادا و اصول‌های هنرپیشگان طناز نامی‌اش بخندی و نه نویسندگی ضعیفش!  اما خوب هر کارگردانی هم کار خوب و بد دارد و گاهی آن طور نمی‌شود که باید بشود.

اما نکته جالب ماجرا این‌جاست! اعتراض! اعتراض به چه چیزی؟ انگار در کشورمان مد شده تا ازمان انتقاد کردند سریع جمع شویم و بیانیه امضا کنیم.

پزشکانی که می‌گویند نظام بهداشت و درمان شوخی بردار نیست و این سریال اعتماد مردم به پزشکان را از بین می‌برد! و موافقانی که می‌گویند همه‌اش عین حقیقت است و سریال مهران مدیری نه یک طنز که یک مستند است!

به نظرم خنده‌دار می‌آید! طنز طنز است و باید مشکلات جامعه را به شیوه اغراق آمیز بازگو کند. در این گیر و دار اعتراض‌ها با پزشکان و دانشجویان پزشکی زیادی رو به رو شدم و حرف زدم! دانشجوی پزشکی می‌گفت: همه فقط پول پزشکان را می‌بینند و زحمت‌هایی که کشیدیم تا پزشکی قبول شویم را ندیدند!

یکی از پزشکان تازه کار می‌گفت: پس ازین به بعد فرزند با استعدادت را به تلاش برای قبولی در رشته پزشکی تشویق نکن. یا اگر پزشکی به خواستگاری دخترت آمد بی سر و صدا به او جواب رد بده و اگر مشاور املاک، آپارتمانی در مجتمعی به شما معرفی کرد که خدای ناکرده چند پزشک در آن ساکن هستند از خرید آن منصرف شو!

و این حرف‌ها خیلی برایم خنده‌دار بود! من حتما فرزندم را تشویق به پزشکی خواندن که هیچ به درس خواندن هم نمی‌کنم اگر قرار باشد دانشگاه به جای بازکردن ذهنش و بالا بردن طرز تفکرش فقط مغرور ترش کند! 

ناراحتم که پزشکانی درین سرزمین وجود دارند که خودشان را برتر از سایرین می‌دانند و آنقدر مغرورند که فکر می‌کنند بودن يا نبودن پزشك در یک  مجتمع آپارتمانى، اشكال يا امتياز محسوب می‌شود. پزشکانی در سرزمینم هستند که فکر می‌کنند برتری آدم‌ها به پزشک شدن و نشدن است و چون بیشتر از بقیه درس خواندند پس باید دچار غرور کاذب باشند و فکر کنند حتما خون‌شان رنگین‌تر است از بقیه! من از پزشکان خوب و متعهد سرزمینم معذرت می‌خواهم که واضح حرف می‌زنم. اما منظور من آن دسته از پزشکان با وجدان و متعهد نیستند. من ناراحت می‌شوم وقتی می‌بینم همین پزشکانی که خودشان را تحصیل کرده‌ترین قشر جامعه می‌دانند کوچکترین انتقادی را برنمی‌تابند!

من معذرت می‌خواهم اما حقیقت این است که یک فرد تحصیل کرده غیر از رشته خودش آن‌قدر مطالعه ندارد که راجع به هنر نمایش و مفهومش هیچ چیزی نمی‌دانند. حتی هنوز درک نکرده که این برنامه چه محتوایی را به تصویر کشیده است. تحصیل کرده‌ای که آن‌قدر جهان سومی فکر می‌کند که تنها پزشکی رشته است و مثلا مهندسان یا معلمان درس نخوانده‌اند و همینطور روی هوا مدرک گرفته‌اند! همه جای دنیا ارزش تمام رشته‌ها و تخصص‌ها در یک سطح هستند، آن وقت در کشور عزیز من هنوز تنها قبولی در رشته پزشکی یک شاهکار است!

باز هم معذرت می‌خواهم از همه پزشکان متعهد سرزمینم که سوگند پزشکی‌شان یادشان نرفته!

یاد یک متن زیبا افتادم که خط به خطش یادم نیست اما می‌گفت: من اگر دو همسایه داشته باشم که یکی رفتگری باشد که هر روز به گرمی جواب سلامم را می‌دهد و یکی پزشکی حاذق که وقتی من را می‌بیند راهش را کج می‌کند که مجبور نباشد مرا ببیند!  و اگر روزی شدیدا بیمار بودم از جارو کشیدن سنگ قبرم توسط آن رفتگر خوشحالترم تا درمانم به دست آن پزشک!

و این‌که امیدوارم روزی برسد که تمام ما آدم‌های این سرزمین با هر حرفه و شغلی که هستیم، جنبه نقد شدن را داشته باشیم و حس خود برتر بینی‌مان را زیر پاهای‌مان له کنیم.

ممنونیم مهران مدیری که باز هم به ما نشان دادی که ما مردم تحمل شنیدن نقد نداریم حتی اگر با زبان طنز باشد. محکم به کار خودت ادامه بده تا روزی که آستانه تحمل‌مان بالا برود و بپذیریم گاهی هم اشتباه می‌کنیم. بی صبرانه منتظر فصل دوم «در حاشیه» هستیم.

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
C_RONALDO
C_RONALDO
٩٤/٠٢/٠٩
٣
٠
ممنون خانم احمدی...حیف واقعا حیف مهران مدیری
f_ahmadi
f_ahmadi
٩٤/٠٢/١٠
١
٠
خواهش میکنم، منم ممنون از حضور شما دوست رعالی، ایشالا امسالم قهرمان اروپاییما.
F_ahmadi
F_ahmadi
٩٤/٠٢/٠٩
٠
٠
تا در ابتدای متن اضافیه فک کنم :-)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٢/٠٩
٠
٠
بله همینطوره.
sarah_n
sarah_n
٩٤/٠٢/١٠
٠
٠
حس می کنم خیلی بی دقت میخونم که متوجه این اشتباها نمیشم!:|
paariss_j
paariss_j
٩٤/٠٢/٠٩
٠
٠
از دوستی شنیده بودم معترضان به این موضوع، نه تنها پزشکان ، بلکه وکیلان ، فیلیپینی های مقیم ایران و ... هم بودند!
f_ahmadi
f_ahmadi
٩٤/٠٢/١٠
٠
٠
بله من هم شنیدم و بعید هم نیست، همه ما عادت داریم که به منتقدا اعتراض کنیم، نمونش برنامه تحویل سال و مهمون برنامه بیژن استرس، مادر من یک معلمه و بعد از دیدن اون کلیپ کلی ناراحت شد و گفت اون معلم به چه حقی از بچه فیلم گرفته، اما یک عده از معلما هم به علیخانی توپیده بودند، خوب همونطور که معلم کرد کچل کرد بخاطر دانش آموز سرطانیش و تشویق شد، ایشون هم باید توبیخ بشه بخاطر حرکت غیراخلاقی و پخش فیلم بچه مردم. توی همه قشرا همینطوره، ما ملت کم طاقتی هستیم.
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠٢/٠٩
٠
٠
نمیدونم چرا این بار مدیری با برادران قاسم خانی همکاری نکرده ،هرچند ژوله هم نویسنده ی طنز بدی نیست ، منم انتظار طنز بیشتری داشتم ولی بازم مهران مدیری رو دوست دارم ، با خط به خط متنت موافقم و امیدوارم مهران مدیری بازم به کارش ادامه بده و موفق باشه :)
f_ahmadi
f_ahmadi
٩٤/٠٢/١٠
٢
٠
منم برام سوال بود واقعا. انشالا فصل بعدی جبران میشه قول میدم :-D
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٢/٠٩
٠
٠
من هم بارها در کامنتهام از "نگاه بالا به پایین" برخی از این بزرگواران یاد کردم. اشارات بسیار به جایی داشتید به جهان سوم و به سایر مشاغل. باز در ذیل مطلب عزیز دیگه ای گفته بودم که دکترای ادبیات یا دکترای عمران یا دکترای فقه چه فرقی با دکترای پزشکی دارند مگه؟ البته که هر بار که نظرات رو عرض کردم تاکید هم داشتم همه اینطور نیستند و اینجا هم شما بدرستی از "خوبها" عذرخواهی داشتید. من به شخصه در حدودا چهار سال از زندگیم ارتباطی بسیار بسیار مستقیم با جامعه پزشکی داشتم و این موارد منفی متاسفانه در پیش کسوتان و بزرگان و "معروفها" مشهود تر و فجیع تره. توی فامیل هم سه پزشک داریم که هرسه از اون دسته ای هستند که بنده بخاطر چنین سریال و چنین متنی ازشون معذرت نمیخوام! مخلص کلام اینکه با تک تک کلمات شما موافقم... کاش واقعا اون دسته خوبها همتی بکنند تا این ذهنیت ها تغییر کنند. باور بفرمایید این موضوع و نگرشی که امسال با این سریال روی سطح آب اومد و همه دیدند؛ سالهای سال هستش که توی ذهن و دهن مردم میچرخه و نظرشون همینه. می تونید برای آزمایشِ یک گوشه ی کار به سازمان نظام مهندسی مراجعه کنید و ببینید که عملا پروانه ساختها و پایان کارها با چه آمار و میانگینی در چه شغلی بشدت رو به افزایش هستش... آمار ساخت و ساز و ویلا سازی و ... و این درد متعلق به دهه 70 هستش که امروز دهان باز کرده و خودش رو در قالب یک برنامه تلویزیونی نشون داده... معضلی که از حوالی 72، 73 شروع شد و تبدیل به یک "درد" شد. درد از سوی کسانیکه قاعدتا باید "درمان" کنند دردها رو. همونطور که قبلا عرض کرده بودم خیلی مشاغل هستند که باید همینطور "بولد" بشن، آسیب شناسی بشن، پاکسازی نیروی انسانی بشن و ... من هم مجددا از همه اون نازنین پزشکان متعهد و شریف و باشعور و لایق عذرخواهی میکنم... البته که نباید همه رو به یک چشم دید. / نوشتن "تا" در ابتدا اصلا ضرورتی نداشت. خبرگذاری هم به این شکل صحیح هستش: خبرگزاری./// موفق باشید :-)
f_ahmadi
f_ahmadi
٩٤/٠٢/١٠
٠
٠
من این متن رو با تبلت ارسال کردم و البته یکم ویرایش شده توشط دوستان بالا، وگرنه متن اصلی من روی صفحه فیسبوکم موجوده و اونجا این اشتباهات رو نداره، به جز همون خبرگزاری که اشتباه نوشتم :-) و اینکه باز هم مثل همیشه با حوصله . ممنون از حضورتون.
admincheh
admincheh
٩٤/٠٢/١٠
٠
٠
شاید انتقاد وزیر بهداشت قبل از پخش این سریال سردمدار همه ی این انتقادها شد .اصولا ما ملت نقد نپذیری هستیم !
پربازدیدتریـــن ها
خدا هیچکس را شرمنده نکند

من هیچوقت دوست نداشتم عید بیاید

٩٦/١٢/٢٣
شعری سروده خودم

غیر تو راه ندارند به درون خانه دل

٩٦/١٢/٢٣
همه چیز در تو خلاصه می شود

برای من از تو نوشتن ناممکن است

٩٦/١٢/٢٧
من آخرین بچه هستم

سین هفت نفره

٩٦/١٢/٢٣
پیش از آنکه مهلتت تمام شود

بدهکاران دوست داشتنی

٩٦/١٢/٢٢
خنده هایش بوی سیب می دهد

مهربانو

٩٦/١٢/٢١
کاش پشت دستم می زدی

من خیلی زود بزرگ شدم / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٧
فال حافظ

ناموسا جایی رسیدی دست ما رو هم بگیر!

٩٦/١٢/٢٤
همین روزها حوالی بهار

روبان زرد

٩٦/١٢/٢٧
یکتا معبودم...

راه نشانم ده

٩٦/١٢/٢١
به گمانم دچار ویروس شدی

مرض عشق!

٩٦/١٢/٢١
و یک پیش بینی درست

تاریخ جهان و کتاب های من

٩٦/١٢/٢١
نمی توانست حقیقت داشته باشد

به نام سارا / قسمت دوم

٩٦/١٢/٢٣
شعری سروده خودم

دروغ های من

٩٦/١٢/٢٢
عیدی خاص بدهید

یک پیشنهاد عیدانه

٩٦/١٢/٢٤
این جوان خیری از این دنیا ندید

ویرایش آخر یک نویسنده

٩٦/١٢/٢٧
زندگی چیست؟

و شاید زندگی...

٩٦/١٢/٢٢
شبیه حرف هایت

سه شنبه ها

٩٦/١٢/٢٦
می‌دانی عزیز من؟

جایت همیشه سبز است!

٩٦/١٢/٢٦
فصل گرما در راه است

120 روز زندگی با ترس

٩٦/١٢/٢٤