لطفا روی موج مثبت بمانید
آیا تفکر مثبت باعث می‌شود روی دور اتفاقات خوب بیافتیم؟!

لطفا روی موج مثبت بمانید

نویسنده : مائده کاشیان

دسته‌ای از افراد همیشه و در هر حالتی امیدوار و منتظر اتفاقات خوب هستند و معتقدند هرچه بخواهند بدست می‌آورند و به حقیقی شدن تفکرات و رویاهای‌شان ایمان دارند. دسته‌ای دیگر از افراد نسبت به بیشتر اتفاقات دید منفی دارند و در مورد اتفاقاتی که هنوز نیفتاده، اولین چیزهایی که به ذهنشان می‌رسد، افکار ناراحت کننده و منفی ست و شاید اصلا تصویری از چیزهایی که در زندگی می‌خواهند در ذهنشان مجسم نکرده‌اند و به نگرش مثبت و تجسم رویاها و افکار هیچ اعتقادی ندارند!

سراغ چند نفر رفتم تا نظرشان را درباره نگرش مثبت و تاثیرش در زندگی بپرسم.

 

|| منبع انرژی منفی و استرس هستم!

از سعیده 21 ساله درباره این‌که چقدر در زندگی‌اش فرد مثبت نگری است سوال می‌کنم که در پاسخ می‌گوید: من منبع انرژی منفی و استرس هستم و همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بینم!

+ فکر می‌کنی این منفی نگری تو، چه تاثیری در زندگی‌ات داشته؟

- خیلی جاها می‌توانستم بگویم فلان اتفاقی که افتاده به نفع من بوده اما انقدر دیدگاهم بد بوده و برداشت بد کردم که هم خودم را عصبانی کردم هم با همسرم، دعوا کردم یا از طرف مقابلم متنفر شدم!

+ نسبت به اتفاقی که هنوز نیفتاده چه نگاهی داری؟

- درباره اتفاقی که هنوز نیفتاده خیلی زیاد فکر می‌کنم و بیشتر جنبه‌های بد آن اتفاق را می‌بینم. 

+ چقدر نتیجه همان می‌شود که تو فکر می‌کنی؟

- اینطور نیست که همیشه همان اتفاقی بیفتد که بهش فکر می‌کردم. اما گاهی اوقات برایم پیش آمده که چیزی که در تصورم بوده اتفاق افتاده.

+ یعنی نسبت به تاثیر نگرش و افکار در زندگی اعتقاد داری؟

- بله. آدم اگر چیزی را بخواهد می‌تواند به دست بیاورد، بستگی به طرز فکر و تلاشت دارد.

 

|| بعضی چیزها قسمت تو نیست!

وقتی از زهرا می‌پرسم چقدر در زندگی مثبت نگر است می‌گوید: من خودم همیشه به دیگران انرژی مثبت می‌دهم اما در مورد خودم اینطور نیستم! او 22 ساله است نظرش درباره میزان تاثیر افکار و نگرش در زندگی را این‌طور بیان می‌کند. «قطعا افکار ما بی تاثیر نیست. مثلا من در دانشگاه رشته آی‌تی را خواندم و بعد از این‌که فوق دیپلمم را گرفتم، رفتم سراغ کاری که همیشه از بچگی دوست داشتم و الان مربی کودک هستم. اما در مورد بعضی از مسائل تا قسمتت نباشد برایت اتفاق نمی‌افتد و نمی‌شود برایش جنگید!»

 

|| افکار منفی و نتیجه مثبت!

فاطمه که در حال حاضر در سطح 2 حوزه مشغول به تحصیل است درباره میزان مثبت نگری‌اش در زندگی می‌گوید: «من معمولا مثبت فکر نمی‌کنم و هر وقت می‌خواهم کاری کنم می‌گویم صد درصد موفق نمی‌شوم اما نتیجه خوب می‌شود!»

+ پس چطور می‌گویند افکارت اتفاقات را می‌سازند؟

- نمی‌دانم! شاید به این دلیل می‌گویند که آدم وقتی به موضوعی فکر می‌کنند، برای رسیدن به آن خواسته تلاش می‌کند و این تلاش باعث رسیدن به خواسته‌هایش می‌شود.

 

|| تفکر و تلاش همراه با هم

سیده زهرا در پاسخ به سوالم که چقدر مثبت نگر است می‌گوید: من کلا آدم منفی نگر و ناامیدی هستم!

+ به نظرت افکارت چقدر در اتفاقاتی که توی زندگی ات می‌افتد موثر است؟

- به نظر من50،50است! گاهی همان که فکر می‌کنی و برایش تلاش می‌کنی می‌شود و گاهی نمی‌شود ولی در کل دید و تفکر ما در رسیدن به خواسته‌های‌مان موثر است، چون اگر امید داشته باشیم و مثبت فکر کنیم باعث می‌شود برای رسیدن به آن‌ها کارهای زیادی انجام دهیم اما اگر بی‌تفاوت باشیم مطمئنا اتفاقی نمی‌افتد!

 

پای حرف یک کارشناس

باید ایمان داشته باشیم

درباره ی نگرش و انرژی مثبت با حمید حقیقی منش، روانشناس و استاد دانشگاه گفت و گویی داشتم که در ادامه می‌خوانید.

+ به چگونه فردی، مثبت نگر می‌گوییم؟

- انسانی که مثبت نگر است انسانی ست که بیشتر نیمه پرلیوان را می‌بیند و نگاهش به آینده است ولی زندگی‌اش در زمان حال، مانند فردی که رانندگی می‌کند، یعنی رانندگی در زمان حال است، نگاه‌مان به آینده است و یک آیینه کوچک هم وجود دارد، برای این‌که گاهی به پشت سرمان نگاه کنیم.

+ چرا فرد مثبت نگر نگاهی هم به گذشته دارد؟

- خوب است که از گذشته یک سری درس‌هایی بگیریم برای این‌که در حال استفاده کنیم، ضمن این‌که در برنامه ریزی برای رسیدن به خواسته‌های‌مان به ما کمک می‌کند. اگر بر می‌گردیم به عقب و ماجرای منفی را به یاد می‌آوریم، مثبت نگاهش کنیم و بگوییم حالا چه کنیم که بهتر شویم و باید به خودمان ایمان داشته باشیم که بهترین شرایط باید برای ما فراهم شود.

+ روانشناسی در مورد تاثیر نگاه و دید مثبت در زندگی چه می‌گوید؟

- از لحاظ روانشناسی کسانی که بیشتر مثبت نگاه می‌کنند اعتماد به نفس بیشتری دارند و وقتی آینده را مثبت می‌بینند تقریبا50 درصد راه را رفته‌اند. چون علاوه بر تلاش جسمی که برای رسیدن به خواسته‌ها می‌کنند، دارند از الان تلاش ذهنی را هم انجام می‌دهند که انشاالله به آینده‌ای که می‌خواهند برسند. علم می‌گوید اگر می‌خواهی آینده مثبتی داشته باشی از همین الان در ذهنت تجسم کن که آن آینده مثبت را داری و خودت را در آن شرایط ببین. آینده را در زمان حال بیاور و با آن زندگی کن که از لحاظ علمی این به تو کمک می‌کند که بروی و موقعیت‌هایی را جور کنی که به خواسته‌ات برسی.

+ نظر دین و مذهب ما در مورد تفکر مثبت و تجسم خلاق چیست؟

- در زمینه تجسم خلاق حدیثی از امام جعفر صادق ع داریم که می‌فرماید: «إذا دعوت فظن حاجتک بالباب» یعنی‌ آن‌گاه‌ که‌ دعا می‌کنی‌ حاجت‌ خود را دم‌ در آماده‌ فرض‌ کن‌!(1) پس باید وقتی دعا می‌کنیم در ذهن هم تجسم کنیم، این تلاش ذهنی همان دعا کردن در دین ماست. متاسفانه اکثر ما دعا کردن را بلد نیستیم و وقتی دعا می‌کنیم فقط می‌گوییم الهی آمین. باید این تلاش ذهنی را داشته باشیم و در کنارش تلاش جسمی هم داشته باشیم. 

+ به نظر شما چه چیزی باعث می‌شود گاهی با وجود تفکر مثبت و تجسم خلاق نتیجه منفی شود؟

- آفت انرژی مثبت شک است. می‌گوییم انشاالله به خواسته‌مان می‌رسیم اما در فکرمان می‌گوییم: فکر نمی‌کنم بشود! این یعنی ایمان نداریم. ایمان داشته باشید، مطمئن باشید به خواسته‌تان می‌رسید. شک و تردید را کنار بگذاریم، با افرادی که همیشه نه در کار می‌آورند مشورت نکنیم و سعی کنیم نکات منفی را با تلاش و برنامه ریزی حل کنیم، چون همانطور که گفتم یک بام و دو هوا نمی‌شود.

============

(1) کلینی، الکافی 3/473؛ ابن فهد حلی، عده الداعی /15؛ مجلسی، بحار الانوار 93/305؛ شیخ بهایی، کشکول 1/289

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
r_roshnavand
r_roshnavand
٩٤/٠١/١٦
٠
٠
سلام ... زيبا و پسنيده بود و آرزوي موفقيت بيش از اين را برايتان دارم يك جمله داخل پرانتزي( آدمهاي واقعي گرا كجا هستند )
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
ممنونم.به نظر من واقع گرایی هم تا یه حدی لازمه و البته در کنار مثبت نگری.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/١٦
٠
٠
100% :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/١٦
٠
٠
این کامنتو در جواب آیآی تیتر مطلب گفتمی... اثبات شده هست وردخور هم نداره (^_^)
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
با تشکر که تیترو هم جواب دادی :))
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/١٦
٠
٠
اوووم وقتی یکی میگه نیمه ی پر لیوان رو ببین...تلویحا داره به نیمه خالی لیوان اشاره میکنه...درستش اینه که بگیم کل لیوانو ببین....همه ی پیشامد های زندگی ما حاوی یه سری پیامد ها وبرکاته...آدم مثبت نگر از دید من، مدلش؛ هرچه پیش آید خوش آید هست (^_^)
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
بله این هم نظریه ایست! :) آره همین درس گرفتن از اتفاقات منفی هم یه جور مثبت نگریه.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/١٦
٠
٠
بله برای پرسش دوم به قول پروفسور سمیعی : اگر عـــقل امــــروزمو داشتم ...هیچ وقت اشتباهات دیــروزمو نمی کردم. ولی اگر اشتباهات دیـــروز مو نمی کردم عــــقل امروزمو نداشم.... در نتیجه گذشته باید تا حدی مهم باشه که ازش درس بگیریم و مارو رو به فردایی روشنتر راهنمایی کنه (^_^)
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
آفرین!من این جمله رو خیلییییییی دوست دارم،دقیقا همینطوره.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/١٦
٠
٠
درمورد پرسش سوم باید بگم دقیقا همینطوره :)) زندگی بازتاب اندیشه ی ماست...به هرچی فکر کنیم، همون اتفاق میوفته.... همون قانون جاذبه....جذب پرتراکم ها به وسیله کم تراکم ها....بحث هاله های انرژی...تصویرسازی های ذهنی...
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
و اگر اتفاق نمیفته یا ایمان نداشتیم یا به اندازه کافی تلاش نکردیم(البته به جز موارد استثنا که تقصیر ما نیست!)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/١٦
١
٠
درمورد پرسش سوم هم باید بگم حیف که ما مطالعاتمون روی احادیث و توصیه های دیدنی کمه...وگرنه خیلی از چیزهایی که دانشمندا الان دارن کشف میکننو روانشناسا توصیش میکنن...مدتها قبل به ما گفته شده....پیرو حدیث امام صادق (ع)...یه حدیثی هم از امام رضا هست که میفرمایند : هرگاه از اجابت دعا و عدم اجابت دعا به یه اندازه زاضی بودی، فوق العاده به اجابتت خواسته ات نزدیک میشی.... این یعنی به غیر از اینکه شما تصویر سازی میکنی...دعا میکنی...باید به نتیجه هم وابسته نباشی و حساسیت بی مورد بخرج ندی....اینا حرفای فوق العاده ایه که اگه ما ازش درس بگیریم و توی زندگیمون پیادش کنیم، بی شک سعادتمند میشیم (^_^)
m_soltani
m_soltani
٩٤/٠١/١٦
٠
٠
این حدیثی رو که از امام رضا (ع)گفتیدنشنیده بودم .دس شوما درد نکنه خیلی چسبید به دلمون :)
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
آره خیلی از جمله های قصاری که نویسنده های معروف میگن هزارها سال پیش ائمه ما گفتن ولی ما خبر نداریم.مرسی از حدیث قشنگی که گذاشتی :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/١٦
٠
٠
درمورد سوال آخر هم: بله همینطوره :) تنها راهزنی که دار و ندار آدمی را به تاراج می بره ،اندیشه های منفی خود اونه.... اصلن تصور خیلی ها از قفس آهنو حصاره...غافل از اینکه افکار و باور های نادرست ونگرانی های ما بدتر ین زندونهای دنیان.....اصلن میگن هرچی نگرانی ها کمتر ایمان بیشتر(اثباتشم که تو قرآن زیاد اومده...به طور مثال حضرت ابراهیم و آتش نمرود)
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
تلاش بکنیم و بسپاریم به خودش،انشاالله حله :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/١٦
١
٠
خلاصه که اکثر ماها برای رهایی از نگرانی ها (استرس و هر دل آشوبه ی دیگه ای) خواسته هامونو رها میکنیم در صورتی که درستش اینه که برای رسیدن به خواسته هامون ، نگرانی هامونو بریزیم دور (^_^) ببخشید من زیاده گویی کردم ها...این مباحثو دوس دارم ('^_^) راستی دستتون درد نکنه :) خیلــــــــــــــــی هم ممنون (^_^)
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
نه کامنتات خیلیم خوب بود.ممنونم ازت که دقیق خوندی و دقیق تر جواب دادی دنیا دیده جان :)) انشاالله به هرچی که به صلاح و خیرت هست برسی :)
m_soltani
m_soltani
٩٤/٠١/١٦
٠
٠
خیلی عالی بود خانم کاشیان سپاس
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
ممنون از شما :)
Mahboubeh-A
Mahboubeh-A
٩٤/٠١/١٦
٠
٠
بله بله ! :)) به نظر من هم تفکر مثبت باعث میشه روی دور اتفاقای خوب بیفتیم . البته یه تفکر مثبت سازنده ! به من یکی که ثابت شده :)
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
دقیقا.چون یه انگیزه ی خوب واسه حرکت به ما میده :)
میرزا
میرزا
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
سلام... به موضوع خوبی پرداختید و من بالشخصه به آن معتقدم؛ مرسی از شما.
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
کار خوبی می کنید،امیدوارم تفکرات مثبتتون براتون اتفاق بیفته :)
admin
admin
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
گزارش خوب و جمع جوری بود. باید تشکر کنم از این نوشته؛ شاید به جای بحث کارشناس می شد یک بحثی مثل راه کارهای مثبت اندیشی رو هم بهش اضافه کرد. چون همه دوست دارند مثبت فکر کنن ولی راه حل های درست و علمی و یا دینی برای نیل به این مقصود نمی شناسند. توی مطالب سبک زندگی و روانشاسی بیش از طرح مسئله کاربردپذیر کردن اون اهمیت داره. چون عموما مشکل رو همه خواننده ها می دونن و راه حل های کاربردی و خوب می تونه هم آگاهی بخش باشه و هم به اون فرد اگر دچار مشکل هست راه حل نشون بده
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
بله دادن راهکار هم پیشنهاد خیلی خوبیه اما من فکرکردم چون یه عده کلا اعتقادی به مثبت نگری و تاثیرش ندارن شاید جواب به این سوال خوب باشه که اصلا مثبت اندیشی موثرهست یا نه!انشاالله تو مطالب بعدی این چنینی راه حل هم میدیم.ممنون از راهنمایی و پیشنهادتون :)
admin
admin
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
نکته بعدی هم اینکه: جواب کامنت ها از طرف نویسندگان سایت واجب است؛ تو مایه جواب سلام :))
maede
maede
٩٤/٠١/١٧
٠
٠
سلام آقای نادری.اگه برین تو پروفایل من،از اولین مطالبم تا اینجا همیشه کامنتارو جواب دادم و نه تنها اینجا بلکه هرفضای دیگه ای هم که دوستان زحمت میکشن میخونن و نظر میدن من حتما جواب میدم و به قول شما در حد جواب سلام برام واجبه و اتفاقا الان اومدم بخونم و پاسخ بدم :)) ممنون از تذکر و یادآوریتون :)
علیرضا
علیرضا
٩٤/٠١/١٨
٠
٠
گزارش خیلی خوب و مفیدی بود. خیلی ممنونم. ان شاءالله از این بع بعد با ایمان کامل خواستمون رو از خدا بخوایم و روی به نتیجه رسیدنش هم شک نداشته باشیم :)
maede
maede
٩٤/٠٢/٠١
٠
٠
ممنونم از شما.انشاالله که با انرژی مثبت و امید به خدا همیشه به نتیجه برسید :)
طراحی سایت
طراحی سایت
٩٤/١٠/٢٢
٠
٠
ممنون از پستهای خوبتون.
پربازدیدتریـــن ها