Notice: Memcache::pconnect(): Server localhost (tcp 11211) failed with: Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::pconnect(): Can't connect to localhost:11211, Connection refused (111) in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 42 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 72 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 75 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 95 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/1.php on line 98 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 33 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 36 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 49 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 52 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 65 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/footer.php on line 68 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 36 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/comment.php on line 39 Warning: Memcache::get(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 45 Warning: Memcache::set(): No servers added to memcache connection in /home/jeem/domains/jeem.ir/public_html/php/most_seen.php on line 48 جیم - کالای ایرانی پنجه در پنجه کالای وارداتی www.jeem.ir
کالای ایرانی پنجه در پنجه کالای وارداتی
چرا خریداران از کالای ایرانی فراری هستند؟!

کالای ایرانی پنجه در پنجه کالای وارداتی

نویسنده : مریم شیعه زاده

عکس تزئینی

جشنی عظیم و اصیل در راه است. این روزها و شب‌ها  همه و همه در تکاپو استقبال از سالی نو، حال و هوایی نو و طبیعتی نو هستند. بازار خرید عیدانه نه به شدت سال‌های گذشته، اما هنوز هم داغ است و مردم برای تهیه اقلام مورد نیازشان به مراکز خرید مراجعه می‌کنند. در سال‌های اخیر که با شعارهایی همچون «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»، «حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی»، «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نام گذاری شده بود، اهمیت خرید کالای ایرانی و پشتیبانی مردم از اقتصاد کشور به صورت جدی مطرح شد. امسال نیز بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر، مصاحبه‌های مسئولین و یا حتی دست به دست شدن پیام «ایرانی بخرید» در شبکه‌های اجتماعی، همه و همه بیانگر گستردگی موجی است که به راه افتاده. حالا پاسخ به این سوال که چرا با وجود موج گسترده ‌ای که در چند سال اخیر به راه افتاده است؛ بازهم کالای ایرانی مورد کم لطفی مردم قرار می‌گیرد، مسئله‌ای است که در این گزارش به دنبال آن هستیم.

 

Mede in china  ؛ روی اعصاب

از مدتی پیش هماهنگی لازم برای حضور در یک مغازه لباس فروشی را انجام می‌دهم تا بالاخره روز موعود فرا می‌رسد. حالا قرار است در قالب یک فروشنده مهربان به مشتری‌ها پیشنهاد یک خرید تمام ایرانی را بدهم. قرار است به مردم یادآوری کنم که در هنگام خرید باید علاوه بر طرح، رنگ و جنس به داخلی و یا وارداتی بودن کالا نیز توجه کنند. 

افراد زیادی می‌آیند و می‌روند. در این بین عده‌ای با شنیدن حرف‌هایم درباره خرید کالای ایرانی، به نشانه تایید سر تکان می‌دهند و عده‌ای نیز سعی می‌کنند تا به هزار و یک دلیل متفاوت این مسئله را زیر سوال ببرند. نزدیک به ظهر است که زوج جوان وارد مغازه می‌شوند. در بدو ورودشان سراغ شلوار لی ترک را می‌گیرند که با لبخند می‌گویم: «اینجا فقط ایرانی داریم! تمام اجناس مغازه ایرانی است!» خیره خیره نگاهم می‌کنند و ادامه می‌دهم: «چرا ایرانی‌اش را تست نمی ‌کنید؟»

جواب می‌دهند: « کیفیت ندارد. زود رنگ و روی‌اش می‌رود. کهنه دیده می‌شود و باید انداختش دور.»

+ چرا اینقدر نسبت به اجناس ایرانی بدبین هستید؟

- نه! اجناس ایرانی بد نیست اما شلوار لی ترک بهتر از کارهای ایرانی است.

+ تا به حال شلوارلی ایرانی خریده‌اید؟

- نه!

+ پس از کجا می‌دانید که زود خراب می‌شود؟

- شنیده‌ام!

+ این کار را یک سوم قیمت شلوار لی ترک به شما می‌دهم فقط برای اینکه به شما ثابت کنم کار ایرانی کیفیت بالایی دارد.

با این پیشنهاد خانم از آقا درخواست می‌کند حداقل یکی از شلوار لی‌ها را تست کند اما آقا هنوز هم راضی به این کار نیست. فورا می‌گویم:  

+ از یک شلوار لی انتظار دارید چه مدت برای‌تان کارایی داشته باشد؟

- حدود یک سال

+ ایرانی‌اش را ببرید اگر تا زمستان سال آینده کیفیت پارچه بی‌دلیل افت داشت و قابل استفاده نبود برگردانید، پول‌تان را هم پس می‌دهم.

آقا همچنان از خرید شلوار مطمئن نیست که خودم را معرفی می‌کنم. «کم مانده بود علاوه بر شلوار، مبلغی هم در اختیارتان قرار دهم» زوج جوان می‌خندند. علت این همه شک و تردید را می پرسم که می‌گویند از کیفیت کار اطمینان نداشتند و ترجیح می‌دادند کالایی خریداری کنند که تا مدت‌ها با خیال راحت از آن استفاده کنند. خانم می‌گوید: «من هم به عنوان یک ایرانی زمانیکه اجناس بی‌کیفیت وارداتی علی‌الخصوص اجناس چینی را می‌بینم ناراحت می‌شوم. حجم انبوه کالاهای چینی واقعا روی اعصاب است و به نظر من باید جلوی واردات کالاهای چینی گرفته شود. عروسک، جامدادی، روسری و خیلی چیزهایی که ایرانی‌اش را می‌توان به راحتی خریداری کرد و از کیفیت‌اش مطمئن بود. علاوه بر این در برخی موارد تولید‌کنندگان ایرانی کم کاری می‌کنند و شاید آن‌ها هستند که باید کیفیت کارشان را بالا ببرند تا مردم به آن‌ها اعتماد کنند.» 

 

حمایت از تولیدکنندگان داخلی؛ شاید وقتی دیگر...! 

کمی بعد دو پسر جوان وارد می‌شوند. حدودا 24 سال سن دارند و برای خرید تی شرت به مغازه مراجعه کرده‌اند. تی‌شرت‌های «قهرمان من» را روی میز می‌گذارم. یک به یک بازشان می‌کنم تا طرح روی آن‌ها را ببینند. چند ثانیه‌ای ساکت می‌مانند و سعی می‌کنند تعجب‌شان را پنهان کنند. نگاهی به یکدیگر می‌اندازند و لبخند پهنی روی صورت‌شان می‌نشیند. می‌گویم طرح جدید است و هم سن و سال‌هایتان از آن حسابی استقبال کرده‌اند. طراح آن هم یک جوان امروزی مثل خودتان است. تی‌شرت را کمی بالا و پایین می‌کنند و می‌پرسد: «طرح دیگری ندارید؟»

+ طرح ایرانی است. یک کار اصیل و زیبا. چه مشکلی دارد؟

- به درد عید نمی‌خورد؛ یک جوری است!

لپ تاپ را باز می‌کنم و می‌گویم نگاهی به طرح‌های دیگر بیاندازند تا اگر مورد پسندشان واقع شد، با بچه‌ها تماس می‌گیرم تا نمونه‌اش را از انبار بیاورند(!) عکس‌های مختلف از شرت‌هایی با طرح ایرانی نشان‌شان می‌دهم که آن‌ها را از قبل و برای چنین شرایطی آماده کرده بود. می‌گویم کیفیت تی‌شرت‌ها را تضمین می‌کنم و قیمت‌ها نسبت به نمونه‌های خارجی مناسب‌تر هستند. 

«نه! از این چیزها نمی‌پوشم. تی‌شرت مارک می‌خواهم.»

دیگری می‌گوید: «این کارها زود خراب می‌شوند.»

+ اولا طرح‌ها جدید است، دوما کیفیت‌اش را تضمین می‌کنم اگر خراب شد می‌توانید آن را برگردانید! سوما با این کار از تولید‌کننده‌های داخلی هم حمایت می‌کنید.

- با حمایت از تولیدکننده‌های ایرانی چه به ما می‌رسد؟ کیفیت اجناس‌شان را بالا می‌برند؟ مطمئن باشید بی‌دلیل نیست که امثال من به دنبال لباس های مارک می‌گردند.»

+ امثال شما چه تی‌شرت‌هایی را می‌پسندند؟

- خوش رنگ باشد. منظورم رنگ شاد است. نه خیلی شلوغ باشد نه خیلی ساده. طرح این تی‌شرت‌ها بد نیست اما خیلی ساده‌اند، به علاوه از پارچه مرغوب هم برای تولیدشان استفاده نمی‌شود. کمتر جوانی چنین کارهای ساده‌ای را می‌پسندد.

+ یعنی ایده تی‌شرت‌ها بی نقص است و با کیفیت و رنگ آن‌ها مشکل دارید؟

- بله! ایده، ایده خوبی است. به نظرم زیباست اما واقعا بی‌رنگ و بی‌روح است.

 

این «مارک»‌های با کیفیت! 

مقصد بعدی یک مغازه لوازم خانگی واقع در شهرک غرب است. درست چند دقیقه بعد از حضور در مغازه آقای محمددوست، دختر جوانی وارد مغازه می‌شود و سراغ «اتو»‌ها را می‌گیرد. از او می‌پرسم ایرانی باشد یا خارجی که فورا پاسخ می‌دهد: «خارجی!» و همین یک کلمه کوتاه باعث شکل‌گیری گفت‌و‌گویی طولانی بین ما می‌شود. مهلا اهل گرگان است و در مشهد معماری می‌خواند. می‌گوید چند روز پیش اتویی که با خود به مشهد آورده بود سوخته‌است و امروز که برای انجام کاری به شهرک غرب آمده تصمیم گرفته تا یک اتوی جایگزین هم خریداری کند. از مهلا می‌پرسم علت مطالبه کالای خارجی چه بود که پاسخ می‌دهد: 

«خب به نظرم کیفیت بهتری دارد»

+ چه شد که به این نتیجه رسیدی؟

مهلا پاسخ می‌دهد: «راستش دقیق نمی‌دانم، اما همیشه همین‌طور بوده است! مخصوصا برای وسایل برقی مثل تلویزیون و ماکروفر و این‌طور چیزها. به نظرم رسید اتو هم به همین صورت باشد.» و این حرف، حرف بسیاری از افرادی بود که امروز با آن ها گفت‌و‌گو داشتم. بسیاری از آن ها صرفا به خاطر باوری که در میان مردم جا افتاده‌است به دنبال کالای وارداتی هستند. باوری که می‌گوید کالای خارجی بهتر از کالای ایرانی است و شاید جالب باشد که بدانید غالب افراد نمی‌توانستند برتری‌های لوازم خانگی خارجی را نسبت به نمونه مشابه ایرانی‌اش برشمارند.

 

 

گفت و گو با دکتر مجید ابهری پیرامون علل گرایش مردم به خرید کالای وارداتی

فرهنگ سازی باید از سطح خانواده آغاز شود

دکتر مجید ابهری از چهره‌های شناخته شده ایران در حوزه روان‌شناسی و علوم‌رفتاری است و آثار متعددی از ایشان به چاپ رسیده است. ایشان پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع دکتری از انگلستان به وطن بازگشت و در حال حاضر در دانشگاه‌هایی همچون تهران و شهید بهشتی به تدریس مشغول است. در گپ و گفتی که با ایشان داشتیم به بررسی علل گرایش مردم به خرید کالای وارداتی پرداختیم. 

+ دکتر چرا برخی بر این باورند کالایی صرفا جهت اینکه تولید خارج از کشور است؛ کیفیت بیشتری نسبت به نمونه مشابه ایرانی‌اش دارد؟

- تغییر سبک زندگی مردم، برند‌گرایی، مخصوصا علاقه به کالای خارجی و ساخته دست بیگانگان یکی از ابزار تهاجم فرهنگی و اقتصادی علیه کشور ماست. متاسفانه بعضی از افراد تصور می‌کنند هرچه در بیرون از کشور تولید می‌شود بر تولیدات داخلی برتری دارد که عامل اصلی این، توهم بیگانه دوستی ماست. کالای ایرانی در کشورهای مختلف دارای طرفداران متعدد و زیادی است اما متاسفانه برخی از مصرف‌کنندگان داخلی به خاطر چشم و هم چشمی و رقابت‌های غیر منطقی همواره به دنبال تهیه کالای خارجی هستند. همه این‌ها در حالی است که در هیچ کشوری، این حرکت به اندازه ایران و در حد افراط وجود ندارد. بیگانه دوستی و علاقه به تولیدات دست بیگانگان تنها در جامعه ما و آن هم در بین نو پیشگان ترویج یافته و به مرور زمان به اقشار دیگر نیز سرایت کرده‌است. 

+ چطور می‌شود این نگرش را تغییر داد؟ 

ابتدا باید فرهنگ‌سازی و آموزش از سطح خانواده آغاز شود. وقتی والدین کالای تولید بیگانگان را بر تولیدات داخلی ترجیح می‌دهند، فرزندان هم یاد می‌گیرند. در کنار موضوع فرهنگ‌سازی هم تولیدکنندگان باید به چند محور اصلی برای رقابت با کالاهای خارجی توجه داشته باشند: 

1-باید از مد‌ها و الگوهای پیشرفته روز پیروی کنند و در چهارچوب سبک ایرانی و اسلامی اقدام به تولید کالایی نمایند که مصرف‌کنندگان را از کالای بیگانه بی‌نیاز کند.

2-از نظر کیفیت نیز باید تولیدات داخلی در سطحی باشد که مصرف‌کنندگان به این موضوع برسند که کالای ایرانی نیز می تواند در رقابت با کالای تولید بیگانگان خود را به اثبات برساند. 

3-رسانه‌ها به ویژه تلویزیون و رادیو در اصلاح سبک زندگی مردم تاثیر به سزایی دارند و باید از تبلیغ کالای بیگانه در رسانه‌های داخلی به صورت مطلق جلوگیری کنند.

+ خرید کالای ایرانی چه امتیازی برای خود مردم دارد؟ 

- اصلی‌ترین پیامد برای مردم تقویت اقتصاد ملی است، مخصوصا در شرایط فعلی که کشور تحت تحریم زورگویان به سر می‌برد. حمایت از تولیدات داخلی باعث افزایش کارآفرینی و اشتغال‌زایی و مقابله با بیکاری می‌شود و به موازات آن اقتصاد کشور را هم تقویت می‌کند تا بتواند با کشورهای دیگر در زمینه انواع تولیدات به رقابت بپردازند. 

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
faranak_b
faranak_b
٩٣/١٢/٢٨
٠
٠
گزارش خیلی خوبی بود. خداقوت. ممنون :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
ممنون فرانک جان :)
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٢/٢٨
١
٠
یک گزارش خوب و منصف! خداقوت خانم شیعه زاده :-))
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٣/١٢/٢٩
١
١
کاملا معلومه جناب شمشیری خسته خونه تکونی بودن؛ وگرنه اولین باره که نقدهای دقیق و خوبشونو از ما دریغ می کنن :))))))
هاچ
هاچ
٩٣/١٢/٢٨
٣
٠
کجا اون تیشرتا بی رنگو روحه؟ بهانه بیخود میارن دیگه. اگه یکی از همون تیشرتا دقیقا به همون سفیدی و با طرح یکی از شخصیت های معروف خارجی باشه که با کله می خرن.
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
نه هاچ خانوم کلا تیشرت که عکس شخصیت کسی روش باشه دیگه از مد افتاده و خز شده بین جونا....دیگه گذشت اون زمان که تی شرت با عکس "دی کاپری"و میپوشیدن ملت/خ
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
به جز تی شرت های قهرمان من، کارهای خوب دیگه ای هم بود که رنگ بندی جذابی هم داشت :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
حدود دو ماه پیش بود که یه دخترو توی اتوبوس دیدم که پشت سویشرتی که پوشیده بود عکس اوباما بود :| به نظر من بحث قدیمی بودن طرح ها مطرح نیست... مسئله همون چیزیه که آقای ابهری بهش اشاره کردن :)
imanhkt
imanhkt
٩٣/١٢/٢٨
١
٠
حمایت از تولید داخلی خیلی کار خوبیه ... ولی ... من شخصا دنبال کیفیت هستم ... حالا ممکنه این کیفیت رو توی کالای ایرانی ببینم یا ممکنه نبینم ... تشکر به خاطر گزارش خوب ولی هنوز جای کار داشت :D
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
جای کار بیشتر گزارش را با رسم شکل توضیح دهید! خوشالَم میشیمممم [ 2 نمره!] =))))))))))
ye_pesar
ye_pesar
٩٣/١٢/٢٩
٢
٠
اوایل که خودرو های چینی وارد ایران شدن خیلی از مردم این ماشین ها رو به چشم اسباب بازی نگاه می کردن و حتی خریداراشون رو ملامت می کردن که این چیه خریدی و تا چن سال دیگه وا می ره از هم دیگه اما بعد از مرور زمان با این وجه ناجوری که چینی ها و کالا ها شون تو ذهن مردم داشتن امروز ما بجایی رسیدم که شاید بخاطر تحریم و ناچاری اما واقعیتیه که مردم حتی پول بیشتری هزینه می کنن تا بجای مشابه داخلی نمونه چینی رو بخرن / حالا علتش چیه ؟ باور کنید اکثر مالکان و خریداران ماشین های چینی هم می دونن ماشینشون بی کیفیته اما واسه چی می خرن ؟؟ فقط بخاطر احترام بعـــــــــله احترام ؛ چون وقتی شما با چهل میلیون یه ماشین چینی می خری هم سانروف داره هم رینگ هم نویگشن و هم دوربین دید در عقب و کلی زینگیل پینگیل مث روکش چرم و دستگیره های کروم و چراغ های های لایت / اون وقت با همون پول بعضی از ماشین های ایرانی حتی شیشه های عقبشون رو هم باید بصورت دستی داد بالا اینو می گم که بدونین همیشه احترام باید متقابل باشه و الی بی فایده است
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
بله حق باشماست... بخشی از این ماجرا هم مربوط به کم کاری تولید کننده های داخلی هست :)
ali_sh
ali_sh
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
گزارش خوبی بود خسته هم مباشید :)) من برام مهم نیس :دی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
صداقتتون تو بطن راستم! خخخ ممنون
ali_sh
ali_sh
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
قلبتون پتوخ پتوخ مره خوب
شاهدخت
شاهدخت
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
طولانی بود -__- تو دو خط خلاصه اش کن ببینم :دی
s_sali
s_sali
٩٤/٠١/٠١
٢
٠
گزارشی خوبی بود خانوم شیعه زاده. انصافا بی طرفی هم رعایت شده بود. من در مورد زمینه ایی که تخصص دارم نکته ایی بگم. کار نسل اندر نسل ما پارچه بوده و من تو این کار بزرگ شدم. واقعا کیفیت پارچه های ایرانی پایینه. فقط در زمینه ی تترون های ساده و پارچه های ملحفه ایی کیفیت تا حدودی خوبه و به خاطر قیمت مناسبش از نمونه ی خارجی اقبال بیشتری دارن. اما بقیه پارچه همش خارجیه اگر هم نمونه ی داخلی داشته باشه خیلی جنسش بده. واسه من همیشه سوال بوده که چادر مشکی چرا خودمون با کیفیت تولید نمیکنیم. 99% چادر مشکی چینی. کره ایی و ژاپنی هستش. مثل این میمونه که ما واسه ژاپنیا کیمونو تولید کنیم!!! خب اینجا تقصیر از تولید کننده هم هست با کیفیت تولید کنه حتما مردم استقبال میکنن. بازم به عنوان مثال بگم: فاستونی ایرانی مثل ( مقدم. مطهری. جامعه. افشار یزد. بَرَک و... ) جزء بهترینهای دنیا هستش. همه ی کسایی که فاستونی میخوان بخرن تاکید رو ایرانی بودنش دارن! کیفیت باشه مردم مشکلی ندارن. البته از بحث راوانی برند هم نباید غافل شد. باید برند سازی بکنیم. خیلی فقط واسه اسمش مارک میخرن. خب چرا خودمون مارک معتبر ایجاد نکنیم! حرف زیاده اما دیگه کافیه. سال خوبی داشته باشید....
سحر نیکوعقیده
سحر نیکوعقیده
٩٤/٠١/٠٢
٠
٠
پوشاک ایرانی به نسبتِ پوشاک خارجی واقعا کم عرضه میشه! یادمه سال ها پیش شال هایی با طرح ترنج تازه به بازار اومده بود. من توی اینترنت تبلیغاتش رو دیدم. اما خرید اینترنتیش خیلی برام گرون در می اومد...ینی جوری که به هیچ وجه برام به صرفه نبود! تصمیم گرفتم توی بازار این شال رو پیدا کنم اما موفق نشدم! بعد ها در چند جا به چشمم خورد فقط.../// اما در کل با این گزارش موافق بودم و خیلی لذت بردم از خوندنش :) ممنونم:)