ارتباط مستقیم دوست داشتن ِخود و زیبایی

ارتباط مستقیم دوست داشتن ِخود و زیبایی

نویسنده : شکیبا مهرگان

این روزها چاقی معضل خیلی از دخترهای ایرانی شده است. نمی‌دانم شاید معضل دخترهای خارجی هم شده باشد اما چیزی که من دارم می‌بینم اصلا برای یک دختر خوب نیست. این روزها وبلاگ‌های زنان را که باز می‌کنی کم نیستند زنان و دخترانی که از چاق بودن‌شان ناراحت‌اند. توی جمع‌های زنانه که می‌نشینی همه از شیوه‌های لاغر شدن باهم حرف می‌زنند و اگر بخواهند همدیگر را خوشحال کنند با یک جمله جادویی این کار را می‌کنند: «وای عزیزم. چقدر لاغر شدی.»  خیلی از سرچ‌های گوگل درمورد درمان چاقی است. خیلی از دخترها توی گوشی‌شان یک برنامه «لاغری سریع» دارند و کالری اغلب غذاها را بلدند.

اما چیزی که دخترها آن را نمی‌دانند این است که چاقی هم مثل زیبایی خیلی «نسبی»است. ممکن است یکی از نظر من چاق باشد اما از نظر دیگری خیلی هم فیتنس و قشنگ باشد. ممکن است یکی از نظر خودش چاق باشد اما از نظر دیگران اصلا نباشد. یک بحث دیگری هم در این باره است که دخترهای ایرانی یاد گرفته‌اند بنشینند پای ماهواره و خودشان را با خواننده‌ها و مدل‌های خارجی مقایسه کنند. بعد دست بکشند روی شکم‌شان که: باید لاغر شوم؛ باید.                                                                                                                این در صورتی است که اگر با دوست‌های‌شان یا دخترهای فامیل مقایسه شوند، آنقدرها هم چاق نیستند و نکته جالب توجه این‌جاست همه این دخترهای ایرانی تقریبا شبیه هم هستند، اما چون خودشان را با بازیگرهای خارجی مقایسه می‌کنند، فکر می‌کنند خیلی چاق‌اند. و اصلا فکر نمی‌کنند که این‌ها همه بازیگر هستند و دخترهای عادی اروپایی، همه‌شان صورت‌شان مثل آینه صاف نیست و شکم تخت نیستند.          

بعد دخترها پیش خودشان فکر می‌کنند که پسرها الان یاد گرفته‌اند دخترها را مقایسه کنند و همه‌شان مانکن دوست دارند. و فراموش می‌کنند که پسرهای ایرانی هم مثل این مدل‌های خارجی همه شان بور و شکم تخت و قد بلند نیستند. و خیلی بی‌جا می‌کنند بخواهند دخترهای ایرانی را با دخترهای ترکیه‌ای، اروپایی یا حتی افغانستانی مقایسه کنند، وقتی خودشان هیچ شباهتی به براد پیت و انریکه ندارند!

یک قانونی هم هست که هرچیزی را بیشتر بگویی، بیشتر به خودت تلقین می‌شود و دیگران هم بیشتر به آن توجه می‌کنند. یعنی اگر هی بگویی: من چاقم. دیگران هم فکر می‌کنند تو چاقی. چون خودت به این باور رسیده ای.                                                                                                  برای همین است که من فکر می‌کنم باید دست از این مقایسه بیهوده که اعتماد به نفس ما را لگد کوب می‌کند، برداریم. و فکر کنیم چقدر خوش هیکل و منحصر به فرد هستیم. اصلا چاق هم باشیم. به کسی چه ربطی دارد؟ مهم این است که خودمان را دوست داریم و تا وقتی که خودمان را دوست داشته باشیم دیگران. هم ما را دوست خواهند داشت.

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خب انقدر نخورن تا چاق نشن ، والا من هر کدوم از دوستامو میبینم دو برابر من غذا میخوره بعد همش میگن تو چقدر خوبی (البته تعریف از خود نباشه خخ) به نظر من خانوما باید یه تناسب ااندامی داشته باشن ولی آقایون زیاد مهم نیست مرد زندگی که نباید خوشگل باشه...
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
اصلا هم ربطی به خوردن نداره !! اتفاقا من یه دوستی دارم قشنگ دوبرابر من غذا میخوره نصف منم نیست!! والا :))) ای بابا زن و مرد نداره که !!مهم سلامتیه !!! اتفاقا خانمی که سلامتی همسرش براش مهم باشه از این حرفا نمیزنه!! اصلا کلی با این کامنت جوش آوردم خانم سمیرا !! :)))
Samira
Samira
٩٤/٠١/١٩
١
٠
حالا جوش نیار خخخ اتفاقا سلامتی آقامون واسه من خیلی مهمه :))
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
آفرین :))))
شکیبا مهرگان
شکیبا مهرگان
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
بحث خوردن یا نخوردن نیست. چه بسا کسانی که ذاتا چاق هستند. بحث این است که خیلی از ما بدنمان را دوست نداریم. خودمان را دوست نداریم. و در این مورد که گفتید زیبایی آقایون اهمیت نداره باید بگم این یک تفکر اشتباهه. چون همه چیز برابر است. و ناگفته نماند که در مقایسه با زیبایی چهره، زیبایی اندام آقایون مهم تر هم هست حتی.
Samira
Samira
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
حالا کی گفته تفکر من اینه ؟ هر چیزی که از دهن آدم در میاد همیسه که تفکرش نیست شاید موقعیت زمان و مکان باشه و اینکه وقتی کسی رو تو زندگی دوست دارین قیافه بی اهمیت ترین چیز هستش.
سمیرام
سمیرام
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
ببخشید خخخ سه صبح بود نفهمیدم چی نوشتم اون (در ) تو جمله اضافست خخ وغلط املایی هم که دارم ولی منظورم که امیدوارم خوب رسونده باشم
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
من نمونه ای از این چاق هایی هستم که بعد از مشقت بسیار به این نتیجه رسیدن که خودشونو دوست داشته باشن ^___^ من 81 بودم تا اینکه مریض شدم و دارو خوردم به مرور وزنم کم شد و الان رسیدم به هفتادو خرده ای و و چون در پی اون بیماری فهمیدم مقداری چربی کبد هم گرفتم باید رعایت کنم اینه که شاید یه چند کیلو بیام پایین ولی مشخصا به خاطر مردم نیس :) ~ در لفافه یه توضیح هم بدم که من از بچگی چاق شدم و از اون موقع خیلی اذیت شدم از دست بقیه تا همین حدودا 3 سال پیش بود که به 86 رسیده بودم که یه بار رژیم گرفتم و 5 کیلو کم کردم و شدم و شدم 81 ولی ولش کردم. از اون موقع دیگه رژیم نگرفتم به هیچ عنوان و تقریبا یه یکی دو سالی هست که خودمو همینجوری قبول کردم و دوست دارم تا الان که دیگه به خاطر بیماری مجبورم یه مقدار رعایت کنم :)
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
خب بستگی داره قدت چقدر باشه و مهم اینه که سلامت باشی ، کبد چرب خیلی با لاغری و چاقی ربطی نداره بیشتر به سبک زندگی و تغذیه مربوطه و اگه اینا غلطه اتفاقا اصلا تشویقت نمی کنم که با این سبک کنار بیای :)) سس و فست فود و این چیزا رو نخوری درست میشه آخه تو سن و سالی نداری که! من اصلا همش باید نگران تو باشم ؟ گفتم که دو تا دوست دارم به شدت لاغرن قد 170 وزن 45 !! خیلی هم غذا میخورن ولی به خاطر مشکل هورمونی چاق نمیشن و چربی خون دارن اونوقت قرص میخورن به جای ورزش و درست کردن سبک زندگی!! مواظب خودت باش این بدن رو حالا حالاها باهاش کار داری :)
E_KHOSRAVANI
E_KHOSRAVANI
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
عه واقعنی فاطمه ؟ من تصورت نکرده بودم تا حالا. چه جالب. من برعکسم. غذام خوبه ولی استعداد چاقی ندارم. یه چیزی تو مایه های دوست ِ "توپ رنگی رنگی" که گفتن یه خورده قدم طولانی تر و وزنم بیشتر (((:
شکیبا مهرگان
شکیبا مهرگان
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
چقدر خوب که خودت را دوست داری:) اینکه برای سلامتی مان تلاش کنیم و حتی رژیم گرفتن اصلا بد نیست. اما نه اینکه خودمان را به خاطر چاقی سرزنش کنیم.و افسوس بخوریم.
m_fanaei
m_fanaei
٩٤/٠١/١٩
١
٠
تو این زمینه مهم سلامتیه نه چاقی نه لاغری! استیل دختر ایرانی با دختر اروپایی و مدل روسی فرق داره و کاملا با شما موافقم که خودمون این توقع رو در آقایون ایجاد کردیم هرکسی باید خودش رو دوست داشته باشه و در عین حال به فکر سلامتیش باشه مهم ترین چیز حفط سلامتی جسم و روحمونه اگه چاقیم باید برای لاغر شدن از روش های سالم استفاده کنیم و الکی با حرص خوردن یا روشای نادرست سلامت روح و جسممون رو به خطر نندازیم همین :) تازه خیلی از آدمای لاغر هم ممکنه مریض باشن دو تا از دوستای من که به شدت لاغرن چربی خونشون خیلی بالاس و یا بعضی از افراد لاغر پرکاری تیروئید دارن.
شکیبا مهرگان
شکیبا مهرگان
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
بله من هم با شما موافقم. سلامتی قطعا خیلی مهم تر است. من حتی خیلی از دخترهایی را دیدم که از لاغری بیش از حدشون ناراضی بودند.
faranak_b
faranak_b
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
امیدواری گرفتم :)))) امروز توی آزادشهر قدم می زدیم متوجه شدم چقدر هم دخترا و هم پسرا زشت و بدتیپ شدن! اینقدر که خواستن برسن به همین تیپ های ماهواره ای! امیدوارم ذهنمون از روی این چیزا بایاس بشه روی چیزای باارزش تر. ممنون از شما :)
شکیبا مهرگان
شکیبا مهرگان
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
بخواهیم منصفانه نگاه کنیم ما ایرانی ها کلا آدم های مادی و جنسی هستیم. در اولین نگاه به هر فرد به جای توجه به چیزهای دیگر،ترجیح می دهیم به آنالیز قیافه فرد بپردازیم. و همین مسئله هم باعث شده که خیلی از جوان های ما همیشه سعی در تغییر چهره خود داشته باشند.
2nyadideh
2nyadideh
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
بهله با بند آخر کاملا موافقم :)) شیک نوشتین قلمتآن مستدآم (^_^)
شکیبا مهرگان
شکیبا مهرگان
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
ممنون از لطف شما:)
آسمانه
آسمانه
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
بهله حرف حسابه ولی متاسفانه احساس من اینه که پسرا زیادی دیگه ظاهر دخترا براشون مهم شدن:) در یک اظهار نظری من تازگی اعلام کردم که انجلیا جولی کجاش قشنگه خخخخ
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
واقعا هم قشنگ نیست! چون مولفه های زیبایی بین ما ایرانی ها با آمریکایی ها و اروپایی ها فرق داره ما دهان به این بزرگی رو جزو چیزهای زیبا حساب نمیکنیم! ما چشم های درشت و ابروهای پر و لبهای غنچه رو ترجیح میدیم:)))
شکیبا مهرگان
شکیبا مهرگان
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
چون خیلی از دخترها با تغییر خودشون کاری کردند که این توقع برای مردها بوجود بیاد. و همچنین استفاده ابزاری از زن ها هم بی تاثیر نبوده.
آذر صدارت
آذر صدارت
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
سلام. یه اعتراف: تا نزدیکای آخر یادداشت، فکر میکردم شکیبا اسم پسره و داشتم دو تا شاخ در می آوردم که یه پسر میتونه تا این حد عمیق و فهمیده و منطقی باشه! ولی در کل، واقعا چه زن چه مرد، باید حواسمون باشه که هنرپیشه ها، مدل ها، خواننده ها، مجری ها و همه اونهایی که ما عکسها و تصاویرشون رو می بینیم، بیزینس شون، چهره و هیکلشونه. ینی مثه من و شما که روزی هفت هشت ساعت می ریم سرِ کار و مثلا کارمند و مدیر و وکیل و پرستاریم، اونا روزی هفت هشت ساعت مشغول توجه به ظاهرشون هستن. و خب گفتن نداره که در چنین حالتی، طرف اگه دور از جونِ شما میمون هم باشه، بعد از مدتی میشه حوریه بهشتی! پس اگه حتی اون ته مه های دلمون هم، خودمونو و همسرمونو با اونا مقایسه کنیم، معلومه خیلی مُنگلیـــم!
شکیبا مهرگان
شکیبا مهرگان
٩٤/٠١/١٩
٠
٠
وای! پس با چه زاویه دید جالبی خوندید! راستش اون موقع که مادرم اسمم را انتخاب کرد فکر نمی کرد که شکیبا اسم پسر هم باشد:‌‌دی کاملا موافقم. شغل آن ها این است. چیزی که مربوط می شود به ظاهرشان. واقعا انتظار بی جایی ست از زنی که چندتا بچه می آورد، تمام روزش را یا توی آشپزخانه است و یا سرکار، بخواهیم همیشه زیبا باشد و لبخند کشنده پرتاب کند طرفمان. و البته که این مسئله درمورد مرد ها هم صدق می کند.
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
یاداشتت رو دوست داشتم شکیبا جان.ولی متاسفانه این مقایسه بین مردها اتفاق میوفته حتی اگه همه ایمان داشته باشیم که غلطه! منم یه توصیه دارم به جای نشستن پای ماهواره افسردگی گرفتن فیلم و سریال های ایرانی رو نگاه کنیم و از چاق شدن افراطی اغلب بازیگران ایرانی لذت ببریم و اینقدر هم به خودمان گیر ندهیم!ولی گذشته از این لاغری هم خوبه البته اگه درست و اصولی باشه:)
شکیبا مهرگان
شکیبا مهرگان
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
ممنون نسرین جان.. بله گاهی مقایسه صورت می گیرد ولی یک طرف قضیه زن ها هستند که می توانند اهمیت ندهند. لابد این را هم میدانید که آدم هایی با اعتمادبنفس بالا جذاب تر اند. چه برای مردان و چه برای زنان. توصیه خوبی بود:)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
یادداشت خیلی خوب و کاملی بود. به تئوری خیلی صحیحی اشاره داشتید. مرسی :-))
شکیبا مهرگان
شکیبا مهرگان
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
لطف دارید.سپاس از نظرشما:)
علیرضا
علیرضا
٩٤/٠١/٢٠
٠
٠
بادداشت خوبی بود. یادمه یک کارشناسی رو دعوت کرده بودند دانشگاه مون در مورد تاثیرات شبکه های ماهواره ای صحبت میکرد. میگفت: اصلا یکی از تاثیرات مخرب این شبکه ها همینه. اونا هی چیزی رو به ما نشون میدن که مارو به قول معروف "گرسنه تر" کنه و این یعنی هی خودمون رو با اون ها مقایسه کنیم هی بگیم فلان بازیگر خارجی چطوری ما هم باید مثل همون باشیم و ... . تا خود مردم ما نخوان چیزی درست بشه، قطعا درست نمیشه؛ یکی از اون چیزهایی هم که باید درست بشه و برچیده بشه همین تماشای شبکه های ماهواره ایه. همه ما میدونیم که اونا کارشون رو خوب بلندن و نمیان همه چیز رو همون بار اول رو کنند. کم کم اهدافشون رو اجرا می کنند
هادی ارشادی
هادی ارشادی
٩٤/٠٢/٢٨
٠
٠
وقتی دخترای کشمورمون خودشون رو دوست نداشته باشن خودشون رو با بقیه مقایسه کنن همینطور به خودشون تلقین میکنن که کلا یه ایرادی دارن و اون رو باید برطرف کنن چه بسا هر روز به یه ایرادی از خودشون پی میبرن چاقی تازه یدونشه....مطلب خوبی بود کلا آفرین
پربازدیدتریـــن ها
از صدا و سیمای میلی تا بی تفاوتی زنان

من به این سکوت معترضم!

٩٧/٠٢/٢٥
لبخندش... چشمانش...

عشق پشت چراغ قرمز

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

تمام خانه‌ای که پریشان گشت

٩٧/٠٢/٢٥
تمامی متن‌های زیر شایعه هستند و قطعا واقعی نیستند! (خیابانی_طور!)

شایعات الشایدات!

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
اثر جدید مانی حقیقی

درباره فیلم خوک

٩٧/٠٢/٢٤
هزار بار نوشتم

ردپای قلم

٩٧/٠٢/٢٤
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خودمان هم به خودمان رحم نمی کنیم

غصه ای که قصه شده است

٩٧/٠٢/٢٦
این بزرگترین آرزویم بود

سرعت ثانیه های زندگی

٩٧/٠٢/٢٥
امنیت مانع پیشرفتتان نشود

ناحیه امن

٩٧/٠٢/٢٤
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
اقیانوس آرام

سال هاست…

٩٧/٠٢/٢٦
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠