داعش چگونه زنان را جذب می کند؟!

داعش چگونه زنان را جذب می کند؟!

نویسنده : mandana

خبرنگار مجله ای خبری در پاریس چندی پیش تغییر هویت داده و در قامت دختری با اندیشه‌های جهادی به تعامل مجازی با جنگجویان داعشی خواهان ازدواج پرداخته است.

مجله مهر - کیوان ابراهیمی: «آنا اِرِل» نام مستعار خبرنگاری است که خود را به عنوان یک زن جهادی معرفی کرده است. وی از این طریق توانسته اطلاعات جالبی را در مورد نحوه فریب دختران و زنان جهت پیوستن به تشکیلات داعش در قالب آنچه که امروز «عروس های تکفیری» نامیده می شوند، به دست آورد. 

وی با روزنامه «ساندی تایمز» لندن در مورد اینکه چگونه توانسته با جنگجویان رده بالای داعشی ارتباط بگیرد، صحبت کرده و تایمز مقاله‌ای را در این زمینه منتشر کرده است.

آنا می گوید که قبلاً به عنوان خبرنگار با برخی از دخترانی که تجربه پیوستن به داعش را داشته اند، مصاحبه کرده و از این طریق برای انجام این ریسک کنجکاو شده است. او می گوید: «این دخترها به زور حداکثر یک کتاب خوانده بودند و اطلاعات خیلی کمی از دین داشتند. در واقع آن ها قبل از یادگیری مذهب، با مفهوم جهاد و جنگیدن آشنا شده بودند. به من می گفتند تو با عقلت فکر می کنی و ما با قلب مان. این افراد دید رومانتیک گونه ای نسبت به افراط گرایی داشتند که من از آن بسیار متعجب شدم.»

بعد از این مصاحبه ها بود که آنا اکانت هایی جعلی را با نام «ملودی» در شبکه های اجتماعی ساخته و وانمود کرد که یک دختر مسلمان است. او در این شبکه ها به تعامل با اکانت های داعشی می پرداخت و برای آن ها لایک و کامنت حواله می کرد. طولی نکشید که از طریق همین اکانت ها، وی مورد توجه فردی به نام «ابو بیلل» که آنا ادعا می کند یکی از فرماندهان ارشد تکفیری ها بوده، قرار گرفت. ابو بیلل برای آنا نوشته بود: «سلام علیکم خواهرم. مشاهده کردم که فیلم من را دیدی. آیا تو مسلمانی؟ در مورد مجاهدین چه فکر می کنی؟ تمایل داری که به سوریه بیایی؟»

بعد از این پیام بود که این فرد داعشی به طور مکرر ارتباط های پیامی اش را ادامه داده و به آنا ابراز عشق و محبت می کرد و از وی می خواست که به سوریه بیاید تا با هم ازدواج کنند. این فرد جهت خواستگاری و ایجاد علاقه، عکس های متعددی از خود را در حالی که کنار جیپ اش ایستاده و تفنگی را در دست گرفته ارسال می کرد. ابو بیلل به آنا قول داده بود که با او در سوریه مثل یک شاهزاده خانم رفتار خواهد شد.

از هنگامی که داعش اعلام تشکیل یک عمارت و خلیفه گری را کرده، غرب مواجه با مشکل عزیمت افسار گسیخته اتباع اش به قلمرو داعش شده و بر اساس تخمینی که نیویورک تایمز انجام داده، تاکنون ۵۵۰ زن غربی به داعش پیوسته اند. پس از اینکه سه دختر نوجوان از ایالت کلرادوی آمریکا به داعش پیوستند، «جاناتان آدِل مَن» پروفسور مطالعات بین الملل در دانشگاه دنور به دنور پست گفت: «پیوستن اتباع غربی به داعش، به وضوح بیانگر قدرت شبکه های اجتماعی است. جنگجویان و فرماندهان داعشی ها در فیس بوک و توئیتر حضوری فعال و بدون واسطه دارند.»

«اقصی محمود» فردی که قبلاً در اسکاتلند زندگی می کرده و حالا با نوشتن در بلاگ تامبلر در مورد زندگی جدید خود در سوریه صحبت می کند، توانست چندی پیش، سه دختر جوان را متقاعد کند تا از لندن به داعش بپیوندند. آنا ارل می گوید: «دختران جوان را متقاعد می کنند که آنجا یک بهشت است و شما در فرانسه و انگلستان و هر جای دیگر که در میان کفار زندگی می کنید، آینده ای ندارید و نمی توانید شوهرهای خوبی پیدا کنید. ابوبیلل به اکانت ملودی که در واقع من پشت آن بودم وعده می داد که اگر به سوریه بروم زندگی زیبا، آپارتمانی بزرگ و کلی بچه خواهم داشت.»

توجهی که به واسطه عزیمت یک فرد غربی به قلمرو داعش نصیب این دختران ساده دل می شود نیز از عوامل موثر در این اتفاق است. ارل می گوید: «کسانی که از غرب به سوریه می روند، متوجه اند که در روزنامه ها و سایت ها در مورد آن ها صحبت خواهد شد. ابو بیلل با من ارتباط اسکایپ برقرار کرد و من را نامزد خود خطاب می کرد. او در نظر داشت که من را از طریق آمستردام به ترکیه آورده و سپس از طریق یک زن از مرز رد کرده و به سوریه بیاورد.»

ارل به نفاق ابو بیلل نیز اشاره کرده و می گوید این فرد داعشی از وی خواسته که جواهراتی را از فرودگاه آمستردام برای او خریداری کرده را بیاورد. ارل می گوید: هر چند داعشی ها ادعا می کنند که با غرب و کاپیتالیسم مخالفند، اما آن ها عاشق جواهرات و برندهای مشهور غربی اند. در عکس هایی که ابو بیلل برای من می فرستاد، کفش های نایک و عینک ریبون اش توی ذوق می زد! این یک روش دیگر برای فریفتن مخاطب توسط آن هاست. می گویند ما هم اول مثل تو فقیر بودیم اما حالا به چنین ثروتی رسیده ایم!»

آنا ارل در انتهای ارتباط اش با ابو بیلل، به قراری که با او برای حضور در ترکیه گذاشته بود عمل نکرده و تجربه اش را با رسانه ها در میان گذاشت. از آنجا که ابو بیلل متوجه دروغگویی آنا و سر کار رفتن خود شده، آنا اکنون از ترس جان اش در محافظت پلیس قرار گرفته و با تدابیر امنیتی رفت و آمد می کند.

باید اضافه کرد که برخی از این زنان برای یک ازدواج‌ ایدئولوژیک با جهادی‌های داعش سفر می‌‌کنند و حتی گاه قبل از سفر، شوهر آنها مشخص است.

 

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
sajede_gh
sajede_gh
٩٣/١٢/٢٥
١
٠
حالا خوبه یه عکس با سربریده براش نفرستاده؟؟؟!!!!
m_fanaei
m_fanaei
٩٣/١٢/٢٥
١
٠
واقعا :|
سمیرام
سمیرام
٩٣/١٢/٢٥
١
٠
عینک (ری بن) شنیده بودیم ولی (ریبون) نه خخ ... واقعا این دخترا اینقدر ساده هستن :| چطور میتونن در کنار کسی زندگی کنن که هیچ شاختی ازش ندارن اونم جماعتی که همه جا ازشون صحبت میشه ، چی بگم خیلی واسم عجیبه!!!
zahra_kh
zahra_kh
٩٣/١٢/٢٥
١
٠
وای چه دلی داشته این دختره !!!! چقد حال میده یه داعشی رو سرکار بذاری :))))) خداییش بعضی جاها نمیدونستم بخندم یا گریه کنم از دست اینا ... واقعا دلم به حال اون دخترا که گول همچین آدمایی رو خوردن میسوزه ... کفش نایک و عینک ری بن ... واه واه واه :|
m_fanaei
m_fanaei
٩٣/١٢/٢٥
١
٠
تا احمق در جهان است مفلس در نماند همینه !!!
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٣/١٢/٢٥
١
٠
احسنت
k_shamshiri
k_shamshiri
٩٣/١٢/٢٥
٢
٠
عجب ترجمه و یادداشت قشنگی بود..! داعش متاسفانه یک ایدئولوژی شده که فقط ویران میکنه و می تازه... بر فرض که همین الانِ الان هم از روی زمین محو بشه، آثار و تبعاتش تا دهه ها بعد باقی خواهد موند... مثل نازیسم، فاشیسم و... و ... .// دنیای استعماری(به معنای کلمه؛ و نه الزاما اون آمریکای معروف استعمارگر!) به چنین حرکنهایی نیاز داره برای پیشبرد اهدافش... ممنونم خانم ماندانا.. :-))
ali_sh
ali_sh
٩٣/١٢/٢٥
٠
١
من چیزی نمیگم جونمو دوس دارم بخدا ...
ali_sh
ali_sh
٩٣/١٢/٢٥
٠
٠
من چیزی نمیگم جونمو دوس دارم بخدا ...
میرزا
میرزا
٩٣/١٢/٢٥
٠
٠
سلام؛ فقط می تونم یه خسته نباشید جانانه برای این یادداشت به شما ارائه بدم. ممنون از شما. برای شما آرزوی موفقیت دارم.
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٣/١٢/٢٥
٠
٠
اسم حماقت رو فریب خوردن نذارین لطفا:)
r_jafarpour
r_jafarpour
٩٣/١٢/٢٥
٠
٠
.........واااااااااااااااااااااااااااااااااااااییییییییییی
Delaram
Delaram
٩٣/١٢/٢٥
٠
٠
حماقت حماقت محض.
Atefe_K
Atefe_K
٩٣/١٢/٢٥
٠
٠
منم موافقم.حماقت محض....خیلی ممنون از نوشتتون....همشون سرعقل بیان..داعشیام بمیرن..:/
سلیمان حسنی
سلیمان حسنی
٩٣/١٢/٢٦
٠
٠
سلام:امیدوارم که هرچه زودتر مردم ازشرآنان خلاص شوند.ممنون خدای بزرگ نگهدارتان
پربازدیدتریـــن ها
نامه ام را به دستش برسانید

راستی خدا...

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

انقلاب سفید

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

شرمسار

٩٧/٠٣/٠٢
یاد تو را بسیار کنم

سه سخن رمضانه

٩٧/٠٢/٢٩
به نام...

آب در کوزه و ما تشنه لبان

٩٧/٠٢/٢٧
راهنمای دستیابی به فیلم های خوب

چطور فیلم خوب ببینیم؟

٩٧/٠٢/٢٧
خارج از شهر و خارج از مرز!

رانده شدن به حاشیه شهر

٩٧/٠٣/٠٢
شعری سروده خودم

خورشید هشتم

٩٧/٠٢/٣٠
گاهی دلتنگ می شوی

تنهایی آنقدرها هم بد نیست

٩٧/٠٢/٢٧
انشای یک دانش آموز دبستانی درباره ازدواج

غلط کردی!

٩٧/٠٢/٣١
شعری سروده خودم

خیال بودنت

٩٧/٠٢/٣٠
حکایت تلگرام و سروش

نامادری!

٩٧/٠٢/٣٠
این بیماری لاعلاج

یخچال گردی چیست؟

٩٧/٠٢/٣٠
شعری سروده خودم

امید آخر شد افسانه

٩٧/٠٣/٠١
لحظه ای را از دست ندهید

مسابقه بزرگ

٩٧/٠٢/٣١
استغفر اللهَ ربی و اتوب علیه

داروی بی موقع

٩٧/٠٢/٣١
عاشقی بی‌همتاترین حس زندگی‌ست

سر مشق عشق

٩٧/٠٣/٠١
شعری سروده خودم

بیا آقاجان

٩٧/٠٢/٣٠
آماده تر از همیشه

کار دل دلدادگی و کار او دل کندن است

٩٧/٠٣/٠٣
اصلا مهم نیست چه زمانی برگردی

جمله ات را تمام نکن! برو...

٩٧/٠٣/٠١