قوانین جدید عیدی رفتن

قوانین جدید عیدی رفتن

نویسنده : رضا تمجیدی

عید نوروز مهمترین رویداد در فرهنگ ما ایرانی هاست. رویدادی که مختص تاریخ شمسی است و نشانگر قدمتی حداقل هزار و سیصد و نود و چهار ساله ی تاریخ و تمدن ایرانی است. عید نوروز بهانه ایست برای جشن گرفتن و با هم بودن و مهمترین آن دید و بازدید هاست. اینکه با هم باشیم و دور هم شاد باشیم ولی متاسفانه این دید و بازدیدها در سالهای اخیر کمرنگ تر و کم حالتر شده، و میشود دلایل زیادی را به آن ربط داد مثل تورم، بی پولی، تجملاتی شدن خانواده ها، آب و هوا ،وایبر، لاین، شبکه‌ی منو تو، آن آقایی که رد شد و .... ولی بنظر من هیچکدام این موارد نباید تاثیری در روابط بین انسانها بگذارد. اگر ما بتوانیم فرهنگ عیدی رفتن را اصلاح کنیم شاید کمکی شود به پررنگ کردن روابط. من با تفکر زیاد و جلسات فشرده در مجلس شورای مغزم که با اقلیت نفرات تشکیل شد (همیشه تعطیله) و تصویب مجلس تشخیص مصلحت فکری و تأیید شورای عالی ادراک، چند قانون را تصویب نمودم که به اطلاع شما دوستان میرسانم و اگر این قوانین در نظام قوانین اساسی خانواده بگنجد یحتمل روابط خارجی (خارج از محیط خانه) بهتر میشود.

ماده۱: در بازدید ها به صورت ایل و تباری حمله ور نشویم به خانه‌ی بزرگان فامیل و با توجه اینکه حس کمک و همکاری در پذیرایی در بین خانومها و جوانترها کم شده (جوانها که سرشان به گوشی هایشان است و وایبر و لاین و ...و خانمها هم بدلیل اینکه اگر از جایشان بلند شوند و کمک کنند آن لباسهای تنگ و اندام فشرده شده در زیر لباس از هم گسیخته و آبرو ریزی میشود) پس اگر به صورت خانوادگی جدا جدا برویم عیدی بهتر است چون روی خانم میزبان که مسن‌تر شده است و احتمالا پادرد و کمر درد است فشار کمتری بیاید.

تبصره ماده ۱: حال اگر شما میخواهید مسافرت بروید یا مرخصی ندارید یا حوصله ندارید تا آخر تعطیلات از این خانه به آن خانه بروید و ترجیح میدهید روز اول سر وته همه ی بازدید ها را بهم آورید و بقیه‌ی تعطیلات را پای تلویزیون و دیدن کلاه قرمزی یا شبکه‌ی منو تو بگذرانید میشود ماده‌ی ۱ را نادیده گرفت و ایل و تباری خراب شوید روی سر بزرگان.

ماده ٢: در بازدیدهای عید سعی کنید زیاد کنجکاو نشوید و بعد یکسال دیدن طرف سوالات یکسال جمع شده در ذهنتان را از وی نپرسید یا بازجویی اش نکنید، اینکه کارت چیه، حقوقت چقدره، درس‌ات تموم نشد؟ شوهر نکردی؟ داماد نشدی؟ اون آقایی که رد شد کی بود و ....معمولاً این بازپرسی ها ثأثیر مخربی در روابط فی مابین دارد.

تبصره ماده ٢: حال اگر سوالات در حدی بود که با نپرسیدنش شب خوابتان نمیبرد پرسیدنش بلامانع است.

ماده٣: وقت شناس باشید، سر ظهر مزاحم کسی نشوید و توقع نداشته باشید نهار نگهتان دارند، یا با یک تعارف ساده‌ی میزبان خودتان را روی زمین ولو کنید. آنجاست که هم شوک بزرگی به خانم میزبان میدهید و هم کلی فحش نثار خودتان و اجدادتان از طرف همان خانم میشود. پس قبل از رفتن تماس بگیرید و وقت مناسبی در نظر بگیرید.

تبصره ماده ٣: حال اگر شما گشنه بودید و بوی غذا مشامتان را نوازش میداد و از طرفی با اصرار میزبان مواجه شدید. ماندنتان مشکلی ندارد(سالی یکباره دیگه)

ماده۴: در مهمانی ها زیاد نلمبانید و لاأقل بفکر قند خون خودتان باشید.طوری رفتار نکنید که با رفتنتان میزبان مجبور شود دوباره خرید کند.

تبصره ماده۴: اگر در بین آجیل ها پسته یا بادام هندی یا فندق به چشمتان خورد از خوردنش مضایقه نفرمایید چون تا یکسال دیگر از خوردنشان بی نصیب میشوید.

ماده 5 : در ایام عید بسته‌ی اینترنتی نخرید تا مجبور نباشید همیشه چشمتان به گوشی تان باشد و در جمع حواستان جایی دیگر برود.

تبصره ماده۵: اگر هدف از اتصال به اینترنت بازدید از سایت جیم باشد اشکال ندارد.

ماده ۶: نیازی نیست در بازدیدها چشم اندازی از آینده ی مذاکرات ژنو تا تورم سال ۱۴۰۰ ترسیم کنید و چنان به بحث در مورد سیاست های داخلی و خارجی بپردازید که هر کس نداند فکر کند آنجا سازمان ملل است. فکر اعصاب کوچکترها هم باشید واقعأ این مباحث در این ایام خسته کننده است و تصویر ناخوشایندی از بازدید در ذهن بچه ها شکل میگیرد. در کل زیاد حرف نزنید تا مهمانی زیاد طول نکشد.

تبصره ماده ۶: با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی و همچنین مهم بودن مباحث غنی سازی اوارنیوم (قرار بود برای ما برق و دارو و ... تولید کنند که فعلاً قبض ها را گران کرده‌اند تا بعد ببینیم چه میشود) امسال میشود کلاً ماده ۶ را نادیده گرفت و به حالت تعلیق درآورد و در هر خانه ای که میروید یک گروه مذاکرات تشکیل داده و به بحث بپردازید.

***

قوانین بالا را جدی بگیرید و آنها را اجرا کنید و نتیجه اش را در روابط بهتر ببینید تا کار به اختلاف و مذاکرات ۵-۱ نکشد. البته تبصره ها یادتان نرود.

سال خوبی برایتان آرزومندم...

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٢/٢٨
٠
٠
این یادداشت شما خیلی خیلی خوب و شسته رفته از کار دراومده. خوشحالم کردید..:-)) فقط همون خط اول و ارجاعِ شما به "قدمت نوروز" بطرزِ وحشتناکی منو آشفته کرد! ناچارا توضیحات زیر رو تقدیم میکنم: نوروز برابر با اول فروردین ماه(در روزشمار خورشیدی)، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و زمان برگزاری، در آغاز فصل بهار است. نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است. بنا به پیشنهاد جمهوری آذربایجان(متاسفانه، و در غیبتِ همتِ مسئولین ما)، مجمع عمومی سازمان ملل در نشست ۴ اسفند۱۳۸۸ (۲۳ فوریه ۲۰۱۰) ۲۱ ماه مارس را به‌عنوان روز جهانی عید نوروز، با ریشه ایرانی به‌رسمیت شناخت و آن را در تقویم خود جای داد. در متن به تصویب رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند توصیف شده‌است.(که اگر ما ایرانی ها همت میکردیم اثباتِ قدمتِ حدودا 6 هزارساله اش دور از دسترس نبود). پیش از آن در تاریخ ۸ مهر ۱۳۸۸ خورشیدی، نوروز توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، به عنوان میراث معنوی، به ثبت جهانی رسیده‌بود. در ۷ فروردین۱۳۸۹ نخستین دوره جشن جهانی نوروز در تهران بر‌گزار شد و این شهر به عنوان «دبیرخانه نوروز» شناخته شد./// مبدا تقويم هجري شمسيِ بُرجي، اول بهار سال شمسي است كه در آن هجرت حضرت محمد(ص) از مكّه به مدينه اتفاق افتاده است. اين مبداء مطابق روز جمعه 19 مارس 622 ميلادي(يولياني) است. آغاز يا لحظه تحويل سال، (لحظه عبور مركز خورشيد از نقطة اعتدال بهاري نيمكره شمالي) دقيقاً با محاسبات نجومي تعيين مي‌شود. به اين جهت، اولين روز سال هميشه بر روز اول بهار منطبق است./// قدمت نوروز موضوعی مربوط به ایران است و تحقیقا بسیار قبل از ورود دین مبین اسلام به سرزمین پارس برپا میشده و برقرار بوده است.
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٢/٢٨
٠
٠
تبصره ماده ها و قوانین و کلا چهارچوب یادداشت شما کاملا استاندارد شده و واقعا خوشحالم که پایان سال، یادداشت های خوبی رو اینجا میخونم.. مرسی :-))
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٣/١٢/٢٨
٠
٠
جناب شمشیری عزیز ممنون بخاطر تعاریف شما و یادآوری قدمت نوروز
Delaram
Delaram
٩٣/١٢/٢٨
٠
٠
مشروح و دلچسب! تشکرات ^--^
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٣/١٢/٢٨
٠
٠
ممنون دوست همیشگی
h_ghasemi
h_ghasemi
٩٣/١٢/٢٨
٠
٠
با تبصره ماده 5 خیلی موافقم :)
رضا تمجیدی
رضا تمجیدی
٩٣/١٢/٢٨
٠
٠
میشه تبصره ها از خود قانون بیشتر طرفدار دارن.ممنون دوست خوبم
پربازدیدتریـــن ها
سند زدن چشم هایت به نام من

و چقدر این چشم‌ها با عینک خواستنی‌ترند

٩٧/٠٣/٢٧
آشنایی با تیم های گروه مرگ (گروه B) جام جهانی

بِکِش زیرش!

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

دلتنگی

٩٧/٠٣/٢٨
صفای وجود تو را عشق است

دست گل و شیرینی

٩٧/٠٣/٢٨
بر اساس واقعیت

اتاق؛ برترین رمان خواندنی امسال

٩٧/٠٣/٢٩
شده‌ام یک شهر از بوی تو

حتی دستم به خیالت هم نمی‌رسد

٩٧/٠٤/٠٢
شعری سروده خودم

عشق بادآورده

٩٧/٠٣/٣١
کاش به خودمان بیاییم

از روزه تا فطر ذهنی

٩٧/٠٣/٢٩
داستانی آشنا

منی که من باشم! / قسمت دوم

٩٧/٠٣/٢٧
شعری سروده خودم

آمدم

٩٧/٠٣/٣٠
بوی تعفنش

کافی شاپ

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

انسان نبودن راهِ زیباییست

٩٧/٠٤/٠٢
به خودتان رحم کنید

فقیر نباشیم

٩٧/٠٣/٢٨
شعری سروده خودم

خداحافظ رمضان

٩٧/٠٣/٢٧
روی موج مثبت

بن بست

٩٧/٠٣/٣١

هزار و یک داستان

٩٧/٠٣/٣١
معرفی فیلم

اوکجا را حتما ببینید

٩٧/٠٣/٢٧
نامه شماره یک

در جستجوی الی / قسمت اول

٩٧/٠٤/٠٣
بیایید در عرصه جهانی شاخ شویم

از کفش نایک تا رسول علفی

٩٧/٠٤/٠٣
ای آنکه هیچ یک از نامه‌هایم به دستت نرسید

تو را رقیبانی است

٩٧/٠٣/٣٠