با پزشکان شوخی کنید سنگ می‌شوید

با پزشکان شوخی کنید سنگ می‌شوید

نویسنده : وبگردی

امروز دوشنبه 17 فروردین با مورد بسیار جالبی مواجه شده ایم به اسم آقای زالی. این آقای زالی که رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور است نامه ای در انتقاد به سریال در حال پخش «درحاشیه» ساخته مهران مدیری به رئیس صداوسیما نوشته و «نسبت به عواقب هرگونه واکنش احتمالی جامعه پزشکی به نهادهای امنیتی و قضایی هشدار داده است». این روزها واقعا باید مراقب بود. یعنی در شرایط کنونی ما اگر بتوانیم از دست اسیدپاش و خودسر آجر به دست و زورگیر و ... نجات پیدا کنیم هم نباید زیاد خوشحال باشیم، چون هر لحظه ممکن است یکی از جامعه پزشکی بپرد جلویمان و واکنش احتمالی نشان بدهد.

الان مادرهای نگران وقتی بچه شون میخواد بره بیرون میگن: مواظب ماشین ها باش، از کوچه خلوت نرو، تا شب نشده برگرد، از جلوی بیمارستان و کلینیک و تزریقاتی هم رد نشو. چون بهرحال الان این جامعه (جامعه پزشکی) حساس است و نمی شود پیش بینی اش کرد. البته خود این متن هم می تواند برای من مشکل ساز شود. مثلا آقای زالی به وزیر ارشاد نامه بنویسد و بگوید: اینا ما رو اذیت می کنن. ما رو هم ردیف زورگیر و خودسر و اسیدپاش قرار دادن. بزنشون! ولی من باید این نکته را عرض کنم که زالی عزیزم! من هیچ وقت همچنین جسارتی نمی کنم. شما جامعه پزشکان با این نامه نشان دادید که فرق بسیاری با افراد فوق الذکر دارید. شما قشر فرهیخته و تحصیل کرده جامعه هستید و تفاوت‌تان با اسیدپاش و زورگیر و خودسر این است که آنها قبل از اقدام هشدار نمی دهند ولی شما از قبل به نهادهای امنیتی و قضایی هشدار می دهید و این خیلی ارزشمند است. واقعا اشک در چشمان من جمع شده زالی. اینقدر که تو به فکر امنیت کشور هستی دبیر شورای امنیت ملی به فکر امنیت کشور نیست.

این مورد بسیار جالب (آقای زالی) در ادامه نامه خود آورده است: «بزرگنمایی و استفاده از اشارات شیرین اگر به درستی استفاده شود موجبات بهجت درونی (!) و نشاط را ایجاد می کند اما نه ساخت سریال به ظاهر طنزی که در آن پزشکان به نحوی به سخره گرفته می شوند که تصویری غیرمنصفانه و همراه با لودگی از آنها نمایش داده می شود که نه فایده ای در اصلاح امور دارد نه سبب ساز شادی است.»

من شش بار این پاراگراف را خواندم تا پی به منظور آقای زالی ببرم. از بس این متن سنگین بود. ابتدا فکر کردم نامه را به انگلیسی نوشته اند و سپس از طریق google translate به فارسی ترجمه و منتشر کرده‌اند که یکی از همکاران اشاره کرد اصل نامه فارسی است و این اشاره همکارم موجب بهجت درونی ام شد! البته من فکر نمی کنم آقای زالی با لودگی مشکلی داشته باشد. چون بهرحال اگر قرار بود سریال با زبان طنز و انتقادی به مشکلاتی که جامعه پزشکی برای مردم و مردم برای جامعه پزشکی به وجود می آورند بپردازد احتمالا آقای زالی و همکارانشان با حمله انتحاری به صداوسیما به جای واکنش احتمالی واکنش شیمیایی نشان می دادند. ایشان کلا با شوخی مشکل دارند. چون در ادامه نامه احساس کردند فروتنی دیگر جایز نیست و بطورکلی تعارف را کنار گذاشتند و خیلی شیک و مجلسی اعلام کردند پزشک و پزشکی جزو مقدسات است. (یک دقیقه سکوت)

منتظر بودیم ایشان در ادامه نامه در قالب ذکر خاطره ای تعریف کنند: فامیل ما یه بار با یه دکتره شوخی کرد، فرداش تبدیل به سنگ شد. که متاسفانه باز هم فروتنی کردند و ترجیح دادند فعلا این مسائل مکتوم باقی بماند. من بار از همه دوستان خواهش می کنم با این قشر شوخی نکنند. البته نه همه شان ولی بعضی شان کینه ای هستند و از فردا دیگر با زیرمیزی هم کار مریض را راه نمی اندازند. نکنید این کارها را!

 

آیدین سیار سریع| بی قانون

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
زهرا خدائی
زهرا خدائی
٩٤/٠١/١٨
٢
٠
واقعا متاسفم ... یکی بهشون بگه به خودتون شک دارین که همه چیز رو به خودتون می گیرید ؟! خوبه تو همین یکی دو قسمت قبل کاملا فرق یک پزشک واقعی رو با قلابی و کلاهبردارش نشون داد ، چی میشه گفت واقعا ؟!
میرزا
میرزا
٩٤/٠١/١٨
١
٠
سلام... ترجیح میدم در این مورد حرفی نزنم. وبگردی هاتون ادامه دار!
ye_pesar
ye_pesar
٩٤/٠١/١٨
٤
٠
احترام یک قشر با یه سریال طنز پایین و بالا نمیشه ؛ این عملکرد یک شخص یک گروه یا جامعه است که براشون احترام به ارمغان می اره / توی شلوغی یکی داد زد دزد از بین جمعیت یه نفر آمد جلو گفت چرا تهمت می زنی ؟!!! بهش گفتن ما منظورمون تو نبودی ولی مگه چی کار کردی که اینقدر هول شدی :) این دوستان هم چون اینقدر حسابشون پاکه از همون جهت می ترسن
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٤/٠١/١٨
٠
٠
سلام ... دكتر جان دوست داريم ما را نخور
صدیقه حسینی
صدیقه حسینی
٩٤/٠١/١٨
٣
٠
نوشته ی خوبی بود البته کار مدیری هم چندان قابل دفاع نیست چون چیزی که ارائه داده در حوزه ی طنز انتقادی هم نمی گنجه واقعا و هنوز روی طنز بودنش بحثه اما از اونجا که مدیری در این مسیر سابقه داره و سریال های نود قسمتیش شروع چندان خوبی نداشتن حداقل در بیست قسمت اول...و بعد جون می گرفتن و به طنز می رسیدن ... باید صبر کرد و دید چی میشه البته بعیده این جماعت بتونن تا اون وقت صبر کنن ... اگر امکان داره لینک متن رو هم بذارید ممنون
j_hoseinpoor
j_hoseinpoor
٩٤/٠١/١٨
٠
٠
با شما موافقم با تمام احترامی که برای اقای مدیری قائلم باید عرض کنم سریال اقای مدیری طنز نیست بلکه بذله گوییه من دکتر نیستم از قشر کارگر جامعه ام ولی به صراحت میگم این بدترین طنزیه که تا به حال دیدم . تنها کسی ام که به عنوان سازنده طنز تلخ مورد قبولمه اقای عطارانه البته این فقط یک نظر شخصیه .سپاسگزارم.
صدیقه حسینی
صدیقه حسینی
٩٤/٠١/١٨
٠
٠
لینک متن رو نمیدارید؟!
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠١/١٨
٠
٠
مثل همیشه قلم طناز و توانای این جناب آیدین سیارسریع حجت رو تموم میکنند! خیلی موافقم با این یادداشت. بالاخره یک روزی باید این بازی های رسانه ای تموم بشه و "تعمیم" ندیم همه چی رو به همه چی!
Snow_Queen
Snow_Queen
٩٤/٠١/١٨
٠
٠
حالا نه که خیلی ام طنزه!!! هجوه! البته من ادبیاتم اونقدا تکمیل نیس که دقیق بگم چیه :دی ولی به لودگیه یکی دو نفر به ادا دراوردن اون یکی و به مثه چی خندینه نفر بعد میگن طنز! واقعن از آقا یمدیری انتطار اینن سریالو نداشتم بعد قهوه ی تلخ و برره و باغ مطفر
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢