من و اژدهای ازغد یهویی
از رد پای اژدها تا بهشت بام طرقبه

من و اژدهای ازغد یهویی

نویسنده : درنانهنگ

 اژدهایی عظیم الجثه و سنگین را تصور کنید که مانند لودر از روی کوه‌ها عبور کرده و محافظ گنج تاریخی است! ما به دنبال پیدا کردن این اژدها از «آغل زری»(1) گرفته تا «گنج حسن شلجمی»(2) و «گورستان گبری‌ها»را جست وجو کردیم اگر می‌خواهید این مکان‌ها را بشناسید و با چشم خود رد پای اژدها را ببینید این گزارش را ازدست ندهید!

 

|| رد پای اژدها بیخ گوش طرقبه!

در دامنه کوه‌های بینالود، خطی از علف‌های عجیب به طول 9 کیلومتر کشیده شده است. حتی حیوانات هم علف‌ها را لب نمی‌زنند و یا با اکراه می‌خورند، این مسیر عجیب همان رد پای اژدهاست که به روستای ازغد می‌رسد، این روستا مسجدی با قدمت بیش از هزار سال دارد. سینه به سینه نقل شده است که اژدها از گنج زیر مسجد محافظت می‌کند و حالا برای کشف راز این اژدها به روستای ازغد سفر می‌کنیم، سید علی غفوری از اهالی روستا در طول مسیر ما را همراهی می‌کند. 

(در تصاویر مسیر گذر گاه اژدها قرمز شده است)

 

|| خرج مسجد، زیرِ مسجد!

بی شک یکی از شاهکارهای معماری طرقبه مسجد ازغد است. بنایی که طول و عرضی تقریبا برابر با خانه کعبه دارد و بدون هیچ خطایی در راستای قبله ساخته شده و 12ستونِ آن نشان از 12 امام معصوم است. 

(تصویر درب ورودی مسجد)

(این‌ها کتیبه‌های تاریخی ست که روی در و دیوار و ستون‌های مسجد جا خوش کرده‌اند) 

نزدیک اذان مغرب است در کوچه‌های روستا به دنبال نشانه‌هایی از اژدها می‌گردم که با حبیب الله حمدی هم صحبت می‌شوم.

+ تا امروز کسی اژدها را دیده است؟

- بله، آن قدیم شکافی بین دیوار مسجد و حوزه علمیه بود و مرحوم میرزا عباس غفوری در همین محل مغازه داشت. نزدیک ظهر می‌بیند اژدها از شکاف بیرون می‌آید، میرزا عباس شروع به صدا کردن اهالی که آن‌جا بودند می‌کند که اژدها بعد از شنیدن سر و صدا بر می‌گردد و زیرِ بنای مسجد خودش را ناپدید می‌کند. بعد از آن واقعه، طی مرمتی شکاف را بستند.

سید علی غفوری به جمع ما اضافه می‌شود، او ضمن تایید حرف‌های حبیب‌‌الله حمدی ادامه می‌دهد که از گذشته می‌گویند «خرج مسجد زیر مسجد» آن زمان که درب مسجد را دزدیدند (3) از میراث فرهنگی آمدند و زیر مسجد را گشتند، حال آن‌که چیزی پیدا کردند به ما اطلاعی ندادند.

+ شما زیر مسجد را دیده‌اید؟

- بله، کف مسجد توسط تیرهای چوبی پوشیده شده است، ادامه ستون‌های مسجد بر روی سنگ‌های تراش خورده‌ای قرار گرفته است، بنابر این زیر مسجد مانند راهرو خالی است .

 

|| وقتی که از جن ترسیدم!

در کنار مسجد، حوزه علمیه است و روبروی آن کوچه‌ای دو متری دیده می‌شود که حمام قدیمی روستا در آن قرار دارد، سید غفور شب قبل گفته بود معمولاً جن‌ها در حمام‌های قدیمی پرسه می‌زنند، هوا گرگ و میش است، وارد حمام می‌شوم، پستوها کاملاً تاریک است و صدا می‌پیچد! دلهره‌ای عجیب گرفته‌ام و ناخودآگاه می‌لرزم و به عکسی از این قسمت کفایت می‌کنم!

 

گورستان گبری‌ها!

در مورد گبرها و آیین آن‌ها هیچ کتاب مستقلی وجود ندارد و از آن‌ها تنها نامی باقی مانده است، هر جا قبرستان و آرامگاهی از تاریخ باستان با نام و رسم وجود دارد، به نام گورستان گبری‌ها معروف است و در این قبرها افراد با لباس و وسایل زندگی خود دفن هستند. در اطرف روستای ازغد گورستان‌های متعددی است که یکی از آن‌ها به «قبرستان گبری‌ها» معروف است. 

 

|| گنج حسن شلجمین!

روز دوم به جهت این‌که سریع‌تر اژدها را پیدا کنیم برادرم؛ بهنام نیز با ما همسفر می‌شود. یک کیلومتر بالاتر از مسیر اژدها روی کوه‌ها، تخته سنگی نظرم را جلب می‌کند، بعد از پرس‌و‌جو، محلی‌ها گفتند محل دفن حسن شلجمینی است، سید حسن فغانی از اعضای شورای اسلامی ازغد می‌گوید: روزی مرحوم حسن شلجمینی مشغول شخم زدن زمین خود با گاو آهن بوده که سرِ شیار گاو آهن به گنجی گیر می‌کند، حسن بعد از پیدا کردن گنج آن را خرج امور خیر می‌کند.

در حدود هشت سال پیش مسئول تقسیم آب روستا (میر آب) در حال رفتن به سمت جوی می‌بیند یک دستگاه لودر و کامیون در نزدیکی قبر حسن توقف کرده است، به هنگام بازگشت متوجه می‌شود قبر را سرقت کرده و خاک‌های اطرافش را کاملاً شخم زده‌اند بعد از آن مردم سنگی نمادین در محل خاکش قرار می‌دهند.

 

|| غول‌چنار!

روبه روی مسجد، حسینیه و مجاور آن دو چنار غول آسا قرار دارند، یکی از آن‌ها تو خالی است که داخل آن قدیم کفاشی می‌کردند و چنار دیگر به‌طرز جالبی نصفش درون دیوار حسینیه است.

 

|| ملاقات با اژدها!

بومی بودن این جسارت را به من داد که رد اژدها را از کوه‌ها گرفته تا زیر مسجد ازغد جست‌وجو کنم، اژدهایی که به تصور اهالی ماری بزرگ بوده آن‌قدر که جای پای آن دامن کوه‌ها را نقاشی کرده است، آغل زری یا غار زری در مسیر جاده حصار به سمت ازغد است، احساس می‌کنم پازل گمشده این راز را می‌توانم آن‌جا پیدا کنم.

فراموش نکنید که گذر گاه اژدها پلی به سوی ماجراجویی است، و برای شما لذت ملاقات با اژدهای طبیعت و شیرینی میراثی ماندگار را به ارمغان می‌آورد.

 

|| نقشه سفر:

*برای مشاهده عکس با کیفیت بالاتر، روی عکس کلیک کنید

=============== 

1) آغل زری : غاری در مسیر روستای حصار است .

2) گنج حسن شلجمی : گنجی که توسط حسن شلجمینی پیدا شد 

3) رجوع شود به قائله سرقت درب مسجد ازغد. لینک خبر از این‌جا

* گزارش‌های قبلی جیم از منطقه طرقبه: 

 از دره ارغوان تا آغل جن‌ها! /گزارشی از (علیرضا خورسندی- بهمن بهمنی) این‌جا

 ماشین، ازغد، طبیعت بکر؛ حرکت / گزارشی از محمد حسین وکیلی این‌جا

* با تشکر از آقایان: سید علی غفوری، سید حسین حسینی، آقای غلامی، سید ابوالقاسم فغانی، حبیب الله حمدی، خانواده محترم کفیلی، سید حسن فغانی... و همچنین شورا، دهیاری، پایگاه مقاومت بسیج و تمامی اهالی خونگرم ازغد که در تهیه این گزارش ما را یاری کردند.

بهمن بهمنی/ 29 اسفند93

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/٠٦
١
٠
چه جالب بود..معلومه حسابی زحمت کشیدید..خدا قوت هم به شما هم به بچه های پشت صحنه :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
ممنون :)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠١/٠٦
١
٠
باید حتما اینجا رو برم از نزدیک ببینم، همین امسال؛ همین ایام تعطیلات نوروز! مرسی از گزارش منحصربفرد شما جناب بهمنی :-))
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
:) مرسی از شما
mr.mohammad amin
mr.mohammad amin
٩٤/٠١/٠٦
١
٠
خیلی عالی بود:))))
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
قربونت عزیز :)
حاج بهنام
حاج بهنام
٩٤/٠١/٠٦
٠
١
سلام حاج بهمن خداقوت برادر ... وقت بخیر منم بهنام چرا از پدر تشکر نکردی!!!! اسم مارم مییاوردی !!! ایول داش مطلب حرف نداشت . با تشکر حاج بهنام
درنانهنگ
درنانهنگ
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
:) ! با تشکر از پدر گرامی که همواره تا آخرین روز با ما بود :) ! فکر کنم حذف شده ! از همینجا از همه ی عزیزان تشکر می کنیم ! بهمن
مرتضی هنرمند راد
مرتضی هنرمند راد
٩٤/٠١/٠٦
١
٠
خیلی عالی بود بهمن واقعا خوب و زیبا نوشته بودی.معلوم زحمت کشیدی براش میدونم گزارش اینجوری نوشتن سخته
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
:) مرسی
Farzane_v
Farzane_v
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
چه جالب:)) ممنون از زحماتتون
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
قربان شما :)
s_mostafa_b
s_mostafa_b
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
مرسي جناب بهمني:))
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
قربان شما :)!
ali_sh
ali_sh
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
چ هیجاناک:))
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
مرسی رفیق :)!
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
اول از همه یک خداقوت حسابی گزارش خوبی بود و یک سوال این وجود ازده ها یک باور مردمی بین مردم اونجا!؟از کجا نشات گرفته؟!مردم فکر میکنند ازدها براشون فایده ای داره یا باورهای خرافاتی راجب اون دارن که بهشون اسیب میزنه یا باورهایی مثه مقدس بودن و اینهام دارن؟!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
١
٠
اژدها رو مردم ازغد باور کردن ،و حتی جالبه وقتی ازشون پرسیدم که آیا شما بچه هاتون رو از اژدها می ترسونید ، همه می گفتن نه! اژدها رد پاش هست ، و نظر من اینه که اژدها محافظی از میراث مسجد ازغد هست ، زمان های قدیم برای اینکه کسی زیر مسجد رو نکنه ، محافظ مسجد رو اژدها می دونستن.
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
چه عقیده ی قشنگی..و قشنگ تر از اون اینکه بچه هاشونو نمیترسونن..خیلی خوبه :)
m-nik110
m-nik110
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
چقدر این مسجد جالبه حتمن باید یکبار اونجا برم!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
حتماً برید ، :) ! زیباست ! طبیعتشم زیبا هست !
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
الان چی شد:/
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
از جایه دهنو شما میتونید اثار باستانی (نقاشی) مشاهده کنید...اون قسمتها تمدنهای قدیمی دارن...یک سری خرافات میگوید انجا اژدها است....حنی نقاشی های باستانی همچین چیزی رو نمیگه....اینکه از علف های ان منطقه حیوانات نمیخورند ممکنه به خاطر توع علف ها یا خاک منطقه باشه
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
:) ! محمد حسن جان من می تونستم خاک و یا علف ها رو بررسی کنم ،اما اینکار رو نکردم ، چون بیش از 1000 سال مردم اون منطقه باور کردن ، چرا ارزش های آدم ها رو ببرم زیر سوال ؟ ! لذت یه سفر زیبا به ازغد رو برا خودت بخر ! :) اونقدر زیباست که حتی وقت نمی کنی نوع خاکش رو بررسی کنی ، خط آخرم رو یکبار دیگه بخون ، نوشتم ، رد پای اژدها پلی به سوی ماجراجویی است، و برای شما لذت ملاقات با اژدهای طبیعت و شیرینی میراثی ماندگار را به ارمغان می‌آورد. :)
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
از زیر مسجد:فکر کنم دلیلش مشابه تونل های تویه یک روستا که اسمشو یادم رفته باشه....به خاطر حمله مغولها یا یک دوره ناامنی منطقه ای به دلیل راه زن ها و مزدورها....در ان مکان باید حجره هایی وجود داشته باشه که احتمالا زیر ان حجره ها باید مواد غذایی یا طلا و جواهر دفن شده باشد
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
یهمنی منو ببر با هم کار تحقیقاتی بکنیم:))مخصوصا رویه خاک منطقه
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
نه ! :) ! رو خاکش نباید کار کارد ، به قول مرتضی هنرمند ، تو یکی از کشورهای اروپایی مردم چنین باوری رو داشتن ، بعد یک گروه مستند ساز میان کل دریاچه ای که مردم می گفتن داخلش اژدها هست رو می گردن ، بعد می گن ما گشتیم نبود ، اینکار فقط باور مردم اون شهر رو از بین برد ، ازغد شهری تاریخی هست ، این رو من نمی گم ، کتیبه ها و مسجد ازغد میگه! برو تو مسجد حالش رو ببر ! اصلا بشین کتیبه هاش رو ترجمه کن من گشتم !فقط مانده آغل زری رو بگردم.:)
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
اقا بریم بگردیم شاید تو خاکش طلا بود...اون منطقه پتانسیلشو داره:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
بالاتر از ازغد معدن ، طلا هست :)! بفرمایید استفاده کنید
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
من به اژدها اعتقاد دارم :)
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
راستی من از جن نمیترسم:))بریم جن بازی
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
:) ! من خودم تا قبل گزارش مثلا از جن نمی ترسیدم ! ولی وقتی رفتم تو حموم بی اراده دست و پام شروع کرد به لرزیدن !!!!:)! شب بود محمد حسن ! شب ، تاریک !
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
اقا بیا شب بریم...شاید توفیق شد ملاقاتی کردیم باهاشون:))خخخ
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
زحمات شما برای این گزارش واقعا جای تشکر داره
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
قربان شما جناب اشکمهر ، یه روز برین ،زمان زیادی نمی بره :)!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
دوستان و کاربران جان ، بخاطره اینکه مقیاس نقشه واقعی در سایت نمی گنجید ، من خودم اون نقشه رو بدون مقیاس ترسیم کردم ، یعنی از وکیل آباد تا دو راهی ازغد مایون ، مقیاس کوچیک شده تا حجم دیده بشه، از دو راهی ازغد تا خود روستا ، مقیاس بزرگتر شده :) !
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
اگر مهندسی باید بتونی با مقیاس در فضای کوچکتر ترسیم کنی پسرم:)بعدشم میتونی مقیاس خطی بذاری با نرم افزار نقاشی سایزشو کم کنی:))مهندس نیستی:)میدادی ما بچه های زمین برات درست میکردیم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
:) ! ای سازه پشت رو الکی نزاشتیم محمد حسن ! بحث اینه که دوستان و کاربر ها اطلاعات فنی نداشتن ، اگه نه ردیف می کردم :) خخخخخخخخخ!
Mahboubeh-A
Mahboubeh-A
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
انصافا وقت گذاشتین و نشون دادین چقدر برای این رقابت دوستانه ارزش قائل بودین . خسته نباشین :)))
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
سپاس از شما :)
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
خدا قوت آقای بهمنی :) واقعا لذت بردم از خوندن گزارشتون./ واقعا توی اون حموم رفتین؟! وویییییییی خیلی ترسناکه :|||| راستی بنر گزارشتون هم منو حسابی گیریفت :دی خیلی عالی بود. بازم تشکر :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
ممنون خانم نیکو عقیده که خوندین ، این خسته نباشید که شما گفتین رو از مغز استخون درک کردم :) ! یعنی یک هفته جمع کردن اطلاعاتش به کنار ، ویراستاری امروزش یکنار :)
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
خدا قوت آقای بهمنی :) واقعا لذت بردم از خوندن گزارشتون./ واقعا توی اون حموم رفتین؟! وویییییییی خیلی ترسناکه :|||| راستی بنر گزارشتون هم منو حسابی گیریفت :دی خیلی عالی بود. بازم تشکر :)
v-qavam
v-qavam
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
بهمن جان گزارشت عاااااااااااااالی بود بدون تعارف و اغراق/ خیلی خیلی زحمت کشیدی ولی به نظرم به زحمتش می ارزید چون یه کار خیلی خیلی خوب و تعریفی در اومد/ احترام میزاریم به عقاید و باور ها و گذشته مردممون:)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
١
ممنونم وحید عزیز :)
م-نص
م-نص
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
نمره 8.9 میدم خوب بود چون یکم گمراه کننده و گیج کننده بود نمره کامل ندادم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
می دونی محمد حسن ، چون گزارش ارتباط مستقیم پیدا می کنه با مردم یک روستا بعد از اون تا حالا کسی روش کار نکرده ، ازین شفاف تر نوشتن برام مقدور نبود :) بازم مرسی
سین سید هاشم صاد صفدری
سین سید هاشم صاد صفدری
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
آقا حقیقتا که لذت بردم.انگاری داشتم داستان میخوندم.ینی میخوام بگم اینقدر منو گیریفت ها خخخخ واقعا خسته نباشین.اون نقشهه هم کار قشنگی بود واقعا.و بهمن جان از همین جا قولشو میگیرم ازت که در اولین فرصت بچه هارو باید جمع کنیم همه اینارو بریم بگردیم
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
:) من جمعه ها در خدمت هستم ، قربونت سید جان ، خستگیم با خسته نباشید بچه ها در شد :)
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
مرســـــــــــــــی از شما...من که اسم هیچکدومو نشنیده بودم...ولی فیوریت شد که در اولین فرصت حتما برم...تشکر (^_^)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
:))))) حتماً لذت می برید !بروید
سحری :)
سحری :)
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
عافرین گزارش خوبی بود !
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
:) !! فک کنم هنو خستگی پری روز رو کامنت هاتون تاثیر داره :)! آور دوز کرده بودین!
Dokhtare Mashreghi
Dokhtare Mashreghi
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
عه...از رو نقشه که نگاه کردم ما اینجا زیآآآد رفتیم...ولی اسمشو بلد نبودم..چه باحال..مرسی از گزارش خوبتون..^__^
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
:) ! سپاس ، :)
neyosha
neyosha
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
هوووو چ هیجان انگیز :) تشکـــرات(:
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
:) و تشکرات متقابل به شما
Vania
Vania
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
خب اول اینکه خسته نباشید و خدا قوت حسابی بابت گزارش..و اما بعد...موضوع گزارش موضوع خوب و جالبیه..ولی نحوه پیاده کردنش یه کم مشکل داره..(حالا انگار من خیلی از گزارش نویسی سر درمیارم خودم خخ) اول گزارش از یه اژدها صحبت کردین بعدشم خوبه ادامش و اون نشونه ها اما بعدش این معرفی بعضی مکانها و آدم ها وسط این گزارش یه جوریی به روانی و جریان گزارش لطمه زده..انگار که دارین برای یکی صحبت می کنین بعد وسطش هی می پرین یه جای دیگه.(البته میدونم واسه آشنایی و معرفی بوده چون تو گزارشتون اومده اسمشون ولی بهتر بود آخر گزارش یه توضیح کوتاه میذاشتین.اینطوری بنظرم بهتر بود.خب اینو داشته باشین خیلی طولانی نشه.ادمش کامنت بعد :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
:) می دونید رد پای اژدها موضوع معمولی نبود خانم وانیا ، اینکه بیشتر بهش نپردختم چون بهم گفتن اینکارو نکن :) من فقط اومدم با ذکر دلیل و نقشه گفتم چنین مکانی هست ! و هدفم این بود که خواننده برا رسیدن به جواب بره خودش مکان رو ببینه ! :) خط آخرم رو یک بار دیگه بخونید : فراموش نکنید که گذر گاه اژدها پلی به سوی ماجراجویی است، و برای شما لذت ملاقات با اژدهای طبیعت و شیرینی میراثی ماندگار را به ارمغان می‌آورد.
Vania
Vania
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
ادامه:دی : و اما انتهای گزارش، یک هو تموم شده بدون یک پایان بندی مناسب یا نتیجه گیری. خب نتیجه جست و جوتون چی شد بالاخره؟ اون اژدها چی؟ همینطور یهو تموم شد.....خب همش نقدم نباشه..تلاشتون قابل تحسینه و اینکه با افراد زیادی هم صحبت کردین..عکسا هم عکسای خوبی شدن...با آرزوی موفقیت..شب خواب اژدها ببینین:دی
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
جوابتون رو تو نظر بالا دادم ، سپاس انشاا... مکان رو برین یه روز با خونواده ببینید و لذتش رو هم ببرین :)
MONA-R
MONA-R
٩٤/٠١/٠٦
٠
٠
اولالا عالللللللللللللی بود :) چقد به اطلاعات و دانشم اضافه شد :) حتما یه سری میرم اونجا :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
:) ! ! ! ! حتماً مسجدش برین!
E_KHOSRAVANI
E_KHOSRAVANI
٩٤/٠١/٠٦
١
٠
اول بگم که من عاشق ماجراجویی هستم، عاشق اینکه بزنم به دل طبیعت و کشف کنم برا همین خیلی این گزارش رو دوست داشتم و هروقت بیاییم طرف مشهد حتما سعی می کنم بریم ببینیم. خسته نباشید واقعا بابت عکس ها و جمع آوری اطلاعات و البته این جور گزارش ها یه تجربه های خاص و منحصربه فرد به آدم میدن خوش به حالتون. فقط این گزارش منو تشنه و تشنه تر کرد ولی پایانش تشنگیمو رفع نکرد، یعنی تکلیفشو با اژدها مشخص نکرد و آخرش فقط بهمون توصیه کرد که بریم ببینیم، دوست داشتم مفصل تر می بود و آخرش یه جوابی برای سوال های ایجاد شدمون می داد و هم اینکه جدای از اینکه نمی خواست باورهای مردم رو خراب کنه خوب بود یک گریزی هم به واقعیت می زد و گوش واقعیت رو هم می مالوند و خواننده رو مطلع می کرد. به هرحال بسیار دوست داشتم این روستای ازغد رو (((: خسته نباشید...
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
تو تخته هم عرض کردم ، بیشتر از این نمی شد به بحث اژدها بپردازم !باید خودتون برین ، ببینید :) گزارش بعدی اگه عمری باشه و زنده باشیم ، به دنبال اژدها می رم غار زری !:)
مصطفی
مصطفی
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
بابا دسخوش بهمن جان بسیار عالی بود. دفه بعد با بچه میایم اونجا
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
سلام حاج مصطفای خودمان :) ! خیلی باحالی در خدمت هستیم
محمد
محمد
٩٤/٠١/٠٧
٠
٠
سلام حاج بهمن گل گلاب .گزارشت مثل خودت زیباست.ممنون به قول آقا مصطفی این دفعه باید با بچه ها حتما ببریمون اونجا .....
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٠٨
٠
٠
سلام حاج محمد خیلی چاکریم ، چشم ;)
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٤/٠١/١٠
٠
٠
چه باحال :) مرسی :)
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/١٠
٠
٠
سپاس :)
حمید کاظمی ازغدی
حمید کاظمی ازغدی
٩٤/٠١/٢٣
٠
٠
بسیار زیبا بود
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠١/٢٤
٠
٠
سلام جناب کاظمی :) ! مرسی از لطف شما
n_babaeinia
n_babaeinia
٩٤/٠١/٣٠
٠
٠
چه هیجان انگیز!!!!!
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٤/٠٢/٠٥
٠
٠
:) سپاس از شما !
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣