Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - خواندن شاهنامه در یک روز! www.jeem.ir
خواندن شاهنامه در یک روز!
معرفی کتاب «از چشم سیمرغ»

خواندن شاهنامه در یک روز!

نویسنده : نیلوفر نیک بنیاد

اگر بیایم و بگویم «شاهنامه، اثر ابوالقاسم فردوسی، استاد سخن فارسی است» شاهکار کرده‌ام؟ معلوم است که نه! حتی اگر بگویم «شاهنامه خلاصه‌ای از تاریخ سرزمین ماست و از آفرینش بشر تا سقوط حکومت ساسانیان را هم در بر دارد» باز هم شاهکار نکرده‌ام. چون هر ایرانی حداقل دوازده بار در طول سال‌های مدرسه رفتنش در کتاب ادبیات می‌خواند که شاهنامه چیست و چگونه و توسط چه کسی سروده شده و چقدر خواندنش خوب است. اما وقتی شاهکار می‌کنم که بنشینم پای حرف‌های فردوسی و سروده‌اش را بخوانم و با تک تک ابیاتش زندگی کنم. 

حالا چرا شاهکار؟ برای این‌که «شاهنامه» است و با کسی شوخی ندارد. نه خواندنش انقدر راحت است که بگیری دستت و تفریحی ورقی بزنی، نه فهمیدنش آنقدر ساده است که بخوانی و رد شوی و به‌به و چه‌چه کنی. پس چه کار کنیم؟ بی‌خیال خواندن شاهنامه بشویم؟! قطعا نه! برای این‌که در دنیا افراد دیگری هم بوده‌اند که مثل ما دل‌شان خواسته شاهنامه بخوانند و تاریخ را ورق بزنند و کیف کنند، اما توی اطلاعات زیاد و شخصیت‌ها و قصه‌های تو در توی آن گم شده‌اند، برای همین دست به ابتکار جالبی زده‌اند. یکی از این افراد «محمد ابراهیم محجوب» است که طی یک عملیات شگفت‌انگیز کل شاهنامه را در سی پرده خلاصه و بازنویسی کرده است.

البته کار او در یک بازنویسی ساده خلاصه نمی‌شود. چیزی که کار او را از بقیه آثار متمایز می‌کند نموداربندی‌ها و شبکه‌سازی روابط شخصیت‌ها و اتفاقات شاهنامه است. به طوری که در هر پرده حتی بدون خواندن ابیات اصلی شاهنامه یا خلاصه‌داستان آن، می‌توانید با نگاه کردن به نمودارها (که نمونه‌اش را در تصویر زیر می‌بینید) از ماجرا با خبر شوید.

نگران نباشید. قرار نیست کلی مربع و دایره و ضربدر حفظ کنید. یک راهنمای کوچک در ابتدای کتاب قرار داده شده که به شما کمک می‌کند معنی هر علامت را به سادگی متوجه شوید. به عنوان مثال با توجه به راهنمای زیر به راحتی می‌توانید ماجرای کشته شدن «سام» توسط «منوچهر» که فرزند «پشنگ» و نوه «ایرج» است (و در عکس بالا نشان داده شده) را درک کنید.

با توجه به ویژگی‌هایی که گفتیم، حالا می‌توانید در مدت زمان خیلی کوتاهی خلاصه رویدادهای شاهنامه را که در سی پرده نوشته شده بخوانید، یا وقت خواندن شاهنامه اصلی هر کجا که به مشکلی برخوردید به کمک نمودارهای این کتاب، مشکل را حل کنید. کتاب «از چشم سیمرغ» که زحمت نوشتن و نگارش جداول آن را «محمد ابراهیم محجوب» کشیده است، ابتدا توسط نشر ثالث و سپس توسط نشر نی به دو صورت رنگی و سیاه سفید منتشر شده است. منتظر چه چیزی هستید؟ بجنبید و با خواندن شاهنامه، شاهکار کنید!

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/٢٥
٦
٠
مرسی از معرفیش :) نمودارهاش مثل شجره نامه های ژنتیکی میمونه :) چه کار جالبی انجام دادن نمایشگاه هم که نزدیکه انشاالله بخریم و بخونیم :)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
بله برای علاقمندان به ادبیات واقعا کار جالبیه:)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠١/٢٥
٦
٢
با توجه به رشته ام خوندن شاهنامه برام خیلی راحته لذتش هم توی خوندن کتاب اصلی است.نسبت به متن های دیگه شاهنامه ابیات سقیلش خیلی کمتره ولی با این وجود این کتاب رو خیلی تایید میکنم نخوندمش فقط در حد تورق و به همه ی علاقه مند ها توصیه اش میکنم ممنونم از شرح دقیق این کتاب خوب:)
مهدی
مهدی
٩٤/٠١/٢٥
١
٠
ثقیل :)
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
ممنون از شما:) بالاخره یک ذره لذت بردن هم از لذت نبردن بهتره دیگه :)
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
ممنون از تذکرتون:)
خانم کتاب دوست
خانم کتاب دوست
٩٤/٠١/٢٥
٠
٠
سلام شاهنامه آخرش چی میشه؟ آیا واقعا پایانش خوشه
منم
منم
٩٤/٠١/٢٥
٤
٦
شاهنامه رو به این خاطر گفتن "پایانش خوشه" چون در پایانش یزدگرد به قتل میرسه!! این دسیسه اعراب بود برای تحقیر فرهنگ ایرانی!
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠١/٢٦
١
١
بستگی داره از چه زاویه ای بهش نگاه کنید. پایان شاهنامه پایان سلسله ساسانی و شروع دوره اسلامیه.
ملیحه
ملیحه
٩٤/٠١/٢٦
٢
٠
شاید هم این irony یا به قول ادبیاتچی ها مجاز به علاقه ی تهکم باشه، چون توی محاورات هم معمولاً به ریشخند و کنایه میگن "شاهنامه آخرش خوشه"
ملیحه فخاری
ملیحه فخاری
٩٤/٠١/٢٥
٤
٠
چه کتاب خوبی! من هم حتما توی لیست خرید نمایشگاهی ام می گذارم ممنون از معرفی :)) یه چیز خوب هم من معرفی کنم: درسگفتارهای شاهنامه ی مرحوم دکتر محجوب توی دانشگاه برکلی هم بی نظیره است، هم بیانشون جذابه هم نکاتی که میگن یک insight خوبی رو به شنونده می ده.
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
ممنون از شما بابت معرفی تون :)
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
مرسیییییییییییییی. چه عالی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
چه پیشنهاد خوبی :) ممنون!
ساهره
ساهره
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
چه جالب مرسی که معرفی کردی عزیزم
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠١/٢٦
١
٠
و از بقیه هم ممنون بابت نظرتون و خوشحالم که یه کتاب به لیست کتابهای مورد پسندتون اضافه شد:)
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
:)
مینو
مینو
٩٤/٠١/٢٧
١
٠
خیلی عالیه من خیلی وقته دنبال یه کتاب این مدلی میگردم. خیلی ممنون نیلوفرجان. راستی نمایشگاه نزدیکه ممنون میشیم اگه یه تعداد کتاب خوب و خووندنی معرفی کنی بهمون.
فائزه
فائزه
٩٤/٠١/٢٨
٠
٠
خیلی هم عالی ^_^ ممنون
پربازدیدتریـــن ها