جسدهای فداکار
این یک گزارش ترسناک نیست !

جسدهای فداکار

نویسنده : ماگزیلا جمجمه ای

گزارشی که پیش روی شماست، خلاصه‌ای ست از سرنوشت اجسادی که وقف تشریح در دانشگاه‌های علوم پزشکی سرتاسر کشور می‌شوند. شاید برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد که یک دانشجوی پزشکی با چه جراتی می‌تواند بالای سر یک جسد حاضر شود و حتی به آن دست بزند! بد نیست بدانید اجسادی که مدت‌ها در ماده تثبیت کننده «فرمالین» نگهدری می‌شوند، ظاهری تیره و قهوه‌ای رنگ پیدا می‌کنند که شباهت مختصری به یک انسان زنده دارد و معمولا احساس مواجهه با جسد یک انسان را به دانشجو القا نمی‌کند. ساده‌تر بگوییم، ظاهر این اجساد چندان برای دانشجویان ترسناک نیست!

البته ترسناک بودن جسد ارتباط مستقیمی به مدت قرار گرفتن جسد در فرمالین و نیز مدت زمان استفاده از آن و مقدار برش‌های ایجاد شده روی‌اش دارد . با این حال همانطور که در ابتدای متن گفتم، شما با یک گزارش ترسناک مواجه نیستید و بهتر است با یک دید علمی به این قضیه نگاه کرده و تا انتهای گزارش با ما همراه باشید .

 

بوی تند فرمالین در سالن تشریح دانشکده علوم پزشکی مشهد

از درِ سالن تشریح دانشکده که وارد می‌شوم، بوی تند فرمالین به مشامم می‌رسد و نفس کشیدن را برایم سخت می‌کند. انتهای سالن همهمه است. کنجکاو می‌شوم و سعی می‌کنم با نزدیک شدن به جمع از علت همهمه مطلع شوم. از میان جمعیت حاضر می‌گذرم و وارد اتاق تشریح می‌شوم. جمعی از اساتید علوم پزشکی مشهد در اتاق تشریح حضور دارند که یکی از آن‌ها این طور پاسخ نگاه‌های پرسشگر ما را می‌دهد: «در حال تشریح بدن یکی از اساتید ریاضی که بدن خودش را وقف کرده بود هستیم... معلم ریاضی خود من هم بود.»

بغض اجازه صحبت بیشتر به استاد را نمی‌دهد. دلم می‌خواهد بتوانم چهره کسی که خود را وقف کرده است از نزدیک ببینم و در نهایت تنها موفق می‌شوم برای چند لحظه در اتاق جراحی حضور داشته باشم.

 

قدم اول: اجساد چگونه نگهداری می‌شوند؟!

چندین عمل برش و دوخت روی جسد تازه انجام می‌شود و اجساد مدت زمان معینی در فرمالین نگهداری می‌شوند تا سفت و قابل تشریح شوند. سپس جمجمه برش می‌خورد و مغز جداگانه تثبیت می‌شود. اجسادی که در کلاس‌های آناتومی تشریح می‌شوند، لزوما تازه نیستند و ممکن است حتی مربوط به ده سال پیش باشند. ممکن است یک جسد چندین سال متوالی در کلاس‌ها تشریح شود. در واقع بعد از تثبیت کردن جسد تا زمانی که عضلات و اعصاب و ... قابل استفاده و تشخیص باشند از جسد استفاده می‌شود. شاید این سوال به ذهن‌تان خطور کرده باشد که آیا دست زدن به این اجساد نیاز به غسل مسح میت دارد یا خیر ؟! حقیقت این است که از آن‌جا که بدن این اجساد تماما توسط محلول‌های تثبیت کننده پوشیده شده و از طرفی برای لمس حتما از دستکش استفاده می‌شود، بنابراین تماس مستقیمی بین بدن فرد و میت وجود ندارد.

 

قدم دوم: اجساد دانشکده‌های پزشکی چگونه تامین می‌شوند؟

عموما برای تشریح از اجساد مردهای کافر استفاده می‌شود. اجساد را از کشورهای دیگر وارد می‌کنند؛ برای مثال هند یکی از کشورهای صادر کننده جسد است. گاهی خریداری این اجساد به علت روابط سیاسی یا اقتصادی میسر نیست و دانشگاه‌ها با کمبود جسد مواجه می‌شوند، از این رو طبق فتوای علما اجسادی که در پزشکی قانونی مجهول الهویه و بدون صاحب شناخته می‌شوند، توسط دانشگاه دریافت می‌شوند و پس از اتمام تشریح جهت خاکسپاری بازگردانده می‌شوند.

در همین رابطه از مقام معظم رهبری استفتاء شده است: «در شرایطی که به دست آوردن جسد انسان کافر ممکن نیست و از طرفى جامعه‌ اسلامى هم محتاج پزشکانى ماهر و زبردست است تا از این نظر به خودکفایى برسد، لذا خواهشمند است نظر مبارک خود را در مورد تشریح در شرایط فعلى مرقوم فرمایید.» ایشان اعلام کردند که «اگر نجات نفس محترمى یا کشف مطالب پزشکى جدیدى که جامعه به آن نیازمند است و یا دستیابى به اطلاعاتى راجع به یک بیمارى که زندگى مردم را تهدید مى‌‌کند منوط به تشریح باشد، این عمل جایز است. ولى سزاوار است که تا حد امکان از جسد متعلق به مسلمانان استفاده نشود لکن در صورت عدم امکان، مانعى ندارد.»

ایشان همچنین در خصوص خرید جسد کفار برای جلوگیری از تشریح اجساد مسلمانان نیز پاسخ دادند که «واجب است تا حد امکان از جسد میت مسلمان استفاده نشود.»

در خصوص چگونگی تهیه اجساد از داخل کشور گفتگویی با دکتر منوچهر صفری (استاد آناتومی دانشگاه علوم پزشکی سمنان) داشتیم، آنچه در ادامه می‌خوانید ماحصل این گفتگوست :

+ با توجه به این‌که بعضی از اجساد موجود در دانشگاه‌ها ایرانی هستند، این اجساد چگونه فراهم می‌شوند؟

- تا چند سال قبل اجساد بدون هویت، به عنوان مثال معتادان تزریقی که توسط شهرداری اجسادشان از گوشه خیابان‌ها جمع‌آوری می‌شد، به صورت رایگان در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار می‌گرفت. البته الان چند سالی هست که شهرداری بابت این اجساد هزینه دریافت می‌کند و به عبارت دیگر این جسدها را کرایه می‌دهد.

+ یعنی دانشگاه باید برای دریافت این اجساد هزینه پرداخت کند؟!

- بله، در چند دانشگاهی که من اطلاع دارم به همین صورت است. مبلغی حول و حوش 40 میلیون تومان.

+ از اجساد زن‌ها هم برای تشریح استفاده می‌شود؟

- خیر، فقط اجساد مرد اجازه تشریح دارند. اجساد زن فقط در صورتی اجازه تشریح دارند که با رضایت وقف شده باشند و به همین علت است که در دانشگاه‌ها کمبود اجساد زن داریم.

+ بعضی از افراد وصیت می‌کنند جسدشان وقف تشریح و کارهای علمی شود. آیا تاکنون با چنین موردی برخورد داشته‌اید؟

- بله. چندین سال قبل یکی از اساتید آناتومی یکی از دانشگاه‌های کشور همین وصیت را کرده بود که استاد بنده هم بود و خودم جسدش را تشریح کردم.

+ و حرف آخر

- به عنوان آخرین حرف باید بگویم اگر این اجساد نبودند علم پزشکی پیشرفت‌های حاضر را نداشت و دانشجویان پزشکی علم‌شان را مدیون این اجساد هستند.پس بهتر است حرمت این اجساد را نگه داریم و برای شادی روشان فاتحه‌ای بخوانیم.

 

قدم سوم: تشریح چگونه انجام می‌شود؟

هنگامی که دانشجویان در کلاس تشریح آماده می‌شوند وظیفه برش جسد با استاد است و دانشجویان فقط نظاره‌گر هستند .بعد از برش استاد با توجه به مباحث تئوری واحد آناتومی دانشجویان، اندام‌ها، عضلات، عروق و اعصاب مربوطه را از داخل جسد به دانشجو نشان می‌دهد.

برای مثال بد نیست بدانید که فقط در یک دست شما بیش از سی عضله وجود دارد که هر کدام اعصاب و خونگیری و نیز عملکرد منحصر به فردی دارند و مشاهده عینی این عضلات در جسد کمک قابل توجهی به فراگیری بهتر مبحث می‌کند.

 

معلم فداکار، روی تخت تشریح

محمد صادق صادقی متولد 1298 در مشهد، یکی از اساتید سرشناس ریاضی و از پیشکسوتان آموزش و پرورش بود که در دهه‌های 30 تا 50 به عنوان دبیر در دبیرستان دکتر شریعتی مشهد مشغول بوده است. وی در طول حیات به حسن خلق و مهربانی شناخته شده بود. اهل شعر بود و در یکی از اشعارخود گفته بود :

من از مردن نمی‌ترسم ... که از خفتن همی ترسم....

این معلم فداکار در آذر ماه سال نود و دو چشم از جهان فرو بست و در وصیت نامه خود ذکر کرده بود که بدنش وقف دانشگاه علوم پزشکی و امر تشریح شود تا به این وسیله بعد از مرگ نیز برای جامعه مفید بوده باشد و این چنین بود که با این کار مصداق شد برای این شهر معروف «سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز‌ ... »

روحش شاد.

 

 

 

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
آسمانه
آسمانه
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
عجب گزارشی عکساش حذف شدن ایا ؟:)
par!sa
par!sa
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
کلا عکسای همه مطالبمون نصفه نیمس خخ
سحری :)
سحری :)
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
یقیننا !
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/١٢
١
٠
استاد آناتومیم میگفت من به همسرم سپردم خودمم توی وصیتم نوشتم که بعد از مرگم جسدم در اختیار دانشجوها قرار بگیره واقعن دانشگاه ها کمبود دارن توی این زمینه و هیچی هم مثل دیدن از نزدیک باعث تثبیت توی ذهن نمیشه حتی بهترین نرم افزار های سه بعدی و بهترین استخوانها یا عضلات پلاستیکی مشابه هم مثل نمونه اصلی نیست!خدا را شکر که ما را پای جسد نمیبرن ولی یک منبع استخوان توی دانشکده مهندسی داریم که اونم تهیه و نگهداریش شده دغدغه دانشگاه ولی من خودمم تا از نزدیک استخوان اصلی ندیدم اون تثبیت توی ذهنم به وجود نیامد نیازه واقعن!گزارش خوبی بود نه خسته بچه ها!
سحری :)
سحری :)
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
ممنون :) خودت حاضری وقف کنی ؟ :))))
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
اگه یک خانم نبودم حاضر بودم وقف کنم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
خوب پس علم پزشکی تو این زمینه چطور می خواد پیشرفت کنه ، وقتی وقف نمی کنید؟ :)
ماگزیلا
ماگزیلا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
اتفاقا جسد خانم فقط به شرط وقف اجازه تشریح داره و به همین علت کمبود جسد خانم داریم تو دانشگاه ها!
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
جسد خانم مشکل داره از نظر شرعی!میگم من اگه یک خانم نبودم واقعن حاضر بودم جسدم وقف کنم!
سحری :)
سحری :)
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
فک نمیکنم یکی از اساتید خانومش رو وقف کرده بود همین چن وخته پیش و اجازه ی تشریحش رو هم دادند !
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
جسد خانم مشکل شرعی نداره چون برای کارهای علمیه ! :)
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
عاقا راستش من واسه خودمم سوال شد از چند نفر پرسیدم گفتن اشکال داره حالا دقیقشو راستش نرفتم دنبالش!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
من وقف نمی کنم ! :) آخر عمری می خوایم راحت بخوایم ،هی میاین شما پزشکا بهمون دست می زنید ! خوب نیست ! :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
می گم دور از جون بعد از 1200 سال شما خانم دکترا اینکارو می کنید ؟
سحری :)
سحری :)
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
خودم شاید هنوز به درجه ای نرسیدم که نیت کنم و خودمو وقف کنم ... خیلی روح آدم باید بزرگ باشه که همچین کاری رو بکنه ! (بماند ازینکه با چشای خودش دیده باشه که چه بر سر جسد میاد ! )
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
منم هنوز به هیچ نتیجه ای نرسیدم ! با اهدای اعضای بدن اصلا مشکل ندارم ولی با وقف کل جسد چرا ! مخصوصا که به قول سحر خودمون دیدیم چی میشه خخخ
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/١٥
٠
٠
خدا همگیتون رو بزاره لای در ! به خودم افتخار می کنم که پزشکی نخوندم ، رفتم عکسای تشریح رو از تو اینترنت نگاه کردم ، هنو دارم بالا میارم :|||||||||||||||||||... مسئولین بیاین رسیدگی کنید!
سحری :)
سحری :)
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
چرا انقد عکساش نیست ؟
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
یا امام زمان اینا دارن مرده پوست می کنن :| ! ! خداقوت ! ! خدا قوت ! خدا قوت آدم پوس کندن واقعا خدا قوت داره :)!( خسته بودم دیگه از رو تخته کپی کردم)
ماگزیلا
ماگزیلا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
در متن اگه دقت بفرماعین می بینین که ما پوست نمی کنیم بلکه پوست شده تحویل میگیریم :دی ( همتا ! )
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
یعنی پوستشم می کنید جدنی ؟ :| ! یس س س س س س چی خوف ناک!
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
عجب گزارش ماگزیلایی ای بود! انصافا چهارچشمی متمرکز شدم روی کلمات و دو بار کامل خوندم... خداقوت، دست مریزاد، دمتون گرم :-))
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
مندیبل هم بش اضا کنین..بقیه اش همین که اقای شمشیری میگه..به جز این دو بار..من یه بار خوندم :دی
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
خواهشات ! به گزارش شما که نمی رسید :))) ممنون :)
رفیعه
رفیعه
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
من شنیدم بعضی افغانی هایی ک مجهول الهویه اند رو هم ب عنوان جسد میارن!کلن باهاش حال نمیکنم:|
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
دور از جون البته بعد 130 سال خخخ
رفیعه
رفیعه
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
منظورم پزشکیه!!ای کیو:|
رفیعه
رفیعه
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
چرا عکسای دیگتون سانسور شدههههه؟؟:|
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
یحتمل کمی خوفناک بودن :دی
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/١٢
٢
٠
خدا رحمتشون کنه:(
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
اقا عکساش کو؟؟؟
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/١٢
٢
٠
ایا کسی که مجهول الهویه است را باید قطعه قطعه کرد؟؟و ایا درست است از جسد یک انسان شهرداری پول در بیاره؟؟؟ایا بهتر نیست همون پولو صرفه جلو گیری از اعتیاد کرد؟؟
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
به این دید نگاه نکنین ! این کار برای پیشرفت علمه برای خوش گذرونی نیست ! اتفاقا برای آخرتشون هم خوبه :دی
ماگزیلا
ماگزیلا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
بالاخره برا پیشرفت علم هم باید آستینی بالا زد !
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/١٣
١
٠
من نمیگم علم پیشرفت نکنه.میگم ایا پول در اوردن از جسد کار درستی است؟؟ایا همون شهرداری برای اون فرد در زمان زندگیش 1000 تومن خرج کرده که 40 میلیون بابتش پول میگیره؟؟مگه جنسه؟؟والا فکر نکنم هیچ دینی گفته باشه جسد بفروشین:/ واقعا تو یک کشور اسلامی این رفتار خیلی زشته
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
ایا انسانیت است مردهای نازنین را تیکه تیکه کنن...ایا این درست است؟؟
ماگزیلا
ماگزیلا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
نازنین :| ؟
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
ما زمین شناسا تا معدن زیر زمینی ندیدم نمیفهمیدیم چقدر خفن و باحاله:)
ماگزیلا
ماگزیلا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
شما خودتونو وقف میکنین؟ :))
E_KHOSRAVANI
E_KHOSRAVANI
٩٤/٠١/١٢
١
٠
خیلی خوب بود و پر از تجربه های ناب((: کلی چیز یاد گرفتم مرسی
ماگزیلا
ماگزیلا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
:) خاهش میکنیم
Dr_Maliheh
Dr_Maliheh
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
با دیدن عنوان این مطلب و خوندن تیتر اول، خوشحال شدم که از بوی سالن تشریح رها شدم :) من هر دفعه می رفتم سالن تشریح -با عرض پوزش و گلاب به روتون- عق می زدم، از اعماق وجودم! :دی اما حقیقتا بعضی مواقع توی بیمارستان هم به همین اندازه بوهای بد میاد! :| اینم یکی از مشکلات دانشجویان پزشکی :دی خیلی خوب بود، ممنون :)
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
واقعا ؟!!! دفه اول شاید ولی هر دفه ؟! @_@
Dr_Maliheh
Dr_Maliheh
٩٤/٠١/١٤
٠
٠
:( واقعا! من به بو خیلی حساسم متاسفانه و سالن تشریح برام عذاب آور بود :"(
خاصـ استم
خاصـ استم
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
مرسی از کزارشتون
v-qavam
v-qavam
٩٤/٠١/١٢
٢
٠
همین الان به وصیتم اضافه میکنم این مورد رو :) تاثیر پذیری و جوگیری رو کیف میکنین ؟خخخ من که گوشت و جثه ای ندارم خو:/
ماگزیلا
ماگزیلا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
نباس چاق باشین ک :| خخخ
سحری :)
سحری :)
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
ما تو دانشکده مون یک جسد داشتیم ماشالا رو تخت جا نمیشد ! هیکل ورزشکاری ! مشخص بود بدنسازی چیزی کار میکرده ! بچه ها بهش میگفتن آرنولد :|
Mahboubeh-A
Mahboubeh-A
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
وااای !!
v-qavam
v-qavam
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
و آیا هیشکی نیس داستان دقت عمل و رقت عمل رو شنیده باشه؟ خخخ
سحری :)
سحری :)
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
اشناس ولی یادم نمیاد چیه :))))
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
-____- آقای قوام -____-
par!sa
par!sa
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
-__-
آشنا
آشنا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
به شدت ترجیح میدم ی کمکی به علم کنم تا به مورچه های گرسنه زیر خاک! و صد البته جسدم برنگرده به خاک......
ماگزیلا
ماگزیلا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
آخرش دوباره دفن میکنن اجسادو ! :)
Cold
Cold
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
این یکی از اون کارایی که همیشه دوس داشتم یه بار انجام بدم :))...ممنون
ماگزیلا
ماگزیلا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
نه دیگه! اونقدرام دوس داشتنی نیس خخخ قابل نداش :))
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
جسد ها زن و مرد داره؟؟
ماگزیلا
ماگزیلا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
داره! ولی 95 درصد مردن ! :) جسد خانوم خیلی کمه
h_looshi
h_looshi
٩٤/٠١/١٢
١
٠
حالا کافر چرا باید باشه !کافر مگه بدنش فرق داره!
سحری :)
سحری :)
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
برای اینکه مسلمان باید بلافاصله بعد مرگ به خاک سپرده بشه اما کافرا این الزام رو ندارن مثلا اجسادشونو ممکنه بسوزونن یا هر چی ... بعد ما اجساد اونا رو میخریم و تشریح میکنیم!
Farzane_v
Farzane_v
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
چون جسد فرد مسلمان باید زود دفن بشه فک کنم.
ماگزیلا
ماگزیلا
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
بدنش ک فرق نداره خخخ ! از لحاظ شرعی تا کافر هس اولویت با اونه
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
نه نه! من اصلا دل شو ندارمممم! خوب شد عکسا رو برداشتن. ما مثل شما بچه های پزشکی قلبامون قوی نیست آخه! :دی
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
عکس اتاق تشریح بود ;)
دکتر منتی
دکتر منتی
٩٤/٠١/١٢
١
٠
واقعن نمیشه کنار اومد :))) من نمیترسم از جسد ولی من رو محو خودش میکنه حتی یک عکس، نمیدونم چرا ولی ساعت ها منرو خیره به خودش میکنه، بنظرم بدن آدمی حرمت زیادی داره، و فقط همین جنبه و منظر علمی یا گاهی جنایی هست که شاید دلیلی باشه به تشریح اون، ولی واقعن آدم رو میگیره :)) اینش دلهره داره
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
یوهاهاهاها الان ترسیدین ینی ؟:دی :)
sin germany
sin germany
٩٤/٠١/١٢
٠
٠
باحال بود. خخخخخخ...بعضیاشو کاملا درک میکنم مث بوی فرمالین و اینا .....ولی سخت تر میدونی کیه؟؟ وقتی همه این عروق و اعصاب و رگو تو 4 حیوون مختلف یاد بگیری. که حالا استثنا هم دارن بعثیاشون. .البته کار شمام سختیای مخصوص خودشو داره و کاملا محترمه:)))))
Farzane_v
Farzane_v
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
من قبل از این که سالن تشریح بریم؛ اصلا تصور دیگه ای از جسد داشتم ولی بعد که رفتم واااقعا ترس نداشت فقط یکم بوی فرمالین اذیت می کرد....ممنون از گزارش خوبتون ....واقعا برام سوال بود که از کجا اینا رو میارن....از نظر احترام هم ما هر بار میریم واسشون فاتحه می فرستیم چون بالاخره انسانن و احترام باید بهشون گذاشت... وقف کردن جسد هم کار سختیه....کسی که این کارو می کنه قطعا روح بزرگی داره...
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
اینم خانم دکتر به عنوان شاهد عینی :)))
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
عجب گزارشی :) همون یه عکسش هم ترسناک بود :) ولی جالب بود. واقعا خوشحالم که در این رابطه یاد گرفتم. خصوصا اون جسد معلم ریاضی که خودش رو وقف کرده بود. دمش گرم. :) ممنون از شما. :)
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
:) خواهش ! ترسناک نبود که ؟ بود ؟ خخخ
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
نه اصلن :/ :))
n_nikbonyad
n_nikbonyad
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
جالب بود:) چند سال پیش یه مجله یه گزارش تصویری از این ماجرا کار کرده بود که اون دیگه واقعا ترسناک بود. همین یه عکس بس بود. مرسی از سوژه خوب و پرداخت خوبتون.
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
عکس بعدی یه نما از سالن تشریح بود چیز خاصی نبود :) خواهش ^____^
arwen
arwen
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
گزارشی خوفناک .خسته نباشید
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
:)
dr.maRYam
dr.maRYam
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
ممنون. گزارش خوبی بود.. ولی انصاقا دست زدن به جسد ترسش کمتر از دست زدن به بیماره!!
همتا
همتا
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
:) بیمار زنده اس آخه :دی
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
خب مثلا برا دانشجوهای خانوم جسد زن و برا دانشجوهای آقا دانشجوی مرد؟؟
شاهدخت
شاهدخت
٩٤/٠١/١٤
٠
٠
واسه ما که اینجوری نیس ... جسد همین جوریش کمه باز بیان تفکیک جنسیتی شم بکنن که دیگه واویلا میشه
par!sa
par!sa
٩٤/٠١/١٤
٠
٠
نه...95 درصد مرد.. برای همه
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠١/١٣
٠
٠
اخه دختر داییم که داشت عکس جسد تشریحشون رو به جمع نشون میداد تا من رفتم ببنم گفت عه نگا نکن ک جسدمون زن هستش:|||
par!sa
par!sa
٩٤/٠١/١٤
٠
٠
هست ولی خیلی کم :)
f_tasnim
f_tasnim
٩٤/٠١/١٤
٠
٠
ترسناک بود:| من دل این چیزا رو ندارم اصلا...
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠١/١٤
٠
٠
خخخ جالبه ک
par!sa
par!sa
٩٤/٠١/١٤
٠
٠
ترس نداش ک! اطلاعات عمومی بود فقط :دی
translator
translator
٩٤/٠١/١٤
٠
٠
خانم های محترم جسد های محترم تر خود را وفق بنمایید که لازمه :))))))))))))))))) گزارش جالی بود دوس دارم این چیزارو . مرسی
par!sa
par!sa
٩٤/٠١/١٤
٠
٠
شما خودت حاضری ینی؟ :دی قابل نداش :)
Vania
Vania
٩٤/٠١/١٤
٠
٠
شهرداری هم از هر موقعیتی استفاده میکنه واسه کسب درآمد!///...یه زمانی دلم میخواست برم توکار تشریح و حتی کار تو پزشکی قانونی..الان نمیدونم هنوز روحیه شو دارم یانه؟!.////.وقف هم خوبه ولی خب یه جوزیه..به نظرتون روحش عذاب نمی کشه تو اون مدت که جسدش دفن نشده؟ خداقوت واسه گزارش خوبتون
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١