برو تو صف!
چیستی شناسی انواع صف

برو تو صف!

نویسنده : ناصر جوادی

صف کلمه‌ای آشنا برای خیلی‌های‌مان که معمولا در طی روز یکی دو باری گذرمان به آن می‌افتد و کلا چیز خوبی است چرا که می‌توان در آن آخرین اخبار ایران و جهان را شنید و در بعضی مواقع نشانه خوبی است. برای مثال دستگاه خود پردازی که چند روز بعد از واریز یارانه‌ها یا دو، سه روز اول ماه جلوی آن صف نبسته باشند صد در صد خراب است، پس دیدن صف نشانه حاضر بکاری یک دستگاه است و یک نشانه خوب (نتیجه گیریم توی حلق خودم) در ادامه به معرفی چند نمونه صف خواهیم پرداخت. صف‌هایی که بی‌شک یکان یکان‌تان آن‌ها را با مغز استخوان درک نموده‌اید .

صف نانوایی یکی از کهن‌ترین صف‌های به وجود آمده در این پهنه خاکی که پس از کلی تحقیق و مطالعه اوراق به جا مانده از ازمنه قدیم به این نتیجه رسیدم که تاریخ پیدایش آن هم زمان با ایجاد نانوایی‌هاست! طبق گزارشات واصله با توجه به وفور اعتماد و احترام در میان انسان‌های آن روزگار خانم‌های محل با به کار بردن عباراتی مانند بچم رو گازه و غذام داره گریه می‌کنه! و افراد مسن با توجه به کهولت سن و ضعف قوای جسمانی از ایستادن در صف معاف بوده‌اند اما متاسفانه این تبصره‌ها سال‌هاست که منسوخ شده است و جای خود را به تبصره مشتریان خاص داده است، در این تبصره جناب شاطر باشی نان‌هایی را که از دستش در رفته و گوشه‌هایش خمیر نشده و وسطش نسوخته در گوشه‌ای جمع آوری کرده تا این‌که در میان بهت و حیرت مشتریانی که دقایق طولانی ست در صف ایستاده‌اند یک نفر وارد نانوایی شده و مانند اوسین بولت یکی پس از دیگری نفرات حاضر در صف را جا گذاشته و پس از خوش و بشی مختصر با عزیزان نانوا نان‌ها را برداشته و صحنه را ترک می‌کند . 

صف نانوایی خود به  چند زیر صَفویِه (چیزیست در مایه‌های زیرمجموعه) مردانه، زنانه و صف یه دونه‌ای  تقسیم می‌شود که همزمان با پیشرفت علم و تکنولوژی در نوع ایستادن در این صف نیز تغیراتی حاصل شده که می‌توان به سیستم شماره‌ای اشاره کرد که در این سیستم شما با ورود به نانوایی مذکور، یک عدد شماره را گرفته و تا رسیدن نوبت‌تان نشسته و به ال.سی.دی که در راستای تکریم مشتری از جانب شاطر محترم تهیه شده و از ملزومات این سیستم صف ایستادن است، تماشا می‌کنید.

اما صف دیگری که باید به آن اشاره کرد صف گاز  CNGاست. صفی که پیدایش آن به دوره معاصر و همزمان با سهمیه بندی بنزین بر می‌گردد و در زیر مجموعه صف‌های 24 ساعته قرا می‌گیرد. البته مسئولین محترم همواره در جهد و تلاش بودند که با ایجاد جایگاه‌های جدید از میزان تراکم و ترافیک در این صف‌ها به کاهند که چون از این طریق توفیقات چندانی کسب ننمودن با گران نمودن قیمت گاز CNG در حال منقرض نمودن صف مذکور هستند.

از همه این صف‌ها که بگذریم، به صف‌های مقطعی می‌رسیم، صف‌هایی که به دنبال تصمیمات عزیزان کابینه نشین برای مدتی تشکیل شده و به انواع مختلف تقسیم می‌شود. صف‌هایی مثل صف سبد کالا که که برای ایستادن در آن‌ها یک سری اقدامات پیشکی و لوازم جانبی احتیاج است از قبیل داشتن آمادگی جسمانی و توانایی دفاع شخصی و لوازمی همچون یک عدد فلاکس چای و پتو و اگر از آن دسته از عزیزان اهل مطالعه هستید پیشنهاد ما یک دوره رمان چند جلدی ست تا چند روزی را که در صف ایستاده‌اید به بهترین و فرهنگی‌ترین نوع ممکن بگذرانید و باز هم پیشنهاد ما رمان بینوایان است، چرا که با توجه به شرایط‌تان به خوبی خواهید توانست با آن همزاد پنداری نمایید.

شاید با خواندن این مطلب گمان نمایید که صف و صف ایستادن تنها برای ما قشر ته دیگ جامعه و زیر خط فقر نشین باشد، لیکن اگر قدری صبر پیشه کنید، شما را با آن دسته از صف‌ها که عزیزان مرفهین بی‌درد جامعه آن را درک نموده و ما از آن بی‌نصیب هستیم آشنا خواهم نمود، مثل صف‌های که جلوی فروشگاهای اپل برای خریدآیفون 6 شکل گرفت. (البته من اگر هم پول خریدش  را داشتم آیفون 6 نمی‌خریدم چون  راحت جا شدن گوشی نوی جیب برایم در الویت قرار دارد) و نوع دیگر  آن صف دریافت ویزا در سفارت خانه دولت‌های خارجه می‌باشد که به دنبال خود ایستادن در صف گیت فرودگاه را هم دارد و کلا در زیر مجموعه صف‌های با کلاس قرار می‌گیرند. از آن صف‌هایی ست که حد اقل اگر روزی گذر اینجانب  به آن بیافتد با گرفتن یک فقره سلفی آن را برای همیشه در تاریخ ثبت نموده و با نگارش پی نوشت «من توی صف گرفتن ویزا یهوی» به دیگران فخر خواهم فروخت. (راستی با گوشی‌هایی که راحت توی جیب جا می‌گیرد می‌شود سلفی گرفت؟)

و اما  یک صفی نیز هست به نام صف انتشار مقالات در سایت جیم !

برچسب ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
naser_j
naser_j
٩٤/٠١/٢٨
٠
٠
نقدی مو شکافانه ام آرزوست!!!!!!
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠١/٢٨
٠
٠
اوکی! موشکافانه! چشم. محتوایی که انتخاب کردید و سوژه هایی که روشون دست گذاشتید خیلی خیلی خوب بودند و از همه مهمتر زاویه نگاه متفاوت شما به موضوع "صف" بود. پرداخت جملات و رسوندنِ منظور از نقطه a به نقطه b هم خیلی هوشمندانه بود. بطور کلی این شیوه نوشتن و نگاه به موضوع و استفاده از این ادبیات رو می پسندم و البته مناسب ترین فرم هم همینه. اما چند نکته نگارشی و ویرایشی: 1. هرگز قبل از نقطه، ویرگول یا سایر علائم فاصله نباید باشه. 2. در جمله: ..24 ساعته قرا می‌گیرد..؛ "ر" جا افتاده. 3. در جمله: ...در این صف‌ها به کاهند.. "بکاهند" صحیح هستش. 4. با توجه به شیوه ای که خودتون انتخاب کردید پس: ..کسب ننمودن.. صحیح نیست؛ ننمودند درسته. 5. همزاد پنداری اشتباهه... همذات پنداری. 6. در جمله: ..صف سبد کالا که که برای ایستادن.. "که" دوبار تکرار شده. حواستون باشه بعضی تکرارها مثل همین "که" در برخی مناطق ایران معنای بدی داره و ممکنه کلا نتیجه رو معکوس کنه. 7. اولویت 8. حد اقل... فاصله نداره بینش. 9. یهویی /// چون خودتون فرمودید جزئی نگری کردم وگرنه محتوا و قلمتون خیلی خوب بود و قصد نداشتم موشکافی کنم... بی صبرانه منتظر طنزپردازی های جذاب شما هستم :-)
naser_j
naser_j
٩٤/٠١/٢٩
٠
٠
نقدی موشکافانه ترم آرزوست خخخ................ مرسی آقای شمشیری عزیز از وقتی که گذاشتین و با دقت نظر نوشته سراسر ایراد من رو نقد کردید راستش هدف از ایجاد این سایت یا یکی از مهم ترین اهداف اون همینه که ما نوشته ها مون رو به دیگران ارائه بدیم و با نقد و پیشنهادات شون گامی در جهت بهبود کار های آینده مون برداریم پس من همواره خوشحال میشم از جزئی نگری تون .....اما در باره ایراداتی گه گرفتید و تغریبا همشون ناشی از بی دقتی و جا انداختن حروف بود ه ایراد اساسی بنده هستش و در کار های قبلی هم بود که علتش توجه زیاد به محتوا و البته کم دقتی در ویرایشه سعی می کنم به حداقل برسونم شون
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٤/٠١/٢٩
٠
٠
شما لطف دارید... اولین گامِ انتقالِ معنا، ظاهر و صورتِ متن هستش که طبعا با دقت بیشتر پرنفوذتر عمل خواهد کرد. خوشبختانه شما در پرداخت محتوایی خوب هستید و فقط بقول خودتون باید کمی بیشتر به تایپ دقت کنید... منتظر بقیه محصولات ذهن خلاقتون هستم.. :-))
z_aghaee
z_aghaee
٩٤/٠١/٢٩
٢
٠
سلام دوست عزيز درسته كه من تازه جيمي شدم ولي قبلا جيم رو مي خوندم و واسه خيلي ها حوصله ي كامنت گذاشتن نداشتم. اما از اين نوشته به غايت خوشمان آمد... قلمتون نويسا...
naser_j
naser_j
٩٤/٠١/٢٩
٠
٠
مرسی که که من و مطلبم رو مورد لطف خود تون قرار دادین
naser_j
naser_j
٩٤/٠١/٢٩
٠
٠
ببخشید سلام یادم رفت و البته اینکه هویت جدید و عضویت تون در جیم رو تبریک و خوش آمد می گم
فو فا نو
فو فا نو
٩٤/٠١/٢٩
٠
٠
من نقد مو شکافانه بلد نیستم جناب. فقط میتونم بگم از پرداخت جالبی که به این موضوع تکراری همیشگی که هر روز میبینیمش، که شکایت همه و هر روزه ی ماست داشتید خیلی خوشم اومد، همین :)
naser_j
naser_j
٩٤/٠١/٢٩
٠
٠
خوشحالم که خوشتون اومده و سپاس برای وقتیکه گذاشتین
naser_j
naser_j
٩٤/٠١/٣١
٠
٠
احساس میکنم این نوشتم مظلوم واقع شد
علی کریمی
علی کریمی
٩٤/٠٥/٠٥
٠
٠
سلام، من قسمت صف نانوایی رو کپی کردم و زیر یکی از پست های اینستگرامم گذاشتم، دیگه اجازه بدید یا ندید انجام دادم و تموم شد، خداحافظ
naser_j
naser_j
٩٤/٠٥/٣١
٠
٠
سلام،بله کار از کار گذشته،البته نه نوشته هام چیز خاصین و نه خودم آدم بخیلیم ولی اگه ذکری از منبع میکردید بد نبود
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

عشق شاید که بشکند من را...

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

نحس

٩٧/٠٣/٠٥
در حسرت خرید دوربین

آرزو یا افسانه

٩٧/٠٣/٠٣
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
آغاز مکتب نمادگرایی جادویی

کتاب پایان نامه؛ جادوی قرن بیست و یکم

٩٧/٠٣/٠٣