حیف است ایران غمگین باشد

حیف است ایران غمگین باشد

نویسنده : aban_y

دیروز رده بندی شادترین کشورهای جهان را خواندم ما با چند کشور چاد، هائیتی، مونگیلا و مجارستان با امتیاز 61 در رده 107 قرار داریم.

ابتدا باید بگویم این نظرسنجی برمبنای پرسشنامه « 2014 Gallup Positive Experience Index» که به تازگی منتشر شده صورت گرفته و در آن از 1000نفر در هر کشور 5 سوال درباره احساس آن‌ها نسبت به روز گذشته پرسیده شده که این سوالات درباره خندیدن یا لبخند زدن، استراحت کافی و مناسب و رفتار محترمانه با آن‌ها بوده است.

بیایید این عوامل؛ نوع سوالات، روش آمارگیری، نمره دهی، معیارهای مد نظر، زمان پرسش و دیگر موارد را در نظر نگیریم، ما همیشه با وجود داشتن غنی‌ترین فرهنگ‌ها، جشن‌های سنتی و باستانی، داشتن کامل‌ترین دین، اعیاد مذهبی و معجزه کلام؛ قرآن، همیشه در رده‌های خیلی پایینی قرار داریم.

بی نهایت دلیل می‌توان بیان کرد که چرا این وضعیت این طور است، سوالم این است که چه قدر خودمان می‌توانیم بر روی این آمار تاثیر بگذاریم؟! چه قدر خودمان فرهنگ شاد زیستن و شاد بودن را می‌شناسیم و به آن احترام می‌گذاریم و چه قدر از ما بنا به دلایل و بهانه‌ها که خیلی از آن‌ها جای بحث و جدی گرفتن دارند، این فرهنگ را نادیده می‌گیریم و یا زیر پا می‌گذاریم. ما افسرده‌ترین جوانان دنیا را داریم! این وحشتناک است، می‌دانم می‌توانید تصور کنید چه عواقبی خواهد داشت!

غم، ناراحتی، درد، نداری، فقر، بیماری، مرگ، افراط در سوگواری‌های مذهبی، مشکلات اقتصادی، عاطفی، اجتماعی،خانوادگی و تحصیلی و... کمبود برنامه‌های شاد و روحیه دهنده در رسانه ملی، مطبوعات، سینما، اختصاص ندادن بودجه برای کارهای فرهنگی مانند: برگزاری مراسم سنتی، اعیاد مذهبی و ساخت برنامه‌های شاد، داشتن باورهای غلط و رسوم نادرست و... هزاران علت دیگر همه تاثیر گذارند، خیلی از این موارد در کشورهای دیگر هم دیده می‌شود، ولی بعضی از آن‌ها فقط در ایران است، این همه نوشتم که بگویم با احترام از شما می‌خواهم هر چه سهم شما از شادی است  به «درستی» پرداخت کنید.

حیف است ایران اینقدر غمگین باشد.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
mojtaba_a
mojtaba_a
٩٤/٠١/٢٤
٠
٠
مشکل این جاست که خیلی چیزا رو بی دلیل به خودمون سخت می گیریم و باعث می شه غمگین باشیم
aban_y
aban_y
٩٤/٠١/٢٥
٠
٠
مشکل از خیلی جاها،کم کاری و کم لطفی و .... هم زیاده،ممنون بابت حضورتون :)
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٤/٠١/٢٤
٣
٠
و شاید یکی از بیشمار دلایل برای شاد نبودن، ترویج "غم پرستی" و "غم اندوزی" در کشور ماست! کشوری که به هر مناسبت غمگین، مناسک میسازه و برای مناسبتهای شاد دستشو میزنه زیرچونه ش و هاج و واج می مونه و بلد نیست چه باید بکنه!؟ ... کشوری که در اون به غم بیش از شادی بها داده شده و غم بیش از شادی موردتایید همگانیه و مهمتر از همه نوع آموزه هایی هست که به خورد اهالی این کشور داده میشه و آدمها رو "غمگین" می پسنده و سختگیر و پر از تعارف و تکلف و برای آزادانگی ها تعریفی نداره! پس بازم هرچی از شاد بودن بنویسن و توصیه کنن، دلایل برای "غم افروزی" بازم بیشتره!
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠١/٢٤
١
٠
موافقم... و بقیه حرفامو قورت میدم... این قصه سرِ دراز داره.. :-)
aban_y
aban_y
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
اوهوم،خیلی از افراط و تفریط ها باعث تضعیف روحیه مردم میشه بخشی از افسردگی و ناهنجار های اجتماعی هم میتونه نتیجه چنین کار هایی باشه،ممنون :)
r_zeyghami
r_zeyghami
٩٤/٠١/٢٤
٠
٠
من همیشه با همه این بحث رو دارم که چطوریه برای محرم و صفر بلدیم قدم به قدم خیمه بزنیم و عزاداری کنیم اما همین تولد حضرت زهرا رو یک در هزار نفر هم مولودی و جشن نرفتیم.کلا ما دنبال غصه میگردیم حدیث داریم که تو شادی های ائمه شاد باشیم و تو غصه هاشون ناراحت اما حیف که گوش ما بدهکار نیست
aban_y
aban_y
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
بعله این یکی از چیزهایی هست که خیلی در موردش بحثه،ممنون،:)
R_ghazi
R_ghazi
٩٤/٠١/٢٤
٠
٠
اره واقعا درست ميگيد.
aban_y
aban_y
٩٤/٠١/٢٦
١
٠
ممنون بابت حضورتون
h.naderi
h.naderi
٩٤/٠١/٢٥
٠
٠
حیف ایران است
aban_y
aban_y
٩٤/٠١/٢٥
٠
٠
بله درسته
رویا خانوم
رویا خانوم
٩٤/٠١/٢٥
٠
٠
از نظر بالاسری ها حیف است ایران شاد باشد :| شب سال تحویل ایران نبودم اما داشتم یکی از شبکه های ایرانی رو نگاه میکردم. عده زیادی با لباس مشکی! رفته بودن سر خاک شهدای گمنام یکی هم داشت نوحه میخوند و ملت هم زار زار گریه :| یا مثلاتاسوعا و عاشورا دو روزه. مردم ما چهل روز عزاداری میکنن :| یا سه تا دهه فاطمیه پشت سر هم :|احترام خوبه. حرمت نگه داشتن هم خوبه. اما چقدر دیگه؟ هفته آخر اسفند تمام احمدآباد رو پرچم سیاه زده بودن. قلب آ؛دم میگرفت سر سال نو :| داریم ازونور بوم میفتیم دیگه
aban_y
aban_y
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
یاد کردن از رفتگان، شهدا و به یاد آن ها بودن خیلی محترمه ولی باید در قالب و چارچوب درست و اصولی باشه و سعی بشه در این امر زیاده روی نشه،ممنون
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠١/٢٥
١
٠
از خیلی ها این جمله رو شنیدم که ایران یکی از غمگین ترین کشورهای دنیاست! هرکشوری با توجه به فرهنگ و... تعریف خودش رو از شاد بودن داره!نمی دونم باید به این رده بندی و معیارش و سوالاش تا چه حد اعتماد کرد! نمیگم که کشورمون گل و بلبله و همه شادن. اما لااقل به عنوان یک جوون در طول روز توی چهره دوستام و اطرافیانم این همه بدبختی و غم رو نمی بینم...حتی اگه اتفاق تلخی افتاده باشه چند دقیقه بعد شبکه های اجتماعی پر میشه از جک و مطالب طنزِ مربوط به اون اتفاق! کدوم کشور دنیا تا این حد طنزپردازن؟؟!! من که نمی تونم زیاد به این رده بندی اعتماد کنم!
aban_y
aban_y
٩٤/٠١/٢٥
٠
٠
درسنت ولی باید بدونی که این آمارگیری ،جهانیه پس نمی تونه استاندارد های هر کشوری رو در خودش داشته باشه،در مورد طنز پردازی بعله ایرانیا خیلی خوب بلدن،اما خیلی از این طنزا تلخه،بده و ناشی از یک سری کمبود و مشکل هم هست، از بالا اگر نکاه کنید این موضوع رو متوجه می شید،ممنون بابت حضورتون :)
aban_y
aban_y
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
*درست
bano iran zamin
bano iran zamin
٩٤/٠١/٢٥
٠
٠
من فقط میتونم بگم انسان تنهایکبارزندگی میکنه وبایداززندگیش لذت کاملوببره درسته که سختی هابعضی مواقع باعث میشن قدرلحظات خوشمونو بدونیم ولی هرکسی میتونه توزندگیش سرشارازخوشی باشه تنها بایدخودش بخوادقرارنیست کل دنیاباب میل ما باشن تنها کافیه مااونطورکه دوست داریم زندگی کنیم وبه حرفای زودگذر دیگران اهمیتی ندیمممممممممممم همینننننننننننننننننننننننننننننن باورکنیداونموقع میشیم شادترین کشوردنیاااااااااااااااااااااا
aban_y
aban_y
٩٤/٠١/٢٥
٠
٠
این بیشتر میشه به زندگی شخصی تعمیم داده بشه، یکی از داشتن یک روحیه قوی و نشاط برای زندگی کردن این هست،ممنون بانو ایران زمین :)
aaasaeid
aaasaeid
٩٤/٠١/٢٥
٠
٠
من به عنوان یه جوان ایرانی اعلام میکنم که خیلی شاد هستم .خخخ
aban_y
aban_y
٩٤/٠١/٢٦
٠
٠
خدا رو شکر :)
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١