فخرم این بس که مسلمان توام یازهرا
معرفی کتاب کلیات صحیفه فاطمیه

فخرم این بس که مسلمان توام یازهرا

نویسنده : سید مصطفی موسوی اصل

دعا از رحمت و نعمت‌های خداوند است که برای بندگان قرار داده . امام علی(ع) می فرمایند: محبوبترین کارها نزد خداوند در روی زمین دعاست.

خیلی از ما روزانه برای تشکر از نعمت‌های الهی، برای رفع نیاز و مشکلات و یاد خدا بودن به دعا، نماز و مناجات می‌پردازیم و به خداوند و ائمه اطهار (سلام لله علیه) متوسل می‌شویم، دعاهایی که شاید روزانه به آن‌ها مراجعه می‌کنیم، از کتب مفاتیح الجنان و صحیفه سجادیه باشد و کمتر اسم صحیفه فاطمیه را شنیده‌ایم و دعاها و توسلات آن را که منسوب به حضرت زهرا(س) است را خوانده‌ایم.

در ایام دهه فاطمیه و شهادت بی‌بی دوعالم حضرت زهرا( سلام لله علیها) می‌خواهم مجموعه‌ای از دعاها و نمازها و زیارت‌ها و توسلات که از ناحیه مقدسه حضرت زهرا(س) صادر شده یا از دیگر معصومین(ع) راجع به ایشان نقل شده است را معرفی کنم.

درباره کتاب: 

کتاب «کلیات صحیفه فاطمیه» را رفیع دین سید جعفر رفیعی جمع آوری کرده است که شامل دعاها و توسلات برای قضاء حوائج، آثار و برکات تسبیح حضرت زهرا(س)، حرزهای فاطمه زهرا(س)، نمازها، زیارت‌ها و صلوات‌های حضرت زهرا(س)، دعاهای حضرت زهرا(س) برای دیگران، توسلات به فاطمه زهرا(س) و دعاها و شکوه‌های ایشان است.

در ادامه چندی از دعاها و توسلات ایشان را در مطلب می‌آورم، به امید استجابت تمامی دعاها از درگاه حق تعالی.

 

 

دعا برای شیعیان

إلهی و سیدی أسألک بالذین اصطفیتهم و ببکاء ولدی فی مفارقتی أن تغفر لعصاة شیعتی و شیعة ذریتی .

پروردگارا! بزرگا! به حق پیامبرانی که آن‌ها را برگزیدی و به گریه‌های حسن و حسین در فراق من، از تو می‌خواهم گناهکاران شیعیان من و شیعیان فرزندان مرا ببخشایی .

 

شفاعت فاطمیون

پیامبر(ص) فرمودند: جبرئیل در روز قیامت می‌گوید ای فاطمه(س) حاجت خود را بخواه؟ پس می‌گویی خدایا شیعیانم! خدا می‌فرماید آنان را آمرزیدم؛ پس می‌گویی خدایا فرزندان شیعیانم! خدا می‌فرماید آمرزیدم؛ پروردگارا پیروان شیعیانم! خدا می‌گوید هرکس به تو پناه جسته با تو در بهشت باشد، درآن هنگام خلایق آرزو کنند که ای کاش همه از فاطمیون می‌بودند. (بحارالانوار،ج8، ص54)

 

تسبیح فاطمه زهرا (سلام لله علیها)

دوگونه تسبیح حضرت زهرا(س) وارد شده یکی همین تسبیحاتی است که پس از نمازها خوانده می‌شود که 34 مرتبه الله اکبر و 33 مرتبه الحمدلله و 33 مرتبه سبحان لله گفته می‌شود و تسبیح دیگری نیز وارد شده که بدین گونه است:

سُبْحَانَ ذِي الْعِزِّ الشَّامِخِ الْمُنِيفِ سُبْحَانَ ذِي الْجَلالِ الْبَاذِخِ الْعَظِيمِ سُبْحَانَ ذِي الْمُلْكِ الْفَاخِرِ الْقَدِيمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْبَهْجَةَ وَ الْجَمَالَ سُبْحَانَ مَنْ تَرَدَّى بِالنُّورِ وَ الْوَقَارِ سُبْحَانَ مَنْ يَرَى أَثَرَ النَّمْلِ فِي الصَّفَا سُبْحَانَ مَنْ يَرَى وَقْعَ الطَّيْرِ فِي الْهَوَاءِ سُبْحَانَ مَنْ هُوَ هَكَذَا لا هَكَذَا غَيْرُهُ 

پاك و منزه است آن خدايى كه داراى شكوه افراشته و بلند است،پاك و منزه است خدايى كه صاحب‏ شوكت والا و بزرگ است،پاك و منزه است خدايى كه دارنده فرمانروايى پر افتخار ديرينه است،پاك و منزّه است آن‏كه لباس خرّمى‏ و زيبايى به بر دارد،پاك و منزّه است آن‏كه در پوششى از نور وقار است،پاك و منزّ است آن‏كه ردّپاى مورچه را بر سنگ سخت مى‏بيند، پاك و منزّه است آن‏كه خط سير پرنده را در هوا مى‏بيند، پاك و منزه است آن‏كه او چنين است و جز او چنين نيست.

 

نماز هدیه و حاجت

هرکس حاجتی داشته باشد بعد از دو رکعت نماز هدیه به حضرت زهرا(س) در قنوت بخواند:

اَللّهُمَّ بِفاطِمَةَ وَ اَبیها وَ بِفاطِمَةَ وَ بَعلِها وَ بِفاطِمَةَ وَ بَنیها بِفاطِمَةَ وَ السِّرِّ المَستَودَعِ عَلَیها اِقضِ حاجَتی وَ صَلَّی اللهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ

بارالها! به حق فاطمه و پدرش و به حق فاطمه و همسرش و به حق فاطمه و دو فرزندش و به حق فاطمه و سری که بر او به ودیعه گذاشته شده، حاجتم را برآور و درود خداوند بر محمد و آل محمد.

محال است حاجتش روا نگردد.

 

دعا سریع الاجابه

الهی بِحَقَّ یاسینْ وَ القُرآنِ الْحِکیمِ وَ بِحَقَّ طه وَ الْقُرآنِ الْعَظیمِ یا مَنْ یَقْدر علی حوائج السائلین یا من یعلم ما فی الضمیر یا منفسا عن المکروبین یا مفرجا عن المغمومین یا راحم الشیخ الکبیر یا رزاق الطفل الصغیر یا من لایحتاج الی التفسیر صل علی محمد و آل محمد وافعل بی (و تذکر الحاجه)

پرودگارا! ترا به حق یاسین و قرآن حکیم و ترا به حق طه و قرآن عظیم، ای آن‌که بر حاجت حاجتمندان توانایی، و ای آن‌که از خواسته تمام قلب‌ها آگاهی، ای برطرف کننده غم گرفتاران و ای گشاینده امور غم زدگان، ای رحم آورنده بر پیران و ای روزی دهنده کودکان و ای آن‌که نیازی به شرح و تفسیر نداری بر محمد و آل محمد درود بفرست و انجام ده برای من (حاجتت را ذکر کن).

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
tanin
tanin
٩٣/١٢/٢٨
٠
٠
:)
ali_sh
ali_sh
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
ممنون بابت معرفی:))
میرزا
میرزا
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
سلام؛ خیلی متشکر سید بزرگوار. اجرتون با حضرت زهرا سلام الله علیها!
Mostafa
Mostafa
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
ممنون بابت مطلبتون آقا سید عزیز. در حدیثی در خصوص یکی از معانی نام فاطمه (س) آمده است: فاطمه به معنای جداکننده است. و منظور جدا کننده شیعیان و محبین خود در روز حشر است. و حضرت محبین و شیعیان خود رو جدا کرده و با خود به بهشت میبرند. امید که ما نیز در جرگه اصحاب شیعیان و محبین حضرت فاطمه (سلام الله علیها) باشیم. آمین. نوروز فاطمی تهنیت و تعزیت باد.
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
این عید به نور فاطمیه زیباست/ روزیه تمام سال من با زهراست/ بابردن نام فاطمه فهمیدم/سالی که نکوست از بهارش پیداست//در پناه مهدی فاطمه باشید...
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٣/١٢/٢٩
٣
٠
درد سر ، بین گذر ، چند نفر، یک مادر / شده هر قافیه ام یک غزل درد آور / ای که از کوچه ی شهر پدرت می گذری / امنیت نیست ، از این کوچه سریع تر بگذر / دیشب از داغ شما فال گرفتم ، آمد : / دوش می آمد و رخساره … نگویم بهتر! / من به هر کوچه ی خاکی که قدم بگذارم / نا خود آگاه به یاد تو می افتم مادر / چه شده ؟! قافیه ها باز به جوش آمده اند: / دم در، فضه خبر! مادر و در، محسن پر ... //// ممنون جناب موسوی :)
faranak_b
faranak_b
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
چقد قشنگ بود این شعر... :(( // ممنون آقای موسوی بابت معرفی کتاب. دم سال نو التماس دعا. شما سید هستید دعاتون زود میگیره :)
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
مرد نجار گوشه ی بازار // یک در چوبی جدیدی ساخت // میخ های درشت آن را کوفت// سر هر میخ را جدا پرداخت // تا مبادا فرو رود میخی در کف دست یا به بازویی // تا مبادا از آن شود مجروح سینه ای یا رود به پهلویی // نیش یک میخ ناگهان اما دست آن پیر باصفا را زد // خون از آن دست خسته جاری شد// اشک او را به دیدگان آورد // دیدم آن پیرمرد می گرید // گفتم این اشک از چه لبریز است // بارها دست تو شده مجروح // این که یک زخم میخ ناچیز است // دیدم آن سوی کوچه // می نگر سوی آن پرچم سیاه عزا // سر در فاطمیه بود انگار // روی پرچم نوشته یازهرا ///خواهش می شود:)
sm-mousavi
sm-mousavi
٩٣/١٢/٢٩
٠
٠
محتاجم به دعا خانم باباپور:)
s_sali
s_sali
٩٤/٠١/٠١
٠
٠
یا محول الحول و الاحوال به حق فاطمه زهرا حول حالنا الی احسن الحال . اجرتون با خدا سید بزرگوار. التماس دعا
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣