مگر ١=٣ مي‌شود؟!

مگر ١=٣ مي‌شود؟!

نویسنده : R_ghazi

ساعتش را دقيقه به دقيقه چك مي‌كرد، منتظر بود تا زنگ بخورد ولي انگار نه انگار، امروز نمي‌خواست تمام شود! بالاخره زنگ خورد، با عجله به بيرون دويد، كل وسيله‌هایش روي زمين ريخت ولي اهميت نداد، مي‌ترسيد نتواند بهش برسد. از ته راهرو داد زد: «استاد وايسيد كارتون دارم.» نفس زنان به او رسيد، نمي‌توانست حرف بزند ولي به سختي گفت: «استاد مگه سه ميتونه مساوي يك باشه؟» استاد متوجه سوالش شد ولي مي‌دانست نمي‌تواند در مدرسه جواب اين سوالش را بدهد پس گفت: «آلين امروز خيلي عجله دارم بزار واسه بعدا». استاد رفت و آلين دست به پلوهايش گرفته بود و نفس زنان رفتنش را تماشا مي‌كرد. در راه خانه همش فكر مي‌كرد. نمي‌توانست درك كند كه چطوري سه مساوي يك مي‌شود. مگر اصلا مي‌شود؟ همين كه به خانه رسيد با عجله به سراغ كتابخانه اتاقش رفت، هر چهار كتاب انجیل متی، انجیل لوقا، انجیل مرقس، و انجیل یوحنا را كنار هم گذاشت ولي دستش به سمت انجيل يوحنا رفت چون به عقيده‌هايش نزديك‌تر بود. به اين اعتقاد داشت كه خدا يكي است ولي نمي‌دانست كه چرا هنگام نام بردن وي از دو شخص ديگر نيز نام مي‌برد، چرا مي‌گويد به نام پدر (خدا) و پسر (حضرت عيسي) و روح القدس (حضرت جبرئيل) چرا نظريه تثليث را باور كرده است؟ كتاب را باز كرد و ادعاها و اثبات‌هاي مختلف درباره اين نظريه را خواند، در كلاس‌ها به او آموخته بودند كه حضرت مسيح در آوردن اين معجزات داراي نيروي خود جوش و قائم به ذات بوده است، اما چيزي كه در كتاب نوشته بود مغاير از اين جمله بود. در انجيل يوحنا نوشته شده كه حضرت در هنگام انجام معجزات دست به دعا برمي‌داشت و از خداوند درخواست مي‌كرد كه او را كمك كند. حال اگر حضرت داراي قدرت استقلال و قائم به ذات مي‌بود، ديگر نيازي به دعا كردن نداشت. «هنگامي كه حضرت مي‌خواست ايلعازر را زنده كند، پيش از آن، به خداوند متوسل مي‌شد و از او كمك مي‌خواست.»

آلين در انجيل يوحنا خوانده بود كه كساني كه به كتاب مقدس اعتقاد دارند در وحدانيت خدا شك نمي‌كنند. ولي قبلا به او گفته بودند كه در انجيل متي آمده كه مسیحیان عیسی مسیح را ستایش می‌کنند ولی ما او را نه از آن جهت ستایش می‌کنیم که پیغمبر مقدسی بوده است، بلکه از این جهت که او از ازل کلمه خدا و پسر خدا می‌باشد و با خدا کاملاً یکی است. او شخصی نبود که ما انسانیان او را به مرتبه خدایی رسانیده و با خدای حقیقی یکسان نموده باشیم بلکه در واقع او از ازل با خدا یکی می‌باشد. به این دلیل انسان شد که انسان گناهکار را نجات بخشد. و به سوی خدا برگرداند از این رو او شایسته ستایش است چون که حقیقتاً خداست! نمي‌دانست كه چرا بين دو كتاب آن‌قدر تفاوت وجود دارد؟ نمي‌دانست بفهمد كه اصلا براي چه بايد چهار كتاب وجود داشته باشد؟ چرا در مدرسه بايد انجيل متي را ياد بگيرد؟ چرا اعتقادات انجيل يوحنا متفاوت با عقايد ديگر كتاب چهارگانه است؟

به ديوار تكيه داد، سرش داشت منفجر مي‌شد كه ناگهان صداي زنگ خانه مثل يک برق چند فاز به او وصل شد، به سمت در دويد، هنوز سلام را نگفته بود كه شنيد: «سلام آلين جان تو مدرسه نميتونستم جوابتو بدم موقعيتم اجازه نميداد، مي‌دونم خيلي بده براي حفظ موقعيتت نتوني حرف تو بزني، تازه در كشوري زندگي كني كه بهش ميگن دموكراسي، ميگن آزادي ولي چاره‌اي نيست». مكثي كرد، آلين جواب سلامش را داد، تعجب كرده بود تا اين‌كه استاد ادامه داد: «ببين آلين سوال تو سوال منم بود، آرزوم بود كه اي كاش همسن تو بودم و اينو درك مي‌كردم، منم مثل تو كلي سوال داشتم، فقط يك چيز كمكم كرد، يك چيز ارزشمند آلين، جواب سوال تو، در يك جمله داده ميشه، يك جمله از اين كتاب، كتابي كه بهش مي‌گن قرآن. آلين همين كه اين كتاب رو باز ميكني جواب اولين سوالت تو اولين ورقش تو اولين سوره‌ش و تو اولين ايه‌ش گفته شده، عجيبه نه؟ هر سوالي هر مشكلي و هر درگيري داشته باشي با باز كردن اون جوابش را پيدا مي‌كني! مزاحمت نميشم بيا اين كتاب هديه‌اي از من به تو، خدا نگه دار فرزندم».

آلين مات رفتن استاد شد، اصلا انتظار حضورش را نداشت. به سمت اتاقش برگشت و با باز كردن كتاب حركات نفسش به قدري آهسته شد كه انگار تنفس نمي‌كند، انگار به الهاماتي دست پيدا كرده بود كه انسان‌هاي معمولي از عشق و موسيقي مي‌گيرند و او از سرچشمه‌اي گرفت كه ابديت نام داشت.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
bano iran zamin
bano iran zamin
٩٤/٠٢/٠١
٠
٠
به نظرمن جالب بودفقط یک مقداربیش ازاندازه نام کتابهای انجیلوبرده بودیدددددددددددددد
R_ghazi
R_ghazi
٩٤/٠٢/٠٣
٠
٠
خوب اخه بين اون همه كتاب به اين چهار تا اعتقاد بيشتري دارن
مهراد علوی
مهراد علوی
٩٤/٠٢/٠١
١
٠
سلام. به همین سادگی هم نیست! مسیحیت یه دین و یه تفکرِ بزرگه؛ و تئوریزیسین و متفکران بزرگی هم داره که خیلی راحت می‌تونن از دین‌شون دفاع کنند. اینطور قضاوتها، "یه طرفه به قاضی رفتنه!" و همچنین به مبارزه طلبیدنِ اون‌هاست! که در این صورت، ممکنه شما نتونید از دین‌تون خوب دفاع کنید. در نتیجه کار شما نتیجه‌ای کاملا معکوس خواهد داشت! (جذب شدن مخاطب به دینِ مسیحیت)** این طور مقایسه کردن دو چیز، برای اثبات درست بودن یکی از اون دو چیز هم اصلا منطقی و محکم نیست! شما اگه می‌خواید نشون بدید که اسلام برترین دینه، باید ویژگی و جنبه‌های مثبتش رو بیان کنید. بدون مقایسه کردن با سایر دین‌ها و تفکرات دیگه. دین‌های دیگه هم همین کار رو می‌کنند و در نهایت خود مخاطب تصمیم می‌گیره که کدوم درست‌تر و کاملتره. ** شما چون مسلمانید، برداشت‌تون از درست و غلط و معیار قضاوت شما، طبق عقاید مسلمانان هستش. ممکنه کسای دیگه‌ای در همین مثلا تثلیث هیچ ایرادی نبینند و درعوض، از برخی آیات قرآن کریم، ایراداتی بگیرند (که اینطور آدما فراوانند.) توی یه قسمت از داستانِ «محاکمه»ی "فرانتس کافکا" هم دقیقا به این نکته اشاره شده. اونجا از یه متن حدودا ده خطی، شش- هفت جور برداشت متفاوت و متناقض انجام میده. خودِ خداوند هم توی قرآن کریم فرموده که بعضی از آیات هستند که سبب افزایش ایمانِ مومنان میشند؛ در عینِ حال دقیقا همون آیات، باعث گمراهی بیشتر گمراهان می‌شند. این شنونده و خواننده است که تصمیم می‌گیره، یه متن چه معنا و مفهومی داره! ** تثلیث که خوبه! خیلی از هموطنان خودمون در بهترین حالت (تازه بهترین حالت!) دچار تسدیس (شش گانگی) هستند!
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠٢/٠١
١
٠
من هم قصد داشتم به همین نکات اشاره کنم... مرسی جناب علوی..// خانم قاضی بزرگوار زمانی که در حوزه های اعتقادی می نویسید بشدت احتیاط کنید و با مطالعه پیش برید خواهرم، عصر؛ عصر ارتباطات هستش و با یک سرچِ ساده به انواع و اقسام ادله و توضیحات و توجیهات دسترسی داریم بنابراین رسالت سنگین تری بر عهده ماست... البته همینقدر که در این حوزه قلم می زنید قابل تقدیره... بهترین هارو براتون آرزو میکنم. :-)
R_ghazi
R_ghazi
٩٤/٠٢/٠٣
١
٠
سلام درست ميگيد ، مرسي از راهنماييتون.
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠٢/٠١
١
٠
داستان در شکل داستان وبدنش خوب بود ولی وقتی تو بحرش میری و سبک سنگین میکنی به نظر آقای علوی می رسی که باید برای اثبات حقانیت دین مون دستمون پر تر از این ها باشه با این تاکید که ایات قران خودش چند لایه داره که هر لایه اش برای یک اندازه از فهم بشری است... موفق باشید
R_ghazi
R_ghazi
٩٤/٠٢/٠٣
٠
٠
بله درست ميگيد ، مرسي.
sr_talebi
sr_talebi
٩٤/٠٢/٠٧
٠
٠
جالبه
R_ghazi
R_ghazi
٩٤/٠٢/٠٧
٠
٠
مرسي
پربازدیدتریـــن ها
ساده می گویم...

یک «من» وسط زندگی‌ام گم شده است

٩٦/١٠/٢٧
اندر احوالات تام کروز

تو چرا پیر نمیشی لعنتی؟

٩٦/١٠/٢٨
اندازه‌اش؟ حجم‌اش؟

می‌شود آن داستان اصلی‌ات را بگویی؟

٩٦/١٠/٣٠
برای سانچی

نفرین این سرزمین تمامی ندارد

٩٦/١٠/٢٧
مراقب دل ها

یک استکان یاد خدا

٩٦/١١/٠١
برای روز مبادا

همین یک لاخ موی مشکی!

٩٦/١٠/٢٧
عجیب غرق رویایت شدم

یک نفر هست که باید همیشه باشد

٩٦/١٠/٣٠
روزمره هایم...

داستان کار در اسنپ

٩٦/١٠/٣٠
من مرده ام

لالایی هق هق ها

٩٦/١١/٠١
تظاهر کردن

ما مجبور نیستیم

٩٦/١٠/٣٠
کمی پیدا شو...

گمشده

٩٦/١٠/٢٨
ادب و مهربانی را فراموش نکنیم

تو يا شما؟ مسئله اين است!

٩٦/١١/٠١
بهترین و بدترین اتفاق های زندگی

فراموشی

٩٦/١٠/٢٧
پیر شدن...

از روزگار رفته حکایت

٩٦/١٠/٢٨
هرگز نمی توانی...

ماه حلول می کند

٩٦/١١/٠٢
مرسی همه!

دلتنگت بودم

٩٦/١١/٠٢
کسی چه می داند!

سابقه کهیر

٩٦/١١/٠٣
اول بهمن ماه؛ زادروز فردوسی

شاهنامه چگونه شکل گرفت؟

٩٦/١١/٠٣
چند خطی درباره سانسور کتاب

سانسور ممکن نیست

٩٦/١١/٠٢
در گرو عشق

گفت و گو و شرایط امکان آن

٩٦/١١/٠٣