نفس‌هایی که در نطفه قطع می‌شوند
گزارشی از سقط جنین غیر قانونی بیخ گوش خودمان

نفس‌هایی که در نطفه قطع می‌شوند

نویسنده : شنگرفی ها

 مریم نیک‌پور

نگاه نگرانش را به زن می‌دوزد. باید از شر این بچه راحت بشود. بچه؟! نه او یک لخته خون بیشتر نیست. خودش را برای لفظ بچه‌ای که در ذهنش نشست سرزنش می‌کند. لخته خونی که مهمان ناخوانده وجودش است جایی میان روزهای شلوغ او ندارد. هر از گاهی تردید چنگ می‌اندازد بر دلش اما...

 

|| سقط در یک ساعت!

* دخمه خارج شهر نیست. روی دیوارها هم خون پاشیده نشده است. یک مطب است عین  همه مطب‌های این شهر. زیادی هم شلوغ است. منشی اخم کرده‌ای دارد که به محض دیدنت سرتاپایت را برانداز می‌کند. می‌گوییم از خجالت‌تان در می‌آییم و با همین وعده می‌نشینیم تا بین مریض‌ها برویم داخل. بعد از یک ساعت و نیم انتظار پای‌مان به اتاق ماما می‌رسد. مشکلمان را می‌گویم ته آن هم اضافه می‌کنم: «هزینه‌اش اصلا مهم نیست، فقط می‌خواهیم هر چه زودتر از شرش خلاص شویم.» دکتر پاهایش را روی هم می‌اندازد و می‌گوید: انجامش می‌دهم اما اول باید یک سونوگرافی برایم بیاورید. راستی هفته چندم بارداری است؟! اگر جنین بزرگ باشد دیگر کار با آمپول و قرص راه نمی‌افتد. باید کورتاژ کنیم یا حتی زایمان!

دوستم با نگرانی می‌گوید کورتاژ را کجا انجام می‌دهید!؟

- همینجا

+ محیط استریل است!؟ اگر عفونتی پیش بیاید چی!؟

- معلوم است که هست، تا الان بیشتر از موهای سرتان مریض این‌جوری زیر دستم آمده. راستی نگفتید هفته چندم بارداری است!؟

به هم نگاه می‌کنیم و می‌گویم: دقیق نمی‌دانم؛ شاید هفته بیستم باشد.

سری تکان می‌دهد و همان‌طوری که با رضایت «خوبه‌ای» می‌گوید، سر حرفش را می‌گیرد: با قرص حل می‌شود. اما باید برایم سونوگرافی بیاورید تا دقیقا بدانم هفته چندم است. خانواده‌تان خبر دارند؟ شوهرت چی؟ می‌داند؟

برایش توضیح می‌دهم اگر خانواده بفهمند بیچاره می‌شویم چون بچه  از شوهرش نیست. راستش اصلا شوهر ندارد که بخواهد بچه از او باشد. 

کمی فکر می‌کند و می‌گوید: بهتر! اینجوری اگر مشکلی هم پیش بیاید کسی نیست که بخواهد یقه ما را بگیرد. دوست پسر پای خودش هم گیر است، خلاف کرده!

دوستم خیلی ترسیده است. می‌گوید: پاشو برویم معلوم نیست این‌ها چه کار می‌کنند. اگر بلایی سرم بیاید چه؟ من می‌نشانمش روی صندلی. صدایم را بلند می‌کنم و می‌گویم: نکنه می‌خواهی نگهش داری؟! اصلن نظرت چیه بریم دنبال سیسمونی؟

خودش را می‌اندازد لای حرفهای‌مان؛ ببین دخترم هزار نفر مثل تو این کار را انجام می‌دهند. جای هیچ نگرانی نیست. بعد نگاهی به من می‌کند و می‌گوید: برای مریضی که راضی نباشد هیچ کاری نمی‌کنم، وقت و حوصله سر و کله زدن هم ندارم اگر نمی‌خواهید همین الان بروید!

+ نه خانم دکتر تنها امید ما شمایید. خواهرم فقط یکم ترسیده همین. دوستم وسط حرفم می‌پرد و می‌گوید: اگر دیگر نتوانم بچه‌دار بشوم چی؟

- هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. امکان حاملگی‌های بعدی هم هست، یک مریضی بود، دوباره با فاصله سه ماه آمد پیش خودم برایش سقط را انجام دادم.

+ حالا چقدر برای‌مان آب می‌خورد؟

- اگر قرص باشد از هشتصد تومان شروع می‌شود تا یک و نیم، اگر هم کورتاژ بخواهید دو و نیم به بالا است. البته کسانی هستند که قرص را همینجوری می‌فروشند با سیصد چهارصد تومن ولی معلوم نیست قرصشان اصل باشد، اما قرص‌های ما اصل‌اند!

با خواهر فرضی‌ام می‌رویم تا با دوست پسر فرضی‌اش برای سقط جنین فرضی‌شان مشورت کنیم و دوباره مزاحم بشویم!

 

|| فقط یک لخته خون بود!

«هفته دهم متوجه شدم با یکی از دوستانم رفتیم پیش آن خانم» همینطور که با انگشت‌هایش بازی می‌کند این‌ها را می‌گوید. سارا دختر نوزده ساله‌ای است که در نوجوانی طعم گس سقط را چشیده است، او ادامه می‌دهد: اولش ترسیدم ولی چاره دیگری هم نداشتم.

+ سقط را چطور انجام داد؟

- با قرص 

+ چقدر هزینه کردی؟!

- چهارصد هزار تومن

سکوت طولانی‌ای می‌کند با سوال‌هایم انگار او را برده‌ام به دو سال پیش، حالا دیگر فقط با انگشت‌هایش بازی نمی‌کند، می‌توانم اضطراب را در همه رفتارهایش ببینم. پرسیدن دلیل سقط از دختری که بیشتر سوال‌هایم را با سکوت جواب می‌دهد، سخت‌ترین کار ممکن است اما او خودش مهم‌ترین سوالم را نپرسیده جواب می‌دهد.

- من فقط هفده سال داشتم. نگه داشتن یک بچه نامشروع برای یک دختر خیلی سخت است، باید قید خانواده‌ام را می‌زدم. حتی به خودکشی هم فکر کردم اما از آبروی خانواده‌ام می‌ترسیدم.

+ سقط را کجا انجام دادی!؟

- رفتم پیش یک خانم آرایشگر، چند قرص به من داد و گفت با فاصله زمانی مشخص آن‌ها را بخورم. تقریبا هشت ساعت بعد درد شدید و خونریزی داشتم. اما چون هفته‌های اول بود و جنین شکل نگرفته بود، سقط کامل در خانه انجام شد. 

+ بعد از شروع خونریزی نترسیدی؟! چرا به بیمارستان نرفتی!؟

- ترسیدم اما بیشتر از آن از خانواده‌ام می‌ترسیدم. آن روز رفتم خانه دوستم. وقتی متوجه درد شد، می‌خواست من را ببرد بیمارستان اما نگذاشتم. با افتادن جنین، خونریزی هم کم شد.

 

این‌ها تنها بخش کوچکی از صحبت‌های دختری جوان است که در نوجوانی  تجربه سقط‌ غیر مجاز را داشته است. هیچ معلوم نیست چند دختر دیگر در این شهر بدون اطلاع خانواده قرص‌هایی را مصرف کنند که نه تاریخ انقضای مشخصی دارند، نه توسط پزشکی متخصص تجویز شده‌اند.

 

|| سقط های غیر مجاز سبب نازایی می‌شوند

گذر از پیچ و خم‌های سقط غیر مجاز من ‌را نشاند پای صحبت‌های دکتر سمانه کهربایی (پزشک ماما و مسئول بخش زایشگاه بیمارستان مهرگان) ایشان طی ترسیم مسیری روشن ازسقط‌های غیر مجاز عواقب و مشکلات این سقط‌ها را برای‌مان شرح دادند در ادامه گفتگویم با ایشان را می‌خوانید.

+ سقط جنین چطور انجام می‌شود!؟

- سقط جنین روش‌های متفاوتی دارد از جمله کورتاژ، ساکشن، آمپول و قرص. اما این روزها سقط به وسیله قرص متداول‌تر است اکثرا این قرص‌ها را خیلی راحت از بازار سیاه تهیه می‌کنند .

+ بیماری داشته‌اید که بعد از مصرف این قرص‌ها، حالش بد و راهی بیمارستان شود؟!

- بله. اکثرا چون مریض دچار خونریزی می‌شود می‌ترسند و سریع به بیمارستان مراجعه می‌کنند، حدودا هشت ساعت یا بیست و چهار ساعت بعد از مصرف قرص‌ها با علائم خونریزی و درد شدید پیش ما می‌آیند و چون این علائم را دارند کادر درمان مجبور است آن‌ها را بستری کند. 

+ امکان دارد مصرف این قرص‌ها جان مادر را هم به خطر بیندازد!؟

- بستگی به سن حاملگی دارد، اگر این قرص‌ها در شش ماهگی به بعد مصرف بشوند مادر دچار خونریزی نمی‌شود و دوز قرص‌ها را خودسرانه بالا می‌بردند، آن وقت مریض دچار لرز شدید، تشنج، تنگی نفس و حالت غش می‌شود ولی در سن پایین حاملگی نه. اما اگر دارو تقلبی باشد یا تاریخ مصرف آن گذشته باشد، امکان دارد جان مادر هم به خطر بیفتد و سبب آسیب‌های جبران ناپذیری شود. البته در استفاده از آمپول امکان ایست قلبی هم وجود دارد.

+ چه مشکلی برای مادر بعد از سقط‌های غیر مجاز به وجود می‌آید؟

- معمولا این روش سقط بدون نظارت پزشک انجام می‌شود، کورتاژهای خشن به وسیله پزشک ناوارد، مصرف قرص‌ها با دوز بالا حتی سقط در سن کم، باعث نازایی می‌شود.

+ آیا امکان تهیه این قرص‌ها از داروخانه هست؟

- چند سال پیش داروخانه حلال احمر با دو نسخه از پزشک متخصص زنان و دو سونوگرافی معتبر این قرص‌ها را می‌داد ولی الان سخت گیری‌ها زیاد شده است و امکان چنین چیزی وجود ندارد. در حقیقت این قرص‌ها اصطلاحا قرص‌های بیمارستانی‌اند یعنی فقط در اختیار بیمارستان است و ما حتی اجازه نداریم قبل از بستری شدن مریض این قرص‌ها را تجویز کنیم. این قرص‌ها را هیچ وقت دست مریض یا همراهش نمی‌دهند.

 

|| آخرین تلخ حرف!

به گزارش محمد اسماعیل مطلق (مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت)، سالانه دویست و پنجاه هزار سقط غیر قانونی در ایران انجام می‌شود. سقط‌هایی که در پی آن هزاران زن ایرانی تا پای مرگ پیش می‌روند. عملی تاسف بار و قبیح که نه تنها بار شکستن تابوها را هم به دوش نمی‌کشد بلکه حرام دین، شرع، عرف و خلاف قوانین کشور است.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
جالب بود/ممنون از گزارش
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
خاهش میشه خوشحالم که از نظرتون جالب امده:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٧
١
٠
:) گزارش خوبی بود ! نکه مجردم ، چشمو گوشم وا شد ، مرسی بابت این همه اطلاعات مفید ! عالی بود
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
خواهش میشه
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٧
١
٠
من به همه ی پسر های جامعه پیشنهاد می کنم ، اصلا به دنبال دوست دختر و این حرف ها نرن ! یه وخت شیطون گولتون می زنه ، بعد... ! بعد گذر آدم به این مراکز میوفته ! بعد می بینی جون دختر مردم به خطر افتاد ! خلاصه اگه آمپرتون چسبیده به سقف بدنتون ، برین زن بگیرید ! و اگه رفتین زن بگیرین بهتون ندادن ، برین شنا کنید ! اونقدر که دیگه حال راه رفتن هم نداشته باشین ، اگه پول شنا نداشتین ، دوش آب سرد بگیرید !
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
منم همینا که اقای بهمنی گفتن اقا نرین دنبال این چیزا دیگه!
imanhkt
imanhkt
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
ما که خونمون دوش هم نداره :D
گلنار
گلنار
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
اشکمون رو در آوردی ا ! ا .....
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
:) ! دی ! ایمان خدا خفت نکنه !
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
:) ! ولی وجدانن جذاب بود ! سپاس از شما خانم نویسنده
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
خستگیمون در رفت با کامنتهای شما!:) تشکر:)
imanhkt
imanhkt
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
موضوع خوبی رو انتخاب کردید ... متن هم که عالی بود ... موفق باشید
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
خیلی ممنون از اینهمه لطف:))
شنگرفی ها
شنگرفی ها
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
خخخ ممنون از توجه به مطلب
E_Azari
E_Azari
٩٤/٠١/٠٧
١
٠
چی بگم ... بیشتر از جالب بودن، ناراحت کننده بود :/
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
بله واقعن این مسایل درد اوره
Mahboubeh-A
Mahboubeh-A
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
وااااااااااااای !! / خسته نباشین :)
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
یک دنیا تشکر محبوبه جان:))
Farzane_v
Farzane_v
٩٤/٠١/٠٧
١
٠
چقدر تلخ.........خیلی خوب نوشته بودی....
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
تشکر نظر کارشناسی بده خانم دکترمون!
par!sa
par!sa
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
جراتی دارینااااااااااا میرین اینجورجاها
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
خخخ راستش خیلی خوفناک بودش!
فائزه
فائزه
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
دقیقا منم می خواستم همینو بگم!خیلی ترسناکه...
Mahziar
Mahziar
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
خوبه كه دنبال گزارش منشوري رفتيد ، خيلي ازين موضوعا تو كشور ما تابو هست و جزء خطوط قرمز شناخته ميشه ، مرسي از گزارشتون .
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
خاهش میکنم خوشحالم که خوشتون امده:))
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠١/٠٧
١
٠
بیشتر به حال اون پسرایی افسوس میخورم که بعد ازین ماجرا خوذشونو کنار میکشن و بیشتر تر به حال دخترایی که اجازه میدن راحت..............چی بگم والا این چیزا تو کشور ما از اول بوده و تمومی هم نخواهد داشت. حدااقل تا وقتی که ظرایط ازدواج آسان برای جوونا مهیا نشه.:((((
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
١
٠
شاید ارزوی محالی باشه اما امیدوارم که این مسایل کمتر بشه و حتی نباشه اصلن!
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠١/٠٧
٠
١
فک نکنم به کلی محو شه چون اینچیزا همیشه بوده دیگه فکرم نکنم درست بشو باشه
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
راستی گزارش خوبی بود ممنونم بخاطر زحماتتون :)
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
تشکر:))
فائزه
فائزه
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
واقعا جالب بود...خیلی ممنون^_^
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
:))
neyosha
neyosha
٩٤/٠١/٠٧
١
٠
هوووم جرات داریاااا.... چه ترسناک:( .. تشکــــــــرات واس گزارش خوبتوووون :))
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
خیلی تشکرات بیشتر از شما:)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
اصلن نمیدونم چی بگم :(
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
اوه راستی عجب جراتی داشتینا....من یکی که بهش فکرم میکنم مو به تنم سیخ میشه.... واقعا مرسی بابت گزارش....حقیقت خیلی زیاد تلخیه :((
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
اره خیلی خیلی تلخه!
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
:(....در اوجه اینکه بسیار ناراحت کننده بود...از مریمی کمال تشکر رو دارم..خیلی جرات میخواد گرفتن اینچنین گزارشی...ایبل..:)...کاش برسه روزی که هیچ نطفه ای خفه نشه..:(
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
کاش برسه اون روز خواهش میکنم
همتا
همتا
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
یه بار سر همین قضیه نزدیک بود تو کلاسمون دعوا بشه ! :\ دستتون درد نکنه مرحبا به شما :)
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
چرا دعوا!؟
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
برای چی دعوا؟
مهتاب
مهتاب
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
خب خب من اومدممممممم(((:....در کنار پیشنهادات مفید آقای بهمنی(((: خیلی خوبه که هم چنان که سیاست های تنظیم خونواده رو تغییر دادن تا جمعیت افزایش پیدا کنه، یفکری هم بکنن تا اطلاعات افراد خصوصا نوجوونا افزایش پیدا کنه و حداقل هر کسی به هر علتی دست به کار نامشروعی زد این چنین عواقبی نداشته باشه
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
با مهتاب موافقم اموزش و ترسیم یک مسیر روشن خصوصا برای نوجونها خیلی لازمه!
arwen
arwen
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
آموزش لازمه عزیزم اما فرهنگ سازی هم لازمه متاسفانه وقتی سریالهای مورد علاقه مردم ما فاطیما گل و حریم سلطان ها میشن جوونها و نوجوانهامون هم راه به خطا میرن چون شش روز عید رو که تا امروز تعطیل بوده پای سریالهای شبکه های ... نشستن به لطف برنامه های مفرح صدا و سیما احتمالا بقیه سال و بقیه تعطیلات هم همینه و باور کنید که این هم یکی از مشکلاته
مهتاب
مهتاب
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
دستتونم درد نکنه مریم خانوم و همکاراشون بخاطر این گزارش(:
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
خیلی خیلی تشکر:)
مهتاب
مهتاب
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
یه مسئله دیگه که همیشه ذهنمو درگیر کرده اینه که...( یوقت فکر نکنین دارم از این قشر طرفداری میکنماااا نههههه، چون کسایی که سقط جنین انجام میدن هیچ وقت هدفشون خیر نبوده و فقط بفکر پولشونن)....اما اگه کسی نباشه که این جنینای نامشروع رو از بین ببره تکلیف اون بچه ی حروم زاده ای که متولد میشه و هیچ گناهی نداره چیه؟!
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
اتفاقن امروز داشتیم راجب همین صحبت میکردیم ولی واقعن کی جوابگوی اسیبی که به اون زن زده میشه اسیب روحی و جسمی جبران ناپذیری که...
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
خیلی خیلی گزارش حرفه ای و جذابی بود... دغدغه های شما واقعا ارزشمنده... ممنونم از زحمتی که کشیدید، خداقوت :-))
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
کامنتتون خستگی از من گرفت یک دنیا تشکر:))
شکیبا مهرگان
شکیبا مهرگان
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
گزارش غم انگیزی بود. به نظرم این بچه های هنوز تشکیل نشده بهتر است که سقط شوند. چون هیچ آینده ای نخواهند داشت. البته که کسی حق سلب حیات از یک انسان را ندارد. اما این حق را هم ندارد برای خوش گذرونی های خودش یک انسان به وجود بیاورد که هیچ پشتوانه و آینده ای ندارد. نکته ی بعد اینکه موانع را بر سر ازدواج ایجاد کرده اند. مشکلات بیکاری و خیلی چیزهای دیگر. حالا از جوان ها می خواهند خویشتن داری کنند.و از کارهای حرام دوری کنند. دخترهای نوجوانی که قربانی می شوند و زندگی شان را به خاطر یک اشتباه از دست می دهند.دخترهایی که در ایران به خاطر مسئله های این چنینی خودکشی می کنند. و اگر به جای اینکه پدر و مادرها همیشه به نواجوان هایشان امر و نهی نمی کردند. و نمی گفتند: این کار را نکن. چون حرام است، دلیل حرام بودن و عواقب آن را شرح می دادند. اگر پدرو مادر های همیشه سنتی این چیزهارا به بچه هایشان یاد می دادند و سعی می کردند با آنها دوست باشند، الان اینجا آمار سقط جنین نامشروع و دخترهای طرد شده از اجتماع، انقدر بالا نبود.
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
با شما کاملا موافقم خانه باید امن ترین جای ممکن باشه
arwen
arwen
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
واقعا تاسف اوره اما شاید بهتر باشه چنین بچه هایی سقط بشن چون پدر که قبولشون نمیکنه مادرشون هم که در جامعه دچار هزار مشکل میشه پس اصولا میان از شر این بچه خودشون رو خلاص میکنن و بچه بیچاره از پرورشگاه سر در میاره بعدشم که خدا عالمه
Cold
Cold
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
خیلی خوب بود...خیلی خوب بود...امیدوارم گذر هیچکس به این مراکز نیافته...ممنون :)
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
تشکر:))
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
همه این روشها خوبه.
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
سلام: گزارشی متفاوت بود.خیلی متشکرم.امام از ندانم کاری عده ای.ما خودمان برای خودمان مشکل ایجاد میکنیم و عده ای هم ازآن سوء استفاده میکنند.سپاسگزارم.دلتون شاد.
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
منم مچکرم بله کاملا درست میگید امان از ندانم کاری هایی که باعث پشیمونی های بزرگی میشن!
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
سلام:زنده باشید.سپاسگزارم ازشما.ببخشیدازاشتباه تایپی.امان راامام نوشتم.ایزدسبحان یارتان
arwen
arwen
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
ندانم کاری مشخصا از بیخبریه خیلی ها دیگه به بی بند و باری عادت کردن متاسفانه
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
سلام: بله متأسفانه.وترک عادت موجب مرضه.خیلی سخته که بخوای اونجورآدمها را تغییربدی.متشکرم ازنظرتون.ایام بکام
خاصـ استم
خاصـ استم
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
:((( .... جمله ای نمیچرخه واقعا به ذهنم و زبونم... فقط میتونم بگم ، خدایا عاقبت مارو ختم به خیر کن تو این اوضاع و بین این مشکلات... متشکرم از شما خداقوت
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
خیلی ممنونم:)
arwen
arwen
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
گزارش تلخ از حقیقتهای جامعه چیزایی که اگر تو خیلی رسانه ها حرفی ازش زده بشه کلا میزنن زیرش که اصلا وجود نداره تو کشور ما ازدواج سفید نداریم رابطه نامشروع نداریم سقط جنین تو دبیرستان نداریم و با همین نداریم ها خودمان رو از فکر کردن به راه حل خلاص میکنیم مرسی از مطلب خوبتون
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
چی بگم دعا کنید از بین بره اینجور چیزها کم بشه جوونهامون با ندانم کاری خودشون وسط بلا نندازن
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
مریم نتیجه زحماتت خیلی خوب و خوندنی از آب در اومده =)))))))))))))) آورین! آورین!
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
خیلی ممنون همدس جانم:))
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٤/٠١/٠٨
١
٠
مرسی از گزارش شجاعانه تون . اما دو نکته در مورد نظر بچه ها ! یکی اینکه مشتری این کار فقط از روابط نامشروع نیست و تعداد زیادی از متاهلین در دوران عقد هم مجبور به این عمل می شوند.اما نکته دوم اینه که مشکل امروز ما سخت بودن ازدواج نیست ! تنوع طلبی و بی غیرتی جوونای ماست که هیچ ربطی به سختی و آسونی ازدواج نداره !
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٨
١
٠
و البته دسته دیگه از متاهلین که بنا به هر دلیلی بچه را نمیخواهند ولی واقعن چرا سقط های غیر مجاز در حالی که سلامتیشون بدون هیچ تضمینی در دست کسایی میدهند که هیچ تخصصی ندارند قرصهایی که از بازار سیاه تهیه میشه اگه یک درصد این قرصها تاریخ انقضاشون گذشته باشه یا تقلبی باشه چی میشه؟
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠١/٠٩
٠
٠
هفته بیستم یعنی جنین حدودا 5 ماهه! اون که هم نبض داره هم اعضای داخلیش شکل گرفته! چجوری با قرص سقط میشه؟؟؟
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٩
٠
٠
این بنده خدا اصلن متخصص نبود یک چیزی داشت واسه خودش میگفت!مصاحبه با خانم دکتر که رفتیم میگفتن این رقصا باید زیر ده هفته باشه وگرنه فقط باعث خونریزی میشه همین!اینها این قرصها را میدن مریض دچار خونریزی که شد میترسه میاد بیمارستان اونحا کورتاژ میکنن!جالب اینجاست که با کمال ادعا میگفت اصلن یکنفر بعد سه ماه دوباره امده براش سقط انحام بدم ولی با خانم دکتری که مصاحبه کردیم گفت حرف بیخودی گفته هشتاد درصد این سقط ها حداقل تا یک سال جلوی بارداری میگیره و خیلی ها دچار نازایی میشن کلن!
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٩
٠
٠
قرص ها
ghodsi
ghodsi
٩٤/٠١/٠٩
٠
٠
سلام و خدا قوت! خانم نیک اصلا بهتون نمی‌خوره همچین گزارش‌هایی تهیه کنید! من که به شخصه دم مطبی که بچه سقط می‌کنه از هوش می‌رم... والا!!
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٩
٠
٠
سلام و تشکر!چیزی نبود که اقای قدسی یک مطب بود همش!شما مگه سرمامیخورید پیش دکتر نمیرید!؟مطبش ترسناکه!؟تازه میخاستم جاهای دیگه هم برم ولی هم به دلیل کمبود وقت و هم اینکه اخر سال این گزارش تهیه شد فرصت نشد.البته منم از اونهایی ام که خون میبینم از هوش میرم ها!
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠١/١٠
٠
٠
واقعا عجب موضوع جذابی و عجب گزارشی! دست مریزاد :)
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/١١
٠
٠
لطف داری محدثه جان!تشکر:)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠